JustPaste.it

Jak powstaje wino?

Produkcja wina, czyli od zbioru do butelki – lektura obowiązkowa dla każdego mężczyzny, amatora tego trunku.

W pierwszym etapie produkcji wina wyciska się winogrona i otrzymuje się z nich bezbarwny sok, czyli moszcz. Następnie dodaje się do niego drożdże, pod wpływem których zawarty w soku cukier zamienia się w alkohol, a moszcz w wino.

Na skutek tego procesu cierpki kwas jabłkowy ulega zamianie na delikatniejszy kwas mlekowy. Kolejny proces, któremu podlega wino to leżakowanie, czyli dojrzewanie. Polega on na przechowywaniu napoju w kadziach z nierdzewnej stali bądź dębowych beczkach.




Dojrzewanie może trwać od kilku dni w butelce (tak jest w przypadku młodych win, takich jak Beaujolais Nouveau) do kilku dziesiątek lat (jak w przypadku porto Tawny). Optymalną długość leżakowania wina jest trudno określić i tak np. przedłużone dojrzewanie polepsza walory bordo i burgundów, natomiast lekkie białe wina mogą w wyniku zbyt długiego dojrzewania utracić świeżość.

Wino czerwone lub różowe powstanie wówczas, gdy niesfermentowany sok z winogron będzie przechowywany razem ze skórkami - jest to tzw. proces maceracji. Kilkugodzinna maceracja powoduje różowe zabarwienie wina, a kilkutygodniowa – głęboko czerwone. Wina musujące powstają w wyniku drugiej fermentacji, która przeprowadzana jest w zamkniętym naczyniu, z którego nie ulatnia się powstający dwutlenek węgla.




Kolejny etap to rozlanie win do butelek. Dojrzewanie wina w butelce to skomplikowany proces powodujący zmianę barwy wina oraz ostateczne ustalenie harmonijnego smaku trunku.

Do przechowywania wina przez dłuższy czas przydatna jest chłodna (o stałej niskiej temperaturze) i niezbyt wilgotna piwnica. Butelki powinny leżeć na stojakach płasko, gdyż wówczas korek wolniej wysycha, a szkodliwy dla wina tlen nie dostaje się do butelki.

Źródło: all4men.pl  

 

Autor: Andrzej Chmielewski