JustPaste.it

Broń - ciekawostki

Czy wiesz, że średnica papierosa jest równa 7,62mm, czyli tyle ile standardowych wojskowych pocisków karabinowych? Stosowane jest to po to, aby niektóre urządzenia służące do produkcji papierosów można było zastosować do produkcji amunicji. Takich faktów dowiesz się z tego art...

Czy wiesz, że średnica papierosa jest równa 7,62mm, czyli tyle ile standardowych wojskowych pocisków karabinowych? Stosowane jest to po to, aby niektóre urządzenia służące do produkcji papierosów można było zastosować do produkcji amunicji. Takich faktów dowiesz się z tego artykułu!

 

Nawet najlepsze kamizelki kuloodporne i hełmy są przebijane przez pociski pośrednie i karabinowe ze sporych odległości, oczywiście przy użyciu specjalnej amunicji

Amerykanie potrzebowali w Wietnamie 300 tyś. pocisków aby zabić jednego Wietnamskiego żołnierza.

W II wojnie światowej na jednego zabitego żołnierza przypadało około 3 rannych. Dzisiaj rannych jest jeszcze więcej gdyż pociski karabinowe są te same, a podstawowymi pociskami wojskowymi są pociski pośrednie, słabsze od karabinowych (które były podstawowymi pociskami w II wojnie światowej). Na dodatek wojsko używa dziś kamizelek kuloodpornych.

Wbrew pozorom bardzo skuteczną bronią przeciw lotniczą jest zmasowany ostrzał karabinków szturmowych (dawniej karabinów i pistoletów maszynowych), ponieważ nawet najlepiej opancerzony pojazd powietrzny ma porządny pancerz tylko koło silników i kabiny pilota. Trafienie w samolot czy śmigłowiec nie jest łatwe, ale jeśli ogniem ciągłym przed samolot strzela 40 ludzi (przyjmujemy że każdy wystrzeliwuje 10 naboi na sekundę), to wcale nie jest to niemożliwe. Przyjmuje się że przed samolot daje się poprawkę 200m, a przed śmigłowiec 50m.

Nawet jeśli kamizelka kuloodporna nie został przebita, człowiek który został postrzelony może mieć połamane żebra.

Strzelanie ogniem ciągłym z broni automatycznej to rzadkość, ponieważ broń podnosi się po każdym strzale ze względu na odrzut, a magazynek starcza na około 3 sekundowe strzelanie w ten sposób.

Bardzo często myśliwi wzmacniają naboje śrutowe, czyli po prostu z dwóch nabojów robią jeden.

Niektórzy myśla że najlepsza broń, to taka która ma małą masę i silny nabój. Nie jest to prawda gdyż silny nabój powoduje duży odrzut potęgowany małą wagą (np. M14), a tym samym brak możliwości celnego strzelania seriami.

Niektóre osoby myślą że tym większa szybkostrzelność w broni automatycznej tym lepiej. Nie jest to prawda gdyż taka broń nie nadaje się do strzelania ogniem ciągłym ,ponieważ magazynek starcza wtedy na miej niż 1,5 sekundy strzelania tym rodzajem ognia. Najlepsza szybkostrzelność jest w granicach 600-700 pocisków na minutę (AK47, M16, Steyr Aug, MP 5).

Średnica papierosa jest równa 7,62mm, czyli tyle ile standardowych wojskowych pocisków karabinowych. Stosowane jest to po to, aby niektóre urządzenia służące do produkcji papierosów można było zastosować do produkcji amunicji.

Amerykański naukowiec Nikola Tesla (stworzył np. cewkę Tesli) zaproponował w 1940r promienie śmierci do obrony przed atakiem z powietrza. Do dziś nie wiadomo na jakiej zasadzie miały by one działać.

Karabinek AK (AK47) okazał się na tyle udaną konstrukcją że został skopiowany. Najpierw skopiowali go Finowie tworząc Valmeta. Później Valmet został skopiowany przez Izraelczyków i tak powstał Galil. W RPA skopiowano natomiast Galila tworząc Vectora.

Przyjmuje się że po 25 latach w broni zaczyna pojawiać się zmęczenie pierwotne, które obniża parametry takie jak celność. Natomiast po 50 latach pojawia się zmęczenie wtórne, które powoduje że broń nadaje się właściwie tylko do muzeum. Oczywiście można z niej strzelać, ale jest to dosyć ryzykowne.

Niektóre amerykańskie dywizje walczące w Europie od 6 czerwca 1944 do 8 maja 1945 roku miały straty grubo przekraczające 100 procent stanu osobowego (często było 200, a w niektórych oddziałach 400), a było to tylko 11 miesięcy, na froncie wschodnim gdzie walki trwały od 22 czerwca 1941 do 9 maja 1945 roku średnia długość życia żołnierzy będących w oddziałach liniowych wynosiła trochę ponad 2 tygodnie.

 

Źródło: http://www.opisybroni.republika.pl/