Login lub e-mail Hasło   

Koran

Nie taki islam straszny!
Wyświetlenia: 316 Zamieszczono 19/04/2020

Koran (Recytacja) jest najdawniejszym i najwspanialszym dziełem klasycznej prozy arabskiej oraz świętą księgą islamu.

Muzułmanie wierzą, że została objawiana przez Boga prorokowi Mahometowi (Muhammad) za pośrednictwem anioła Gabriela w ciągu wielu lat, od 619 roku n.e. do śmierci proroka w 632. Objawienia zawarte w Koranie spisywano na liściach palmowych, kamieniach, kościach i kawałkach kory. Następnie wersety te zostały zebrane i w latach 651-652 redaktorzy ustalili kanoniczną wersję tekstu.

Tekst Koranu jest podzielony na 114 sur, czyli rozdziałów, i każda zaczyna się słowami: "W imię Boga Miłosiernego, Litościwego!". Szczególny akcent i nacisk uwidacznia się w podkreślaniu tego, że: BÓG JEST JEDEN - ALLAH (wykluczenie "Trójcy" - jako nauki pogańskiej i szatańskiej).

Wszyscy wierni mają w islamie takie same obowiązki, niezależnie od statusu społecznego. "Prawdziwie żaden z was nie jest wywyższony nad innych, jak tylko przez swoje dobre zdrowie  i sprawiedliwe uczynki" - powiada Koran.

Najważniejsze obowiązki wyznawcy; Pięć Filarów Islamu, to wiara w Allaha i jego Proroka, codzienne modlitwy o określonych porach, dawanie jałmużny, post w miesiącu Ramadan oraz - jeśli to możliwe, pielgrzymka do Mekki. Dla muzułmanów Koran jest żywym słowem Bożym; "Księga - nie ma co do tego żadnej wątpliwości" - stanowi nie tylko wieczną Prawdę, ale także najdoskonalszy przykład stylu literackiego.

Dzieje cenzury:

Jednego z najdawniejszych przekładów Koranu na łacinę dokonał około 1141 roku Piotr Czcigodny. Okres wypraw krzyżowych przyniósł nasilenie się wrogości wobec Arabów  i ich religii. Kościół uważał islam za herezję, muzułmanów za pogan, a Mahometa za "biskupa-odszczepieńca, uzurpatora", który zbuntował się przeciw posłannictwu Chrystusa. W świecie chrześcijańskim zaczęły obowiązywać surowe prawa przeciw muzułmanom.

Arabski tekst Koranu opublikowano w Europie dopiero w roku 1530 - w Wenecji, jednak papież nakazał spalenie książki. Hiszpańska inkwizycja wprowadziła zakaz przekładu Koranu na łacinę, obowiązujący aż do 1790 roku.

Z kolei Marcin Luter wyrażał pogląd, że należy zezwolić na rozpowszechnianie książki, ponieważ to właśnie znajomość Koranu, paradoksalnie, przysłuży się temu, by islam - jako dzieło Szatana, pogrążył się całkowicie. I w taki sposób, w końcu w 1542 roku władze zezwoliły na publikację tej książki z przedmowami Lutra i Melanchtona.

Przez następne wieki Koran nieustannie podlegał cenzurze, niemal we wszystkich krajach, głównie socjalistycznych. Szczególnie w ZSRR, Chinach czy Etiopii.

Koran pozostaje dziś najbardziej wpływową książką - po Biblii, i stanowi - obok Biblii, najczęściej czytany tekst o charakterze religijnym. Żadne inne dzieło nie może się równać z Koranem, jeśli chodzi o gotowość wiernych do pamięciowego opanowywania całych fragmentów świętego tekstu.

SURA II - KROWA 

  Zaprawdę, ci, którzy uwierzyli,

  ci, którzy wyznają judaizm

  chrześcijanie i sabejczycy,

  i ci, którzy wierzą w Boga, i w Dzień Ostatni

  i którzy czynią dobro,

  wszyscy otrzymają nagrodę u swego Pana;

  i nie odczują żadnego lęku,

  i nie będą zasmuceni!

  werset 62

  ☆☆☆

Literatura:

100 Zakazanych Książek 

Historia cenzury dzieł literatury światowej 

Nicholas J. Karolides 

Margaret Bald

Dawn B. Sova

•••••

Koran

I inne

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2071
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 798
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 845
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1467
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1274
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 407
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 923
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 947
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 663
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 637
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 688
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 961
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1106
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 568
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 573
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Mahomet zastanawiał się, która religia monoteistyczna byłaby najlepsza dla jego Arabów.
W miejsce starych przestarzałych wierzeń.
Odrzucił chrześcijaństwo i judaizm z powodu niezliczonych sporów o interpretację świętych ksiąg.. Sporów skutkujących rozłamami i bratobójczymi wojnami. Postanowił, że ogłosi podstawą religijnego porządku literalny tekst przekazany przez Boga. Tekst nie po ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski:
" Postanowił, że ogłosi podstawą religijnego porządku literalny tekst przekazany przez Boga. Tekst nie podlegający interpretacji. Myślał, że Koran stanie się fundamentem jedności wyznawców. Pomylił się. Pierwszy rozłam nastąpił zaraz po jego śmierci. "

Takiego tekstu nie ma i nigdy nie będzie, bo jedność nie opiera się na tekstach pisanych z większym lub mniejszym r

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Mahomet tego nie wiedział …-:)))

@Adam Jezierski: My też jeszcze wiele nie wiemy, a brak pokory wobec własnej niewiedzy sprawia że uprawiamy szarlatanerie.

@pokrzywiony:
Jezus też niewiele wiedział.
Chyba jeszcze więcej nie wiedział od Mahometa.

@Adam Jezierski: Wiedział znacznie więcej niż ludzie byli w stanie zapamiętać i spisać. :)
Być może dlatego nie spisał własnoręcznie żadnej ewangelii pomimo że umiał pisać i czytać, bo nie wierzył w taką utopię jaką wierzą ludzie, a to znaczy że ludzie wierzą że są w stanie stworzyć coś bardziej doskonałego od tego co stworzył Bóg.

@pokrzywiony:
Ja mam to samo.
Komentują i minusują zanim przeczytają, to co napisałem.

@Adam Jezierski: Ja po napisaniu jeszcze ciągle poprawiam w ramach tych 10 min jakie system eioby umożliwia, a i tak błędy się podstępnie wkradają. :(

@pokrzywiony: bo jesteś bystry jak zakrawarski.

Panowie, odslonie wam rabek najwiekszej tajemnicy ktora znaja tylko najbardziej wtajemniczeni !
Mianowicie: Bog przekazal ludzkosci rowniez "Srodkowy Palec"
po czym wskoczyl do czrnej dziury odleglej o 14-cie miliardow lat swietlnych od ziemi.
Od tego czasu uplynelo 2020 lat wiec jego przyjscie nastapi za:
13 miliardow 999 milionow 998 tysiec lat.
Poczekajcie sprawdzicie !

@zakrawarski:
Kto stworzył środkowy palec?

@Adam Jezierski: A kto wymyślił, by penis znajdował się w kroczu, a nie przykładowo na czole ?

@pokrzywiony: Ha!? No właśnie.

@Wybrakowany skunks:
Mnie się pytacie ???

@Adam Jezierski: Jak najbardziej, pytamy. Łakomie i chciwie.

@pokrzywiony: Mariolku gdybyś miał penisa na czole, piersi na plecach i jajka na uszach wyglądałbyś bosko. Prawie jak kozia bozia na szeslongu w podkoszulku do pępka.

@zakrawarski: e tam. Ty siedzisz w tej 'czrnej' dziurze ortografii i żyjesz jak ćwierćyntelygent prelegent z Komsomołu. Jezdes bliziótko i na zawolanie.

Widzę, że ten artykuł wszedł do "popularnych". Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że jestem trochę tym faktem zdziwiony. Jak to możliwe, że w katolickim kraju, muzułmański Koran prowadzi z chrześcijańską Biblią 5:4 ...?

  jotko49,  21/04/2020

@Wybrakowany skunks: Jeśli to może szkodzić albo cię wpienić poprosisz grzecznie można to zmienić...:-)

@jotko49: Proszę czynić swoją powinność.

  jotko49,  21/04/2020

@Wybrakowany skunks: Limit dobrych uczynków już wyczerpany, prośba wstrząsnęła lecz żem nie zmieszany. Rezerwy zachowam do zachodu słońca, bo może znów trafię na jakiegoś dzwońca...

@jotko49: Trudno. Byłem przekonany, że trącasz pan tą bronią niczym Szwed koroną. Pomyliłem się najwidoczniej. Nie po raz pierwszy zresztą.

  jotko49,  21/04/2020

@Wybrakowany skunks: Czyżby zabrzmiała w tej skromności skrucha, człek jest omylny nie zatracaj ducha. Rzadka to zaleta, niektórym przywara, doceniam jednakże bom jest gwardia stara...pzdr.

W islamie jest płycizna, nawet mnie on n i e pociąga, ustaliłem sobie wyraźnie że jest mało mistyczny, zwykła sekta. Nie masz w nim mistyki prócz śpiewu typu łola jola -albo- poszła Ola do przedszkola, co innego nawet katolik jak czytasz to czujesz przemianę. A nie jakieś sentymentalne teksty o litości, która przecież i tak się łączy wojną (dżihadem). Ile odłamów ma islam? Która denominacja jest c ...  wyświetl więcej

@px2195: Taka potrzeba właśnie zaistniała. Zatem, do pióra!

  Hamilton,  21/04/2020

@px2195: nie ma takiej potrzeby. Te niebocośtamy w zupełności wystarczą.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska