JustPaste.it

Mój tj: Kostków rodowód cz. I

Pierwsze wzmianki mojego zasłużonego rodu sięgają okresu panowania Bolesława Krzywoustego i pierwszej wyprawy krzyżowej do ,ziemi Świętej w 1104 r

Pierwsze wzmianki mojego zasłużonego rodu sięgają okresu panowania Bolesława Krzywoustego i pierwszej wyprawy krzyżowej do ,ziemi Świętej w 1104 r, a nawet okresu przyjęcia chrztu świętego przez Mieszka I i jego poddanych w 966 r. Wśród protoplastów rodu Kostków, który uczestniczył w pierwszej wyprawie krzyżowej, Jan Dachnowski (1590-1654) za Anonimis jako probanta rodu Kostków wymienia mężnego rycerza z gniazda Pobożan, który u boku braci Gotfryda i Baldwina de Bulion (panów z Lo0taryngii) mężnie się zapisał w czasie bitwy u stóp góry Kalwarii. Prawnuk tego uczestnika wyprawy krzyżowej, wojewoda mazowiecki Przybysław, syn Mieczysłwa,(Mieczysław to  mój pierwszy przodek (pierwsze pokolenie) znany z imienia, jego syn Przebysław to mój przodek w drugim pokoleniu), wezwany został na pomoc przez księcia Konrada Mazowieckiego (1187-1247) przeciw Jaćwingom najeżdżającym Mazowsze w 1246 r.

Za odniesione zwycięstwo nad wrogiem, otrzymał cał ż majętność przasnacką z dodaniem do herbu rodzinnego „Pobóg” dwóch złotych krzyży kawalerskich, zaćwieczonych ukośnie przy ocelach podkowy orazw klejnocie nad chełmem w koronie czarne skrzydło sępa przeszyte srebrną strzałą. Tak wzbogacony herb „Pobóg” na pamiątkę zwycięstwa pod Dąbrową  został przezwany Dąbrową. Potomków Pobożan, biorących udział w bitwie , nazwano „Dąbrowitami”. Obok Przebysława  wojewody mazowieckiego B. Paprocki w „gnieżdzie cnoty” wymienia jego brata Bogutę z Rostkowa, podobno wojewodę łęczyńskiego.

55eee8de50c1175d8020d30d23078b9d.jpg

Paweł Kostka brat rodzony Świętego Stanisława Kostki, tak dawniejszą genealogią domu swego wypisał; która się w Rostkowie ręką jego podpisana znalazła: przywodzi ją Duriewski, ale nie zupełną. Tam mówi tak: „Przecież dawniejsze początki swoje ten dom zasięgnął od Przybysława wojewody Mazowieckiego, i Boruty z Rostkowa”. Domarat z Karniowa (syn Przebysława, mój przodek w 3 pokoleniu), dwóch synów spłodził, Piotra Strzeżenia i Krystyna.(Krystyn to mój przodek w 4 pokoleniu) Krystyna czterech synów było, Stanisław Karniewski Boxa marszałek u książąt Mazowieckich, od tego Karniewscy. Jakub od tego Młodzianowscy, Mikołaj od tego Mikoszewscy, Swentosław (to mój przodek w 5 pokoleniu) od tego Smolechowscy, znać od dóbr, które działem się im dostały, nazwani. Z tych Swentosław dwóch synów zostawił: Nadmira Smolechowskiego, i Nawoja Rostkowskiego (Nawój to protoplasta rodu Kostków i mój przodek w 6 pokoleniu), który, jako się dorozumiewa Ks. Duriewski, pierwszy z okazji kostki na twarzy wyrosłej, nowe Kostków imię na siebie i na potomków swoich zaciągnął: był ten Nawój mąż rycerski, i z Mikołajem Wilkanowskim Działdowa pod Krzyżakami dobywał w 1464 r. synów jego trzech liczy, taż ceduła, to jest Jakuba (to mój przodek w 7 pokoleniu) dziedzica na Sztembergu, Jana sędziego Ciechanowskiego, dziedzica na Rostkowie, i Nawoja decretorum doctorem, w duchownym znać stanie. Jakub tedy brat Jana sędziego Ciechanowskiego podzieliwszy się z nim włością Rostkowską, do Prus się wyniósł i tam osiadł, kupiwszy od Gabriela Bażeńskiego wojewody Chełmińskiego dobra Sztemberg, czyli jak ich inni zowią Stangenberg albo Steinberg: gdy potem między nim i Janem Bażeńskim synem Gabriela, pretensje jakieś zaszły, do komplanacji przyszło w 1476 r. na którą przyjaciół zaprosił i obie strony, Mikołaja z Kutna wojewodę Łęczyckiego i starostę Gostyńskiego, Sędziwoja z Czarnkowa kasztelana Santockiego, Macieja Raba z Waplewa, i Macieja z Meledii, którzy różnice wszystkie między niemi zagodzili, i komplanacją tę do ksiąg Malborskich podali. Pułkownikując ten Jakub za Kazimierza Jagiellonowicza, jak się wszędzie z pięknem sercem ku ojczyźnie popisał, z tego poznać, że mu tenże Król i jego potomstwu, w zasługach nadał Lipienko z przyległościami, starostwo Gołubskie, i Kościerzyńskie, Smiłowice dzierżawę w Kujawach z sześcią wsi, luboć niektóre z nich powrócone do dyspozycji królewskiej, przez konstytucją sejmu o egzekucji, za Zygmunta Augusta. Potomstwo jego z Rokusowny, córka Katarzyna z Brochockim herbu Prawdzic zmówiona, i synowie czterej, jeden Piotr który na Śmiłowicach osiadł, żył i umarł bezżennie.

Jan (mój przodek w 8 pokoleniu) starosta Gołubski syn drugi Jakuba z Rokusowny, był w komitywie z Zygmuntem I. na kongresie Wiedeńskim w 1515 r. Prawdać że go Possel. in Histor. Polon. Pruth. między wojewodami nigdzie nie kładzie, atoli Duriewski to z Paprockiego, to z innych, domyśla się, że był wojewodą Pomorskim: jako Auctor 50 singul. czyni wzmiankę o Jerzym Kostce wojewodzicu Pomorskim, że go sobie Kasper Geschaff Oliwski opat, za koadiutora przybierał, atoli Król Stefan przeszkadzał do tego, stąd poznać, że ten Jerzy stan sobie duchowny obrał. Drugi także Stefan Kostka (to mój przodek w 9 pokoleniu) wojewodzic Pomorski w 1589 r. podpisał pakta Będzińskie, których że między innymi synami dość pilnie wyliczonymi, czy to Krzysztofa, czy Stanisława wojewodów Pomorskich nie liczą, jako niżej obaczysz, słusznie wnoszą, że innego ojca mieli, a podobno tego Jana; złączył się był ten Jan dożywotnie z Krasińską herbu Ślepowron, i były z niej córki dwie, z których jedna młodo zeszła, druga wydana za Orłowskiego herbu Jastrzębiec na Dobrzyńską.