Login lub e-mail Hasło   

Scjentologia - podstawowe informacje

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.psychomanipulacja.pl/baza/scj(...)cje.htm
Scjentologia jest coraz popularniejsza, szczególnie na zachodzie. Co jednak sprawia, że ta religia powoduje tak wiele kontrowersji? Krótki artykuł, który wyjaśni Ci, czym jest scjentologia.
Wyświetlenia: 63.761 Zamieszczono 04/04/2007

1. Nazwa grupy: Scjentologia

2. Inne nazwy:

Kościół Scjentologiczny, Scientology Church International

3. Organizacje satelitarne:

Globalna sieć poszczególnych organizacji czynnych we wszystkich dziedzinach życia - w gospodarce, polityce, kształceniu i wychowaniu:

 • Narconon - program profilaktyczny dla młodzieży oraz oferta pomocy dla narkomanów (używa się też nazwy Criminion)
 • Citizens Commission on Human Rights (CCHR) - Komisja do spraw uchybień psychiatrii wobec praw człowieka
 • Applied Scholastic International - organizacja promująca stosowanie nauk Hubbarda w praktyce
 • Concerned Businessmen's Association of America (CBAA) - stowarzyszenie dla biznesmenów
 • Cult Awareness Network (CAN) - kiedyś jedna z największych organizacji antykultowych, wykupiona przez scjentologię po wygranym procesie, dziś służy obronie sekty, obecnie nadzorowana przez Foundation for Religious Freedom
 • Foundation for Religious Freedom - organizacja powiązana ze scjentologią, za cel stawia sobie obronę wolności religijnej, co w rzeczywistości sprowadza się do apologii sekt
 • The Way to Happiness Foundation - typowa organizacja fasadowa, jej głównym "produktem" jest broszura "The Way to Happiness" autorstwa Hubbarda
 • World Institute of Scientology Enterprises (WISE) - organizacja gospodarcza, członkiem WISE mogą zostać firmy i osoby prywatne; zobowiązują się one do rozpowszechniania technologii i ideologii Hubbarda.

4. Założyciel:

Lafayette Ron Hubbard (1911-1986).

5. Geneza:

Hubbard, pisarz fantastyczno-naukowy, zapoczątkował rozwój scjentologii książką "Dianetyka - przewodnik rozumu ludzkiego" (1950). Dla realizacji opisanej tam metody samopomocy w rozwoju własnych zdolności zorganizowano w 1950 roku pierwsze centrum dianetyki w USA. W 1954 Hubbard założył w Los Angeles pierwszy oficjalny "Kościół Sjentologiczny".

6. Nauka:

 Według nauk Hubbarda każdy człowiek posiada nieśmiertelną duszą zwaną tetanem, która wraca na ziemię i przybiera formy cielesne. Tetany stworzyły wszechświat i ciała ludzkie dla siebie. Tracą jednak moc pod wpływem traumatycznych przeżyć (engramów). Te przeżycia zostały zaszczepione przez złego władcę galaktyki o imieniu Xenu. Wyzwolenie się od nich następuje poprzez praktykowanie dianetyki (gr. dia - przez; nous - rozum). Nawiązując do dianetyki jako metody samopomocy, zajmującej się wyłącznie ciałem i umysłem, ale nie zawierającej żadnych elementów religijnych, Hubbard wynalazł "naukę wiedzy" - scjentologię, w której dianetyka się zawiera (scjentologia - łac. scire - wiedzieć, gr. logos - nauka).

Celem organizacji scjentologicznej jest:

1. Stworzenie nowego człowieka zgodnie z jej założeniami (poziomy rozwoju, które przechodzi, to tzw. "clear" - człowiek wolny od fizycznych i duchowych zaburzeń, oraz OT - "czynny tetan" - stan pełnej duchowej wolności); boskiego nadczłowieka, nie ograniczonego czasem i przestrzenią.

2. Stworzenie nowego świata funkcjonującego wyłącznie wg scjentologicznych wytycznych. Konieczność zupełnego panowania scjentologii nad społeczeństwem uzasadnia się tym, że świat w swojej dotychczasowej postaci skazany jest na absolutną zagładę. Scjentologia uzurpuje sobie absolutne prawo do posiadania jedynej drogi zbawienia.

7. Praktyka:

Praktyki i kursy:

 • Auditing - połączenie psychoterapii i spowiedzi: człowiek opowiada audytorowi ciągle na nowo swe bolesne przeżycia (tzw. engramy). Powtarza się te rozmowy tak często, aż dana osoba zacznie się śmiać ze swoich przeżyć. Wówczas uznaje się je za wymazane. Osoba ta staje się dla organizacji "przezroczysta" (clear), a audytor nie jest zobowiązany do zachowania tajemnicy.
 • Kurs wprowadzający w program scjentologii "Sukces przez komunikację". W części teoretycznej następuje wprowadzenie w hermetyczny język scjentologii, poprzez który przekazuje się subtelnie nowy system wartości.
 • Rundown - odtrucie: zestaw ćwiczeń fizycznych, witamin, diety i sauny ma wyzwolić organizm od trucizn i narkotyków.
 • Oferty dla dzieci - auditing, metoda "wyjaśniania słów" wg systemu scjentologicznego.

Tak bogata oferta kursów scjentologicznych nie jest bezpłatna - droga do "totalnej wolności" jest długa i bardzo kosztowna.

Każdy członek scjentologii jest zobowiązany do składania tzw. "raportów sumienia" o zauważonych odstępstwach innych.

8. Organizacja:

Obecnie organizacji przewodniczy David Miscavigne. Scjentologia jest surowo zhierarchizowaną organizacją działającą na całym świecie. Wg jej własnych danych istnieje 3100 "kościołów", "misji" i podporządkowanych im organizacji w 107 krajach. Centrum światowe znajduje się w Clearwater na Florydzie, zaś centrala europejska ma siedzibę w Kopenhadze.

9. Stosowane metody rekrutacji:

Pierwszy kontakt bywa zróżnicowany - może odbyć się przez zagadnięcie na ulicy, ulotki, reklamy przesyłane pocztą, ogłoszenia, książki i czasopisma. Celem jest rozbudzenie ciekawości. Obiecując spełnienie życzeń przedstawia siebie jako rodzaj instytucji doradczej, ewentualnie sugeruje się, że scjentologia może ukazać drogę do poprawienia osobistej sytuacji życiowej. Pierwsze oferty i kursy nie przedstawiają szczegółowo treści nauk scjentologicznych.

Szczególną metodą werbunku jest zachęta do wypełnienia bezpłatnego testu osobowości, nazywanego "Oxford Capacity Test", na którego podstawie wykazuje się werbowanemu słabe strony jego osobowości, które wymagają pomocy scjentologicznej.

10. Relacje z otoczeniem:

Członkowie organizacji uważają siebie za posiadających na wyłączność prawdę i zbawienie. Nie ma więc możliwości dialogu i rzeczowej dyskusji ze światem.

Scjentologia nie przebiera w środkach, gdy chodzi o walkę z krytykami sekty (np. upadek organizacji CAN). Praktyczną "wojnę" podjęła z rządami Francji i Niemiec, oskarżając je publicznie o nietolerancję religijną.

Pozytywny publicznie wizerunek scjentologii starają się budować jej najbardziej znani członkowie - John Travolta, Tom Cruise, Goldie Hawn, Demi Moore.

11. Ilość członków na świecie:

Według danych Scjentologii - 8 milionów osób. Dane te są jednak powszechnie krytykowane (są co najmniej kilkakrotnie za wysokie).

12. Ilość członków w Polsce:

Brak danych o członkach w Polsce.

13. Główne zagrożenia:

 • Scjentologia jest powszechnie na świecie uważana za destrukcyjną sektę. Jej działalność zdelegalizowano całkowicie lub częściowo w niektórych krajach Europy (np. Francja, Niemcy). Jest oskarżana o przestępczość gospodarczą i stosowanie terroru psychicznego oraz o łamanie praw człowieka.
 • Rozbudowany system kontroli etycznej. Członkowie są zobowiązani donosić na siebie nawzajem. W czasie auditingu scjentolodzy zdobywają wiele intymnych i nieznanych nikomu innemu informacji o danej osobie, nie obowiązuje ich jednak zachowanie tajemnicy. Te informacje mogą być wykorzystane jako groźby lub szantaż.
 • Ataki na byłych członków i krytyków (groźby, liczne procesy sądowe).
 • Psychiatrzy oskarżają scjentologów o manipulowanie umysłem członków.

14. Ciekawostki:

Według badań ekspertów ds. zdrowia psychicznego oferowane przez scjentologów metody walki z narkotykami (Narkonon) są błędne, nieaktualne i niedokładne. Z tego powodu wycofano ten program ze szkół w San Francisco.

15. Polecana bibliografia:

Ritchie J., Tajemniczy świat sekt i kultów, Warszawa 1994.

Doktór T., Nowe ruchy religijne i parareligijne w Polsce, Warszawa: Verbinum 1999.

Oprac. Emilia Fornalczyk, Paweł Królak
Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1325
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1178
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 611
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 732
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 773
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 802
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 737
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 834
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 440
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Scjentologia jest super! To wie każdy kto chociaż pobieżnie przeczytał "Dianetykę". Wyniki terapeutyczne w pracy z narkomanami są na tyle wysokie, że jest czego zazdrościć. Zwolennicy gorszych metod mają czego zazdrościć i zawiścić. Te zaniżone dane o liczbie osób uprawiających scjentologię (bo to się uprawia, a nie wyznaje, tak jak filozofię czy psychologię) to są z lat 80-tych. Teraz scjentologó ...  wyświetl więcej

Żenujące, porażające i destrukcyjne! Zadziwia mnie ten serwis promujący artykuły które DYSKRYMINUJĄ INNE GRUPY RELIGIJNE, WYZNANIA, ORIENTACJE, WIERZENIA, FILOZOFIE, NEW AGE etc!
Zadziwia mnie i zadziwiać nie przestaje to, z jaką namolnością i upierdliwością razem wziętą piszą te paszkwile o innych pseudoautorzy tych kalumni rzucanych na innych!
Muszą mieć bardzo straszne i smutne ż ...  wyświetl więcej

Dianetyka.
Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym. Międzynarodowy bestseller z listy „New York Timesa” pomagający milionom ludzi żyć godnie i szczęśliwie. L. Ron Hubbard jest jednym z najbardziej poczytnych współczesnych autorów. Sprzedano prawie 150 milionów egzemplarzy (do 2006 roku) jego dzieł w przekładach na ponad 50 języków. Jest autorem 18 dzieł na światowych listach bestsellerów.
...  wyświetl więcej

Oczywiście chodzi mi o serwis psychomanipulacje.pl żeby było wszystko jasne i wiadome. Co jakiś artykuł z tego serwisu przeczytam, to jest to destrukcyjny artykuł obrażający innych ludzi, którzy sobie coś tam wyznają innego.

Zeby bylo jasne, bo mi się źle klikło na klawiaturze.
psychomanipulacja.pl
jest tym serwisem co jeno judzi w białych rękawiczkach robiąc zamieszanie wokół innych grup ezoterycznych! Pewnie się spiknęli ci co te brednie piszą i pewnie na innych serwisach też puszczają te wypociny. Nie cierpię dyskryminacji i wszelkie tego typu zagrania innych chorych na fobie ludzi co to oczerniają ce ...  wyświetl więcej

  oldml,  21/01/2008

Prem i Andromeda: "psychomanipulacja.pl" zarejestroweł się 04/04/2007 i ostatnio logował 09/04/2007 (czyli 5 dni później).
Wniosek: "psychomanipulacja.pl" zrobił swoje i zniknął.
Prośba: Prem i Andromeda nie komentujcie rzeczowo głupkowatych artykułów, bo to jest reklama dla tych artykułów, a autor raczej się nie odezwie.

  mazur,  22/01/2008

Szkoda prądu.

  ,  21/01/2008

A ta psychomanipulacja to takie fundamentalistyczne obszczymurki, he he, obrzucające wszelką niekatolicką konkurencję religijną błotem najgorszego rodzaju.... Najbardziej mi się podoba, jak opluwają inne religie nazywając jakieś praktyki czy też rzekome fakty złymi, choć kościół katolicki dla którego pracują stosuje to samo w jeszcze większym stopniu... I tak sobie czytam na przykład:

"Jes

...  wyświetl więcej

Scjentologia to nie tylko dziwaczny system wierzeń i ekscentryczny aktor, z którego można się ponabijać.

Scjentologia to niebezpieczna sekta. O ile jej wierzenia nie są same w sobie złe, Kościół Scjentologiczny to niebezpieczna organizacja, stosująca taktyki zastraszania, infiltracji oraz bezlitosnego wykorzystywania swojej machiny prawnej.

Poszukajcie w google:

"Lisa McPhe

...  wyświetl więcej

Anonimowy jest gorzej bo tragedie wywolane poprzez scjentologow dotarly do Polski i moja rodzia jest przykladem. Bylem poszykiwanym na rynku pracownikiem i zajmowalem sie czyms w rodzaju informatyka sledczego. Wszystko bylo cacy dopuki pare moich analiz nie wskazalo dziwnego zachowania wewnatrz firmy. W skrocie, moj dorobek zawodowy zostal zniszczony, chciano doprowadzic do samobojstwa a nastepnie ...  wyświetl więcej

W jaki więc sposób wpadłeś w te "scjentołapki?" Sądząc po stylu Twojej argumentacji - coś mi tu nie gra...

I rację ma chyba Mirek, że "Szkoda prądu..." Dlaczego żaden z autorów tych artykułów od "psychomanipulacji" nie chce dyskutować? Zamieszczają swoje twory i w nogi. Zakrawa więc to na wyreżyserowane działanie.

Szukam argumetow za moja wersja rzeczywistosci, poszukujac analogicznych
przypadkow. Przykladowo "Operation Total Freakout".

Nie bardzo rozumiem wypowiedz bo wymyslasz fakty tak wiec manipulujesz,
wszak odpowiadam.

Podwazajac bez argumetow moja opinie obrazasz moja rodzine jak i swoja inteligencje. Po zatym jest to link do artykulu z innej witryny.

Trudno mi o

...  wyświetl więcej

  racjonalista  (www),  02/03/2008

Teraz wiem. Serwis psychomanipulacja to sekta. Szkoda że tego wcześniej nie zauważyłem.

Jeśli Cię w niezamierzony sposób uraziłem - przepraszam. I proszę - wybacz. Trudno jest jednak zrozumieć doświadczenia innych, prawda?

Jednak nie doszukuj się wszędzie tzw. zła. Świat jest piękniejszy, niż nam się wydaje. Pozdrawiam!

Zgadzam sie ze w swiecie jest duzo dobra i piekna.
Problem w tym ze obecnie jestem bez kasy, pracy i z ledwoscia wyprowadzam rodzine z konsekwencji stania sie wykluczonym jako nizsza kasta. Zylem sobie spokojnie bo bylem specjalista o naprawde duzych projektow. Kiedy juz ustawilem sobie prace jak chcialem, w domu i zalozylem rodzine to nagle stalem sie bezwartosciowa jednostka, z dnia nia d ...  wyświetl więcej

Odnosnie komochow to splycilem temat, przepraszam. Tu tez jest pare niedomowien, ot chocby, ze Lenin formalnie nie mogl po wyjciu z wiezienia miec brodki (tak go malowano), ale za to mial pokazne konto w szwajcarii, ktore jeszcze nie wiadomo jak wstempnie bylo zasilane.

Uczono nas, iz tylko polakow rosja starala sie w ryzach woda utrzymac.
Entuzjazm pierwszysch godzin rewolucjonisto

...  wyświetl więcej

Demonofobia czyli paniczny lęk przed demonami i złymi a niewidzialnymi stworami to jest FOBIA jak każda inna, a z fobii można i należy się leczyć, a nie tam je rozsiewać. Jedni się leczą dobrze przez racjonalizację tematu (poznają temat i oswajają się z nim), inni muszą iść na typowe psychoterapie chociażby do Laboratorium Psychoedukacji albo na sesję Scjentologii, jeszcze inni mają takie natężeni ...  wyświetl więcej

  kamakszi,  08/09/2008

Scjentologia jest super! Gorąco polecam terapie oddemoniczniania :-) Przyda się w tym zademonionym kraju :-) Scjentolodzy robią też fajne terapie odkatoliczania, dlatego taki serwis jak psychomanipulacja.pl zwalcza takie ruchy duchowe jak tylko może!

  Stefann  (www),  11/01/2009

Witam
Jestem scjentologiem (równeż),

Studiuje scjentologię w Wolnej Strefie – tz. Rons Org http://www.ronsorg.com/
Jest to w oderwaniu od Kościoła scientologicznego – po prostu wiedza bez całej organizacyjnej otoczki.
Prowadzona jest również strona www.drogadowolnosci.org gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji – polecam. Ni

...  wyświetl więcej

  MZT,  09/05/2009

Wy tak na serio? podoba wam sie scjentologia? Jak inteligentnym trzeba być żeby czekać na władce Xenu?;] I wierzyć w wymysły PISARZA SCI-FI?!
Zobaczcie na Youtube troche filmików, jacy to fajni scjentoodzy są. Super chłopaki z wypranymi mózgami, każdy brzmi tak samo;] Zrestą jak kazdą tępota po praniu religijnym (dowolnej religii)

Religię opartą na Gwiezdnych Wojnach też ludzie chcą założyć. Nie wiem czy się śmiać czy załamywać.

http://www.ithink.pl/artykuly/(...)a-jedi/

http://www.wprost.pl/ar/229408(...)eligii/Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska