Login lub e-mail Hasło   

Mapa Polski - od zarania dziejów po teraźniejszość.

Kiedy spojrzy się na historię tworzenia map Polski - począwszy od pierwszej znanej polskiej mapy to mała, przedstawione w 1421 roku przez poselstwo w Rzymie celem udokumentowani...
Wyświetlenia: 6.018 Zamieszczono 13/03/2007

Kiedy spojrzy się na historię tworzenia map Polski - począwszy od pierwszej znanej polskiej mapy to mała, przedstawione w 1421 roku przez poselstwo w Rzymie celem udokumentowania praw polskich do ziem, o które toczono spór z zakonem krzyżackim a skończywszy na mapach internetowych takich jak internetowa mapa Polski umieszczona na serwisie yellow pages Panoramy Firm widać jak wielki postęp dokonał się w kartografii w Polsce i na świecie.

 

Początków polskiej kartografii należy szukać w epoce Odrodzenia. Pierwsza znana mapa Polski powstała w 1515 roku i została sporządzona przez Bernarda Wapowskiego, który uznawany jest za „ojca polskiej kartografii”. Ta niezwykła i jedyna w swoim rodzaju mapa Polski nie przetrwała niestety do naszych czasów; zachowały się tylko jej niewielkie fragmenty.

Wiek XVII zaznaczył się w kartografii polskie piękną mapą dawnych ziem polskich z 1697 roku i XVIII. W wieku XVIII powstało tych map już dużo więcej: przede wszystkim 24-arkuszowa mapa Polski z 1772 roku, słynna mapa Polski wyrytowna przez Bartłomieja Folina (1730-1814), wydana w 1770 roku w Warszawie przez Michała Grula.

 

Kolejne stulecia przynosiły oczywiście powstawanie coraz dokładniejszych i lepszych map ziem polskich. W tworzeniu map zaczęto stosować takie techniki jak: staloryt, litografia oraz drzeworyt sztorcowy.

 

Wiek XX to rozwój map opartych o technikę czterokolorowego druku offsetowego, opartego na zastosowaniu trzech kolorów podstawowych i koloru czarnego. W tym okresie mapy przestały być towarem luksusowym i niezwykle drogim. Od lat 50. obecnego stulecia zaczęto w różnych placówkach badawczych prowadzić badania nad technologiami geoinformacyjnymi, które umożliwiały komputerowe obrazowanie odwzorowań kartograficznych.

 

Już w latach sześćdziesiątych Instytut Geodezji i Kartografii otrzymało dla celów naukowych jeden z pierwszych w Polsce komputerów - UMC-1, który został opracowany w Zakładzie Konstrukcji Telekomunikacyjnych i Radiofonii Politechniki Warszawskiej .

 

 Sam komputer w olbrzymim stopniu zmienił i uprościł prace kartografów. Wyeliminował on wiele etapów w procesie przygotowywania i druku mapy. Monitory komputerowe dają olbrzymie możliwości powiększania mapy; w wyniku czego możliwe jest nawet odtworzenie obrazu określonego terenu w skali 1:1,

 

Powstanie pierwszych map elektronicznych i cyfrowych przypada na koniec poprzedniego stulecia. W latach dziewięćdziesiątych tego stulecia pojawiły się pierwsze internetowe mapy Polski. W 2000 roku uruchomiona została w serwisie Panoramy Firm pierwsza mapa Polski typu Yellow Pages umożliwiająca wyszukiwanie firm i usług. Obecnie istniejące w Polsce mapy oferują funkcjonalności, o których nie śnili nawet twórcy pierwszych map Polski: dowolne zmniejszanie i zwiększanie skali terenu, planowanie dojazdu z punktami pośrednimi a nawet satelitarne obrazy powierzchni Polski.

Podobne artykuły


16
komentarze: 12 | wyświetlenia: 969
15
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1892
13
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2203
13
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2292
12
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2924
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 849
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1466
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2753
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1166
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1152
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1078
8
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1461
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2156
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2016 grupa EIOBA. Wrocław, Polska