JustPaste.it

Koran

Nie taki islam straszny!

Nie taki islam straszny!

 

Koran (Recytacja) jest najdawniejszym i najwspanialszym dziełem klasycznej prozy arabskiej oraz świętą księgą islamu.

Muzułmanie wierzą, że została objawiana przez Boga prorokowi Mahometowi (Muhammad) za pośrednictwem anioła Gabriela w ciągu wielu lat, od 619 roku n.e. do śmierci proroka w 632. Objawienia zawarte w Koranie spisywano na liściach palmowych, kamieniach, kościach i kawałkach kory. Następnie wersety te zostały zebrane i w latach 651-652 redaktorzy ustalili kanoniczną wersję tekstu.

Tekst Koranu jest podzielony na 114 sur, czyli rozdziałów, i każda zaczyna się słowami: "W imię Boga Miłosiernego, Litościwego!". Szczególny akcent i nacisk uwidacznia się w podkreślaniu tego, że: BÓG JEST JEDEN - ALLAH (wykluczenie "Trójcy" - jako nauki pogańskiej i szatańskiej).

Wszyscy wierni mają w islamie takie same obowiązki, niezależnie od statusu społecznego. "Prawdziwie żaden z was nie jest wywyższony nad innych, jak tylko przez swoje dobre zdrowie  i sprawiedliwe uczynki" - powiada Koran.

Najważniejsze obowiązki wyznawcy; Pięć Filarów Islamu, to wiara w Allaha i jego Proroka, codzienne modlitwy o określonych porach, dawanie jałmużny, post w miesiącu Ramadan oraz - jeśli to możliwe, pielgrzymka do Mekki. Dla muzułmanów Koran jest żywym słowem Bożym; "Księga - nie ma co do tego żadnej wątpliwości" - stanowi nie tylko wieczną Prawdę, ale także najdoskonalszy przykład stylu literackiego.

 

Dzieje cenzury:

Jednego z najdawniejszych przekładów Koranu na łacinę dokonał około 1141 roku Piotr Czcigodny. Okres wypraw krzyżowych przyniósł nasilenie się wrogości wobec Arabów  i ich religii. Kościół uważał islam za herezję, muzułmanów za pogan, a Mahometa za "biskupa-odszczepieńca, uzurpatora", który zbuntował się przeciw posłannictwu Chrystusa. W świecie chrześcijańskim zaczęły obowiązywać surowe prawa przeciw muzułmanom.

Arabski tekst Koranu opublikowano w Europie dopiero w roku 1530 - w Wenecji, jednak papież nakazał spalenie książki. Hiszpańska inkwizycja wprowadziła zakaz przekładu Koranu na łacinę, obowiązujący aż do 1790 roku.

Z kolei Marcin Luter wyrażał pogląd, że należy zezwolić na rozpowszechnianie książki, ponieważ to właśnie znajomość Koranu, paradoksalnie, przysłuży się temu, by islam - jako dzieło Szatana, pogrążył się całkowicie. I w taki sposób, w końcu w 1542 roku władze zezwoliły na publikację tej książki z przedmowami Lutra i Melanchtona.

Przez następne wieki Koran nieustannie podlegał cenzurze, niemal we wszystkich krajach, głównie socjalistycznych. Szczególnie w ZSRR, Chinach czy Etiopii.

Koran pozostaje dziś najbardziej wpływową książką - po Biblii, i stanowi - obok Biblii, najczęściej czytany tekst o charakterze religijnym. Żadne inne dzieło nie może się równać z Koranem, jeśli chodzi o gotowość wiernych do pamięciowego opanowywania całych fragmentów świętego tekstu.

SURA II - KROWA 

  Zaprawdę, ci, którzy uwierzyli,

  ci, którzy wyznają judaizm

  chrześcijanie i sabejczycy,

  i ci, którzy wierzą w Boga, i w Dzień Ostatni

  i którzy czynią dobro,

  wszyscy otrzymają nagrodę u swego Pana;

  i nie odczują żadnego lęku,

  i nie będą zasmuceni!

  werset 62

  ☆☆☆

Literatura:

100 Zakazanych Książek 

Historia cenzury dzieł literatury światowej 

Nicholas J. Karolides 

Margaret Bald

Dawn B. Sova

•••••

Koran

I inne