Login lub e-mail Hasło   

GABA

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://zdrowie-i-uroda.artykularnia.pl/m(...)09.html
Kontrola stresu oznacza korzystanie w bardziej efektywny i zdrowy sposób z całego układu ciało - umysł. Wymaga to świadomych zmian utrzymania koncentracji i energii umysł - ciał...
Wyświetlenia: 1.678 Zamieszczono 01/04/2007

Kontrola stresu oznacza korzystanie w bardziej efektywny i zdrowy sposób z całego układu ciało - umysł. Wymaga to świadomych zmian utrzymania koncentracji i energii umysł - ciało...GABA

"Kontrola stresu oznacza korzystanie w bardziej efektywny i zdrowy sposób z całego układu ciało - umysł. Wymaga to świadomych zmian utrzymania koncentracji i energii umysł - ciało...
Nie możemy oczekiwać od siebie, naszych dzieci czy innych ludzi, by w ciemiu stresu uczyli się optymalnie. Umiejętność rządzenia stresem w każdej chwili naszego życia otwiera nam drzwi do uczenia się ".

dr Carla Hannaford

Choć mamy tendencję do szufladkowania rzeczywistości i wielu z nas pragnie jak najszybciej zamknąć za sobą szkolne drzwi, uczymy się do końca naszych dni. Miejsce nauczycieli zajmują napotkani w różnych sytuacjach życiowych ludzie, a właściwie ich wiedza i rozumienie rzeczywistości. Niezależnie od okoliczności, by nauka była efektywnym procesem, mózg musi blokować nieistotne bodźce, zapobiegać rozproszeniu i zachowywać koncentrację.

Do tego celu służy GABA – kwas gammaaminomasłowy, nuerotransmiter blokujący niepożądane stymulacje bodźca poprzez nadpolaryzację błon postsynaptycznych neuronów.

Dzięki jego obecności, możemy zablokować niezwiązane z procesem nauczania bodźce i skupić się na wybranym zagadnieniu. Kiedy oglądamy ciekawy film, czytamy interesującą książkę, neurony Ośrodkowego Układu Nerwowego wydzielają GABA. Efektem tego jest izolacja od innych bodźców płynących z otoczenia, co zwiększa efektywność przyswajania informacji z wybranego przez nas źródła (efektem pobocznym może być irytacja osoby usiłującej zakłócić ten proces).

Interesującym spostrzeżeniem neurofizjologów jest fakt, iż Ośrodkowy Układ Nerwowy „uczy się” wydzielać GABA, jeśli pozwalamy sobie na systematyczną praktykę "wyciszania" emocji (relaksacja, medytacja).

Jeśli nie uzyskamy tej niezwykle ważnej umiejętności, adrenalina umożliwiająca reakcję na wszystkie obecne bodźce, a uwalniania w trakcie codziennych, zwłaszcza stresujących wyzwań, sprawi, iż staniemy się napięci i nadpobudliwi.

Nieumiejętność uspokojenia się i koncentracji udaremni nie tylko efektywne zdobywanie wiedzy i tworzenie w oparciu o nią własnej, jedynej i niepowtarzalnej rzeczywistości, ale prowadzi również do szeregu problemów zdrowotnych, określanych przez medycynę jako choroby psychosomatyczne.

W trakcie badania obszarów mózgu pod kątem wydzielania GABA, ustalono, że są one powiązane z funkcjami ruchowymi. Kinezjolodzy wykorzystują tę wiedzę proponując w celu zwiększenia poziomu GABA, gimnastykę mózgu.

Z moich własnych doświadczeń wynika, że wszystkie metody służące aktywnemu i biernemu relaksowi, mogą zapoczątkować proces zmian w neurotransmisji wyrażający się przekształceniem sfrustrowanej, nieefektywnie funkcjonującej osobowości na umiejącą optymalnie wykorzystać swój potencjał dla realizacji spełnionego twórczego życia.


Pozdrawiam
Teresa Maria Zalewska----------

Teresa Maria Zalewska, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, lekarz specjalista chorób zakaźnych. Trudne wyzwania życiowe (ciężkie choroby najbliższych członków rodziny) zmobilizowały ją do penetrowania pokrewnych sztuce leczenia dziedzin życia - psychologii, filozofii, naturalnych metod uzdrawiania stanowiących spuściznę mądrości starożytnych. Wiedza, którą zdobyła, stała się podstawą do opracowania sposobów wspierania chorego organizmu w jego podróży do zdrowia.

http://www.obk.com.pl

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


70
komentarze: 59 | wyświetlenia: 17251
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 18119
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8350
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 73283
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 10492
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 75745
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 7320
20
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8986
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 28992
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 16105
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4744
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 69345
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska