JustPaste.it

Linux, Gentoo - oczyszczanie dysku

Wprowadzenie

Każdy z nas co jakiś czas natrafia na tę smutną sytuację braku wolnego miejsca na programy edukacyjne na dysku, która zawsze powoduje głęboką i nieprzyjemną refleksję: "co mam ciąć, warezy czy porno?".

Zamiast tracić cenne pliki można trochę zredukować miejsce zajmowane niepotrzebnie przez odpadki po instalacjach różnych programów, pozostawione i zapomniane przez emerge. W tym tekście wymienię to co można spokojnie usunąć bez groźby kolejnego tygodnia spędzonego na instalacji Gentoo, ale jeśli zbyt zaangażujecie się w siekanie plików systemowych, przekroczycie określone poniżej granice walki z systemem o wolne miejsce i coś zepsujecie, to piszcie skargi do /dev/null. A teraz po kolei:

Co można usunąć?

  • Przede wszystkim nadmiar zainstalowanych pakietów, których już się nie używa:
equery list 

Program equery z pakietu app-portage/gentoolkit wyświetla listę wszystkich zainstalowanych pakietów, potem za pomocą emerge -C można powywalać to z czego już się nie korzysta. Na koniec warto wpisać jeszcze emerge -N world && emerge -a depclean (w nowszych wersjach Portage --depclean) i usunąć zbędne zależności.

  • Zbędne stare źródła jądra z /usr/src - za pomocą

rm albo emerge -P , co wolicie. Ja to robię tak:

emerge -Pa ck-sources
  • Zbędne moduły z /lib/modules

Jeśli zamordujecie ich za dużo to zawsze można zrobić

make modules modules_install

w /usr/src/linux i je odbudować.

  • Zawartość /var/tmp/portage

Zwykle same śmieci po nieudanej kompilacji

  • Zbędne logi z /var/log

Błagam, upewnijcie się, że są ZBĘDNE

  • Zawartość /usr/portage/distfiles

Niektóre źródła można oszczędzić, jeśli planujemy często przebudowywać jakiś pakiet.

  • Zawartość /usr/portage/packages/All

Są to najczęściej kopie bezpieczeństwa programów, których się już nie używa, ostatnio znalazłem pakiet, który zbudowałem dla jednego chłopaka z IRC-a 4 miesięce temu...

  • Zbędne locales. Za pomocą programu app-admin/localepurge. Wystarczy go zainstalować, odpowiednio zmienić plik /etc/locale.nopurge (szczegóły w komentarzach w tym pliku) i uruchomić polecenie localepurge. Potrafi to zwolnić kilka MB. Dziękuję Rafałowi Nowakowi za nadesłanie tej porady)

I to chyba było by na tyle, jeśli ktoś pamięta jakieś jeszcze pliki lub katalogi, które tylko zaśmiecają dysk, niech da mi znać na poniższy adres.

PS. Warto też opróżnić kosz. :)

Czego nie usuwać?

  • Pakietów baselayout, gcc (można usunąć jego nieużywane wersje podobnie jak te od kernela), glibc, binutils, bash, python oraz acl i attr.

(Pozdrowienia dla Kuby B.) :)

  • Zawartości /var/db/pkg i /var/lib/portage

Jeśli to zrobicie to nawet Norris wam nie pomoże. :)

Autorem artykułu jest Łukasz Damentko (rane). Wszystkie uwagi dotyczące tego tekstu można zgłaszać na adres rane@gentoo.org.

 

Content is available under GNU Free Documentation License 1.2. Źródło: "http://wiki.gentoo.pl/wiki/Oczyszczanie_dysku".

 

Autor: Łukasz Damentko