Login lub e-mail Hasło   

posceptyk

W serii artykułów próbuję opisać co nauka ma do powiedzenia w kilku fundamentalnych, jak mi się wydaje, kwestiach dodając co nieco od siebie. Zapraszam też na bloga książkowego: http://recen.blox.pl/html I polecam swój najnowszy kryminał: https://play.google.com/store/books/details/Robert_Mi%C5%9B_Belladonna?id=_MJtCQAAQBAJ pozdrawiam Robert MWcześniejsze wpisy
posceptyk:   "@tomas3: Dobre pytanie. Wydaje mi się, że wprawdzie zmiana polaryzacji jednego fotonu z pewnością wpływa na polaryzację fotonu splątanego, ale to nie przeszkadza bo oba fotony nie będą miały takiej samej polaryzacji, więc nadal można je będzie w ten sposób odróżnić od siebie a tylko o to chodzi." do artykułu Świat na poziomie kwantów.  (03/05/2014)
posceptyk:   "@alexandr: Dziękuję za miłe słowa. Bardzo się cieszę, że moja pisanina się podoba, ale nie wydaje mi się, żeby nadawała się na książkę, nawet na broszurę (bo w sumie to tylko 90 stron). Od książki czytelnik ma prawo oczekiwać, że wiedza w niej zawarta będzie sprawdzona merytorycznie przez wydawnictwo i recenzenta i będzie pewna, przekazana przez wysokiej klasy znawcę - specjalistę z danej dziedzin ..." do artykułu Skąd się wziął Wszechświat?.  (14/01/2014)
posceptyk:   "@taddyjkofee: Już z taką tezą też się gdzieś spotkałem. Przestrzeń się zapętla... Ale właściwie niby dlaczego miałoby tak być? Czy nie prostszym rozwiązaniem byłaby pusta przestrzeń poza granicami wszechświata? Przypominam o brzytwie Ockhama: najbardziej prawdopodobne są rozwiązania najprostsze. pozdrawiam" do artykułu Skąd się wziął Wszechświat?.  (30/09/2013)
posceptyk:   "Przypominam, że piszę o tendencjach naprawdę długoterminowych. Zaznaczyłem też droga nie będzie łatwa. W większości omawianych obszarów rozwój też się dokonuje obecnie, trzeba tylko spojrzeć na tendencje w okresach dziesięcio- czy nawet stuleci. Nowych chorób trochę przybyło, ale myślę że jednak znacznie więcej wyeliminowano. Nie ma już wielkich epidemii dżumy czy cholery, które potrafiły zabić je ..." do artykułu Dokąd zmierzamy?.  (04/04/2013)
posceptyk:   Popularny artykuł: Dokąd zmierzamy?  (21/03/2013)
posceptyk:   Nowy artykuł Dokąd zmierzamy?  (15/03/2013)
posceptyk:   "@Krystian Defer: Nie jestem pewien czy to tylko kwestia 'całościowej statystyki'. Zaproponowana przez Feynmana interpretacja wzoru interferencyjnego tworzonego przez właśnie pojedynczy elektron (a mówiąca, że ten elektron przechodzi przez obie szczeliny) jest już chyba powszechnie akceptowana. Zresztą dualizm falowo-korpuskularny polega przecież właśnie na tym, że cząstka elementarna (nawe ..." do artykułu Świat na poziomie kwantów.  (11/01/2013)
posceptyk:   Nowy artykuł Kilka cech natury ludzkiej  (18/12/2012)
posceptyk:   "Co do prababci to gdzież bym śmiał coś sugerować. Pewnie była stateczną matroną. Założę się, że to pradziadek zamiast na polowanie wypuszczał się nie wiadomo gdzie. 'Jak to jest możliwe, by nasz przodek płodził małpy i ludzi?'. Nic prostszego, to było np. stado naszych przodków, które się podzieliło. Cześć poszła na prawo i została w tyle a część na lewo:-)." do artykułu Skąd się wziął Homo Sapiens?.  (04/12/2012)
posceptyk:   Nowy artykuł Skąd się wziął Homo Sapiens?  (04/12/2012)
posceptyk:   "Do pewnego stopnia. Bo jednak definicja jednostki odległości jest oparta o czas (1 metr to odległość jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 sekundy). Ale dobra, powszechnie akceptowana, definicja czasu póki co nie istnieje." do artykułu Czym jest czas i jakie ma właściwości?.  (03/12/2012)
posceptyk:   "No właśnie niezupełnie. To, że działa w skali małej niekoniecznie oznacza, że będzie działało w skali większej. Wręcz przeciwnie, większość zjawisk kwantowych nie zachodzi w skali makro. Przykładowo, jedno z najbardziej niesamowitych - kwantowa superpozycja stanów występuje tylko na poziomie atomowym, przy przejściu do większej skali następuje kolaps kwantowy. Ale rzeczywiście w codziennym życiu b ..." do artykułu Świat na poziomie kwantów.  (08/11/2012)
posceptyk:   Nowy artykuł Czy istnieje życie na innych planetach?  (31/10/2012)
posceptyk:   "Dzięki za komentarz stanowiący zgrabne uzupełnienie. Oczywiście takie wnioski też można wyciągnąć choć dla mnie są to wioski trochę daleko idące. To, że 'życie jest tak bardzo podobne w zasadniczych cechach' (rozumiem, że chodzi o to, że prawie wszystkie organizmy wykorzystują DNA do dziedziczenia) może mieć bardzo proste wyjaśnienie. Np. takie, że całe życie na naszej planecie pochodzi od jednego ..." do artykułu Skąd się wzięło życie?.  (12/10/2012)
posceptyk:   "Ciemna materia to najprawdopodobniej zwykła znana nam materia tyle, że nie święcąca (nie emitująca i nie odbijająca żadnego promieniowania): neutrina, WIMPY, ale również czarne dziury, planety, skały a nawet wygasłe gwiazdy, być może pyły międzygwiezdne. Natomiast co do ciemnej energii to nie mam pojęcia co o niej myśleć. Ciekawa jest teza, że jest one efektem oddziaływania przenikających ..." do artykułu Skąd się wziął Wszechświat?.  (12/10/2012)
posceptyk:   "Słuszna racja. Poprawiłem. Dzięki." do artykułu Świat na poziomie kwantów.  (12/10/2012)
posceptyk:   Nowy artykuł Skąd się wzięło życie?  (09/10/2012)
posceptyk:   "1. Cząstki 'wiedzą' jaką mają prędkość dzięki grawitacji (choćby bliższych i dalszych galaktyk). 2. Co do porównywania czasu różnych układów to chyba źle się wyraziłem. Może nie tyle istotne jest oddziaływanie między układami ile możliwość wymiany między nimi informacji. Jeżeli nie ma możliwości wymiany informacji (np. sygnałów elektromagnetycznych) to nie ma możliwości porównania czasu. Ja ..." do artykułu Czym jest czas i jakie ma właściwości?.  (18/09/2012)
posceptyk:   "Poruszyłeś tu kilka kwestii. 1. Czas zwalnia względem tych układów odniesienia względem, których nasz układ się porusza. 2. W zasadzie dotyczy to jednak układów, które są albo jakoś powiązane albo jakoś oddziałują. Jeżeli weźmiemy galaktyki znajdujące się po przeciwnych stronach Wszechświata to być może ich prędkości zsumowane spowodują, że łączna prędkość z jaką oddalają się od si ..." do artykułu Czym jest czas i jakie ma właściwości?.  (17/09/2012)
posceptyk:   "Dzięki, a co do historii artykułów to dosyć intrygujące. Bo poprzedni artykuł (ten o czasie) wydawał mi się i lepszy merytorycznie i ciekawszy a tymczasem to ten o kwantach zwrócił uwagę Czytelników. Chyba to jednak nie zasługa artykułu a raczej ślicznej buźki Jessici Alby, która przyciągnęła męską cześć użytkowników eioby. pozdrawiam" do artykułu Świat na poziomie kwantów.  (08/09/2012)
posceptyk:   "Witam, ad. 1 Dokładnie tak, tzn. mamy w sobie atomy wszystkich ludzi, którzy żyli odpowiednio dawno (i pewnie wielu z tych, którzy żyli niedawno i kilku z tych, którzy żyją obecnie, jak również wielu, którzy będą dopiero żyli :-). I nie widać powodu aby to stwierdzenie ograniczało się tylko do ludzi. ad. 2 Jeżeli już rozważamy serio kwestię stworzenia kopii kwantowej Jessici w celu ..." do artykułu Świat na poziomie kwantów.  (08/09/2012)
posceptyk:   Popularny artykuł: Świat na poziomie kwantów  (07/09/2012)
posceptyk:   "Witam, bardzo dziękuję za miłe słowa. Takie komentarze bardzo podbudowują i motywują. Jeśli natomiast chodzi o pisanie pism popoularnonaukowych to proszę pamietać, że swoją wiedzę czerpię tylko z książek popularnonaukowych, mogą więc wystąpić przekłamania, błędy itp. Pozwalam sobie też na swoje własne spekulacje, które być może sprawiłyby, że naukowcy albo redaktorzy pism powyrywali ..." do artykułu Świat na poziomie kwantów.  (07/09/2012)
posceptyk:   Nowy artykuł Świat na poziomie kwantów  (06/09/2012)Akcje

Informacje podstawowe
Login: posceptyk
Ranga:
Ost. logowanie: 7 dni temu
Zarejestrowano: 30/04/2012

Grupy

Statystyki
Punkty: 43.509
Wyświetlenia artykułów: 43.063
Obserwujący użytkownicy: 8
Odwiedziny profilu: 4.051
Przeczytane artykuły: 0
Ocenione artykuły: 0
Komentarze: 16
© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska