JustPaste.it

Królik - porady

W czasie letnich upałów trzeba koniecznie pamiętać o tym, żeby królikowi zapewnić chłód. Króliki źle znoszą wysoką temperaturę i mogą nawet umrzeć z przegrzania.

W czasie letnich upałów trzeba koniecznie pamiętać o tym, żeby królikowi zapewnić chłód. Króliki źle znoszą wysoką temperaturę i mogą nawet umrzeć z przegrzania.

 

Co robić w czasie letnich Upałów?

W czasie letnich upałów trzeba koniecznie pamiętać o tym, żeby królikowi zapewnić chłód. Króliki źle znoszą wysoką temperaturę i mogą nawet umrzeć z przegrzania. Każdy królik znosi jednak upały trochę inaczej, powinno się więc uważniej niż zwykle obserwować królika w upały. Temperatura powyżej 28°C jest już uznawana za bardzo trudną do zniesienia dla  królika, gdyż termoregulacja może zawieść, temperatura ciała podnieść się  powyżej poziomu bezpiecznego dla życia królika.  Czynnikami dodatkowo niebezpiecznymi są słaba wentylacja, bezpośrednie nasłonecznienie, wysoka wilgotność powietrza (pow. 70%), brak wody lub ciepła woda w poidełku, transport i stres ogólnie.

Jak pomóc królikowi w czasie upałów:

  • upewnij się, że królik nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (również przez szybę). Jeśli w ciągu dnia królik jest zamknięty w klatce lub małym, słonecznym pomieszczeniu, upewnij się, że zawsze ma dość miejsca, by schować się gdzieś w cieniu, uwzględniając zmianę położenia cienia w ciągu dnia
  • w pomieszczeniu, w którym przebywa królik, ustaw wiatrak; trzeba pamiętać, by nie wiało bezpośrednio na królika; upewnij się, że królik nie ma dostępu do kabla! Na klatce można rozłożyć wilgotny ręcznik tak, aby powietrze przewiewało przez niego tworząc chłodną mgiełkę
  • pozwól królikowi przebywać w łazience lub w kuchni, w miejscu, gdzie jest okafelkowana podłoga; innym sposobem na zapewnienie chłodnej powierzchni do leżenia może być przyniesienie królikowi ceramicznej, kamiennej lub cementowej płyty, na której będzie mógł się położyć w ciągu dnia - takie powierzchnie są chłodniejsze, niż plastik w klatce lub ściółka
  • do miseczki z wodą wrzuć kostkę lub parę kostek lodu, chłodna woda może bardziej zachęcić królika do picia, co zapobiega odwodnieniu
  • kiedy uszy króla są bardzo gorące, ochłodź je ściereczką zamoczoną w zimnej wodzie lub z zawiniętą kostką lodu w środku (to o wiele bardziej skuteczne od ochładzania innych części ciała)
  • wyczesuj codziennie dokładnie nadmiar futra, jeśli królik ma długą sierść; możesz mu ją też przyciąć na letnie miesiące
  • zamroź wodę w kilku plastikowych butelkach po napojach i kładź po jednej lub dwie do klatki (trzymaj w lodówce dodatkową parę czekającą na wymianę), królik będzie mógł się położyć obok niej, gdzie powietrze będzie chłodniejsze. Niektóre króliki nawet przytulają się do takich butelek, kiedy im bardzo gorąco (tak jak na zdjęciu obok)
  • pamiętaj, by dawać królikowi dużą ilość zielonych, liściastych warzyw, które zapobiegają odwodnieniu
  • szczególnie uważnie trzeba obserwować króliki starsze (powyżej 5 lat), mające nadwagę, długie futro lub niesprawne ruchowo, królice w ciąży; królik może być ospały, siedzieć w jednym miejscu i nawet przestać pić, jeśli mu za gorąco, co może prowadzić do odwodnienia i dalszych kłopotów zdrowotnych
  • utrzymuj jak największą czystość w kuwecie, pilnuj, aby kuperek był zawsze czysty
  • Uwaga na muchy! Mogą one złożyć jaja na brudnym kuperku królika, z których wyklują się larwy, które mogą królika zjeść żywcem! Szczególnie króliki mające luźne kupki (takie kupki mogą towarzyszyć upałom nawet u zdrowych zwierząt), z długim włosiem lub otyłe, takie, które mają trudności z samodzielnym utrzymaniem czystości, są narażone na atak larw much. Zaatakowany królik może przejść w stan śmiertelnego szoku już w 24 godziny po zakażeniu. Bardzo ważne jest utrzymywanie latem czystości w kuwecie - brud i smród, nawet niewielki, przyciąga muchy. Wystarczy tylko jedna mucha!

Szczepienia króliczka

Króliki szczepi się przeciwko myksomatozie i przeciwko pomorowi królików. Obie choroby są wywoływane przez wirusy i dlatego nie możemy ich leczyć (nie wymyślono jeszcze przeciwko wirusom skutecznych leków - nawet wirus grypy czy HIV u ludzi nie są leczone a jedynie łagodzi się objawy choroby). Rzeczywiście do niedawna nie szczepiliśmy królików domowych ale myślę, że było to podyktowane raczej małym zainteresowaniem ze strony właścicieli zwierząt niż nie koniecznością wykonania takiego zabiegu. Ostatnio jednak coraz więcej ludzi żyjących w miastach decyduje się na kupno królika jako zwierzątka towarzyszącego, stawianego na równi z kotem czy nawet psem. Właściciele tych maluszków pytają o szczepienia - i to jest, moim zdaniem, bardzo dobry objaw dbania o pupila. Pozostaje pytanie: kiedy ?. Polecanym wiekiem pierwszego szczepienia jest 6 - 8 tydzień życia. Ja jednak preferuję 3 miesiąc życia ponieważ często zdarza się, że nowy właściciel nie jest w stanie dokładnie określić wieku swojego nowego podopiecznego, po drugie nie mogę szczepić zwierzątka, które jest dopiero co kupione i nawet nie bardzo wie, gdzie w pokoju stoi jego klatka, po trzecie - zwykle czekam tak długo, żeby wszystkie infekcji i ewentualne zakażenia wieku niemowlęcego zdążyły się ujawnić.

Odrobaczania króliczka

Odrobaczanie królika nie jest zabiegiem bezwzględnie koniecznym ponieważ rzadko spotyka się u niego tasiemce czy nicienie. Dobrze byłoby jednak pomyśleć o tym przed każdą serią szczepień, zwłaszcza u królików, które jedzą świeżą trawę zrywaną z wewnątrzosiedlowych trawników, po których biegają psy. Przydatny jest tu preparat o nazwie Vetminth. Jest to pasta, którą podaje się bezpośrednio do pyszczka zwierzaczka. Stosuje się ją raz a potem powtarza za ok. 10 dni. Oddzielnym problemem są tu kokcydie i inne pierwotniaki mogące atakować króliki. Wywołują one choroby, które leczy się za pomocą innych środków. Tak samo jest z motylicą wątrobową, której stadia rozwojowe mogą znajdować się na źdźbłach traw zrywanych z podmokłych łąk, na których wypasa się bydło lub owce. Mam jednak nadzieje, że żaden z właścicieli królików, czytający te słowa nie będzie miał okazji poznać tych chorób J.

Zaprzyjaźnianie się

W postępowaniu z królikami trzeba być ostrożnym, zwłaszcza w okresie "zaprzyjaźniania się" i oswajania, gdyż bardzo łatwo jest je do siebie nieświadomie i niechcący zrazić. Istotną rzeczą jest sposób w jaki my - ludzie - będziemy myśleć i jak będziemy odbierać zachowania i reakcje naszego królika. Nie należy oczekiwać od zwierzęcia ludzkich reakcji, ani też zmuszać go do pewnych, odpowiadających nam zachowań - z góry wiadomo bowiem, że zakończy się to niepowodzeniem... Aby na wstępie kontaktów między królikiem i jego nowym opiekunem nie doszło do niepotrzebnych "zgrzytów", postanowiłam zebrać kilka "Króliczych Przykazań", które pomogą początkującym miłośnikom tych zwierząt łatwiej się z nimi dogadać :)

1) W pierwszych dniach pobytu króliczka w nowym domu nie należy go wyjmować z klatki, nosić na rękach ani zbytnio niepokoić. Ten okres może trwać różnie, gdyż jedne króliczki są bardziej odważne a inne mniej.  Należy więc wnikliwie obserwować jego poczynania i gdy będzie  czuł się pewnie rozpocząć oswajanie.

2) Gdy wypuścimy króliczka na spacer po pokoju, nie wolno za nim gonić, lub próbować go chwytać, gdyż zawsze skończy się to ucieczką, i na pewno nie powiększy zaufania do nas. Po jakimś czasie sam wróci do klatki, którą już zna.

3) Nie wolno ustawiać klatki w miejscach głośnych lub np. słuchać w pomieszczeniu z klatką głośnej muzyki itp., gdyż królik nigdy nie będzie czuł się tam dobrze.

4) Nie wolno umieszczać klatki w kuchni, gdyż podobnie jak słuch - węch królika jest znacznie czulszy od naszego i wszelkie zapachy nie wpłyną dobrze na jego samopoczucie.

5) Nie wolno ustawiać klatki w przeciągach, ponieważ króliki są na nie bardzo wrażliwe i będą chorować z tego powodu.

6) Bardzo ciepłe pomieszczenia również nie są wskazane, ze względu na możliwość wystąpienia udaru cieplnego. Króliki dobrze znoszą temp. ok. 20 stopni C (i poniżej), a dużo gorzej temperatury wyższe.

7) Nie wolno narażać królika na ciągłe nasłonecznienie! Na wybiegu podwórkowym, lub balkonie powinien mieć możliwość ukrycia się w cieniu.

8) Nie wolno królika podnosić lub chwytać za uszy i łapki!!

9) Nie wolno królika kąpać!

10) Nie wolno gwałtownie zmieniać królikowi diety, gdyż zawsze skończy się to poważnymi kłopotami żołądkowymi. Gdy chcemy zmienić lub urozmaicić mu menu należy to robić powoli i stopniowo mieszając karmy.

11) Jedzenia nie wolno podawać prosto z lodówki, nie może być także zaparzone chodzi tu o zieleninę

12) nadmiar świeżej zieleniny może królikom zaszkodzić i doprowadzić do wzdęcia ?. Szkodliwe są w dużej ilości: sałata, różne rodzaje kapusty, koniczyna i świeża, zielona trawa. Niekiedy przyczyną tej dolegliwości bywa zatęchłe lub złej jakości ziarno.

 

Źródło: http://www.wolly10.republika.pl/