Login lub e-mail Hasło   

75. urodziny Szczecina na Jasnych Błoniach i nie tylko

W 2012 roku urodziny Szczecina odbyły się po raz pierwszy w Ogrodzie Różanym, a nie jak dotychczas na Jasnych Błoniach. Święto ustanowiono na pamiątkę formalnego przekaza...
Wyświetlenia: 1.082 Zamieszczono 05/07/2020

W 2012 roku urodziny Szczecina odbyły się po raz pierwszy w Ogrodzie Różanym, a nie jak dotychczas na Jasnych Błoniach. Święto ustanowiono na pamiątkę formalnego przekazania administracji Szczecina przez komendanta wojennego miasta. Miało to miejsce 5 lipca 1945 r.

 

Z obchodami urodzin Szczecina, mieliśmy miłe doświadczenia. Przez kilka lat z rzędu wybieraliśmy się na Różankę aby skosztować urodzinowego tortu. Torty (dwa) dzielił przeważnie prezydent Szczecina Piotr Krzystek, przy pomocy któregoś ze swoich zastępców.

 

Po wygłoszeniu uroczystej przemowy i złożeniu życzeń, prezydent szedł dzielić tort, a tymczasem kolejki ustawiły się już w bardzo długie ogonki. W trakcie wydawania tortu zebranym przygrywała np.: Baltic Neopolis Orchestra & Jona Adryn. Miasto przygotowało dwa torty, każdy o wadze około 75 kg, o długości 2,5 m i szerokości 30 cm. Pomimo to, osoby z końca kolejki miały wątpliwości, czy tortu starczy i dla nich. Organizatorzy uspokajali, że jest jeszcze przecież drugi tort i zostanie wykrojonych kilkaset porcji, a może nawet więcej, powinno więc starczyć dla każdego.

 

Można też było napić się kawy lub herbaty, a dzieci uczestniczyły w zajęciach pod hasłem "Kolorowy fitness" i oglądały np.: bajkę interaktywną "O zdrowym jedzeniu, z humorem". O 14-tej występował jakiś zespół np: Wojtek Rapa Quartet, czyli część dawnego zespołu Czerwono-Czarni, lub inny znany zespół.

 

Czekając na koncert, szliśmy do Teatru Letniego, gdzie odbywała się przeważnie próba generalna przed niedzielnym "Galowym wieczorem kabaretowym" np.: Kabaret: Ani mru mru, Smile, Młodych Panów, Słoiczek po cukrze, jednak mogliśmy tylko posłuchać, bo Teatr Letni był zamknięty, jak podczas występu.

 

Wracaliśmy do Ogrodu Różanego, aby posłuchać koncertu np.: zespołu Wojtek Rapa Quartet, (który na szczęście skoncentrował na muzyce Tadeusza Nalepy - mojej ulubionej, zresztą rodziców też). Ciekawostką był występ z zespołem Marcina Mateckiego mojego byłego sąsiada z domu spod jedynki, który grał na instrumentach klawiszowych. Spędzaliśmy miło dzień urodzin Szczecina.

 

A jak będzie wyglądała 75 rocznica Szczecina, oto program:

NIEDZIELA 5 lipca

11:00-24:00 Holiday Park Szczecin

Miejska Strefa Letnia - Wyspa Grodzka

13:00-17:00 "Szczecin oczami najmłodszych" - animacje dla dzieci + bitwa balonowa

13:00-17:00 żeglarskie gry dla najmłodszych z Kompania Marzeń - Agencja Artystyczna

- rodzice też mogą zagrać

Koncerty na wyspie

17:00 KLANG

18:30 SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI

Floating Market - skwer na Łasztowni

19:00-23:00 Wesele na Bulwarach cz.5 - "sprzedajemy" Taniec- Baciata

Podczas urodzinowej transmisji online poznamy finalistów i zwycięzcę konkursu Music Szczecin Net, tj. piosenki o Szczecinie, poznamy też rówieśników Szczecina urodzonych w Szczecinie. Poznamy też najlepsze życzenia dla Szczecina (i jego mieszkańców0, nagranych na video. Poznamy też specjalne życzenia od Ambasadorów Szczecina. Usłyszymy też specjalny hejnał przygotowany przez szczecińskich artystów: „Grajmy hejnał Szczecina”

Na Jasnych Błoniach, będzie można oglądać wystawę "Szczecińskie metamorfozy" autorstwa Marka Czasnojcia. Zapraszamy na wystawę "Początki polskiego Szczecina", w oficynie oraz korytarzu kamienicy przy ul. św. Wojciecha. Możemy też obejrzeć Ekspozycję w muzeum, Koncerty na Jasnych Błoniach i na Różance, Literatura, mandala i happening w parku Kasprowicza, itp.

 

Przedtem 29 czerwca odbyła się Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w Operze na Zamku pod tytułem „Kultura Tożsamość Rozwój”, w której wzięli udział: prezydent miasta, marszałek województwa oraz pionierzy Szczecina.

Ale świętowanie 75 - urodzin Szczecina zaczęło się już 3 lipca, z imprezami artystycznymi na Bulwarach i Łasztowni.

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3031
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1142
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3505
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3881
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 911
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1828
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 647
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1648
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2229
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2205
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2206
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1672
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Łał - nie minęło jeszcze pół godziny a tata i wujek Kostka zagłosowali. Taka niespodzianka. Pewnie się tego nie spodziewałaś Marysiu? Wszyscy zaskoczeni śledzimy z emocjami głosowań ciąg dalszy. Wystarczy, że Marysia pierdnie i Marysia 5 punktów ma. Jak reszta rodziny.

@Hamilton: Trudno winić mnie za to, że jesteś pan sierota i nie masz rodziny!.

@Andrzej Maria Sadowski: Marysia ty z tatusiem i wujciem Kostką idźcie poskamleć do admina. Może pozwoli wam zarejestrować jeszcze ze 100 kont. Razem oszuści będziecie jeszcze silniejsi. Pierdniecie gwiazdorki i 105 wasze. I będzie wrzawa jak na fermie indyków - Brawo My.

@Andrzej Maria Sadowski: was kuźwa nie wstyd, że musicie się wzajemnie wspierać by tu zaistnieć ? To co dla was jest powodem do dumy dla mnie byłoby hańbą.

@Andrzej Maria Sadowski: widzisz Marysiu ja jestem taka sierota, która nigdy nie miała większego problemu z umieszczeniem artykułu w popularnych a ty taki wielki gwiazdor, któremu bez pomocy rodziny na ostanie 25 artów wlazłoby raptem 4.
http://www.eioba.pl/mazepa/articles

@Andrzej Maria Sadowski: zaraz 'rodzina' da ci komplet punktów i będziecie indory wrzeszczeć, że jest was trzech w top30. Na 18 punktów 15 będziesz miał przyznanych przez 'rodzine' pajacu. Jak tatuś i wujek statistik z magla.

@Andrzej Maria Sadowski: ... :)

@Andrzej Maria Sadowski: hahaha - mówisz, że ja jestem sierota. Na tym zdjęciu twój tata wygląda jak dwie sieroty w tej krzywo zapiętej koszuli. Jaka gwiazda taki wizerunek. Wstyd z takim wyjść na ulicę.

@Andrzej Maria Sadowski: mam nadzieję, że szanowny tatuś ma prawy but na prawej nodze a lewy na lewej. Bo wyraz twarzy ma taki jakby go coś uciskało. Zbyt mało radosny jak na człowieka po torcie. Zwłaszcza, że mama trzyma jeszcze dwie ciężko wywalczone porcje.

@Hamilton: Jak zwykle twoje sensacje mają proste rozwiązanie (wytłumaczenie). Ja robiłem zdjęcie, więc mama potrzymała mój kawałek tortu, a ojciec sięgnął po coś do kieszeni i koszula mu się zawinęła. Jesteś mistrzem insynuacji, ale po co to komu, nie szkoda ci czasu na takie głupoty?.

@Andrzej Maria Sadowski: największą moją "insynuacją" jest to, że głosujecie krzyżowo na siebie co daje wam cwaniaczkom zawsze 5 punktów przewagi. Masz odwagę pisać bez wspomagania tatusia, mamusi, cioci i wujków. ? Jesteś Andrzej czy ciotka Marysia.?

Po głosowaniu Marysia z dumą sobie pokrzyczy - "Brawo my".

Takie wielkie święto a tata sobie koszule krzywo zapiął. Chyba były wyścigi do michy za darmo i wygrał, bo reszta stoi o suchym pysku.

@Hamilton: "Takie wielkie święto a tata sobie koszule krzywo zapiął. "
Jesteś ślepy, bo koszula jest dobrze zapięta, patrz od strony kołnierzyka.
Patrzysz na rzeczywistość od strony dupy, dlatego masz błędną "delikatnie ujmując" ocenę rzeczywistości.

@pokrzywiony: brakuje mi Mariolku twojej ujmującej delikatności spojrzenia i dlatego brak - 'pierd***szmata' w komentarzu. Twój poziom jest dla mnie nieosiągalny pobożny aniołku.

@Hamilton:
" brakuje mi Mariolku twojej ujmującej delikatności spojrzenia i dlatego brak - 'pierd***szmata' w komentarzu. Twój poziom jest dla mnie nieosiągalny pobożny aniołku."

Przykro mi że przekraczam osiągalny dla ciebie poziom, ale jakoś nie mam ochoty się ciągle schylać to twojego poziomu. Więc gnij sobie dalej w szambie jakim siedzisz.

@pokrzywiony: i słusznie Mariolek, ty nie trać czasu na mnie. Ty się głęboko pochylaj nad głębią głąbów. Naóka polska czeka na wyniki.

@Andrzej Maria Sadowski: pokrzywiony,
A czego spodziewacie sie po; TYCH....
...
O głupich, tanich, i przecenionych drani
Bezużytecznych, dla jakiejkolwiek pani
Z produkcją co tylko pasuje do bani.
Młotkiem, sierpem i smrodkiem zwani.
.
Z tym co normalne nie są porównywani,
bo od tego są dobrze przenicowani.
Tworzą team w którym ...  wyświetl więcej

@zakravarski: hahaha - substancji mózgowej ani, ani. "Z kond'" jom wzionsc jak szyckom zgarniał "beszczelnie myslacy" zakraVarski, naczelnawy szifrant chasluf na eiob, Cvanstein z Dzigorzewa i Pierdoła z Napierstkova.

@zakravarski: hahaha - syćke som gupie ino spultany jak krova w stringi zakraVarski mudralą stulecia tu Jezd na eiob. Dziadek bierz regularnie :
https://youtu.be/xdZirzxkRBY
Hahaha - to jedyna twoja nadzieja.

@zakravarski: hahaha - jesteś 'beszczelnie' myślący i jeszcze bardziej 'beszczelnie' i Visoko Yntelygentnie szifrujący. Ty aby usunąć te kretyńskie obrazki ze swoich wypocin i poprawić błędy ortograficzne potrzebujesz zaledwie 300 lat, boś ty 'byszczak nad byszczaki' naprawiający cały śfiat w minutę i tczi sekunduf.

@zakravarski: ty to robisz wrażenie takiego co poucza innych jak głosować, w co wierzyć i jak żyć ale sam nie wi czy wciągnął w sraczu spodnie na swą gołą rzyć. Nie rób już dziadek swą yntelygenciją tyle razy Bęc,
bo już na sam twój widok ze śmichu można Pęc.

@zakravarski: pełna zgoda dla Twojego zdania... Wodzu...
:-)))

@Koriolan: witaj chlapitanie. Twój bystry Wudz poczebuje wsparcia dochtora informatyki by zmienić 'v' na 'w'. Masz robotę do końca życia, które jest najważniejsze w życiu i piękne.

@Koriolan: Pamietaj, szmaty sa do wycierania brudow, a nie do dyskuji !!!

@zakravarski: a kto chcialby z tobą dyskutować i o czym ? Chyba, że o zabezpieczaniu chasel. Hahahaha. Otwórz kierunek studiów na uniwersytecie w Śtokholmovie.

@Koriolan@ZakraVarski:

cytuję ZakraVarski:
" Na calkowiete uzdrowienie Nie.
Cale spoleczenstwo jest podobnie chore.
Ale medycyna na poczatek jest pominiecie tych szalencow calkowitym milczeniem !
Ja nigdy nie czytam zadnego z nich !! "
http://eiba.pl/38x2g

Faktycznie wódz, pełną gębą wó

...  wyświetl więcej

@zakravarski:
Tak patrzę co ty wyprawiasz ogólnie i zadaje sobie pytanie, gdzie ja miałem mózg, jak łaziłeś za mną i męczyłeś żeby ci dać głos, na te twoje "artykuły", fakt że wtedy jeszcze nie były nasączone twoją chorobą psychiczną, ty jesteś chory, tylko osoba chora psychicznie może stwierdzić że kościół w Polsce, ma większość gruntów, tylko osobie chorej,nie można wytłumaczyć, że to nie ...  wyświetl więcej

@zakravarski:
Teraz już nie ma szmat, mopy są, ja jestem mopem, wycieram takie brudy jak ty, potem mam auto wyżymanie, problem polega na tym że wracają, no ale ktoś musi sprzątać.
Myślisz że takie lekkie ? Brud się lepi, przyciąga inne brudy, potem robią się z tego "koty" i ganiają, brudząc, lepiąc się, a czysto ma być, brud nie jest dobry, jest ZŁY.

Ufff - udało się Marysiu. Rodzina zagłosowała. A tak się bałem.
18:30 SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI a o której
SKLEP Z PTASIMI MÓZGAMI ?

I Andrzej Marysia w popularnych dzięki tatusiowi, mamusi, ciociom i wujkom. Taki sukces. Andrzejku Marysiu ty możesz zostać nawet wicemistrzem walk kogutów jak tata, mama, ciocie i wujkowie ci pomogą. Jesteś wielki. Hahaha - budzisz podziw i respekt jak tata i wujek.

@Andrzej Maria Sadowski: Gratulacje z okazji uzyskania 90 tys. odsłon, do 100 tys. już niedaleko. Podobnie jak niedaleko naszej rodzinie, do uzyskania 700 tys. odsłon (milion odsłon w zasięgu ręki).

@Zdzisław Sadowski: o kurde cała rodzina gwiazdorów udupi niebawem 700 tys. mając kilkaset wypocin. Hahahaha - brawo cienkie Bolki. Paczaj fon Zdziś tyle inni robią jednym artykułem i to bez pomocy rodzinnych zdechlaków :
http://eiba.pl/1

@Hamilton: Jeszcze trochę a twoje wypociny z 270 artykułów, którymi zaśmiecasz Internet, przegoni jeden artykuł Tatiany: http://eiba.pl/f

@Zdzisław Sadowski: też składam Andrzejo Marysi gratulacje. No, no 41 artów i już 90 tys odsłon. Hahaha - wielka gwiazda :
http://eiba.pl/2

@Hamilton: ślachetny i uczciwy panie fon Sadow ja nigdy nie czułem się dziennikarzem w przeciwieństwie do pana fon hrabiego. Jestem amatorem. Nie muszę też kraść głosów i skamlać o odslony. Polegam tylko na sobie.

@Zdzisław Sadowski: hahaha i nie beczę jak kozioł gdy mi sześciu wściekłych i mściwych gwiazdorów odrzuca artykuły. Też sobie daję rady.
http://eiba.pl/1l

http://eiba.pl/1l
A wy gwiazdorki mając zawsze 5 punktów skradzionych nie potraficie się nawet zbliżyć do 24.

@Zdzisław Sadowski: jak to jest fon gwiazdorku stulecia, że mając zawsze skradzionych 5 punktów zaledwie 3 razy osiągnąłeś 14 ? A wypociłeś tego 181. Na twoim miejscu bym się spalił ze wstydu a ty jesteś z tego dumny jak osioł z dzwonka na szyi.

  Hamilton,  12/07/2020

@Zdzisław Sadowski: hahaha - cały gang Olsena z hersztem fon Sadosiem niechaj nauczy się wiersza Tuwima na pamięć i całujcie się zawzięcie, zażarcie a nawet organoleptyczne dopóki was admin nie wywali.

@Zdzisław Sadowski: paczaj fon gwiazdor a takie trzy artykuły zwykłego amatora przegonią wszystkie twoje 181 i to bez pomocy wierzgajacych nerwowo nóżkami pięciu zdechlaczków
http://eiba.pl/2Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska