JustPaste.it

Pielęgnacja psów i kotów cz. 1 - Kąpiel

Kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji psów i kotów.

Kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji psów i kotów.

 

Z myślą o naszych czworonożnych przyjaciołach mam przyjemność przedstawić Państwu kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji psów i kotów.

Jako właścicielka specjalistycznego Salonu Piękności dla Psów i Kotów FIDO w Poznaniu zapraszam Państwa na serię artykułów poświęconych pielęgnacji naszych przyjaciół na czterech łapach.
Poniżej pierwszy artykuł poświęcony kąpieli naszych milusińskich.


Kąpiel psaKąpiel
Częstotliwość kąpieli psa jest zależna od rodzaju jego szaty, zdecydowanie częściej będziemy kąpać rasy o długiej sierści, np. yorkshire teriera, maltańczyka niż krótkowłose.
Należy pamiętać o tym, aby do kąpieli używać zawsze kosmetyków przeznaczonych tylko dla zwierząt, ponieważ psia skóra ma całkiem inną fizjologię od skóry człowieka i nie toleruje kosmetyków stosowanych przez ludzi. Błędem jest również stosowanie np. szamponu czy oliwki dla niemowląt.

Na polskim rynku jest bardzo szeroki asortyment szamponów dla psów, zarówno krajowych, jak i importowanych. Niektóre z nich są dość drogie, zwłaszcza te renomowanych firm zagranicznych, ale z kolei są to ekonomiczne w użyciu koncentraty starczające nam na bardzo długo i po pewnym czasie dojdziemy do wniosku, że wydatek rzędu 30-40 zł i tak nam się opłacił.

Dobry szampon dla psa, oprócz delikatnych detergentów myjących powinien mieć w swoim składzie jeszcze pielęgnujące składniki. Do wyboru mamy szampony z zawartością różnych olejków, np.: migdałowego, kokosowego, z drzewa herbacianego, jojoba, norkowego, z dodatkiem protein, witamin, D-panthenolu, ziół, gliceryny, wyciągów owocowych itd... . Inne szampony przeznaczone są dla kotów, jeszcze delikatniejsze produkuje się z myślą o szczeniętach. Niektóre firmy zagraniczne opracowały specjalne szampony dla psów szorstkowłosych, które nie zmiękczają sierści, natomiast podkreślają naturalną twardość włosa.
Oprócz delikatnych szamponów pielęgnacyjnych, warto również zwrócić uwagę na te o działaniu leczniczym, np.: przeciwłupieżowe (z dziegciem i biosiarką, rumiankowe) oraz bakterio i grzybobójcze (z dodatkiem jodoforów) do okresowej profilaktyki bakteryjnych i grzybiczych schorzeń skóry, choć często stosowane są też przy uczuleniu na pchły, zapaleniu łojotokowym skóry i świądzie.

W utrzymaniu włosa w dobrej kondycji pomiędzy kąpielami pomoże nam odżywka, lanolina i olejek (oczywiście wszystko dla psów). Na polskim rynku niewiele jest artykułów rodzimej produkcji z tej serii, częściej są to kosmetyki zagraniczne. Warto jednak się w nie zaopatrzyć.
Zastosowanie odżywki powoduje, że włos staje się bardziej gładki i "śliski". Zwykle stosuje się ją w formie roztworu wodnego, chociaż w miejscach, gdzie szata jest najgęstsza lub narażona na kołtuny, można ją stosować bezpośrednio.
Odżywka w połączeniu z lanoliną (naturalnym tłuszczem) działa zbawiennie zarówno na sierść jak i na skórę psa, która podczas kąpieli zwykle traci swą naturalną warstwę ochronną. Powoduje też piękny połysk, pożądany zwłaszcza u ras krótkowłosych.
Długowłose yorki i maltańczyki po kąpieli płuczemy w roztworze odżywki ze specjalną oliwką, która regularnie stosowana zapobiega kołtunieniu włosa, eliminuje jego powiewanie oraz suchość skóry.
Z natłuszczania sierści lanoliną i oliwką rezygnujemy przeprowadzając kąpiel poprzedzającą wystawę - wtedy ograniczamy się do użycia odpowiedniej odżywki.

Salon FIDOMając w wyposażeniu dobre i odpowiednio dobrane do typu sierści czworonoga kosmetyki, możemy z czystym sumieniem kąpać go często, choćby nawet co 5-7 dni (nawet tak często kąpie się yorki, maltańczyki, lhasa apso, shih-tzu i inne małe rasy długowłose.
Przed kąpielą przygotujmy sobie roztwór kosmetyków i ręczniki do osuszenia psa.
Oszczędzimy czworonogowi stresującego śliskania w wannie wykładając jej dno matą antypoślizgową.
Kąpiel powinna przebiegać dwufazowo; podczas pierwszej kąpieli wstępnej zmywa się piasek, tłuszcz, brud i kurz a podczas drugiej kąpieli, połączonej z masażem, sierść jest głęboko oczyszczona i pielęgnowana.
Dostosujmy technikę masowania skóry do typu włosa, czyli nie "kołtunimy" długowłosych ras, ale je głaszczemy z góry w dół.
Przy spłukiwaniu szamponu pamiętajmy, aby nie zalać psu nosa (może się wówczas zrazić do następnej kąpieli).
Pozostaje jeszcze nałożenie roztworu odżywki, w zależności od potrzeb i spłukanie jej.
Po osuszeniu sierści ręcznikiem można ją wysuszyć suszarką, modelując jednocześnie włos szczotką drucianą.
Pamiętajmy jeszcze nagrodzić naszego przyjaciela.

Tych z Państwa, którzy posiadają psa lub kota i chcą profesjonalnie pielęgnować swojego pupila zapraszam do swojego Salonu w Poznaniu.


Agnieszka Borowska
FIDO - SALON PIĘKNOŚCI DLA PSÓW I KOTÓW
Poznań, os. Zwycięstwa pawilon 110
tel: 061 - 828 91 99, 0603 - 62 66 85
e-mail: fido@dogs.pl

 

Autor: Agnieszka Borowska