Login lub e-mail Hasło   

Gry Stalina

Przypominały igranie z ogniem, a fakt że mimo wszystko odnosił sukcesy nie wynikał wcale z jego mądrości i dalekowzroczności ale raczej z pełnego dziwnych i nieoczekiwanych zwro...
Wyświetlenia: 348 Zamieszczono 23 dni temu

Przypominały igranie z ogniem, a fakt że mimo wszystko odnosił sukcesy nie wynikał wcale z jego mądrości i dalekowzroczności ale raczej z pełnego  dziwnych i nieoczekiwanych zwrotów w postępowaniu jego politycznych partnerów. Zarówno Hitler jak i zachodni alianci postępowali nieracjonalnie i niezrozumiale dając Stalinowi prezenty i to właściwie oni byli twórcami jego potęgi.

Weźmy na przykład sprawę pomocy dla Sowietów, miliony ton materiałów wojennych od sierpnia 1941 roku alianci zaczęli wysyłać pociągami przez Iran i statkami do Murmańska i Archangielska w Zatoce Kolskiej. Korzystając z tej pomocy Sowieci 1944 roku spacyfikowali Finlandię i dopiero po udanym desancie aliantów w Normandii, Stalin przerzucił wszystkie siły do Europy wschodniej, żeby zdobyć „wyzwolić” jak najwięcej przed aliantami.

Konwoje statków z pomocą cały czas pływały, nawet wtedy gdy Sowieci „wyzwolili” Polskę i całe Bałkany. Nawet wtedy, gdy Stalin zdobył Wiedeń, a jego armie stanęły nad Łabą z lufami skierowanymi na aliantów pod koniec kwietnia 1946 roku. Mniej więcej w tym czasie do Zatoki Kolskiej dotarł przedostatni konwój z pomocą dla Sowietów chociaż wszyscy już wtedy mówili o trzeciej wojnie, a jeszcze później 20 maja 1945 roku dotarł do Sowietów jeszcze jeden konwój z pomocą. Gdyby więc III wojna naprawdę wybuchła Stalin walczyłby z aliantami korzystając z amerykańskiego sprzętu.

 

 

Termin rozpoczęcia inwazji III Rzeszy na  Rosję Radziecką w czerwcu 1941 roku był może zaskoczeniem, chociaż to że atak nastąpi nie był dla nikogo tajemnicą. Po przyłączeniu się do państw osi Japonii – odwiecznego wroga Sowietów we wrześniu 1940 roku w grudniu tego samego roku Stalin zażądał od Hitlera kontroli nad cieśniną Bosfor, całej Bułgarii i kontroli nad cieśniną między Bałtykiem, a Morzem Północnym. Te roszczenia przesądziły o wybuchu wojny, który był już tylko kwestią czasu.

Być może Stalin liczył na wartość bojową swojej armii, która jednak nie była jednolitą zintegrowaną siłą, składała się z przedstawicieli różnych narodów przymusowo wcielonych do wojska. Ich posłuszeństwo było wymuszone przez NKWD i raczej nie nadawali się oni do walki. Masowo poddawali się Niemcom, zwłaszcza te oddziały składające się z chłopów, którzy byli przekonani, że nie może ich spotkać nic gorszego od stalinizmu. Podobne zdanie miała cała ludność Białorusi i Ukrainy, na której Stalin zagłodził miliony chłopów podczas przymusowej kolektywizacji rolnictwa. Nie kochali oni Stalina i jego terroru, a żołnierzy Wermachtu witali jak wyzwolicieli, kwiatami.

Hitler mógł zakończyć wojnę zwycięsko potraktować Białorusinów i Ukraińców  jak sojuszników, zwrócić ziemię chłopom, a z jeńców natychmiast sformować oddziały pomocnicze. Hitler jednak realizował swoją rasistowską politykę, dzięki której doszedł do władzy. Pragmatyzm musiał ustąpić przed ideologią, podział na ludzi i podludzi sprawił, że nie tylko nie oddał ziemi chłopom,  ale stosował terror wobec ludności cywilnej, a jeńców zamknął za drutem kolczastym i zagłodził na śmierć. Tak właśnie Hitler zrobił Stalinowi prezent konsolidując większość rosyjskich narodów do walki z Niemcami.

 

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2320
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1000
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1643
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 548
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1008
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 817
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 775
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1089
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 655
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 598
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 592
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 544
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 515
8
komentarze: 101 | wyświetlenia: 592
8
komentarze: 163 | wyświetlenia: 712
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście - wytępić ich" - Otto Bismarck

Wielu historyków do dziś przemilcza łatwość z jaką hitlerowska propaganda sprzedała elitom politycznym i intelektualnym okupowanej Europy Zachodniej mit o ataku na ZSRR jako krucjacie w obronie

...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  19 dni temu

@youngcontrarian: To trochę jakby inny temat,,,,

  jotko49,  19 dni temu

@barkarz: Jung trudnych tematów nie unika, pisze niezależnie z NKWD owskiego rozdzielnika.

  Hamilton,  19 dni temu

@youngcontrarian: o k***a jeszcze trochę i okaże się, że w SS nie było żadnego Niemca tylko sami Anglicy, Amerykanie, Polacy, Francuzi i Ukraińcy.

  jotko49,  19 dni temu

@Hamilton: A już myślałem że wciśnie również iż Stalin był po ojcu Hr. Przewalskim - Polakiem. Wg. szeptanej info Chruszczowa...

@barkarz: >>>To trochę jakby inny temat,,,,<<<
Naprawde?
Oto co mial (miedzy innymi i nam wspolczesnym Polakom) do powiedzenia najwybitniejszy syn Narodu Niemieckiego (antyhitlerowiec) Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg , ktory - biorąc udział w napaści na Polskę - w listach do swej żony Niny w 1939 napisal:
. "Ludność to niesłychany motłoch, ta ...  wyświetl więcej

@jotko49:
Panie (nomen omen) Józefie,
O Stalinie powiedziala wszystko Matka naszej Narodowej poezji - laureatka literackiej nagrody Nobla w elegii na cześć zmarłego "Ojca i Nauczyciela Wszystkich Narodów" wyprodukowaną zaledwie 10 dni po jego śmierci :

TEN DZIEŃ

Jeszcze dzwonek, ostry dzwonek w uszach brzmi.
Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?
N

...  wyświetl więcej

@Hamilton:
Drogi Hamiltonie, gdzie to ja wspominam Anglikow, Amerykanow, Polakow ?????
Chyba, ze za kolaborantow hitlerowskich Niemiec uznasz: Henry Forda, Averella Harrimana, Johna D. Rockefellera, Prescotta Busha, Montagu Normana, Johna Jay McCloya...

@youngcontrarian: Drogi Mirku.....rzucasz perły ! Godne podziwu !!

  Hamilton,  18 dni temu

@zakravarski: e tam. Wszyscy podziwiają twoje miesięczne zmagania z problemem, który innym zajmuje minutę. Tyś perłą światowego formatu w dziedzinie ynteligencji i yntelektu.

@Hamilton:
Czy Zakrawarski jest genialny?

  Hamilton,  18 dni temu

@Adam Jezierski: Adaśko nie obawiaj się. Nikt nie jest tak genialny jak ty. Ty to jesteś taki prezes wśród innych najbardziej genialnych geniuszy. ZakraVa najwyżej wice prezes. Chociaż jak rozszifruje szifr to może ci zagrozić. Tak wam 'zawi szczam'.

@Adam Jezierski: Geniusz to ktoś, kto wymyka się wszelkim schematom i ma odwagę myśleć samodzielnie. Często postrzegany jest przez otoczenie jako dziwak, by nie powiedzieć - szaleniec. Łamie przy tym wszelkie konwenanse i doprowadza innych do wściekłości - ludzie nienawidzą takich. Myślę, że takie cechy posiada Px. Co pan myśli o tym chłopaku?

  Hamilton,  18 dni temu

@Wybrakowany skunks: bardzo niefortunne i prowokacyjne pytanie. Na eioba geniusz jest tylko jeden.

@Wybrakowany skunks: takich geniuszy są setki. Ja znam genialnego uzdrowiciela. Leczy wszystko. Przyjdziesz, powiesz co ci dolega a on - szatanie wyjdź. I nigdy szatan nie wychodzi co jest niezbitym dowodem małej wiary u pacjentów. Drogi nie jest, bierze co łaska.

@Hamilton: "Na eioba geniusz jest tylko jeden." - Jeżeli masz na myśli pana Adama, to niestety, ale pan Adam nie jest geniuszem. Za bardzo skupia się na Kaczyńskim. Geniusz po prostu nie ma ani czasu, ani chęci, by zbytnio i przesadnie skupiać się na innych - on jest zajęty swoją pasją.

@Wybrakowany skunks: nasz genialny pan hrabonsc wielokrotnie powtarzał, że ludzie mali mówią o ludziach a ludzie wielcy o problemach. Geniusz co to wpierw mówi a potem myśli. A geniusz Adaśka jest wielozadaniowy, wielofunkcyjny i uniwersalny. Wszystko i zawsze najlepiej.

@Wybrakowany skunk: Odrozniasz ?

@zakravarski: Odróżniam, donosik już poszedł, gdzie trzeba ! A tymczasem........nikomu.......ani mru mru !

@Wybrakowany skunks:
Zespół Aspergera często występuje w koincydencji z nadzwyczajnymi zdolnościami.
Słynny film "As Good, As it Gets" z Jackiem Nicholsonem pokazuje klasyczny przykład.
https://www.youtube.com/watch?(...)LVmVSj8
... ale Px2195 nie jest chory na Zespół Aspergera, tylko na cięższy rodzaj choroby "duszy".

@Adam Jezierski: tak wyglądają owieczki strzyżone przez pasterza z Grzechyni.
https://youtu.be/9H8Nk1EQ-E4Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska