Login lub e-mail Hasło   

Marketing wirusowy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.tetate.pl/artykuly/marketing_(...)sty.php
Marketing wirusowy nie działa. - Powiedz o tym wszystkim! - To krótkie zdanie bardzo dobrze oddaje idee marketingu wirusowego - jednego z najpotężniejszych, a zarazem najtańszych sposób na reklamę.
Wyświetlenia: 1.617 Zamieszczono 18/09/2006
Rozmawiałem kilka dni temu z kolegą pracującym w dziale promocji bardzo szacownej firmy z tradycjami i „mocnym kręgosłupem moralnym”. Oczywiście rozmowa toczyła się na temat marketingu, jakże by inaczej przy takich spotkaniach ;). Zapytałem czy korzystali już z marketingu wirusowego. Z poważną odpowiedział: „ wiesz… ludzie raczej tego nie lubią…” i szybko zorientowałem się, że kolega mocno jest zakorzeniony w tradycyjnych formach promocji i nie za bardzo wie o czym tak naprawdę mówimy. Zapytałem go czy dostał ostatnio jakiś śmieszny filmik na skrzynkę mailową. Tak, otrzymał. Co to było? Przezabawna reklama jednej z marek samochodów. No to właśnie był MARKETING WIRUSOWY. Zaskoczony odparł, że w takim razie musi się zastanowić nad możliwościami wprowadzenia w jego firmie tego typu działań.
POJĘCIE MARKETINGU WIRUSOWEGO
… wywodzi się od formy w jakiej informacja się rozprzestrzenia. Z tą różnicą od prawdziwych wirusów, że wirus przemieszcza się sam (przez nas niechciany), a przekaz marketingowy przekazywany jest przez odbiorców do kolejnych. Cel jednak pozostaje ten sam – dotrzeć do jak największej liczby końcowych adresatów w jak najkrótszym czasie. Marketing wirusowy jako strategia promocyjna znany jest od dawna. Często łączony był z marketingiem one-to-one. Renesans tej strategii rozpoczął się jednak wraz z dobą Internetu. Dlaczego marketing wirusowy jest tak doskonały w promocji internetowej?
 •  Częstotliwość komunikacji internetowej jest znacznie wyższa niż jakiejkolwiek innej
 •  Jest tani – nie wymaga dużych nakładów na inicjację
 •  Jest szybki – nigdzie tak szybko informacje się nie rozprzestrzeniają jak w sieci
 •  Jest skuteczny – przykład podawany już jako podręcznikowy to sukces Hotmail.com
 • PRZYKŁAD.
  Najpopularniejszym obecnie przykładem rozbudowanego marketingu wirusowego w Polsce jest kampania promocyjna firmy House i witryny moheroweberety.net. Postaram się przeanalizować i wskazać przyczyny sukcesu tej akcji.
 •  Cel kampanii – zwiększenie sprzedaży w salonach odzieżowych firmy House.
 •  Grupa docelowa – młodzi ludzie z dużych miast.
 •  Czas szczególny – tuż po wyborach prezydenckich i parlamentarnych 2005 roku.
 •  Sposób realizacji – cykl zabawnych historyjek wykonanych w technologii Flash z panią Helą (babcią w moherowym berecie) – po wykonaniu pewnych czynności odbiorca otrzymuje kupon rabatowy, lub informację o przecenach. Dodatkowo na stronach zostały uruchomione konkursy, oraz możliwość pobrania gadżetów.
 • Jak we wszystkich kampaniach promocyjnych najważniejszy był tu pomysł. Marketing wirusowy, aby był bardzo skuteczny, wymaga tak zwanej „fali” na której może oprzeć swoje działania i dzięki której wiadomość będzie rozsyłana zdecydowanie chętniej. Falą w tym przypadku było określenie „moherowe berety”, a gorący czas powyborczych dyskusji dodatkowo stymulował zainteresowanie witryną. Zabawne interakcje z panią Helą powodowały, że witryna znalazła się w czołówce odwiedzanych dosłownie z dnia na dzień. Nie bez znaczenia jest też temat opowiastek: Radio Maryja, o. Rydzyk, moherowe berety – znając grupę docelową i jej poglądy polityczne można było z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że pomysł będzie trafiony.
  Przykład powyższy to forma rozbudowana. Istnieją także znacznie mniej wymagające i równie skuteczne elementy marketingu wirusowego. Nie potrzebują one też „fali”. Do marketingu wirusowego możemy zaliczyć:
 •  Treść w stopce emaila (w ten sposób reklamował się Hotmail.com)
 •  Wygaszacze ekranu, kompozycje pulpitów, proste gry (stosowane do umacniania wizerunku firmy)
 •  Wirtualne kartki, opcja „poleć znajomemu” (generują ruch w serwisach)
 •  Zabawne filmy reklamowe, humorystyczne prezentacje multimedialne
 •  Dodaj do ulubionych, ustaw jako stronę startową (generują ruch na witrynach i niejako wiążą internautę z serwisem.
 •  Dodanie do plików graficznych adresu domeny (powszechne w portalach erotycznych)
 • Coraz więcej firm stosuje też marketing wirusowy w postaci cotygodniowych humoresek. Przykładem są perypetie Gustawa Biurowego, który pojawia się w serwisach: Teta.com.pl, Indygo.biz.pl i Domreklamy.pl. W każdym z tych cykli rysunków wkomponowany jest adres internetowy właściwej firmy.
  Niektórzy specjaliści określają też marketing one-to-one jako element marketingu wirusowego. Ma to oczywiście uzasadnienie w postaci rozprzestrzeniania się pozytywnych informacji na temat firmy i produktu. Wydaje mi się jednak, że sam marketing one-to-one jest skierowany bardziej na budowanie lojalności klienta, a ocena i przepływ informacji pomiędzy klientami to skutek niejako uboczny, aczkolwiek bardzo zbliżony (zarazem pożądany) do elementów jakie obserwujemy w marketingu wirusowym.
  ZAGROŻENIA.
  Gdyby marketing wirusowy niósł ze sobą jedynie korzyści byłby to najcudowniejszy sposób reklamy w sieci. Jednak społeczność internetowa rządzi się swoimi prawami. Internauta który zostaje oszukany krzyczy głośno. Ponieważ krzyk w Internecie rozchodzi się równie szybko co marketing wirusowy, promowany produkt, usługa lub serwis musi być naprawdę dobrej jakości. Jednym zdaniem: kto marketingiem wirusowym wojuje od marketingu wirusowego zginąć może.
  Inną formą zagrożeń jakie niesie ze sobą marketing wirusowy to często balansowanie na krawędzi urażenia kogoś. Często przekaz, aby zostać zauważonym i spowodować chęć dalszego go rozsyłania, musi być kontrowersyjny. Dlatego ważne jest aby z niezwykłą starannością dobierać grupy do której adresujemy przekaz, oraz odpowiednie przeprowadzenie testów.
  PODSUMOWANIE.
  Marketing wirusowy staje się coraz bardziej popularną formą reklamy. Choć często jeszcze nie zauważalny, staje się drugim po reklamie kontekstowej nowym medium zasługującym na baczną uwagę.
  Wdrożenie części elementów marketingu wirusowego nie powinno przysparzać problemów webmasterom, jednak jest część, którą zdecydowanie bezpieczniej zlecić firmie zajmującej się tym profesjonalnie.
   
  © Paweł Kądzielawski, www.tetate.pl
  Promocja i Reklama Tetate
  marzec 2006

  Podobne artykuły


  8
  komentarze: 4 | wyświetlenia: 831
  83
  komentarze: 25 | wyświetlenia: 73294
  51
  komentarze: 40 | wyświetlenia: 648163
  44
  komentarze: 37 | wyświetlenia: 15115
  33
  komentarze: 30 | wyświetlenia: 21572
  30
  komentarze: 22 | wyświetlenia: 40518
  29
  komentarze: 16 | wyświetlenia: 17445
  29
  komentarze: 8 | wyświetlenia: 13135
  29
  komentarze: 16 | wyświetlenia: 53295
  29
  komentarze: 15 | wyświetlenia: 22666
  28
  komentarze: 29 | wyświetlenia: 18150
  26
  komentarze: 34 | wyświetlenia: 23234
   
  Autor
  Dodał do zasobów: tetate
  Artykuł
  Brak wiadomości


  Dodaj swoją opinię
  W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
   

  © 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska