Login lub e-mail Hasło   

Linux: root nie root

Inspiracja niniejszego artukułu pochodzi niejako z Ubuntu. Cechą charakterystyczną tej dystrybucji jest pominięcie konta root'a.
Wyświetlenia: 7.596 Zamieszczono 28/09/2006

Inspiracja niniejszego artukułu pochodzi niejako z Ubuntu. Cechą charakterystyczną tej dystrybucji jest pominięcie konta root'a. Nie usunięcie, tylko pominięcie ponieważ usunąc root'a z systemu się nie da. Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest zwiększenie bezpieczeństwa od zewnątrz od strony tych którzy konta na serwerze nie mają, ale ma to też swoje wady, zmniejsza bezpieczeństwo od wewnatrz od strony tych, którzy to konto posiadają. Przelogowanie na konto administratora to wykonanie pojedynczej komendy 'sudo su -' i wpisanie hasła użytkownika. Oczywiście trudno odgadnąć z zewnątrz jaki login ma główny użytkownik. Za to łatwiej podejrzeć pracującego admina, gdy loguje się na swoje zwykle konto. Dochodzi niemożność odkrycia loginu, to prawie jak drugie hasło, ale za to z bliska, wystarczy podejrzeć tylko jedno hasło.

Dlaczego nie zrobić jednego i drugiego ? Chory login + hasło ?

Chciałem jedynie zaznaczyć, że to co opisuje jest przeznaczone dla serwerów małych, domowych, gdzie administrator nie ma kont osób nieznanych. Jest to również zabawa dla tych, ktorzy nie chcą używać konta 'root', a chcą mieć możliwość administrowania. Chyba, że na komputerze jest oprogramowanie, które pozwala zablokować dostęp do czytania '/etc/passwd' bez zablokowania jednocześnie możliwości logowania. Właściwie to chciałbym się sam dowiedzieć czy coś takiego istnieje (PAM ? czy to daje taką możliwość?)


No to jazda bez trzymanki ;]

. Tworzymy dwóch nowych użytkowników dajemy im hasło i katalog domowy.

Jeden użytkownik to będzie czysty figurant. Będzie to zwykły najzwyklejszy użytkownik pod słońcem, należacy do grupy 'users' i żadnych innych. Dajmy mu login 'looser'. Tworzymy go, a potem blokujemy login za pomocą polecenia

passwd -l looser
. Drugi użytkownik to nasz root. Będę go dalej zwał 'superuser'. Tworzymy go prawie dokladnie tak samo, z tym że jako główną grupę do której przynależy dajemy grupę 'root'. Katalog domowy tegoż użytkownika jest dokładnie taki sam jak katalog domowy użytkownika 'looser'. Co więcej, po stworzeniu tego użytkownika, przywracamy prawa własności do katalogu domowego użytkowikowi 'looser', jeśli nadpisaliśmy katalog domowy loosera. Dlaczego ? Żeby ukryć fakt że w tym katalogu znajduje się katalog administratora. Niech owner zgadza się z loginem, to w niczym nie przeszkodzi w działaniu, bo roota prawa i własności nie obowiązują, a raczej on jest właścicielem wszystkiego i ma do wszystkiego prawo. Zabawa ze zmienianiem ownera i w ogóle z całym dodatkowym użytkownikiem nie jest to konieczna, ponieważ każdy użytkownik, który zajrzy do /etc/passwd od razu się zorientuje, a każdy użytkownik potrzebuje praw do czytania tego pliku, choćby po to żeby się móc zalogować. Chyba, że na serwerze jest oprogramowanie, o którym wspomniałem na początku. Ważne jest natomiast, aby nie dać czytać z tego katalogu, bo to katalog administratora. Czyli nadajemy prawa 700. Zabawa z drugim użytkownikiem nie ma również sensu, gdy na katalog domowy użyjemy katalogu '/root' , z jasnych chyba względów.

: /etc/passwd

Edytujemy plik '/etc/passwd'. Zmieniamy id naszego 'superusera'. Co zmienić ? Tak np. może wyglądać linijka opisująca naszego nowego admina:

superuser:x:1234:0::/home/looser:/bin/bash


Pola oddzielone są ':', a każde z nich ma takie o to znaczenie:

login_name:hasło:UID:GID:imie_nazwisko:katalog:powłoka


Pierwsze pole to oczywiście login. Jeśli chcecie go zmienić to nie ma najmniejszego problemu, zmieniajcie tu, tylko że trzeba ten login zmienić również w pliku '/etc/shadow', bo inaczej w ogóle się potem nie zalogujecie. Druga pozycja wyszła chyba z użycia wieki temu i została zachowana dla kompatybilności. Chyba, bo nie mam zielonego pojęcia. w każdym razie we wszystkich znanych mi systemach hasła trzymane są w '/etc/shadow'. Trzecia pozycja jest pozycją ktora nas interesuje. Jest to identyfikator użytkownika, root ma ten identyfikator równy 0, więc i tu taki wpisujemy, Czwarta pozycja to grupa podstawowa, do której należy użytkownik. Standardowo identyfikator 0 to grupa 'root'. Wszystkie grupy, ich identyfikatory, hasła do nich oraz członkowie należacy do tych grup są wypisani w '/etc/group' . Piąta pozycja ... Bez komentarza. Szósta: katalog domowy. Siódma: domyślna powłoka. Zmieńcie, jeśli chcecie. W pliku '/etc/shells' są wypisane powłoki jakie macie w systemie. Tak o to może wyglądać '/etc/passwd' po wykonaniu zadania:

root:x:0:0::/root:/bin/bash
superuser:x:0:0::/home/looser:/bin/bash
looser:x:5678:100::/home/looser:/bin/bash


:. Testy

Logujemy się na looser'a ... Nie da rady. Po szczegóły odsyłam do 'man passwd' zwłaszcza opcja '-l'.

Logujemy się na root'a, wykonujemy polecenie 'pwd' ...

root@host:~# pwd
/root


Logujemy się na superuser'a i wykonujemy po kolei polecenia:

root@host:~# pwd
/home/looser
root@host:~# whoami
root


Zdziwienie ? Czemu nie superuser ? Wyedytujcie znów '/etc/passwd' . Jest tak:

root:x:0:0::/root:/bin/bash
superuser:x:0:0::/home/looser:/bin/bash


Root jest przed superuser'em. Zamiencie kolejność linijek. Drobna uwaga. kolejność wpisów w tym pliku nie ma żadnego wpływu na pracę systemu. Możecie plik posortować, wymieszać, zrobic z kolejnością cokolwiek chcecie, system będzie działał prawidłowo.

superuser:x:0:0::/home/looser:/bin/bash
root:x:0:0::/root:/bin/bash


Poza tą konkretną sytuacją gdy dwóch użytkowników ma ten sam identyfikator nic się nie zmieni. Zapiszcie plik. Potem wylogujcie sie i znów zalogujcie kolejno na konta root'a i superuser'a.

Root:
superuser@host:~# pwd
/root
superuser@host:~# whoami
superuser


Superuser:
superuser@host:~# pwd
/home/looser
superuser@host:~# whoami
superuser


Z czego to wynika ? Ano 'whoami' i shell pokazujący prompta czytają '/etc/passwd' tylko do momentu napotkania identyfikatora, ktorego szukają. Użytkownik w systemie po nazwie jest identyfikowany tylko przy logowaniu. Stąd rożnice w katalogu domowym. stąd tez zmiany rożne zapisy w pliku 'utmp' - polecenie 'who' oraz w pliku w pliku 'wtmp' - polecenie 'last'. Potem identyfikuje się go tylko po identyfikatorze. Dopiero przy wylogowaniu. Co do utmp: jeśli po wylogowaniu wykonanie polecenia who nadal pokazuje zalogowanego użytkownika, to po prostu plik 'utmp' zostal jakoś uszkodzony. nalezy wykonać

cat /dev/null > /var/run/utmp


Z tym że w róznych systemach rózna może być tego pliku lokacja. Po wykonaniu tego polecenia. 'who' nie pokaże wam nic, bo bedzie mialo pustą baze. Zacznie pokazywać dopiero nowozalogowanych.

Wracając do sprawy. To czy zostawicie sobie jako pierwszego superuser'a , czy root'a, to wasza broszka. Jednak po to było całe to zamieszanie w systemie, aby ukryć ze na roota logujemy się inaczej. tak więc oryginalna kolenośc tych dwóch użytkowników byłaby bardziej wskazana.

:: Blokada

Skoro możemy się zalogować i wszystko (sprawdzić!) działa spod superusera, to możemy zablokować już login dla root'a

passwd -l root


::. su

Polecenie 'su -' jest jednaznaczne z wydaniem polecenia 'su - root'. Analogicznie 'su' to 'su root'. Chcemy, żeby zeby zamiast 'root' było 'superuser'. Chcemy.

Pierwsze co robimy, to przemianujemy plik 'su' do 'su.real'

mv 'which su' 'which su'.real


Potem tworzymy w tym samym katalogu plik 'su' i dajemu mu prawa do wykonania. Zazwyczaj w katalogu /bin. Polecenie 'which su.real' pokaze wam ten katalog.

touch /bin/su
chmod 755 /bin/su


Potem ten plik edytujemy.

#!/bin/sh
USER=superuser
JA=`whoami`
if [ "${1}" == "-" ] && [ "${2}" == "-" ] ; then
  ${0} `echo ${@} | sed "s/${1}//"`
else
  if [ `whoami` == "${JA}" ] && [ "${1}" == "-" ] ; then
    u="${USER}"
    isuser=0
    if [ "${2}" != "" ] ; then
      users=`awk -F ':' '{printf($1" ")}' < /etc/passwd`
      for i in ${users} ; do [ "${i}" == "${2}" ] && isuser=1 && break ; done
      [ ${isuser} -gt 0 ] && u="${2}"
    fi
    p=${@}
    if [ "${1}" != "" ] ; then
      p=`echo ${@} | sed "s/${1}//"`
      [ "${2}" != "" ] && [ ${isuser} -gt 0 ] && p=`echo ${p} | sed "s/${2}//"`
    fi
    su.real - ${u} ${p}
  else
    su.real ${@}
  fi
fi


Kilka słów:
Po pierwsze tylko dla mnie bedzie zmieniane 'su -' na 'su - superuser'. Po drugie tylko 'su -'. Samo 'su' nie (o tym dalej). W skrypcie jest w tej chwili JA=`whoami`. W tym przypadku zadziała to dla każdego usera. Wystarczy żeby wpisać konkretny login (np. flabra, jozek, ktokolwiek) zeby opcja ta była dostępna tylko dla konkretnej osoby.

Po trzecie zmieniła się funcjonalność polecenia 'su'. Oryginalnie 'man su' pokazuje coś takiego:

su [-] [nazwa_użytkownika [argumenty]]


Co znaczy, że argumenty będą brane pod uwage przy jawnym podaniu loginu. A my staramy się to zmienić ukryć że root to nie root.

Skrypt można wywołać bez podania użytkownika

su [-] [nazwa_użytkownika] [argumenty]


Ale tylko wtedy, gdy wywołujemy 'su -'. Przy zwykłym 'su' trzeba zastosować login. Tak więc poprawne będą obydwie formy:

su - -c ls
su - superuser -c ls


Natomiast z poniższych tylko druga

su -c ls
su superuser -c ls


Jak i to rozszerzyć ? Wykonując linijkę 'alias su='su -'', bądź dopisując ją sobie do .bashrc/.bash_profile, czy jakiegokolwiek innego uruchamianaego przy logowaniu pliku. Za kazdym razem po wpisaniu z konsoli 'su' zostanie wykonane 'su -'. W przypadku wykonania 'su - innyuser' zostanie wykonane 'su - - innyuser'. Przed tym oryginalne 'su' nie było zabezpieczone i wywalało błędy. Skrypt jest. Po przyjrzeniu się skryptowi widać wywołanie rekurencyjne:

if [ "${1}" == "-" ] && [ "${2}" == "-" ] ; then
  ${0} `echo ${@} | sed "s/${1}//"`


To nic innego niż wywołanie samego siebie z pominięciem pierwszego parametru. Tak więc możecie nawsadzać i 10 '-' a skrypt zostanie wykonany poprawnie. Po prostu wywoła sam siebie 9 razy.

::: Co jeszcze ?

Możecie sobie stworzyć plik np. 'su-'

#!/bin/sh
su - superuserMożecie również, jeśli wam to potrzebne podmienić plik 'whoami' na skrypt, który bedzie porównywał nie tylko UID, lecz również katalog domowy - '$HOME' w celu jednoznacznej identyfikacji loginu (o ile katalog domowy jest róźny od /root).

:::. Profity ?

Można zostawić możliwość bezpośredniego logowania na superusera w sshd, chociaż ftp juz nie, bo hasla są nieszyfrowane. Superuser może mieć własną stronę domową (wiem, żaden argument, root może wystawić nawet '/' jeśli zechce).

:::: Mankamenty

To o czym wspomniałem wcześniej. Utmp mi się cosik pokręcił. Poza tym midnight commander działa dziwnie, jak w debianie. Przy wychodzeniu z programu następuje powrót do katalogu domowego, niezależnie od tego w jakim zakończyłem mc. To z drobnych spraw. Część programów zapisuje konfigi nie w katalogu superusera, tylko w katalogu roota. Grubszych nie zauważyłem.

::::. Bezpiecznego użytkowania :)

Sprawdziłem i u mnie to działa. Z ciekawszych rzeczy podczas prób... Zablokowałem root'a, wyedytowałem /etc/passwd i zmieniłem login. Ale zapomniałem o /etc/shadow ;].

Nie mam ixów na tym komputerze, więc nie powiem jak działa 'uruchom jako inny użytkownik' spod okienek i czy w ogóle działa. Stąd ponawiam prośbe, abo wszystko dokładnie przetestować, zanim zdecydujecie sie na zablokowanie root'a.

Źródło: 4programmers.net. Treść udostępniona na zasadach licencji Creative Commons Attribution

Podobne artykuły


15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 29630
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 17894
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 15739
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 20259
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 54092
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 9782
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6913
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7597
11
komentarze: 13 | wyświetlenia: 13794
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 15454
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17609
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 58378
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 8954
 
Autor
Dodał do zasobów: Rafal Kinde
ArtykułPominięcie konta roota, jest jak sam autor na wstępie zaznaczył: dyskusyjne. Wzmocnienie siły zwykłych userów, kosztem pominięcia konta roota, wygląda nielogicznie. Jaki jest sens dawać uprawnienia zwykłemu userowi do tego stopnia, że będzie mógł stosunkowo łatwo wywalić system? Co do samego artykułu, to jest ciekawy i pozwala na samodzielną naukę konfiguracji i zabezpieczania domowego Linuksa. ...  wyświetl więcej

Drogi Autorze. Komenda sudo to nie tylko "udziwniony" sposób logowania się jako root. Za pomocą pliku /etc/sudoers można precyzyjnie określić jakie komendy i z jakimi prawami mogą wykonywać poszczególni użytkownicy. Sposób zastosowany domyślnie w Ubuntu daje raczej blade pojęcie o możliwościach tego polecenia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska