Login lub e-mail Hasło   

ERA SPOTLERA

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://biznes.artykularnia.pl/reklama/er(...)97.html
W grudniu ubiegłego roku pierwszy raz w Polsce pojawiły się spotlery - graficzne reklamy w telefonie komórkowym docierające do użytkowników korzystających z usług multimedialnyc...
Wyświetlenia: 1.154 Zamieszczono 05/04/2007

W grudniu ubiegłego roku pierwszy raz w Polsce pojawiły się spotlery - graficzne reklamy w telefonie komórkowym docierające do użytkowników korzystających z usług multimedialnych na komórkę. Swoje spotlery, dzięki Telecom Media, wyemitowały już m.in. HBO i Motorola.Spotler to nie tylko nowe pojecie, ale przede wszystkim - nowe możliwości w branży reklamowej - nowy sposób dotarcia do kilkudziesięciu milionów odbiorców i potencjalnych klientów. Jak wynika z danych GUS – prawie każdy Polak ma dziś komórkę. Pod koniec tamtego roku odnotowano w kraju 37 mln aktywnych kart SIM co oznacza, że tylko w 2006 roku przybyło u nas 7,5 mln kolejnych kart telefonicznych (dla porównania – w 2005 wzrost kształtował się na poziomie 6 mln). I biorąc nawet pod uwagę fakt, że pewien procent tych kart należy z pewnością do tych nieużywanych, a część abonentów ma na przykład dwa telefony, to i tak wynik jest dość imponujący. Według operatorów sieci GSM realna liczba aktywnych, unikalnych użytkowników telefonów to w Polsce ok. 30 – 33 mln.  

Idealne narzędzie nowoczesnej komunikacji marketingowej? 

Jest duża szansa na to, aby Mobile Advertising i sam spotler stał się już wkrótce jednym z najlepszych narzędzi przekazu reklamowego w rękach marketerów. Na ‘rewolucyjność’ tej metody komunikacji, oraz na jej potencjał składa się kilka istotnych czynników:

  • telefon to medium o dużym zasięgu, które odbiorca zawsze ma przy sobie,
  • nowoczesne możliwości technologiczne pozwalają uatrakcyjnić przekaz,
  • użytkownicy komórek otwarci są na wszelkie nowinki,
  • można precyzyjnie zdefiniować grupę targetową,
  • a także dokładnie zmierzyć efekty mobilnej kampanii reklamowej.

Spotler jako kreacja wizerunkowa  

Reklama tego typu wyświetla się jako statyczna lub animowana grafika na ekranie telefonu użytkownika przez minimum 5 sekund. Jej format zależy od wielkości wyświetlacza telefonu. Odbiorcy serwowany jest taki plik, który w danym modelu telefonu wygląda najkorzystniej. Ze względu na niewielką szybkość transferu danych, grafika nie może być zbyt ciężka – to w zasadzie jedyny minus takiej formy reklamowej.   Prosprzedażowy spotler interaktywny   Nieco bardziej zaawansowana forma reklamy mobilnej, szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy zainteresowani są pozyskiwaniem bezpośrednich kontaktów z konsumentami i sprzedażą swoich produktów lub usług. Reklama tego rodzaju składa się z trzech elementów: grafiki, krótkiego tekstu reklamowego, oraz elementu "opt-in", dzięki któremu pozyskuje się zgodę użytkownika telefonu na kontakt z nim. Spotler Interactive pełni więc zarówno rolę wizerunkową, jak i sprzedażową (gromadząc stosowne zgody).  

Spotler i… krok dalej w stronę użytkownika  

Jeszcze bardziej rozbudowana forma Mobile Advertising (z przekierowaniem do mikrostrony zawierającej dodatkowy przekaz reklamowy) zakłada, że po pierwszym kontakcie użytkownika z graficzną reklamą, otrzymuje on prezent w postaci darmowego gadżetu na telefon. Prezent powiązany jest oczywiście z dodatkowymi informacjami o promowanym produkcie lub usłudze. Korzyści wynikające z zastosowania takiego rodzaju reklamy są oczywiste: wzmocnienie wizerunku i świadomości marki u odbiorcy poprzez odpowiednio zaprojektowany element graficzny, pozyskanie pozytywnego nastawienia do marki dzięki wartości dodanej (mobilny gadżet) dla użytkownika telefonu, możliwość naturalnego przekierowania odbiorcy do dodatkowych informacji o reklamowanym produkcie lub usłudze, a także umieszczenia numeru kontaktowego z infolinią.  

I jeszcze Advergaming  

To dynamicznie rozwijający się element marketingu mobilnego, który zyskuje na popularności wśród marketerów praktycznie każdej branży. Dzięki długiemu i intensywnemu kontaktowi użytkownika z grą, oraz możliwości wszczepienia przekazu promocyjnego w sposób naturalny i nieinwazyjny, advergaming jest doskonałym narzędziem do budowania świadomości marki w grupie młodych ludzi, chętnie korzystających z rozrywki i pozytywnie nastawionych do życia.  

35% graczy uważa, że reklamy umieszczone w grach pomagają im w podejmowaniu decyzji zakupowych, a połowa ‘nałogowych graczy’ wręcz lubi pojawiające się w grze reklamy prawdziwych produktów (Nielsen Entertainment 2004). Inne badania wykazują, że wystarczy zaledwie 35 minut gry, aby znacznie zwiększyć nie tylko świadomość, ale i chęć zakupu danej marki, a ponieważ średni wiek graczy jest obecnie wyższy niż kiedyś (29 lat wg Horizon Media) trafiamy w ten sposób do jednej z najbardziej atrakcyjnych grup docelowych.  

Gry Java napisane w technologii będącej standardem w telefonach komórkowych należą do najchętniej pobieranych na komórkę produktów. Podobnie jak na rynku PC, dostępne są właściwie wszystkie kategorie gatunkowe gier: przygodówki, wyścigi, strategie, gry logiczne, etc. Dzięki zastosowaniu advergaming'u oferuje się użytkownikowi wartość dodaną wzmacniając w ten sposób atrakcyjność produktu podstawowego.  

Jak można wykorzystać gry mobilne do promocji marki - ilustracje --> http://www.telecommedia.pl/advergaming.html  

A co sprawdza się najlepiej w m-marketingu z wykorzystaniem gier?  

Okazuje się, że największą popularnością wśród użytkowników w Polsce cieszą się kolejno: gry przygodowe, wyścigi, gry o tematyce sportowej (głównie związane z piłką nożną) oraz gry akcji. W przeciwieństwie na przykład do Amerykanów, nie pociągają nas za bardzo gry hazardowe na komórkę, które w USA stanowią jedną z ulubionych rozrywek. W przyszłości trendy tematyczne na naszym rynku pewnie się utrzymają, pojawią się natomiast nowe możliwości technologiczne w telefonii, a co za tym idzie – także nowe pomysły w dziedzinie reklamy mobilnej. Przede wszystkim, w miarę powiększania się bazy telefonów najnowszej generacji, będziemy mieli wkrótce do czynienia z grami 3D, co oznacza duży skok jakościowy w porównaniu z możliwościami graficznymi gier 2D. Poza tym, pojawią się gry typu ‘multiplayer’, które – podobnie jak w grach na PC - pozwalają na udział większej ilości osób w jednej rozgrywce.  

Kampanie reklamowe na telefon  

W kampaniach reklamowych prowadzonych wśród użytkowników nowoczesnych telefonów komórkowych, a także innych urządzeń mobilnych wykorzystuje się obecnie gry Java, animacje, kolorowe tapety, real tones, clipy video i inne nowoczesne multimedia. Stanowią one dla odbiorcy istotną wartość i są pozytywnie odbierane, co przekłada się także na dobre skojarzenia z promowaną w ten sposób marką. Dzięki temu przekaz marketingowy zostaje lepiej utrwalony.  

Może więc warto poeksperymentować i przekonać się na własnej marce?      

Więcej o reklamie mobilnej i produktach multimedialnych na telefony komórkowe na www.telecommedia.pl W tekście wykorzystano dane udostępnione przez Agencję Mobile Marketing 2.0 – Telecom Media   Aneta Mitko netafora@netafora.pl Konsultantka ds. Internetu, specjalista PR i copywriter. Specjalizuje się w usługach public relations online, oraz w kreacji tekstów i pomysłów reklamowych na potrzeby Internetu. Regularnie publikuje artykuły w prasie fachowej poruszając tematykę nowych mediów i promocji w Internecie oraz prowadzi specjalistyczne szkolenia dla firm z zakresu e-PR i sieciowego marketingu. W branży nieprzerwanie od 1999 roku. Na swoim koncie ma udział w projektach internetowych m.in. dla takich marek jak: 7 UP, BieznesNet, Bluerank, DaimlerChrysler, Digital One, Euro RSCG, DomBank, Hasbro, Mirinda, MultiBank, Pepsi, Quiosque, Rainbow Tours, Real, Renault, Schering, Sony Ericsson, Telekomunikacja Polska, Wyeth, Vileda.----------

Konsultantka ds. Internetu, specjalista e-PR i copywriter. W branży interaktywnej nieprzerwanie od 1999 r.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


48
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6737
39
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6048
16
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6716
15
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2711
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 20539
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7169
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7572
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1688
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 11894
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6050
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska