Login lub e-mail Hasło   

Jak włączyć polskie znaki w Delphi?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://4programmers.net/Delphi/FAQ/Jak_w(...)_Delphi
Gdy już zainstalowałeś Delphi, praktycznie możesz je uruchomić. Jednak będzie miało ono jedną wadę. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie wprowadzić polskich znaków w różnych oki...
Wyświetlenia: 7.160 Zamieszczono 22/05/2006
Gdy już zainstalowałeś Delphi, praktycznie możesz je uruchomić. Jednak będzie miało ono jedną wadę. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie wprowadzić polskich znaków w różnych okienkach czy podczas używania ich w kodzie źródłowym. Oczywiście, jest na to sposób, lecz uciążliwy na dłuższą metę. Aby uzyskać polskie litery, stosując się do kombinacji klawiszy Shift+~,znak (np. dla ą, byłoby to a). Lepiej załatwić to od razu i mieć spokój :)

Zaczynamy działać


Uruchom program Regedit, czyli systemowy program do zarządzania Rejestrem Windows. W tym celu z menu Start, wybierz opcję Uruchom.... Pojawi się okienko, w którym wpisz regedit i potwierdź klawiszem Enter. Uruchomi się wspomniany edytor Rejestru, który prezentuje poniższy obrazek.Ma on postać drzewiastą. Rozwiń kolejno: HKEY_CURREN_USER, Software, Borland, Delphi, 7.0, Editor, Options, Known Editor Enhancements - gdzie 7.0, to wersja Delphi, jaką używasz.

Po zaznaczeniu ostatniej opcji, przejdź do panelu po prawej stronie. Kliknij nań prawym przyciskiem myszy i rozwiń submenu Nowy, wybierz opcję Wartość ciągu. Stworzysz w ten sposób nowy element. Nadaj mu nazwę NoCtrlAltKeys. Następnie kliknij na niego dwukrotnie i w polu Dane wartości, wpisz 1:To wszystko - możesz już zamknąć edytor Rejestru i uruchomić ponownie Delphi.

Dla leniwych


Jeśli jednak nie chce Ci się poświęcić tych kilku minut na "grzebanie" w Rejestrze, możesz pobrać plik rejestrowy, spakowany do archiwum RAR, który zamieściłem w  Załącznikach. Jak już będziesz miał go na swoim komputerze - po prostu kliknij go dwukrotnie :) Pojawi się komunikat z pytaniem czy chcesz dodać potrzebne wpisy do Rejestru, w którym kliknij oczywiście Tak. Jeśli masz teraz uruchomione Delphi - uruchom je ponownie.

Usuwanie wpisu z Rejestru


Sposób, jaki prezentuje owe zagadnienie, może znacznie przyspieczyć pracę, jeśli chodzi o częste wpisywanie polskich znaków diakrytycznych w Delphi. A co, jeśli już włączyłeś "szybszy" sposób wpisywania naszych "ojczystych literek" a chcesz powrócić do starego sposobu? To proste - należy usunąć wpis z Rejestru, który dopiero co utworzyliśmy. Mowa tu o kluczu NoCtrlAltKeys. A więc do dzieła!

Uruchom edytor Rejestru i od razu przejdź do katalogu, w którym utworzyłeś wyżej wspomniany klucz (więcej w punkcie Zaczynamy działać). Teraz odnajdź wpis NoCtrlAltKeys i zaznacz go. Jeżeli już to zrobiłeś, to - aby usunąć go z  Rejestru - albo naciśnij klawisz Delete na klawiaturze, albo z menu kontekstowego wybierz pozycję Usuń. Powinien pojawić się komunikat z pytaniem czy napewno chcesz usunąć wpis z Rejestru, w którym odpowiedz twierdząco.

Tak, właśnie pozwoliłeś powiedzieć sobie temu udogodnieniu "papa" :) Zamknij program Regedit i - jeśli masz teraz włączone Delphi - uruchom je ponownie.

Załączniki


Podobne artykuły


16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9086
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 2832
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65366
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28811
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 13382
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14834
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 33036
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 23055
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 18578
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 30049
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 86735
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 33341
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10643
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 35055
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska