JustPaste.it

Pirackie FAQ

Podstawowe definicje
Piractwo Zgodnie z definicją słownikową piractwo to:

"rozbój, akt gwałtu, zatrzymania, grabieży, dokonany przeciwko statkowi morskiemu lub powietrznemu, na osobach i mieniu na pokładzie, popełniony na morzu otwartym lub w miejscu nie podlegającym jurysdykcji żadnego państwa "
Jak widać jest to dość szeroka definicja. Aby troszkę ściślej określić czym jest piractwo należy przytoczyć tu definicje piractwa stosowaną w międzynarodowym prawie publicznym. I tak za piractwo uznajemy:
   a) każdy bezprawny akt gwałtu, zatrzymania lub grabieży, popełniony dla celów osobistych przez załogę prywatnego statku lub samolotu i skierowany:
      - na morzu otwartym przeciwko innemu statkowi morskiemu lub powietrznemu, przeciwko osobom lub mieniu znajdującemu się na pokładzie takiego statku morskiego, bądź powietrznego;
      - przeciwko statkowi morskiemu lub powietrznemu, przeciwko osobom lub mieniu w miejscu nie podlegającym jurysdykcji żadnego państwa;
   b) każdy akt dobrowolnego uczestnictwa w działaniu statku morskiego lub powietrznego z wiedzą o faktach, które nadają mu charakter pirackiego statku morskiego lub powietrznego;
   c) każdy akt podżegania lub umyślnego ułatwiania czynu określonego w punktach a) i b)
Powyższe definicje dotyczą czasów nam współczesnych jednak mniej więcej obrazują czym było i jest piractwo. W dawniejszych czasach skodyfikowanie prawa dotyczącego piractwa nastręczało wielu problemów co w efekcie doprowadziło do funkcjonowania wielu zawiłych przepisów. Generalnie jednak za piractwo uważało się tak zwane rozbójnictwo morskie czyli użycie przemocy w celu przywłaszczenia sobie określonych dóbr.
Korsarstwo W encyklopedii PWN znajdziemy taka definicje Korsarstwa zwanego zamiennie kaperstwem:
kaperstwo, instytucja dawnego prawa wojny morskiej, polegająca na udziale prywatnych statków w wojnie na podstawie upoważnienia państwa (takzwanych listów kaperskich)Korsarz miał prawo zatrzymać znaczną część łupu, pozostałą miał przekazywać państwu. Korsarstwo zostało zakazane w deklaracji paryskiej z 1856. Zakaz ten uzyskał rangę normy powszechnego prawa międzynarodowego. Mimo nieprzystąpienia do deklaracji Stanów Zjedn., Hiszpanii, Meksyku i Chile, żadne państwo nie wydawało już listów kaperskich i korsarstwo zanikło. Nadal rozwijała się jedynie praktyka przemiany statków handlowych w okręty wojenne na wypadek wojny, nie stanowiło to jednak kontynuacji korsarstwa.

W praktyce trudno rozróżnić kto był piratem a kto korsarzem. Listy kaperskie uznawane były jedynie przez państwa które je wystawiły i posługujących się nimi kapitanów, a zazwyczaj (co jest bardzo logiczne) nie uznawane przez państwa których statki były napadane. W efekcie korsarze traktowani byli najczęściej jako zwykli piraci i tak też sądzeni.


Bukanierzy Bukanierzy (przez niektórych nazywani Filibustierami) są to karaibscy osadnicy który w początkowym okresie zajmowali się polowaniami na dzikie świnie i połowem ryb. Po 1630 zajęli się napadaniem na hiszpańskie statki stając się Karaibskimi piratami. Ich piracka działalność stała się prawdziwą plagą dla Hiszpanów co bardzo pomogło innym krajom w zakładaniu i umacnianiu swoich koloni na Karaibach. Bukanierzy w późniejszym okresie często byli wykorzystywani przez lokalnych gubernatorów do obrony koloni i ataków na Hiszpańskie miasta. Po zainstalowaniu na stałe się administracji Francuskiej, Angielskiej i Holenderskiej na Karaibach stali się oni zbędni, uznani za nieporządnych na tym akwenie piratów. Od tej pory ścigani są równocześnie przez wszystkie państwa.


A

 

Abordaż(fr. abordage) sposób walki morskiej polegający na sczepieniu się dwóch okrętów za pomocą haków abordażowych i lin lub przybiciu jednego okrętu do drugiego, a następnie prowadzeniu walki wręcz na ich pokładach w celu opanowania wrogiego okrętu lub jego późniejszego zatopienia. Był to podstawowy sposób walki morskiej w epoce okrętów żaglowych do około XVII-XVIII wieku, przed erą okrętów liniowych. Dla celów abordażu okręty oprócz marynarzy zabierały również żołnierzy piechoty morskiej, która wraz z załogą dostawała się na okręt nieprzyjaciela po specjalnych pomostach.

Antyle lub inaczej Karaiby to grupa wysp położona w basenie Morza Karaibskiego, rozciągające się łukowato na długości 4,5 tys. km od Cieśniny Jukatańskiej aż do wybrzeży Wenezueli. Większość wysp górzysta, klimat wilgotny, równikowy i podrównikowy.

Armada, to z języka hiszpańskiego, siła zbrojna. W XVI wieku flota wojenna Hiszpanii, zwana niezwyciężoną i wielką , w roku 1571 zwyciężyła Turków pod Lepanto, w 1581 roku pokonała połączone floty Portugalii i Francji. W 1588 wysłana przez króla Filipa II hiszpańskiego, przeciw Anglii, w sile ok. 130 okrętów. Armada została zniszczona przez burze i atakami floty angielskiej, dowodzonej w rzeczywistości korsarza Sir Francisa Drake a. Zmuszona do ucieczki opłynęła Wyspy Brytyjskie i wróciła do Hiszpanii, straciwszy ok. połowę okrętów. Klęska Armady zapoczątkowała upadek panowania hiszpańskiego na morzu i koniec kolonialnej potęgi Hiszpanii.
B

Bukanierzy (patrz wyżej)

Bloczek krążek linowy,blok, bloczek - element osprzętu wielu urządzeń dźwigowych, w postaci grubego talerza (krążka), na którego znajduje się rowek linowy zapobiegający ześlizgiwaniu się liny (lub łańcucha). Krążek linowy służy do prowadzenia liny, zmiany kierunku ruchu liny, oraz jako element wyrównawczy w układach linowych. Krążki linowe zestawione w odpowiedni układ (zwany wielokrążkiem lub talią) połączony liną bądź linami zapewnia odpowiednie przełożenie sił przy podnoszeniu ładunków.
C

Cumana miasto w Wenezueli, stolica stanu Sucre, 305 tysięcy mieszkańców. Jedno z najstarszych miast Ameryki Południowej (pierwsze na kontynencie, nie licząc osadnictwa na wyspach Morza Karaibskiego), założone w 1515 roku, następnie kilkakrotnie przenoszone z powodu ataków Indian (1521, 1569). Miasto leży u ujścia rzeki Manzanares do Morza Karaibskiego, w zatoce Cariaco.
D

Desant przerzucenie i wysadzenie wojsk na terytorium zajętym przez nieprzyjaciela.
E

Esquemeling "Olivier Exmelin" własciwie (Hendrik Barentzoon Smeeks) to twórca jednego z najsłynniejszych dzieł opisujących życie ówczesnych bukanierów Esquemeling był lekarzem który musiał wyemigrować na Antyle gdzie brał udział w wielu pirackich wyprawach. Po powrocie do Europy opisał swoje przeżycia w książce "Bukanierzy amerykańscy. Prawdziwy opis najbardziej pamiętnych gwałtów popełnionych w ostatnich latach na wybrzeżach Indii Zachodnich przez bukanierów Jamajki i Tortugi (zarówno angielskich jak i francuskich)". Dzieło to uznane zostało jako bardzo wiarygodny opis życia bukanierów.
F

Falkonet małe działko, rodzaj broni odprzodowej z XVI wieku, umieszczane na burcie okrętu bądź na kasztelu (zazwyczaj na ruchomej, widlastej podstawie); stosowane głównie w czasie abordażu.
G
H
I
J
K

Kwatermistrz oficer kwaterunkowy, osoba zajmująca się zapoatrzeniem, zabezpieczeniem zapasów i niezbędnych materiałów.
L
M

Margarita wyspa na Oceanie Atlantyckim, należy do Wenezueli, główna wyspa stanu Nueva Esparta. Zajmuje powierzchnię 1020 km kwadratowych, a zamieszkuje ją ok. 420 tys. mieszkańców.
N

Nowy Świat określenie wprowadzone w okresie wielkich odkryć geograficznych dla Ameryki, nowo odkrytego lądu .
O
P

PIROGA łódź wykonana przez wyżłobienie pojedynczego pnia drzewa; używana jako łódź wiosłowa przez Indian, głównie w rejonach Morza Karaibskiego. Zobacz też w dziale okręty.

Port Royal dawna stolica Jamajki. Od 1660 Port Royal był portem "otwartym" w którym sprzedawali swoje łupy i zaopatrywali statki Bukanierzy. Dzięki temu w ówczesnych czasach miasto to byo najszybciej rozwijającym się portem w angielskich koloniach.
Q
R
S

Szpony Kruka jest to broń wymyślona przez francuskich marynarzy używana także przez piratów. Więcej... T

Takielarz osoba zajmująca się takielunkiem statków, czyli szeroko pojętym olinowaniem.
Tortuga wyspa na Morzu Karaibskim, u północnych wybrzeży Haiti; powierzchnia 190 km2, ok. 30 tys. mieszkańców. Od 1640 r. dysponujący królewskimi zezwoleniami i rezydujący na wyspie bukanierzy urządzali ataki na przepływające w cieśninie między Tortugą a Hispaniolą statki hiszpańskie. Wkrótce wyspa stała się zresztą główną siedzibą piratów na Karaibach, piractwo szybko stało się też dla mieszkańców wyspy głównym źródłem dochodu. Wyspa zamieniła się w siedzibę piratów, napadających pływające po Morzu Karaibskim statki, czemu położono kres dopiero u schyłku XVII w. W 1684 r. na podstawie porozumienia w Regensburgu Francja i Hiszpania zgodziły się zakończyć z piractwem, bukanierzy przeszli na służbę królewską, ci zaś, którzy nie zgodzili się podporządkować, zostali uwięzieni i powieszeni. Do 1688 r. walka z piratami na Tortudze została praktycznie zakończona.
Trymowanie kadłuba; operacja polegająca na wygładzaniu kadłuba, usunieciu wszystkich narośli w celu zwiększenia prędkości okrętu.
U
V
W
X Y
Z

 

Źródło: http://www.jollyroger.republika.pl/faq.htm