Login lub e-mail Hasło   


4 wskazówki związane z edytorem1. Przygotuj swój tekst w edytorze

Tekst swojego artykułu możesz przygotować do publikacji już na swoim komputerze, w dowolnym edytorze tekstu. Będziesz mógł go wtedy przenieść do EIOBA bądź to za pomocą funkcji Importuj (dostępnej w formularzu dodawania nowego artykułu), bądź ręcznie.

Jeżeli chcesz importować artykuł ręcznie, musisz wykonać dwa kroki:
      Krok 1: W edytorze na swoim komputerze należy zaznaczyć tekst artykułu i użyć funkcji Kopiuj.
      Krok 2: W edytorze EIOBA należy użyć opcji Wklej tekst z Word'a.
Uwaga: Zdjęcia trzeba będzie wgrać osobno, używając panelu dodawania multimediów. Po wgraniu ich na serwer można je łatwo umieścić w artykule dzięki przyciskowi Wstaw do edytora.

Tekst zachowa swoje formatowanie (pogrubienie elementów itd.). Jeżeli czcionka w skopiowanym tekście będzie zbyt mała lub słabo czytelna, przeczytaj punkt 3. tej instrukcji.

2. Kopiowanie tekstu ze strony domowej lub bloga

Jeżeli Twój tekst jest już opublikowany na blogu lub innej stronie Internetowej, sprawa jest bardzo ułatwiona. Podobnie, możesz po prostu skopiować myszką tekst ze źródła i wkleić go bezpośrednio do edytora. Następnie wystarczy poprawić formatowanie (jeżeli jest to konieczne, zastosuj funkcję omawianą w punkcie 3.). Obrazki użyte w artykule zostaną automatycznie skopiowane na nasz serwer.

3. Formatowanie tekstu

Edytor pozwala na dowolne formatowanie tekstu artykułu. Aby jednak zachować czytelność tekstu, nie stosuj tej opcji zbyt często. Jeżeli tekst który wkleiłeś jest nieczytelny, ponieważ ustawiona czcionka jest bardzo drobna, czy też tekst nie jest czarny, zastosuj przycisk Wyczyść formatowanie. Wystarczy tylko zaznaczyć nieczytelny tekst w artykule i z górnego menu edytora kliknąć w ten przycisk.

4. Umieszczanie zdjęć w artykule

4.1. Jak sprawnie umieszczać zdjęcia w artykule?

Zdjęcia do artykułu możesz dodać, wgrywając wybrane pliki graficzne poprzez panel dodawania multimediów. Po wgraniu ich na serwer zobaczysz je na liście plików powiązanych z artykułem. Przy każdym zdjęciu znajdują się dwa przyciski: Wstaw obraz do artykułu oraz Wstaw miniaturę do artykułu . Pierwszy pozwala wkleić obrazek w domyślnej wielkości, drugi wkleja natomiast miniaturę obrazka, po której kliknięciu będziemy wstanie zobaczyć obrazek naturalnych rozmiarów.

4.2. Gdzie zdobyć zdjęcia do artykułu?

Z poniższych stron bardzo często możesz wykorzystywać zdjęcia za darmo. Pamiętaj jednak aby wybierać te na licencji Creative Commons (wtedy wymagany jest najczęściej odnośnik do miejsca, skąd pobieramy zdjęcie), lub należące do domeny publicznej (wtedy możemy je wykorzystywać dowolnie).

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska