JustPaste.it

Akwarystyczna pasja

sklep-zoo_small.jpg

Akwarystyka potrafi wciągnąć na wiele godzin. Planowanie ułożenia ekspozycji i wybór rybek do akwarium stanowi nie lada wyzwanie. Wiele osób coraz częściej słyszy o dobroczynnych działaniach posiadania akwarium i coraz więcej ludzi decyduje się na stworzenie swojego własnego, podwodnego świata. Jak jednak zacząć? Co warto wiedzieć?

Pierwsze akwarium

 

Przed zakupem akwarium i rybek warto się porządnie zastanowić. Przede wszystkim należy przemyśleć, jak duże chcemy akwarium i gdzie je będziemy trzymać. Nie warto kupować bardzo małych zbiorników, a już na pewno powinniśmy zrezygnować z pomysłu zakupienia szklanej kuli. W małych akwariach trudniej zadbać o biologiczną równowagę przez co, paradoksalnie, będziemy mieć o wiele więcej roboty z małym akwarium, niż z większym. Miejsce na akwarium natomiast powinno być wytrzymałe (akwarium nie jest lekkie), a także odporne na wodę. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup specjalnej szafki pod akwarium. Akwarium nie powinno też stać przy oknie – zbyt mocne oświetlenie słoneczne sprzyjać będzie powstawaniu glonów w akwarium. Warto więc postawić takie akwarium w głębi pomieszczenia, by miało delikatne naturalne oświetlenie, pamiętając że postawienie go tam, gdzie nie ma światła to też zły pomysł.

 

Wyposażenie akwarium

W akwarium zazwyczaj wstawiamy rośliny i przede wszystkim – rybki. Jednak żeby żyły one w dobrym środowisku, należy o nie zadbać poprzez zakup podstawowych urządzeń pomagającym dbać o równowagę biologiczną wewnątrz naszego akwarium. Do takich urządzeń zaliczamy:

  • filtr – najważniejsze urządzenie, które pomoże utrzymać klarowność wody, oczyszczając ją

  • napowietrzacz – z reguły jest on wbudowany w filtr, jednak jeśli takowego nie ma, warto kupić go dodatkowo, dzięki niemu woda będzie miała odpowiednie natlenienie

  • oświetlenie – gdzie doświetlimy wodę w naturalny sposób dla danego środowiska, w którym żyją nasze rybki (większość z nich pochodzi ze stref, gdzie dzień i noc trwają po 12 godzin)

  • ogrzewanie – jeśli decydujemy się na rybki, które żyją w cieplejszych wodach, jest to niezbędne urządzenie, które podgrzeje wodę do takiej temperatury, która będzie odpowiednia dla wybranego przez nas gatunku rybek

     

Rośliny i inne dekoracje do akwarium

Mamy akwarium, miejsce na nie wyznaczone, a także niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania sprzęt. Teraz czas na wybranie elementów dekoracyjnych oraz roślin, które wsadzimy do naszego akwarium. Jeśli akwarium stoi tyłem do ściany można kupić tło, które zakryje tylną ścianę akwarium, optycznie powiększając je. Zazwyczaj tłem jest wodny krajobraz.

Innym, bardzo ważnym dodatkiem jest podłoże, z reguły mineralne, jeśli w naszym akwarium planujemy mieć rośliny. Kolejną rzeczą dekoracyjną są kamienie i drewno przeznaczone do akwariów, które świetnie uzupełnią podwodny krajobraz.

Na sam koniec mamy najważniejszy element dekoracyjny: rośliny akwariowe, które stanowią naturalny element środowisk wodnych, dbają o klarowność wody oraz jej natlenienie, działając niczym naturalny filtr.

 

 

rybka-akwarium_small.jpg

 

Rybki akwariowe

Trzeba pamiętać, że decydując się na słodkowodne akwarium, należy zakupić rybki słodkowodne, a nie słonowodne, które w takich warunkach po prostu zginą. Na początku swojej przygody z akwarystyką warto postawić na gatunki słodkowodne, łagodne i mało wymagające pod względem warunków środowiska.

Kolejnymi bardzo ważnym aspektami jest wielkość docelowa rybek, a także ich ilość – trzeba dobrać je tak, by pasowały do wymiarów akwarium – muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, a także posiadać swoje stado, dlatego najlepiej na początku zdecydować się na jeden gatunek ryb, zamiast eksperymentować z rożnego rodzaju rybkami.

 

Przed rozpoczęciem przygody z akwarystyką należy porządnie przemyśleć swoje wybory. Jak widać trzeba pomyśleć nad wieloma elementami, by w ogóle uruchomić swoje pierwsze akwarium. Z pomocą przychodzą sklepy akwarystyczne, jak https://trzmiel.com.pl/ , gdzie można znaleźć gotowe zestawy akwarystyczne, w skład których wchodzi w pełni wyposażone akwarium. A nam pozostanie dobranie odpowiednich dodatków i mieszkańców akwarium.