Login lub e-mail Hasło   

Kontrakt menadżerski

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://biznes.artykularnia.pl/zarzadzani(...)93.html
Kontrakt menadżerski powszechnie rozumiany jest w dwojaki sposób. Jako umowa o pracę bądź umowa cywilnoprawna, której konstrukcja opiera się na zasadzie swobody um...
Wyświetlenia: 8.852 Zamieszczono 03/04/2007Kontrakt menadżerski powszechnie rozumiany jest w dwojaki sposób. Jako umowa o pracę bądź umowa cywilnoprawna, której konstrukcja opiera się na zasadzie swobody umów i przepisach Kodeksu cywilnego w części dotyczącej umowy zlecenia.

W odróżnieniu od umowy o pracę umowa menadżerska nie zawiera postanowień dotyczących: miejsca, czasu i sposobu wykonywania pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, podporządkowania menadżera poleceniom służbowym władz przedsiębiorstwa.

Dalsza część publikacji poświęcona jest kontaktowi menadżerskiemu jako umowie cywilnoprawnej.

Na marginesie dla wyeliminowania pojawiających się na tym tle niejasności należałoby postulować, by umowa o pracę z menadżerem nie była nazywana kontraktem menadżerskim.

Umowa menadżerska ustanawia taki stosunek prawny gdzie menadżer zobowiązuje się wobec przedsiębiorcy do profesjonalnego prowadzenia przedsiębiorstwa. Menadżer może, ale nie musi być członkiem organu władz przedsiębiorcy (np. członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Co więcej menadżerem może być osoba fizyczna bądź prawna.

Menadżer działa w imieniu i ze skutkiem dla przedsiębiorcy. Sfera jego kompetencji obejmuje dwie płaszczyzny - decyzyjną i reprezentacji. Pierwsza z nich dotyczy prowadzenia działań wewnątrz przedsiębiorstwa. Druga pozwala menadżerowi na składanie oświadczeń woli, w tym zawieranie umów, w imieniu i ze skutkiem dla przedsiębiorcy. Kompetencje menadżera ograniczone są przepisami ustaw oraz treścią kontraktu. Dla przykładu menadżer nie może dokonywać czynności prawnych, które z reguły obejmują całe przedsiębiorstwo, takich jak zbycie czy wydzierżawienie przedsiębiorstwa.

Jako, że menadżer działa na ryzyko przedsiębiorcy, za swoje działania ponosi odpowiedzialność zarówno za szkody powstałe w wyniku działań zawinionych jak i niezachowanie należytej staranności.

Wynagrodzenie dla prowadzącego przedsiębiorstwo można ustalić w trojaki sposób:

1. wynagrodzenie stałe płatne w jednakowych odstępach czasu,

2. wynagrodzenie stałe plus prowizja od wypracowanego zysku,

3. procent od wypracowanego zysku.

Można się również umówić, że menadżer będzie pracował bez wynagrodzenia. Wynagrodzenie z tytułu wykonywania zadań na podstawie umowy menadżerskiej opodatkowuje się tak jak przychody osiągane z działalności wykonywanej osobiście, choćby menadżer prowadził działalność gospodarczą (zob. art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).----------

Krzysztof Wąs jest założycielem i prezesem Grupy Interium (http://www.interium.biz). Od 2005 r. kieruje także Inkubatorem E-Biznesu (http://e-inkubator.biz).

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2562
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75085
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648752
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15386
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21820
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40741
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17634
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13288
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53552
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22968
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18386
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23581
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska