Login lub e-mail Hasło   

Mój tj: Kostków rodowód cz. I

Pierwsze wzmianki mojego zasłużonego rodu sięgają okresu panowania Bolesława Krzywoustego i pierwszej wyprawy krzyżowej do ,ziemi Świętej w 1104 r
Wyświetlenia: 1.671 Zamieszczono 20/06/2020

Pierwsze wzmianki mojego zasłużonego rodu sięgają okresu panowania Bolesława Krzywoustego i pierwszej wyprawy krzyżowej do ,ziemi Świętej w 1104 r, a nawet okresu przyjęcia chrztu świętego przez Mieszka I i jego poddanych w 966 r. Wśród protoplastów rodu Kostków, który uczestniczył w pierwszej wyprawie krzyżowej, Jan Dachnowski (1590-1654) za Anonimis jako probanta rodu Kostków wymienia mężnego rycerza z gniazda Pobożan, który u boku braci Gotfryda i Baldwina de Bulion (panów z Lo0taryngii) mężnie się zapisał w czasie bitwy u stóp góry Kalwarii. Prawnuk tego uczestnika wyprawy krzyżowej, wojewoda mazowiecki Przybysław, syn Mieczysłwa,(Mieczysław to  mój pierwszy przodek (pierwsze pokolenie) znany z imienia, jego syn Przebysław to mój przodek w drugim pokoleniu), wezwany został na pomoc przez księcia Konrada Mazowieckiego (1187-1247) przeciw Jaćwingom najeżdżającym Mazowsze w 1246 r.

Za odniesione zwycięstwo nad wrogiem, otrzymał cał ż majętność przasnacką z dodaniem do herbu rodzinnego „Pobóg” dwóch złotych krzyży kawalerskich, zaćwieczonych ukośnie przy ocelach podkowy orazw klejnocie nad chełmem w koronie czarne skrzydło sępa przeszyte srebrną strzałą. Tak wzbogacony herb „Pobóg” na pamiątkę zwycięstwa pod Dąbrową  został przezwany Dąbrową. Potomków Pobożan, biorących udział w bitwie , nazwano „Dąbrowitami”. Obok Przebysława  wojewody mazowieckiego B. Paprocki w „gnieżdzie cnoty” wymienia jego brata Bogutę z Rostkowa, podobno wojewodę łęczyńskiego.

Paweł Kostka brat rodzony Świętego Stanisława Kostki, tak dawniejszą genealogią domu swego wypisał; która się w Rostkowie ręką jego podpisana znalazła: przywodzi ją Duriewski, ale nie zupełną. Tam mówi tak: „Przecież dawniejsze początki swoje ten dom zasięgnął od Przybysława wojewody Mazowieckiego, i Boruty z Rostkowa”. Domarat z Karniowa (syn Przebysława, mój przodek w 3 pokoleniu), dwóch synów spłodził, Piotra Strzeżenia i Krystyna.(Krystyn to mój przodek w 4 pokoleniu) Krystyna czterech synów było, Stanisław Karniewski Boxa marszałek u książąt Mazowieckich, od tego Karniewscy. Jakub od tego Młodzianowscy, Mikołaj od tego Mikoszewscy, Swentosław (to mój przodek w 5 pokoleniu) od tego Smolechowscy, znać od dóbr, które działem się im dostały, nazwani. Z tych Swentosław dwóch synów zostawił: Nadmira Smolechowskiego, i Nawoja Rostkowskiego (Nawój to protoplasta rodu Kostków i mój przodek w 6 pokoleniu), który, jako się dorozumiewa Ks. Duriewski, pierwszy z okazji kostki na twarzy wyrosłej, nowe Kostków imię na siebie i na potomków swoich zaciągnął: był ten Nawój mąż rycerski, i z Mikołajem Wilkanowskim Działdowa pod Krzyżakami dobywał w 1464 r. synów jego trzech liczy, taż ceduła, to jest Jakuba (to mój przodek w 7 pokoleniu) dziedzica na Sztembergu, Jana sędziego Ciechanowskiego, dziedzica na Rostkowie, i Nawoja decretorum doctorem, w duchownym znać stanie. Jakub tedy brat Jana sędziego Ciechanowskiego podzieliwszy się z nim włością Rostkowską, do Prus się wyniósł i tam osiadł, kupiwszy od Gabriela Bażeńskiego wojewody Chełmińskiego dobra Sztemberg, czyli jak ich inni zowią Stangenberg albo Steinberg: gdy potem między nim i Janem Bażeńskim synem Gabriela, pretensje jakieś zaszły, do komplanacji przyszło w 1476 r. na którą przyjaciół zaprosił i obie strony, Mikołaja z Kutna wojewodę Łęczyckiego i starostę Gostyńskiego, Sędziwoja z Czarnkowa kasztelana Santockiego, Macieja Raba z Waplewa, i Macieja z Meledii, którzy różnice wszystkie między niemi zagodzili, i komplanacją tę do ksiąg Malborskich podali. Pułkownikując ten Jakub za Kazimierza Jagiellonowicza, jak się wszędzie z pięknem sercem ku ojczyźnie popisał, z tego poznać, że mu tenże Król i jego potomstwu, w zasługach nadał Lipienko z przyległościami, starostwo Gołubskie, i Kościerzyńskie, Smiłowice dzierżawę w Kujawach z sześcią wsi, luboć niektóre z nich powrócone do dyspozycji królewskiej, przez konstytucją sejmu o egzekucji, za Zygmunta Augusta. Potomstwo jego z Rokusowny, córka Katarzyna z Brochockim herbu Prawdzic zmówiona, i synowie czterej, jeden Piotr który na Śmiłowicach osiadł, żył i umarł bezżennie.

Jan (mój przodek w 8 pokoleniu) starosta Gołubski syn drugi Jakuba z Rokusowny, był w komitywie z Zygmuntem I. na kongresie Wiedeńskim w 1515 r. Prawdać że go Possel. in Histor. Polon. Pruth. między wojewodami nigdzie nie kładzie, atoli Duriewski to z Paprockiego, to z innych, domyśla się, że był wojewodą Pomorskim: jako Auctor 50 singul. czyni wzmiankę o Jerzym Kostce wojewodzicu Pomorskim, że go sobie Kasper Geschaff Oliwski opat, za koadiutora przybierał, atoli Król Stefan przeszkadzał do tego, stąd poznać, że ten Jerzy stan sobie duchowny obrał. Drugi także Stefan Kostka (to mój przodek w 9 pokoleniu) wojewodzic Pomorski w 1589 r. podpisał pakta Będzińskie, których że między innymi synami dość pilnie wyliczonymi, czy to Krzysztofa, czy Stanisława wojewodów Pomorskich nie liczą, jako niżej obaczysz, słusznie wnoszą, że innego ojca mieli, a podobno tego Jana; złączył się był ten Jan dożywotnie z Krasińską herbu Ślepowron, i były z niej córki dwie, z których jedna młodo zeszła, druga wydana za Orłowskiego herbu Jastrzębiec na Dobrzyńską.

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3031
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1142
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3505
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3881
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 911
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1828
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 647
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1648
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2229
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2205
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2206
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ło matko sfinto. To ty zostaniesz już tak z krzywymi i zde wastowanymi ustami. ? Obyście ze śwagrem na krzywe pyski nie poszli, bo on polski fon jako pierwszy z mieszkiem między nogami i lulokiem na czole po plażach biegał. Ma świadków.

Panie zde Kostka to ślachectwo aż bije po oczach jak się widzi te lewe konta. Zaprawdę godne to, słuszne, zbawienne i ślachetne by innych oszukiwać. Gal Anonim pisał, że jestem kierowcą wyścigowym już tysiąc lat przed Chrystusem na portalu w Sieradzu ołówkiem z Pruszkowa..

Żarty żartami panie zde Zbyszku. Ja jestem głęboko przekonany panie zde Kostka, że w drugiej części znajdzie szanowny pan tatusia wśród Australopiteków. I będzie to absolutny hit stulecia. Tatuś się szanownego pana nie wyprze. I pomyśleć, że na co dzień obcujemy z tak ślachetnymi znakomitościami .:
https://pl.m.wikipedia.org/wik(...)lopitek

Imponujace drzewo rodzinne. Ja takowym pochwalic sie nie moge. Mam skromne pochodzenie robotniczo-chlopskie.

@youngcontrarian: zde Kostka zostanie obwołany mieszkiem pierwszym a śwager fon mieszkiem drugim trzykrotnie odsłoniętym w najnowszym rankingu. A ich portrety w szlafmycach na allegro skoczą na 3 dychy za sztukę.

@Hamilton:
Hamiltonie, zazdroszcze Panu Kostce.
Moi rodziciele to plebejusze.
Ojciec pochodzi spod Czestochowskiej wsi... a matka z Kresow, skad zwiala na Ziemie Odzyskane przed (nie pogodzonymi z Jalta) herosami spod znaku tryzuba.
Prawde powiedziawszy chcialbym miec pochodzenie prawniczo - lekarskie, ktore juz od kilku lat przypisuja mi "nieobrzezani' czlonkowie Eioby ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: w następnym odcinku de Zbigniew udowodni niezbicie, że jego teściową przyrodnią była Ewa, bo przecie z de kostki Adama stworzona.

Kolejna niespodzianka panie zde Mieszko. Rodzina zagłosowała. Tego nikt się nie spodziewał. Taki sukces. Wal pan rankingiem. Tu nie ma na co czekać. Tu trza trąbić w fanfary.

Hahaha - oby śwager z fon nie wygrzebał z szafy pełnego medali, odznaczeń i dyplomów zdjęcia prababci z jeszcze starszego rodu. Hrabinę Grizelde fon Affe :
https://images.app.goo.gl/tknn(...)tDxy8d7
Wielką Księżnę Wąchocka i miss remizy w Napierstkowie.

@youngcontrarian: a u mnie jeszcze gorzej. Jeden genialny hrabonsc ogłasza wszem i wobec, że jestem owrzodzony wraz z rodziną. Inny stwierdził, że jestem żydem i Arabem i zjadam klientów w swoim banku. Dla innego jestem sfinia, kundel i szmata. Jestem też posiadaczem honorowych tytułów - morderca niewinnych dzieci, hejter, złodziej, oszust, bandyta, gnój, śmierdziel, faszysta, kabotyn i debil. I też jestem wypalony, obrzezany i wykastrowany. Nie przejmuj się.

@Hamilton:
Jestes wrzodem na dupie eioby

@Adam Jezierski: Mała ilość wyświetleń to twoim zdaniem dowód chamstwa. Paczaj Dwa dni - 79 wyświetleń u zwykłego owrzodzonego ćwoka. http://eiba.pl/5
Dwa tygodnie - 94 wyświetleń u genialnego hrabonsca.
http://eiba.pl/5
Hahaha - tak ci zawiszczam. Toś się znów zbłaźnił jak ciele w niedziele przewybitny eugeniuszu eioby.

@Hamilton:
Skoro jestes "zydo-arabem i zydo-faszysta" w jednej osobie to chyba musisz cierpiec od wewnetrznego rozdarcia. :-)

@Adam Jezierski:
Jaki śmieszny jest Gnom
jaki mały jest Gnom
jaki jest ten nasz Gnom maciupeńki.
Chociaż buzię ma złą
lecz pozory to są
bo on każdą odsłonkę zje z ręki.
Pa mój geniuszu.

@youngcontrarian: e tam. Wnukom będę opowiadał kim to ja już nie byłem.

@Adam Jezierski: o kurde Adaśko. Owrzodzony ćwok po dwóch dniach ma 100 wyświetleń a genialny Adaś 98 po dwóch tygodniach. Hahaha - tak ci 'zawiszczam' hrabonszczak. Czy ty już nie masz szacunku sam do siebie, że się tak topisz w tej swojej upierdliwej i nadętej pyszalkowatości..

@Hamilton:
Gratuluję sobie osiągnięcie 907.095 odsłon.

@Adam Jezierski: ‌Ło matko hrabonsc to ty już gratulujesz sobie nawet przegranej z owrzodzonymi ćwokami. Adaśko puchniesz z dumy i jesteś coraz wiekszy. I jaki namolny. Adam nie bądź rura - nie pęknij.
http://www.eioba.pl/sting/articles
Owrzodzone ćwoki z tak prozaicznych powodów nie dostają małpiego rozumku Adaśków od everkutaśków.. Traktują to
zupełnie normalnie.

@Adam Jezierski: Adaśko przyjmij gratulacje. Na tle pxa, Lajli a nawet gwiazdorków fon Zdzisia i zde Zbysia blyszczysz już jak wypastowane i wyglancowane buty Szwejka..

@Adam Jezierski: Hahaha - Adaśko jak to było ? Aha - "36 wyświetleń jest efektem chamskich komentarzy."
http://eiba.pl/5 - 3 dni i 111 owrzodzony ćwok
http://eiba.pl/5 - 14 dni 101 genialny Adaśko.

Gratuluję chamstwa. Znów wygrałeś. Ja ty to robisz ? I kiedy ty dogonisz zwykłych ćwoków galopując na tym swoim 'geniuszu' ?

@Hamilton:
Efektem chamskich komentarzy jest spadek ilości użytkowników i czytelników portalu eioba.pl/

@Adam Jezierski: Adaśko 7 lat temu twoje genialne artykuły też nie urywały dupy :.
http://eiba.pl/l
Paczaj a takie zwykłe owrzodzone ćwoki nie miały kłopotów by zdobyć 20 i więcej punktów.
http://www.eioba.pl/sting/arti(...)lesList ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: poczytaj sobie też komentarze z tamtych czasów. Nie mam się czego wstydzić, a twoje dupy też nie urywają. Zawsze były namolne i pełne nadętej pyszałkowatości.

@Adam Jezierski: Adaśko hahaha - pozachwycaj się sobą geniuszu, że przekroczyłeś już 900 000 mając 656 artykułów i oskarż mnie o zawiść. Dowartosciujesz się hrabonsc. Z trudem przychodzi mi panie hrabio rzucać w innych, że są owrzodzonymi ćwokami i może dlatego tak wychodzi z tym moim chamstwem. Nie dorównuję jaśnie panu hrabiemu wysoką kulturą wypowiedzi..

@Adam Jezierski: hahaha - inne wejścia smoka Adasia sprzed lat :
http://eiba.pl/h
Hamilton też ci wyrzucał twoich fanów ? Adaśko kjuju mój tak ci 'zawiszczam'.

  Serpico,  22/06/2020

Nie cesarskim panie Kostka, tylko ex carskim hahhahaahah ..

"Medal: Za udział w walkach w obronie władzy ludowe"
http://eiba.pl/p6m290f

"Medal "Za udział w walkach w obronie władzy ludowej" został ustanowiony ustawą z dnia 22 listopada 1983 roku „w uznaniu zasług żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego,

...  wyświetl więcej

  Serpico,  22/06/2020

Gdzie ten artykuł z panem Mieczysławem i szczegółami dotyczącymi jego "szlachetnej" walki o władzę ludową ? Hm ? Cwaniaczku ? Skasowaliśmy tak ? Reakcyjne podziemie go postrzeliło i został rencistą z tego co pamiętam tak ? Coś nie mogę się dopatrzeć, panie potomek szlachty, co robił w 1939.

Wiesz jak jest ? Są kostki, które są tylko brukowe heh ... tak właśnie jest.

  Hamilton,  22/06/2020

@Serpico: ‌pan zde Kostka w swoich ślachetnych poszukiwaniach trafił nawet na ślachetnego prapra co był fornalem. Z fon Zdzichem na meblościance obok odznaki komsomołu im. Janka Krasickiego kolekcjonują portrety dziadków z allegro za 3 dychy i i ich plastikowe miecze z VI wieku przemieszane z dyplomami za udział w zebraniach PZPR.. Hahaha - wiadomo, że stara polska ślachta miała przed nazwiskami z ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  22/06/2020

@Serpico: stara ślachta z PRLu. Zasłużona elyta przodowników pracy socjalistycznej. Dziś gwiazdory dziennikarstwa i potomkowie herszta jaskini z epoki kamienia łupanego.

  KoLo,  03/07/2020

...  wyświetl więcej

@KoLo: hahahaha - to stara ślachta z miodem w uszach. Potomek Krzywoustego i hipopotama z Czeladzi.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska