JustPaste.it

Dbanie o swobodę wyboru podczas podejmowania decyzji życiowych

Swoboda wyboru pozwala nam w miarę szybko reagować na zmiany otoczenia, jak też daje miłe poczucie, że to my sami jesteśmy panami naszego losu. Niestety wielu ludzi postępuje tak, jak gdyby nie zdawali oni sobie sprawy jaką cenę płaci się za jej niepotrzebne, bądź przedwczesne...

Swoboda wyboru pozwala nam w miarę szybko reagować na zmiany otoczenia, jak też daje miłe poczucie, że to my sami jesteśmy panami naszego losu. Niestety wielu ludzi postępuje tak, jak gdyby nie zdawali oni sobie sprawy jaką cenę płaci się za jej niepotrzebne, bądź przedwczesne ograniczanie.

 

Dziś porozmawiajmy o niezwykle ważnym aspekcie naszego życia, a mianowicie o tym, na ile jesteśmy w stanie podjąć wolny wybór dotyczący tego co i jak robimy. Swoboda wyboru pozwala nam w miarę szybko reagować na zmiany otoczenia (to w dzisiejszych czasach zdarza się bardzo często), jak też daje miłe poczucie, że to my sami jesteśmy panami naszego losu. Niestety wielu ludzi postępuje tak, jak gdyby nie zdawali oni sobie sprawy jaką cenę płaci się za jej niepotrzebne, bądź przedwczesne ograniczanie.

Jeśli weźmiemy typowy przypadek życia człowieka, to na ogół wygląda on tak jak na poniższym rysunku:

a0623aa8db77965a205164e059403595.jpg

W momencie kiedy zaczynamy funkcjonować jako świadoma swojego bytu jednostka (o ile nie przyszliśmy na świat obciążeni poważną chorobą, bądź upośledzeniem) mamy swobodę wyboru ograniczoną w praktyce tylko tzw. normalnymi możliwościami fizycznymi człowieka (pkt.1). Potem, w rezultacie podejmowanych przez nas decyzji ta swoboda ulega najczęściej zawężeniu (pkt.2) i jeśli nie zwracamy na to uwagi (bo przecież wszyscy wokół robią tak samo ) to zaczynamy (pkt.3) niebezpiecznie zbliżać się do tej granicy (pkt.4) kiedy nie mamy już żadnej możliwości zmiany kierunku, w którym toczy się nasze życie i utartymi koleinami oraz bez możliwości manewru zdążamy ku nieuchronnej dla każdego z nas śmierci.

Oczywiście jest to tylko taki średni przypadek. Znam też osobiście bardziej ekstremalne, np. młodą kobietę, z dwójką dzieci, sporym kredytem do spłacenia i bez specjalnych kwalifikacji, które mogłaby wykorzystać na rynku pracy (lewy rysunek poniżej)

55ab3b91d655458bccbdeb254e8ade7d.jpg

Ten rysunek po prawej stronie to znany mi człowiek, który całe życie miał szeroką gamę możliwości i wyborów (bo dbał o to), dopiero na starość zaczęło mu się to gwałtownie zmniejszać (zdrowie), po czym umarł.

Teraz parę niewygodnych pytań dla zainteresowanych Czytelników:

  • jak wygląda “lejek” Twojego życia?
  • w którym jego punkcie jesteś?
  • jaka jest jego dalsza tendencja?
  • jeśli będziesz podejmował takie decyzje jak dotychczas, to jak będzie on wyglądał w przyszłości?
  • jak Ci się podoba taka perspektywa?

Jako ciekawostkę, narysowałem też lejek mojego dotychczasowego życia, tak mniej więcej wygląda

a5e50aa8ad3ecd515cea388a5ff58204.jpg

Czasem na treningach ludzie młodsi ode mnie o ok. 20 lat pytają skąd biorę tę energię i power. Część tajemnicy wyjaśnia właśnie ten rysunek

PS: Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że wiele dobrych rozstrzygnięć (na przykład życia z pasującym partnerem ) ogranicza naszą swobodę wyboru i niekoniecznie musi to być coś negatywnego. Z drugiej strony warto być bardzo ostrożnym w podejmowaniu ograniczających nas decyzji, zwłaszcza jeśli powodują one nieodwracalne konsekwencje. 

 

Źródło: http://alexba.com/2006-09-22/rozwoj-kariera-praca/swoboda-wyboru-w-trakcie-twojego-zycia/

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych