JustPaste.it

Okaleczone serce miasta. Historia jednego zdjęcia #5

Tematem 5 części cyklu „Historia jednego zdjęcia” będzie okaleczone serce naszego miasta. Mimo, że od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 70 lat...

Tematem 5 części cyklu „Historia jednego zdjęcia” będzie okaleczone serce naszego miasta. Mimo, że od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 70 lat...

 

...w całej Polsce znajdujemy ciągle mnóstwo „pamiątek” po tych wydarzeniach.

W wyniku działań wojennych wiele polskich miast zostało niemal całkowicie zniszczonych, a część z nich nie została już odbudowana w dawnej formie. Bydgoszcz szczęśliwie uniknęła losu takich miast jak Warszawa, Kostrzyn, Elbląg czy Wrocław, ale efekty zniszczeń wojennych nadal widoczne są w samym sercu naszego miasta.

 

 

Okaleczone serce miasta

Na zdjęciu widzimy ruiny zachodniej pierzei bydgoskiego Starego Rynku. Za ruinami widoczny jest budynek dawnego kolegium jezuickiego (wzniesionego w latach 1644-1653), który w 1879 został zakupiony przez miasto i stał się siedzibą władz miejskich. Jest to jedyny zachowany fragment z dawnego kompleksu kolegium jezuickiego w Bydgoszczy.

W centralnej części budynku, widoczny jest ołtarz zburzonego kościoła Św. Ignacego Loyoli. Obecnie w miejscu ołtarza znajdują się okna oraz drzwi wejściowe do gmachu. Kościół razem z przyległymi kamienicami (w jednej z nich znajdowało się muzeum miejskie) tworzyła zachodnią pierzeję Starego Rynku. Widok przedwojennej pierzei rynku jest nam doskonale znany, ponieważ został uwieczniony na wielu zdjęciach i pocztówkach. Dwie charakterystyczne, 40-metrowe wieże stanowiły dominantę wysokościową rynku i całej starówki, a także ikonę miejskiej architektury.

 

Jak doszło do wyburzenia pierzei starego rynku w Bydgoszczy?

W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli Bydgoszcz już 5. września 1939 roku. Nowy nadburmistrz Bydgoszczy – Werner Kampe zadecydował, że centrum miasta zostanie przebudowane w stylu narodowosocjalistycznym, a obecny ratusz nie odpowiada wymogom praktycznym i reprezentacyjnym. Efektem tej decyzji było wyburzenie całej zachodniej pierzei rynku oraz wschodniej pierzei ulicy Mostowej. Na rynku miał stanąć nowy, monumentalny ratusz, zgodny z panującymi wówczas w Niemczech trendami w architekturze. Z kolei poszerzona ulica Mostowa miała zapewnić odpowiednią przestrzeń dla defilad wojskowych.

Wyburzenie kościoła przeprowadzono od 18 stycznia do 27 marca, a kamienic do 23 października 1940 roku. Nowego ratusza niemiecki okupant nie zdążył zbudować.

Nowa miejska legenda

Legenda głosi, że po egzekucjach, które miały miejsce właśnie przy zachodniej pierzei rynku, 9 września 1939 roku na ścianie kościoła odcisnęła się ręka księdza (Piotra Szarka lub Stanisława Wiórka z parafii św. Wincentego a Paulo), której Niemcy nie mogli zetrzeć. Poza relacjami świadków nie udało się jednak znaleźć żadnych dowodów na potwierdzenie tego zdarzenia.

 

Poznaj całą historię na moim blogu