Login lub e-mail Hasło   

Krótka historia zespołu Pantera

Fundament zespołu Pantera utworzyli dwaj bracia z miasta Dallas - Vincent Paul (ur.11.03.1964) i Darrell Lance Abbott (ur.20.08.1966), którzy zamiłowanie do muzyki odzied...
Wyświetlenia: 3.606 Zamieszczono 11/08/2006
Fundament zespołu Pantera utworzyli dwaj bracia z miasta Dallas - Vincent Paul (ur.11.03.1964) i Darrell Lance Abbott (ur.20.08.1966), którzy zamiłowanie do muzyki odziedziczyli po ojcu, który był muzykiem country.

Fundament zespołu Pantera utworzyli dwaj bracia z miasta Dallas - Vincent Paul (ur.11.03.1964) i Darrell Lance Abbott (ur.20.08.1966), którzy zamiłowanie do muzyki odziedziczyli po ojcu, który był muzykiem country. Ten pierwszy,który w czasach szkoły podstawowej interesował się instrumentami dętymi wybrał jednak perkusję, a jego młodszy brat obrał gitarę. Po jakimś czasie do chłopaków dołączył Terry Glaze i pełnił rolę wokalisty. Gdy trio zaczęło tworzyć muzykę potrzebowało basisty, wtedy dołączył przyjaciel braci Abbot - Rex Robert Brown (ur.27.07.1964).
Właśnie tak powstała formacja o nazwie Pantera, a już po dwóch latach działalności ukazał się album "Metal Magic".

Zarówno ta płyta jak i dwie następne "Projects In The Jungle" z 1984 roku oraz "I am the Night" wydana rok później nie przykuły uwagi szerokiej publiki. Na pewno dlatego,że grupa cały czas szukała swojego brzmienia i słychać było chęć upodobnienia się do popularnych wówczas zespołów takich jak Kiss, Judas Priest czy Def Leppard.

Po wydaniu trzech albumów zespół opuścił Terry Glaze, który wolał pójść w innym kierunku artystycznym. Na jego miejsce zatrudniono Davida Peacocka, który nie zagrzał długo miejsca wśrod chłopaków gdy oni poznali niejakiego Philipa Hansena Anselmo (ur.30.06.1968).

Właśnie w tym miejscu, w tym momencie zmienia się żywot formacji i sami jej członkowie za datę powstania "prawdziwej" Pantery, którą znamy do dzisiaj uznają poznanie swego nowego wokalisty.
1988 rok - ukazuje się pierwsza płyta w nowym i do końca ukształtowanym składzie. Nosi tytuł "Power Metal" i sprzedaje się w 35 tys.egzemplarzy. O grupie powoli zaczyna się robić głośno, a Darrel otrzymuje propozycję objęcia stanowiska gitarzysty w zespole Megadeth - na szczęście ją odrzuca. W międzyczasie chłopaki podpisali kontrakt z wytwórnią Atco, która podpisywała się pod kolejnymi dziełami zespołu.

Pierwszym z nich było wydawnictwo o nazwie "Cowboys From Hell"  z 1990 roku, dzięki którym słuchacze poznali takie numery jak:
"Cemetary Gates" , "Domination" czy też sam utwór tytułowy. Po ukazaniu się niniejszego dzieła Pantera ruszyła w trasę u boku grupy Exodus i Suicidal Tendencies oraz wzięła udział w festiwalu Monsters Of Rock w Moskwie w 1991 roku.
Kolejnym albumem było "Vulgar Display Of Power", który ujrzał światło dzienne w 1992 roku. Został okrzyknięty rewolucją, a muzykę grupy przestano definiować jako hardcore czy metal - mówiono po prostu "Pantera". Płyta zawierająca takie utwory jak :"Mouth For War", "Walk" i "This Love" znalazła ponad milion nabywców.
W 1994 roku w sklepach pojawiło się "Far Beyond Driven" - najlepiej sprzedająca się płyta zespołu, która debiutowała od razu na pierwszym miejscu listy Billboardu. "5 Minutes Alone" , "I'm Broken" , "Hard Lines,Sunken Cheeks" - te tytuły uczyniły z chłopaków żywą legendę.

Po premierze krążka Pantera wyruszyła na koncerty, a po ich zakończeniu członkowie grupy postanowili trochę odpocząć oraz zająć się innymi projektami. Philip poświęcił się swojemy drugiemu projektowi o nazwie Down, stworzył muzykę do dokumentalnego filmu o Charlesie Mansonie i wraz z Darrellem pojawił się gościnnie na płycie "Volume 8" zespołu Anthrax. Rex natomiast pomagał Jerremu Cantrellowi z Alice In Chains w stworzeniu pierwszej solowej płyty.

Po nabraniu sił chłopaki rozpoczęli tworzenie nowego materiału. Instrumenty zostały nagrane w domowym studiu Darrella, a partie wokalne w Nothing Studios, należącym do Trenta Reznora. Efekt tej pracy trafił na półki sklepów w 1996 roku pod tytułem "The Great Southern Trendkill". Płyta debiutowała na czwartym miejscu listy Billboardu.

Rok później na rynku pojawił się album "Official Live: 101 Proof" , koncertowa płyta zawierająca jednak dwa studyjne numery.
Było to poniekąd podsumowanie dotychczasowej działalności , chociaż w głowach członków grupy już rodziły się pomysły na następną płytę.

Tą płytą było "Reinventing The Steel" , która ujrzała światło dzienne w 2000 roku. Niestety przyszłość pokazała, że ten album był ostatnim w dorobku formacji Pantera. Pierwszym czynnikiem, który wpłynął na ten fakt było odwołanie z powodu ataków 11 września 2001 roku  koncertów w ramach imprezy "Tattoo The Planet", która miała zawitać także do Polski. Później Anselmo poprosił o przerwę gdyż chciał zająć się formacją Down - i tutaj słowo "przerwa" zamieniło się w "koniec". Zespół już nie wrócił do gry, zakończył działalność.

W 2003 roku do sklepów trafił krążek "Reinventing Hell", zawierający największe przeboje grupy.
Po krótkim oddechu Philip działał w formacji Superjoint Ritual, a bracia Abbott w grupie Damageplan. Żaden z tych zespołów nie dorównał dokonaniom,a nawet sprzedaży dzieł Pantery.
Ciszę związaną z członkami nieistniejącej grupy Pantera przerwała straszna wiadomość. 8 grudnia 2004 roku podczas koncertu Damageplan w Columbus Dimebag Darrell został zastrzelony przez jednego z widzów.

Zarówno po samym Darrellu jak i po całej grupie Pantera pozostały wspaniałe albumy, które wytyczyły nową drogę w ciężkiej muzyce.
Wiele młodszych zespołów inspirowało się dorobkiem chłopaków, których kiedyś nazwano "Kowbojami z Teksasu".


Jan Jarmuż

Artykuł Krótka historia zespołu Pantera zaczerpnięty z serwisu www.free-art.pl.

Podobne artykuły


33
komentarze: 83 | wyświetlenia: 3078
32
komentarze: 37 | wyświetlenia: 9453
23
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3297
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8138
20
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2647
18
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1844
17
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2896
17
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2919
15
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1407
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 926
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 13692
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 68894
 
Autor
Dodał do zasobów: radoslaw
Artykuł

Powiązane tematy

  toszcze  (www),  11/08/2006

Tekst dość pobieżny, nie zawiera kilku istotnych (moim zdaniem) informacji na temat zespołu. Tak czy inaczej nie jest zły, więc jestem "za". ;)

  tired  (www),  28/05/2008

Czytałem już coś obszerniejszefo, ale jest w porządku. Niezła dawka informacji o Panterce. Postarałeś się.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska