Login lub e-mail Hasło   

Broń - ciekawostki

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.opisybroni.republika.pl/
Czy wiesz, że średnica papierosa jest równa 7,62mm, czyli tyle ile standardowych wojskowych pocisków karabinowych? Stosowane jest to po to, aby niektóre urządzenia służące do produkcji papierosów można było zastosować do produkcji amunicji. Takich faktów dowiesz się z tego artykułu!
Wyświetlenia: 21.141 Zamieszczono 20/04/2007
Nawet najlepsze kamizelki kuloodporne i hełmy są przebijane przez pociski pośrednie i karabinowe ze sporych odległości, oczywiście przy użyciu specjalnej amunicji

Amerykanie potrzebowali w Wietnamie 300 tyś. pocisków aby zabić jednego Wietnamskiego żołnierza.

W II wojnie światowej na jednego zabitego żołnierza przypadało około 3 rannych. Dzisiaj rannych jest jeszcze więcej gdyż pociski karabinowe są te same, a podstawowymi pociskami wojskowymi są pociski pośrednie, słabsze od karabinowych (które były podstawowymi pociskami w II wojnie światowej). Na dodatek wojsko używa dziś kamizelek kuloodpornych.

Wbrew pozorom bardzo skuteczną bronią przeciw lotniczą jest zmasowany ostrzał karabinków szturmowych (dawniej karabinów i pistoletów maszynowych), ponieważ nawet najlepiej opancerzony pojazd powietrzny ma porządny pancerz tylko koło silników i kabiny pilota. Trafienie w samolot czy śmigłowiec nie jest łatwe, ale jeśli ogniem ciągłym przed samolot strzela 40 ludzi (przyjmujemy że każdy wystrzeliwuje 10 naboi na sekundę), to wcale nie jest to niemożliwe. Przyjmuje się że przed samolot daje się poprawkę 200m, a przed śmigłowiec 50m.

Nawet jeśli kamizelka kuloodporna nie został przebita, człowiek który został postrzelony może mieć połamane żebra.

Strzelanie ogniem ciągłym z broni automatycznej to rzadkość, ponieważ broń podnosi się po każdym strzale ze względu na odrzut, a magazynek starcza na około 3 sekundowe strzelanie w ten sposób.

Bardzo często myśliwi wzmacniają naboje śrutowe, czyli po prostu z dwóch nabojów robią jeden.

Niektórzy myśla że najlepsza broń, to taka która ma małą masę i silny nabój. Nie jest to prawda gdyż silny nabój powoduje duży odrzut potęgowany małą wagą (np. M14), a tym samym brak możliwości celnego strzelania seriami.

Niektóre osoby myślą że tym większa szybkostrzelność w broni automatycznej tym lepiej. Nie jest to prawda gdyż taka broń nie nadaje się do strzelania ogniem ciągłym ,ponieważ magazynek starcza wtedy na miej niż 1,5 sekundy strzelania tym rodzajem ognia. Najlepsza szybkostrzelność jest w granicach 600-700 pocisków na minutę (AK47, M16, Steyr Aug, MP 5).

Średnica papierosa jest równa 7,62mm, czyli tyle ile standardowych wojskowych pocisków karabinowych. Stosowane jest to po to, aby niektóre urządzenia służące do produkcji papierosów można było zastosować do produkcji amunicji.

Amerykański naukowiec Nikola Tesla (stworzył np. cewkę Tesli) zaproponował w 1940r promienie śmierci do obrony przed atakiem z powietrza. Do dziś nie wiadomo na jakiej zasadzie miały by one działać.

Karabinek AK (AK47) okazał się na tyle udaną konstrukcją że został skopiowany. Najpierw skopiowali go Finowie tworząc Valmeta. Później Valmet został skopiowany przez Izraelczyków i tak powstał Galil. W RPA skopiowano natomiast Galila tworząc Vectora.

Przyjmuje się że po 25 latach w broni zaczyna pojawiać się zmęczenie pierwotne, które obniża parametry takie jak celność. Natomiast po 50 latach pojawia się zmęczenie wtórne, które powoduje że broń nadaje się właściwie tylko do muzeum. Oczywiście można z niej strzelać, ale jest to dosyć ryzykowne.

Niektóre amerykańskie dywizje walczące w Europie od 6 czerwca 1944 do 8 maja 1945 roku miały straty grubo przekraczające 100 procent stanu osobowego (często było 200, a w niektórych oddziałach 400), a było to tylko 11 miesięcy, na froncie wschodnim gdzie walki trwały od 22 czerwca 1941 do 9 maja 1945 roku średnia długość życia żołnierzy będących w oddziałach liniowych wynosiła trochę ponad 2 tygodnie.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 871
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 716
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 882
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 389
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 404
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 846
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1042
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 855
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 794
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 576
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 868
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 684
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 583
9
komentarze: 43 | wyświetlenia: 280
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Gratuluję, ten artykuł został wyróżniony i znajduje się na liście grupy "Najlepsze z najlepszych" ( http://www.eioba.pl/g9/najleps(...)epszych ).

"Amerykanie potrzebowali w Wietnamie 300 tyś. pocisków aby zabić jednego Wietnamskiego żołnierza. " - to jest bardzo optymistyczna ciekawostka. Jak amerykańce marnują amunicję. Ciekawe ile teraz na zabicie jednego taliba idzie. Bo jak też 300 tysięcy sztuk, to sporo te wojny kosztują i stal marnują.

  Max King,  05/02/2009

A ja dodam jeszcze jedną ciekawostkę, ale od siebie i niemal kompletnie nie na temat ^^
Swego czasu zrobiłem tekturowe "repliki" (tylko kształtem) M16 i MP5, jako najlepszych moim zdaniem broni (doświadczenie oparte oczywiście na grach komputerowych). Dlaczego nie AK47? Tamte bronie to dobre maszynki do zabijania. AK47 to nie tylko genialna broń, ale też po prostu piękno w czystej postaci, ...  wyświetl więcej

Pan TESLA nie był amerykaninem ,był eurpejczykiem, a tylko wyjechal do amerykiDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska