Login lub e-mail Hasło   

Rodzina Miłości - podstawowe informacje

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.psychomanipulacja.pl/baza/rod(...)cje.htm
1. Nazwa grupy: Rodzina Miłości 1. Nazwa grupy: Rodzina miłości 2. Inne nazwy: "Dzieci Boże"; w Polsce : Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych "Rodzi...
Wyświetlenia: 14.984 Zamieszczono 04/04/2007

1. Nazwa grupy: Rodzina Miłości

1. Nazwa grupy: Rodzina miłości

2. Inne nazwy:

"Dzieci Boże"; w Polsce : Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych "Rodzina"

3. Organizacje satelitarne:

Brak danych

4. Założyciel:

Dawid Brandt Berg, syn wędrownych kaznodziejów (jego rodzice zajmowali się zawodowo ewangelizacją), początkowo poszedł w ślady rodziców. Przerwał na kilka lat to zajęcie, aby powrócić do niego później, gdy jego najstarsza córka ukończyła 17 lat. Wówczas Berg udał się na plaże Kalifornii, aby pomóc matce w jej misji wśród hippisów. Tam udało mu się skupić wokół siebie wielu młodych ludzi: długowłosi kontestatorzy uznali go za jednego ze swoich, "pierwszego hippisa", a on sam siebie za "drugiego Jezusa".

W 1968r. zmienia swoje imię na Moses Dawid i ogłasza się specjalnym wysłannikiem Boga w XX w., ostatnim boskim prorokiem. Początkowo Berg trzymał się ściśle fundamentalistycznej interpretacji Biblii; w miarę jak rosła jego potęga zaczął głosić proroctwa nie mające z Biblią nic wspólnego. Pojawienie się Karen Zerby, kochanki Berga, pchnęło jego naukę na nowe tory - wmówił żonie i dzieciom, że to Pan nakazał mu żyć z Karen, bo ona jest nową oblubienicą i należy do powstającego Kościoła, podczas gdy jego żona ciągle jeszcze tkwi w "starym Kościele". Żona Berga musiała pogodzić się z istnieniem kochanki, która odtąd pozostawała w bardzo bliskich stosunkach z Bergiem, dzieląc z nim władzę i współtworząc ideologię ruchu.

Berg potrafił mówić płynnie językiem wzorowanym na Biblii. Swe nauki przekazywał w listach przesyłanych do uczniów; stały się one najważniejszym elementem tworzącym ruch.

W 1972r. opuścił Amerykę i wyjechał do Anglii.

Nikt z szeregowych członków nie wie, gdzie mieszka Dawid Berg. Jeśli żyje, ma dziś 86 lat. Wiadomo jednak, że Berg zawsze wolał kierować swym "stadem" z ukrycia, które znane było tylko wąskiemu gronu zaufanych uczniów.

5. Geneza:

Sekta Dzieci Boże powstała w końcu lat sześćdziesiątych w barwnej epoce hippisów i wywodzi się dosłownie z kalifornijskich plaż. Dawid Berg zaczął głosić kazania wśród długowłosych, narkotyzujących się młodych ludzi koczujących na plażach, jednocześnie rozdając im kanapki z masłem orzechowym. Na plażach Kalifornii powstał ruch o nazwie "Nastolatki dla Chrystusa". Wielu młodych porzucało rodziny, naukę, pracę i dom. Później grupa opuściła plaże i wędrowała po USA, mieszkając w małych wspólnotach gdzie popadnie i głosząc swe nauki. Po wyjeździe Berga do Anglii, grupa na miejsce swej kwatery głównej wybrała Bromley w hrabstwie Kent. Dzisiaj sekta rozprzestrzeniła się po całym świecie.

6. Nauka:

Podstawowe przesłanie sekty zwiera się w tym, że jej członkowie są jedynymi prawdziwymi chrześcijanami. Zbawienie można osiągnąć tylko w ruchu; poza nim wszystko jest obłudne, diabelskie, grzeszne i należy to niszczyć wszelkimi dostępnymi sposobami. Członkowie sekty muszą być gotowi do wyrzeczeń i cierpień w walce z szatanem, której przejawem są wszelkie prześladowania ze strony osób nie należących do sekty.

"Szatański, diabelski system ekonomiczny, nienawidzimy go i uczymy dzieciaki, aby go nienawidziły... Także i system fałszywego kościoła... Nienawidzimy obłudy, faryzeuszostwa, kłamstw i oszustw tych, którzy twierdzą, że są kościołem, ale oni nim nie są, a my nienawidzimy diabelskiego systemu duchowego, jaki im patronuje..."

Rodzina jest typową sektą pseudoewangeliczną ze względu na fakt, że co prawda Berg powołuje się w swoich naukach na tekst Biblii, jednak w istotny sposób deformuje go, dostosowując do swoich poglądów. Sam nazywa siebie Mojżeszem i głosi apokaliptyczną wizję świata. Rodzina ma na swoim koncie kilka chybionych przepowiedni (ostatnia w roku 1993 - ostrzeżenie przed straszliwą bitwą Armagedon).

W Rodzinie obowiązuje absolutna dyscyplina członków oraz całkowite podporządkowanie się guru.

Sekta pojmuje miłość bliźniego w osobliwy sposób, mianowicie ich zadaniem misyjnym jest ofiarowanie seksu każdemu człowiekowi, aby pokazać olbrzymią miłość Boga. Treści seksualne nie od razu pojawiły się w naukach Berga. Zaczął on od tego, że kilku wybranym wyznawcom nakazał uprawianie miłości pozamałżeńskiej i "wymienianie się" małżonkami. Stopniowo akcenty seksualne zaczęły dominować w listach i nauczaniu guru. Usilnie zalecał on uczniom, by pozbyli się wszelkich hamulców moralnych i uprawiali seks bez ograniczeń - również z dziećmi (on sam popełniał kazirodztwo ze swą młodszą córką).

7. Praktyka:

Aby zostać członkiem tego ruchu wymagane jest pełne zaangażowanie - adept musi podporządkować się rygorom, zrezygnować z dotychczasowych zajęć, porzucić rodzinę, przyjaciół. Po przystąpieniu do wspólnoty, neofita poddawany jest silnej indoktrynacji i ogranicza się mu możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Po okresie nowicjatu ukształtowanych członków wysyła się do domów wspólnot, gdzie mieszka zazwyczaj ok. 12 osób. Należy podpisać oświadczenie stwierdzające wyraźnie zgodę na kontrolowanie i cenzurowanie korespondencji oraz deklarujące oddawanie wszystkich dochodów na rzecz wspólnoty. Pisemna zgoda na podporządkowanie się wszystkim poleceniom pasterza kolonii była czymś oczywistym. Przed przystąpieniem do sekty nakłaniano neofitę, by od bliższej i dalszej rodziny zdobył tyle pieniędzy, ile to tylko możliwe - rodzaj wpisowego lub "posagu".

Życie we wspólnocie zaczyna się rano modlitwą, studiowaniem Biblii i listów Berga. Następnie członkowie grupy zajmują się pracami gospodarskimi. Później udają się na ulice miast, gdzie głoszą nauki Berga i sprzedają publikacje ruchu. Wydawnictwo tej grupy jest bardzo charakterystyczne - są to kolorowe komiksy, opowiadające o miłości Boga, silnie naładowane emocjonalnie.

Swoiste nauki Berga dotyczące miłości seksualnej spowodowały kontrowersyjne praktyki członków sekty - metodą głoszenia nauki i służby Bogu były tzw. "połowy miłosne". Członkowie grupy - kobiety i mężczyźni - traktowani byli jako "przynęty" na "ryby" - czyli osoby, które chcieli "werbować" lub "nawracać". W 1978 r. zaczęła się organizowana na szeroką skalę służba "prostytutek dla Jezusa". Przynęty musiały zaspokajać wszelkie upodobania erotyczne "złowionych" ofiar. Celem "połowów" było nie tylko głoszenie Słowa Bożego, ale również zdobycie funduszy. Zamężnych kobiet nie zwalniano z obowiązku uprawiania miłości w imię Boga, a mężów zachęcano, by byli "alfonsami" swoich żon. Można mówić o rozpasaniu seksualnym panującym w grupie. Rezultatem "połowów" oraz "dzielenia się małżonkami" były liczne ciąże - antykoncepcja była surowo zakazana. Berg zachęcał miłości lesbijskiej i homoseksualnej, seksu grupowego, uprawiania seksu z dziećmi, kazirodztwa, a także nakłaniania dzieci do znalezienia sobie partnera i życia z nim pod jednym dachem.

W ostatnich latach strach przed zarażeniem się AIDS przerwał połowy. Sekta zeszła do podziemia, bo w krajach, w których pojawiali się wyznawcy, władze zdecydowanie ingerowały w ich działalność. Sekta nie prowadzi już tak aktywnej rekrutacji członków, przyszli uczniowie muszą się bardzo starać o przyjęcie i przez 6 miesięcy po przyjęciu nie wolno im mieć stosunków seksualnych. Problematyczne jest w tej grupie wychowywanie dzieci. Nie są one posyłane do szkół państwowych, lecz kształcone wewnątrz sekty i poddawane jej indoktrynacji.

8. Organizacja:

W czasach władzy Berga "ustrój" był następujący: głową był prorok, tuż poniżej plasowała się jego najbliższa rodzina wraz ze współmałżonkami. Władzę wykonawczą miała "rada ministrów", której podlegało 12 biskupów.

9. Stosowane metody rekrutacji:

Werbowanie do sekty jest zupełnie podobne jak w przypadku innych sekt. "Bombardowanie" miłością, długie rozmowy o Biblii, proste recepty na życie, medytacje, pogadanki. Do tego dochodzi jeszcze rytualna prostytucja.

10. Relacje z otoczeniem:

Jak większość sekt, "Rodzina" uznaje wszystkich, którzy są poza grupą, za królestwo szatana, które należy zniszczyć wszelkimi sposobami. Swoich adeptów izolują od dotychczasowego środowiska; zachęcając jednak do wyłudzenia jak największej ilości pieniędzy od krewnych.

11. Ilość członków na świecie:

10 tys.( wg nowszych źródeł - kilkanaście tysięcy) wyznawców.

12. Ilość członków w Polsce:

Grupa posiada swe ośrodki m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Piasecznie, Karpaczu i liczy ok. 300 wyznawców.

13. Główne zagrożenia:

Nadużycia seksualne sekty Dzieci Bożych były wielokrotnie przedmiotem przewodów sądowych. Większość takich nadużyć pozostaje trwałą skazą w osobowości. Sekta oskarżana jest o demoralizację dzieci i młodzieży, propagowanie niemoralnego stylu życia, uprowadzenia, molestowanie i wykorzystywanie seksualne dzieci, propagowanie kazirodztwa, produkcję filmów pornograficznych, handel dziećmi, rytualną prostytucję (nawet małych dziewczynek).

Adepci po początkowym okresie przebywania w sekcie są wysyłani za granicę, gdzie są wynaradawiani i poddani dalszej "obróbce" psychicznej. Właśnie z tą sektą łączy się tajemnicze zniknięcia młodych ludzi z terenu Polski i nie tylko. Kiedy wracają po latach do kraju, są już "wrakami" ludzi - o wyniszczonej osobowości, uzależnieni materialnie ( żaden z członków grupy nie pracuje zawodowo), ślepo podporządkowani swojemu guru.

14. Ciekawostki:

29-letni Amerykanin Ricky Rodriguez zamordował swą opiekunkę (jedną z byłych przywódców sekty), a następnie sam popełnił samobójstwo. Przedtem nagrał na kasetę video oświadczenie, w którym obiecuje zemścić się za seksualne wykorzystywanie jego, jego siostry i innych dzieci pozostających w sekcie "Rodzina".

15. Polecana bibliografia:

  • Prokop J., Uwaga rodzice!-sekty, Interspar, MA-GRO 1999.
  • Ritchie J., Tajemniczy świat sekt i kultów, Książka i Wiedza 1994.
  • Zwoliński A., Anatomia sekty, wyd. Gotów, Kraków 1996.
Oprac. Emilia Fornalczyk
Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji

Podobne artykuły


100
komentarze: 62 | wyświetlenia: 48849
104
komentarze: 232 | wyświetlenia: 50024
65
komentarze: 127 | wyświetlenia: 28788
51
komentarze: 57 | wyświetlenia: 40489
49
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6688
48
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6741
45
komentarze: 11 | wyświetlenia: 17934
41
komentarze: 61 | wyświetlenia: 5110
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6376
36
komentarze: 26 | wyświetlenia: 10329
32
komentarze: 24 | wyświetlenia: 7468
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 5544
26
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5854
26
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3402
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska