JustPaste.it

Ogólne porady o sprzęcie ogrodniczym

Dużo czasu spędzasz w swoim ogródku? Jeżeli tak, to zapewne chcesz, aby narzędzia którymi się posługujesz jak najdłużej dobrze Ci służyły. Tylko jak o nie zadbać?

Dużo czasu spędzasz w swoim ogródku? Jeżeli tak, to zapewne chcesz, aby narzędzia którymi się posługujesz jak najdłużej dobrze Ci służyły. Tylko jak o nie zadbać?

 

Staranne pielęgnowanie narzędzi przedłuża ich trwałość i ułatwia użycie.

Wiele małych narzędzi ogrodniczych wykonanych jest całkowicie lub częściowo z metalu. Często stykają się one z wilgotną ziemią i zaczynają szybko rdzewieć, jeżeli się ich gruntownie nie czyści po każdym użyciu i nie przechowuje w suchym miejscu. Po okresie wegetacyjnym narzędzia trzeba wysuszyć i lekko natłuścić, gdyż pod wpływem wilgotnego powietrza również szybko rdzewieją i niszczeją.cf930d8516a3b84d13a2b31c80d6da67.jpg

Grabie sprężynowe są znacznie lepsze do sprzątania ścieżek od zwykłych grabi.

Grabie sprężynowe to narzędzie, którego część robocza zrobiona jest z ułożonych w formie wachlarza metalowych pasków z lekko wygiętym końcem. Paski te ułożone są tak zwarcie, że zbierają wszystko, co napotkają na ścieżkach ogrodowych. Częste grabienie ścieżek grabiami sprężynowymi niszczy również chwasty, gdyż uszkadzane są one w początkowej fazie wzrostu, nie mają warunków do normalnego rozwoju i obumierają.

Grace i motyki to jedne z najważniejszych narzędzi do prac pielęgnacyjnych.

Sklepy ogrodnicze oferują duży asortyment grac i motyk. Wybór uzależniony jest od własnego upodobania. Zawsze jednak muszą być one mocno przymocowane do trzonka wystarczającej długości (ok. 1,60 m) i dobrze naostrzone. Należy zaopatrzyć się w motyki i grace o różnej szerokości roboczej, co ułatwia prace pielęgnacyjne przy różnej rozstawie rzędów. Dla większej działki lub ogrodu może okazać się opłacalny zakup opielacza ręcznego (planetu). Opielacze mogą być jednokołowe i dwukołowe, wyposażone w różne części robocze, co jeszcze bardziej ułatwia prace pielęgnacyjne.

Do oprysków ochronnych w ogrodach warzywnych zwykle wystarczają małe przenośne opryskiwacze.

Do stosowania środków płynnych najczęściej wystarcza mały ręczny opryskiwacz. Lepszy od niego i łatwiejszy w użyciu jest mały opryskiwacz ciśnieniowy o pojemności 1,5 litra. Wyposażony jest on w pompkę powietrzną, która wytwarza ciśnienie do 0,6 MPa i umożliwia bardzo drobny rozprysk środka.

Do podlewania gleby na zagonach nadają się konewki z sitkami o dużych otworach, pozwalające na szybkie dostarczenie roślinom potrzebnej ilości wody.

Jeśli warzywa mamy podlać, to należy im dostarczyć odpowiednio duże dawki wody. Zraszanie warzyw jest zbędne, gdyż znaczna część wody przy tym wyparowuje i podlewanie nie spełnia swojej roli. Warzywa są podlane prawidłowo wtedy, gdy na 1 m2 wylejemy od 15 do 20 litrów wody. Podlewanie warzyw konewką z drobnym sitkiem trwa 2 razy dłużej niż podlewanie konewką z sitkiem o dużych otworach.

Do podlewania wykorzystuje się też wąż ogrodniczy. W celu przedłużenia jego trwałości należy nawijać go na bęben, a nie zostawiać luzem na ziemi.

Wąż, który po podlaniu zostawia się na ziemi, jest narażony na różne niebezpieczeństwa, między innymi na działanie słońca, które wpływa bardzo niekorzystnie na jego trwałość. Dotyczy to zarówno węży gumowych, jak i z tworzyw sztucznych. Na leżący na ziemi wąż nietrudno nadepnąć i go uszkodzić, także węże zwijane i wieszane na haku w różnych pomieszczeniach łatwo pękają w powstałych załamaniach. Ważne jest, aby bęben z nawiniętym wężem przechowywać w miejscu zacienionym.

Wąż jak i rośliny ochronimy przed niszczeniem montując na rogach zagonów odpowiednie urządzenia kierujące ruchem węża.

Najlepiej do tego celu nadają się drewniane rolki obracające się na metalowym pręcie. Wystarczą dwa takie urządzenia, gdyż można je szybko i łatwo przestawić. Mniej funkcjonalne w użyciu są butelki po winie, które zakopujemy do góry dnem do połowy w ziemi. Na każdą ścieżkę potrzebujemy po dwie butelki, ponieważ nie można ich tak łatwo przekładać, jak rolki. Krótkie okrągłe kołki wbite w ziemię chronią wprawdzie rośliny, lecz niszczą węże, gdyż zbyt duże tarcie uszkadza ściany węża.35ac6a1986640aed8d50aa7a6314b675.jpg

Małe zraszacze oszczędzają działkowcom dużo pracy i czasu przy podlewaniu.

Handel proponuje różne typy zraszaczy. Dla małych powierzchni szczególnie przydatne są zraszacze w postaci grzybków, o wydajności 15-18 mm wody na godzinę. W zależności od ciśnienia wody zraszają one powierzchnię od 30 do 110 m2. Bardzo przydatne dla małych ogródków są tzw. węże zraszające. Umożliwiają one bardzo dokładne wyznaczenie granicy zraszanych powierzchni, jak również równomierne ich zraszanie. Dla większych ogrodów poleca się zraszacze wahadłowe i obrotowe. Jednak do właściwej pracy wymagają one ciśnienia wody nie mniejszego niż 2,5 kPa/cm2.

Późną jesienią - szpadel, a w lecie - widły są najlepszymi narzędziami do uprawy gleby.

Jesienią glebę należy przekopać i pozostawić na zimę w ostrej skibie. Na tak pozostawioną glebę mróz najlepiej działa. Duże, zwarte skiby uzyskujemy kopiąc glebę tylko szpadlem. Jeżeli kopiemy widłami szerokozębnymi, skiby rozpadają się i nie uzyskujemy pożądanego efektu przemrożenia gleby. W lecie jakość skib nie odgrywa większej roli. W tym okresie widły szerokozębne są najlepszym narzędziem uprawowym, gdyż ich pojedyncze zęby pokonują znacznie mniejszy opór przy wbijaniu w glebę i wykonywana praca jest znacznie lżejsza. Bardzo ważny jest kształt wideł.

Przekopaną jesienią glebę, wiosną tylko spulchniamy kultywatorem lub norkrosem.

Poleca się stosować narzędzia z wymiennymi częściami roboczymi. Umożliwiają one pracę na szerokości od 5 do 25 cm i do głębokości 10 cm. Kultywator stosujemy wtedy, gdy przed siewem bądź sadzeniem konieczne będzie ponowne spulchnienie gleby. Wiosenne kopanie bardzo przesusza glebę powodując niedobór wody w pierwszym etapie wzrostu roślin.

Grabie metalowe stosujemy na glebach ciężkich, natomiast grabie drewniane na glebach lekkich.

Wyrównanie gleby jest ostatnią czynnością uprawową pozwalającą uzyskać właściwą strukturę gruzełkowatą gleby przed siewem lub sadzeniem. Na glebach ciężkich i zbrylonych najlepiej używać do tego metalowych grabi, których ciężar własny znacznie ułatwia tę pracę. Grabie drewniane dla tych gleb są zbyt lekkie, a ponadto ich zęby mogą się tu łatwo wyłamać. Na glebach lekkich grabie drewniane spełniają swoją rolę bardzo dobrze, ponadto są znacznie bardziej przydatne do wygrabywania trawnika niż grabie metalowe.

Autor: Michał Wronowski
http://www.ogrod-gardener.pl