Login lub e-mail Hasło   

Raelianie - podstawowe informacje

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.psychomanipulacja.pl/baza/rae(...)cje.htm
1. Nazwa grupy: Raelianie 2. Inne nazwy: Brak danych 3. Organizacje satelitarne: Clonaid 4. Założyciel: Claude Vorilhon (Rael) 5. Geneza: Założyciel ruchu Claude Vorilhon, urod...
Wyświetlenia: 5.510 Zamieszczono 04/04/2007

1. Nazwa grupy: Raelianie

2. Inne nazwy:

Brak danych

3. Organizacje satelitarne:

Clonaid

4. Założyciel:

Claude Vorilhon (Rael)

5. Geneza:

Założyciel ruchu Claude Vorilhon, urodził się w 1946 roku we Francji. 13 grudnia 1973 roku miał on być rzekomo zabrany przez istoty pozaziemskie na inną planetę, tam zostało mu przekazane przesłanie Elohimów do ludzkości. Powstanie organizacji datuje się na rok 1974, w Polsce natomiast ruch raeliański rozpoczął swoją działalność na początku lat dziewięćdziesiątych.

6. Nauka:

Członkowie ruchu twierdzą, że są ateistyczną religią mającą dopełnić przesłania innych wielkich religii światowych.

Wierzą oni, że ludzkość stworzyli Elohim – pozaziemskie istoty, które doprowadziły do powstania wszystkich dotychczasowych religii. Człowiek został wyprodukowany w laboratorium. Elohim pragną objawić się ludzkości, ale dopiero wtedy, gdy zostanie wybudowana dla nich specjalna ambasada (najlepiej w pobliżu Jerozolimy).

7. Praktyka:

Członkiem ruchu zostaje każdy, kto przekaże plan swojego kodu genetycznego do komputera rejestrującego działalność człowieka.

Następnie po inicjacji adept otrzymuje medalion, który pomaga utrzymać kontakt telepatyczny z Elohim. Członków obowiązuje regularne branie udziału w Seminariach Raeliańskich, oraz praktykowanie tzw. medytacji zmysłowej.

8. Organizacja:

Ruch posiada dwie formy organizacji: lokalną i międzynarodową. Struktura międzynarodowa posiada sześć poziomów na czele których stoi, wymieniana co siedem lat, osoba prowadząca.

9. Stosowane metody rekrutacji:

Grupa zdobywa nowych członków głównie w kręgach zwolenników UFO poprzez organizowanie wykładów.

W 2003 roku ujawniono, że grupa stosowała metody werbunku poprzez seks. Najatrakcyjniejsze członkinie były wysłane do pracy w nocnych klubach, by rekrutować swoich klientów.

10. Relacje z otoczeniem:

Członkowie organizacji, zmuszeni są do całkowitego odcięcia się od Kościołów, do których należeli przed wstąpieniem do ruchu. Ponadto często można się tutaj spotkać z agresywnym prozelityzmem seksualnym.

11. Ilość członków na świecie:

Dane z roku 1995 mówią o 30 tysiącach członków.

12. Ilość członków w Polsce:

Sympatyków i członków ruchu jest około 1000.

13. Główne zagrożenia:

Ruch Raeliański jest szczególnie niebezpieczny głównie ze względu na rozwiązłość seksualną oraz formę medytacji zwaną „dotlenianiem”, która może wywoływać stany halucynogenne.

Hasła o geniokracji (prawie wyborczym wyłącznie dla osób z odpowiednio wysokim współczynnikiem inteligencji) prowadzą w prosty sposób do idei nadczłowieka (specyficzny rasizm).

Ruch głosi wprost zniesienie instytucji rodziny jako "bezwartościowej" i "niewolniczej".

Wyznawane zasady moralne i etyczne naruszają normy moralności publicznej. Dotyczy to: pochwały nieformalnych związków bez względu na płeć i wynikające z tego konsekwencje, brak troski o dzieci, traktowanie ich jako ciężaru, zachęta do oddawania dzieci do instytucji państwowych bez żadnych poważnych powodów, wychowanie dzieci w absolutnej wolności seksualnej i bez zasad moralnych.

14. Ciekawostki:

W 1998 roku MSWiA stwierdziło, że niektóre postulaty Raelian naruszają konstytucję i odmówiło organizacji rejestracji jako związku wyznaniowego.

Niedawno związana z Raelianami firma Clonaid ogłosiła, że udało jej się sklonować człowieka. Prawdopodobnie są to jednak jedynie życzenia sekty, niewiele mające wspólnego z rzeczywistością.

15. Polecana bibliografia:

  • T. Doktór, Nowe ruchy religijne i parareligijne w Polsce
  • Jean Vernette, Sekty
Oprac. Joanna Chaberska, Paweł Królak
Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1325
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1178
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 611
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 732
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 773
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 802
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 737
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 834
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 440
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Thanks for the wonderful information.
Here is the best link for to download itube app, itube apk, itube for PC, itube for iPhone/iPad and also alternatives for itube.
http://itubedownloads.com/
http://itubedownloads.com/itube-apk/
...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska