Login lub e-mail Hasło   

Adrianna Adamek
Wcześniejsze wpisy
Adrianna Adamek:   Głos na artykuł Czytanie szkodzi!  (13/09/2010)
Adrianna Adamek:   "Z przykrością muszę przyznać, że fikcjonalna rozmowa nie jest przerysowana. Są rodzice, którzy protestują przeciwko czytaniu lektur szkolnych. " do artykułu Czytanie szkodzi!.  (13/09/2010)
Adrianna Adamek:   Głos na artykuł Miniporadnik dla trolli  (18/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Być może za dużo dywagacji naraz.. ale wielokrotnie się z tym tematem stykam... Poglądy - jak widać - wciąż są różne. " do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (11/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Akurat dziś natrafiłam na niepozbawioną słuszności myśl w powieści 'Ukryta kamera' Lidiji Dimkovskiej - 'Bóg jest dobry sam w sobie, religie natomiast dzielą ludzi i odwracają od Niego'." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (11/08/2010)
Adrianna Adamek:   "W powieści 'Wiry' Sienkiewicza występuje bohater - fanatyk - student Laskowicz. Pisarz nie bez celu obdarza go krótkowzrocznością - jako symptomem klapek na oczach..." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (11/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Warto też przywołać opinię Wiesława Majewskiego: 'Jako historyk XVII w. i historyk wojskowości, uznaję w Henryku Sienkiewiczu naszego wielkiego poprzednika, wybitnego znawcę epoki i naszych dziejów wojskowych.' W. Majewski, Sienkiewicz - przodek nas, historyków, [w:] Epoka Ogniem i mieczem, pod red. M. Nagielskiego, Warszawa 2000, s. 85. " do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (10/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Pojawia się przy tym subtelny humor, ujawniający absurdalność czy groteskowość sytuacji, gdy się na nią patrzy z perspektywy współczesnych pojęć. Aby je dostrzec, trzeba, jak wskazuje współczesny historyk, Marceli Kosman, podążyć pilnie za „wyostrzonym spojrzeniem powieściopisarza”." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (10/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Stwierdzenia fałszu przypominają powtarzaną często opinię Stanisława Brzozowskiego, który zarzucił autorowi 'Krzyżaków', że 'ilekroć dotknie się on historii, tworzy karykaturę, mimowolną i upokarzającą parodię...' Z tą i innymi opiniami uporało się wielu badaczy - trudno tu przytaczać wszystkie opinie - są dostępne w literaturze przedmiotu. Ale warto przywołać dla kontrastu wypowiedź ..." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (10/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Wniknięcie w mentalność bohaterów sprawia, że czytelnik ma możność spojrzeć na świat dawny przez pryzmat człowieka średniowiecza. Z tego względu nieistotne jest to, jak na rzeczywistość danej epoki patrzy człowiek współczesny, sto lat po napisaniu „Krzyżaków”, uwzględniający nowe oświetlenia zdarzeń dziejowych czy bogatszy o nowe doświadczenia poznawcze. Wiarygodne odtworzenie człowieka średniowie ..." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (10/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Jedną z wartości powieści historycznej Sienkiewicza jest kreacja żywych bohaterów, którzy reprezentują mentalność człowieka dawnych wieków. Dbałość o wiarygodność tych postaci decyduje o tym, że nie są one wyposażone w świadomość współczesną autorowi czy późniejszych czytelników. Pisarz zachowuje dystans wobec pojęć swych kreacji, to jest nie utożsamia się z ich poglądami (nawet, gdy są to rycerze ..." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (10/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Co do sprawy podręcznikowości powieści historycznych... To prawda, że źle - gdy powieść je zastępuje, ale bywało tak, ze to właśnie od powieści historycznych zaczynała sie fascynacja podręcznikami historii... Spotkałam się ze wspomnieniami Władysława Czaplińskiego, który w 'Glosach do Trylogii' zaznaczał, iż jeszcze w latach międzywojennych wielu uczniów 'Trylogii' Sienkiewicza zawdzięczało zdanie matury z historii... " do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (10/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Powieść historyczna jako gatunek ewoluowała i nadal ewoluuje. To, co jest możliwe we współczesnej powieści historycznej, nie miało miejsca we wcześniejszych formach. Sienkiewicz miał ambicje tworzyć realistyczne powieści historyczne, a wiec opierał sie na źródłach. Zarzuty co do fałszu, jakie pojawiały się już po 'Ogniem i mieczem' odparł w słynnej rozprawie 'O powieści historycznej'. W tym szkicu ..." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (10/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Moja ostatnia wypowiedź jest echem tezy z mojego eseju (jakby westchnienie, ale pewnie nie insynuacja i na pewno nie pomyłka) - do refleksji natchnęło mnie ostatnie zdanie Pana komentarza: 'Tę tendencję w historiografii niemieckiej, wielekroć wspartą przez polską głupotę, niekompetencję lub wręcz lizusostwo - obserwuję pilnie od dłuższego czasu.' Owszem czytam też w Pańskim komentarzu, że Sienkiew ..." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (09/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Tak, problematyka podbojów na kontynencie amerykańskim często była wiązana z europejskimi zakusami zaborców. W gruncie rzeczy wszędzie jest ta sama historia..." do artykułu Miraże podbojów na gruncie grząskim od krwi.  (09/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Przykre to, gdy prawdę przysłania polityka. Wtedy na stos idą nawet ci, którzy w imię prawdy występowali... Dziwna ironia rzeczy. Powieść 'Krzyżacy' powstała, by odfałszować historię w czasach zaborów, a teraz głosi się, że ona fałszuje..." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (09/08/2010)
Adrianna Adamek:   ">w Europie też mieszkają niegodni miłości bliźniego (lekko to ująć trzeba< Wygląda na to, że się misja cywilizacyjna do tej pory nie powiodła... " do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (09/08/2010)
Adrianna Adamek:   "Paradoks, z którym się wszyscy borykamy..." do artykułu Samotność, cóż po ludziach....  (08/08/2010)
Adrianna Adamek:   "To prawda... Mówi się nie bez powodu, że historię piszą zwycięzcy... Zatem i interpretacje dziejów zmieniają się ... Jednak niezależnie od tego, czy źródła przypisują komuś same zalety, czy widzą także wady, faktem jest, że dany układ sił zaowocował takim a nie innym zdarzeniem - np. zburzeniem zamku krzyżackiego w Elblągu przez mieszczan. Przecież nie doszłoby do tego, gdyby ceniono cywilizacyjną misję Zakonu..." do artykułu Krzyżacy – prawda i kłamstwo.  (08/08/2010)
Adrianna Adamek:   Głos na artykuł Ciekawostki historyczne  (06/08/2010)
Adrianna Adamek:   Głos na artykuł O sumieniu historyków.  (05/08/2010)Akcje

Informacje podstawowe
Login: adriannaadamek
Ranga:
Ost. logowanie: 03/08/2017
Zarejestrowano: 26/05/2010

Statystyki
Punkty: 90.495
Wyświetlenia artykułów: 88.555
Obserwujący użytkownicy: 8
Odwiedziny profilu: 9.591
Przeczytane artykuły: 0
Ocenione artykuły: 249
Komentarze: 55
© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska