Login lub e-mail Hasło   

Czy kawa przeszkadza w odchudzaniu

Picie małej czarnej powoduje tycie i szkodzi zdrowiu- uważają amerykańscy eksperci od detoksu i radzą zupełnie zrezygnować z kawy! Nie wyobrażasz sobie bez niej życia? Nie martw...
Wyświetlenia: 25.434 Zamieszczono 05/03/2007

24polska.plPicie małej czarnej powoduje tycie i szkodzi zdrowiu- uważają amerykańscy eksperci od detoksu i radzą zupełnie zrezygnować z kawy! Nie wyobrażasz sobie bez niej życia? Nie martw się. Na szczęście wnioski Amerykanów poważają mniej radykalni francuscy badacze. Oto argumenty obu stron.


Przeciw:
Kawa wyzwala stres. Jedna filiżanka wypita rano podwyższa poziom hormonu stresu (kortyzolu) na cały dzień- twierdzi dr Nicholas Perricone, amerykański ekspert od medycyny przeciwstarzeniowej. Kortyzol powoduje odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha. Zwiększa również apetyt- nic więc dziwnego, że po filiżance kawy masz ochotę jeszcze na coś słodkiego
Powoduje utratę minerałów. Kawa działa moczopędnie i ty samym odpowiada za wypłukiwanie minerałów z organizmu. Zwłaszcza potasu, wapnie i magnezu. Może więc doprowadzić do odwodnienia uważa dr Joshi, autor książki “HolisticDetox”, z którego porad korzystają gwiazdy Hollywood.
Uzależnia. Działa podobnie jak nikotyna albo amfetamina. Dr Joshi twierdzi, że kawa pobudza wydzielanie dopaminy, która jest odpowiedzialna za uczucie przyjemności. Z czasem odczuwasz potrzebę większej dawki. Picie kawy bezkofeinowej nie jest rozwiązaniem- są w niej toksyny, które uszkadzają wątrobę.
Za:
Spala tłuszcz. Podnosi poziom insuliny i sprzyja odkładaniu się tłuszczu, ale jednocześnie stymuluje jego spalanie- podkreśla doktor Jacques Fricker, paryski dietetyk. Na organizm działa więc neutralnie. Jedyny minus to większy apetyt na przekąski.
Przeciwdziała wolnym rodnikom. Zawiera antyutleniacze (polifenole i diterpeny), które neutralizują wolne rodniki i zapobiegają stanom zapalnym. Pomaga więc zatrzymać młodość- zwraca uwagę Astrid Nehlig, badaczka z instytutu INSERM ze Strasburga.
Zapobiega cukrzycy typu II  związanej z nadwagą.
Badania przeprowadzone w latach 2002-2005 na wielotysięcznej populacji wykazały, że spożycie trzech-czterech filiżanek kawy dziennie zapobiega rozwojowi cukrzycy insulinoniezależnej- potwierdza Astrid Nehlig. Picie herbaty zawierającej teinę, inny rodzaj kofeiny, nie dało podobnych efektów.
Wniosek:
Umiar przede wszystkim. Nie ma powodów, aby sądzić, że kawa pomoże ci schudnąć. Ale nie ma też powodów na to, że ci w tym przeszkodzi. Nie musisz więc sobie odmawiać! Kolejne ograniczanie na pewno nie poprawi twojego samopoczucia...
Pij nie więcej niż cztery filiżanki kawy dziennie. Tylko w małej ilości kawa działa pozytywnie-zwiększa zdolność koncentracji, dodaje energii.
Od czterech do ośmiu filiżanek kawy dziennie powoduje rozdrażnienie, niepokój, przyspieszone bicie serca.
KOFEINA WYGŁADZA
Kofeina wchodzi w skład większości preparatów  antycellulitowych. Nie tylko hamuje kumulowanie się tłuszczu, ale też stymuluje uwalnianie go ze skórki pomarańczowej. Czyli wygładza ciało.
ILE KOFEINY W KAWIE
150 ml kawy z ekspresu-100 mg kofeiny
150 ml kawy rozpuszczalnej- 65 mg kofeiny
150 ml kawy bezkofeinowe- 3 mg kofeiny
Dla porównania: puszka Coca-Coli (330 ml) to 50 mg kofeiny.

Przedruk za zgodą. Źródło: http://www.ona.24polska.pl/(...)udzaniu,127.html

Podobne artykuły


39
komentarze: 24 | wyświetlenia: 22186
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 18113
30
komentarze: 40 | wyświetlenia: 7457
25
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23262
32
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5502
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6052
16
komentarze: 14 | wyświetlenia: 140163
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8344
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7277
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 73266
22
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3454
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2422
 
Autor
Dodał do zasobów: Przedruki za zgodą
Artykuł

Powiązane tematy

"Jedna filiżanka wypita rano podwyższa poziom hormonu stresu (kortyzolu)" - bardzo interesujące, nie wiedziałam. Ciekawe jak odbija się to na dalszej części dnia...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska