JustPaste.it

Misja Boskiego Światła - podstawowe informacje

1. Nazwa grupy: Misja Boskiego Światła

2. Inne nazwy:

Divine Light Mission (DLM), Elan Vital

3. Organizacje satelitarne:

Międzynarodowy Boski Handel

4. Założyciel:

Sri Hans Ji Maharaj

5. Geneza:

Ruch został założony w latach trzydziestych przez Sri Hansa Ji Maharajego. Po śmierci założyciela duchowym przywódcą Misji został jego syn Prem Pal Singh Rawat, który przyjął nowe imię Guru Maharaj Ji.

W 1969 roku Maharaj wysyła swoich misjonarzy do Anglii, aby rozpoczęli proces „nawracania świata”. Obecnie Misja posiada swoje ośrodki na całym świecie. W Polsce ruch ten pojawił się w latach siedemdziesiątych, a jego główny ośrodek znajduje się w Warszawie.

6. Nauka:

Wierzenia Misji Boskiego Światła oparte są głównie na hinduizmie i sikhizmie. Członkowie ruchu przyjmują, że:

  • istnieje Bóg, który jest „Energią Kosmiczną”, przyjmującą postać Światła nie posiadającego źródła;
  • Maharaj, podobnie jak Chrystus, jest jednym z licznych awatarów Boga;
  • dusza ludzka jest uwikłana w cykl reinkarnacji;
  • zbawienie polega na uwolnieniu się od iluzji świata, przerwaniu łańcucha reinkarnacji, aby to osiągnąć należy uzyskać Wiedzę, która oznacza bezpośrednie doświadczenie Boga;
  • dawcą Wiedzy potrzebnej do zbawienia jest Guru, uznawany przez grupę za awatara, czyli wcielenie Boga;
  • postęp duchowy można osiągnąć podejmując cztery rodzaje działań: medytację, studiowanie, duchową rozmowę oraz posługę.

7. Praktyka:

Praktyka w ruchu rozpoczyna się od „objawienia wiedzy”, które polega na tym, iż kandydat na członka Misji przez kilka godzin śpiewa pieśni pochwalne na cześć Guru Maharaja Ji, w tym czasie mahatma uderza nagle w oczy „nawracanego”, co ma doprowadzić do ujrzenia przez niego światłości Boga.

Adepci uczestniczą w codziennych nabożeństwach, w czasie których powtarzają, że świat potrzebuje rozpaczliwie Światła, które może dać tylko Guru.

W ruchu praktykuje się tzw. „śpiew emocjonalny” oraz codzienną medytację.

Osoby mieszkające we wspólnotach Misji muszą pozostawać w celibacie, nie wolno im spożywać alkoholu, palić tytoniu, ani jeść mięsa.

8. Organizacja:

W hierarchii grupy możemy wyróżnić dwa poziomy: premies – szeregowi członkowie grupy oraz mahatmowie („mający wzniosłą duszę”) – osoby mające władzę odsłaniania wiedzy przed nowicjuszami. Na czele ruchu stoi Guru Maharaj Ji, który posiada nieograniczoną władzę.

9. Stosowane metody rekrutacji:

Misja Boskiego Światła dociera ze swoimi naukami do kandydatów na członków za pomocą organizowanych przez ruch zebrań publicznych. Grupa prowadzi prelekcje na tematy duchowe, wystawia filmy, nagrywa piosenki. Misja wydaje również swoje własne czasopismo pt. „The Divine Times”.

10. Relacje z otoczeniem:

Według ruchu świat pogrążony jest w ciemności i ludzie, którzy w nim żyją nie przyjmując „boskiego światła” od Guru, również są w niej zatopieni. Ta wiara ma swoje odzwierciedlenie w codziennych relacjach członków grupy z osobami z „zewnątrz”, które spotykają się z nietolerancją, czasami nawet z agresją ze strony adeptów.

11. Ilość członków na świecie:

Brak danych

12. Ilość członków w Polsce:

Brak danych

13. Główne zagrożenia:

  • Rodziny, w których ktoś jest członkiem Misji, często się rozpadają lub żyją skłócone.
  • Adepci ruchu zaniedbują swoje obowiązki nie wiążące się z grupą, przez co często tracą pracę, bankrutują, itp.
  • Występuje tu również znaczne ograniczenie samodzielnego myślenia adeptów oraz ich wolnego czasu.

14. Ciekawostki:

  • Misja Boskiego Światła posiada własne szkoły, fabryki, biura podróży, stacje benzynowe, restauracje, sklepy, studio filmowe i radiowe oraz wydawnictwo.
  • Guru Maharaj Ji posiada w Stanach Zjednoczonych siedzibę wartą pół miliona dolarów, oraz samochody, motocykle, basen. Wszystko to zostało zakupione za pieniądze ofiarowane przez jego zwolenników, których wzywa się do wyrzeczenia dóbr materialnych i „skromnego życia”.

15. Polecana bibliografia:

Zwoliński A., Anatomia sekty

Burrel M.C., Allan J., Nie wszyscy są jednego ducha


Oprac. Joanna Chaberska
Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji

 

Źródło: Joanna Chaberska