Login lub e-mail Hasło   

Wąwóz Myśliborski

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.adamski.pl/wycieczki/wawoz-mysliborski/
Na skraju Parku Krajobrazowego Chełmy w okolicach Jawora znajduje się miejscowość Myślibórz. W pobliskich skałach niewielki potok Jawornik wydrążył głęboki wąwó...
Wyświetlenia: 3.073 Zamieszczono 25/05/2007

Na skraju Parku Krajobrazowego Chełmy w okolicach Jawora znajduje się miejscowość Myślibórz.  W pobliskich skałach niewielki potok Jawornik wydrążył głęboki wąwóz. Specyficzny mikroklimat oraz ukształtowanie terenu sprawiły, że na niewielkim obszarze występuje bogactwo fauny i flory. Na terenie wąwozu utworzono Rezerwat Myśliborski celem ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska paproci języcznika zwyczajnego.

Na terenie Wąwozu Myśliborskiego wytyczona została ścieżka dydaktyczna z dwunastoma stanowiskami informacyjnymi. Pierwsze stanowisko i początek ścieżki znajduje się w samym Myśliborzu. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu położonego tuż przy wejściu na teren wąwozu. Po kilkudziesięciu metrach przechodzimy obok Słonecznej Łąki i stanowiska numer dwa na którym opisany został krajobraz Pogórza Kaczawskiego. Dalej ścieżka prowadzi nas przez las wzdłuż potoku. Zatrzymujemy się przy tablicy numer trzy na Polanie Jaskiniowców. Dowiadujemy się o wpływie epoki lodowcowej na zmianę rzeźby terenu w dolinie potoku Jawornika. Na lewo od ścieżki dydaktycznej znajduje się punkt widokowy Skały Elfów. Wchodzimy do góry wąską ścieżką po bardzo stromym zboczu. Wysiłek zostaje nagrodzony widokiem z góry na duży fragment Wąwozu Myśliborskiego oraz Myślibórz. Niestety gęsty las zasłania co ciekawsze fragmenty wąwozu.

Wracamy na ścieżkę dydaktyczną i kontynuujemy spacer wzdłuż szumiącego potoku. Kolejny przystanek na stanowisku numer cztery Dąb Jahna, które opisuje las pokrywający dolinę Jawornika. Idąc dalej docieramy do miejsca w którym musimy zboczyć ze ścieżki dydaktycznej. ZPotok Jawornik powodu badań naukowych zamknięto czasowo dalsze przejście i tym samym dostęp do rezerwatu przyrody Wąwóz Myśliborski. Przechodzimy  więc po kładce na drugą stronę strumienia i idziemy zmienioną trasą ścieżki. Dochodzimy tym skrótem od razu do stanowiska numer dziesięć oznaczonego jako Szwedzki Szaniec. Jesteśmy na wysokości 350 metrów n.p.m., a z tablicy informacyjnej dowiadujemy się, że żyją tu jelenie, sarny, dziki, muflony, borsuki, kuny leśne i lisy. Tuż obok znajduje się inna tablica - Stanowsko Kurchany. Na obszarze na którym się znajdujemy widoczne są wśród drzew po obu stronach ścieżki niewielkie pagórki. Są to kurhany tworzące cmentarzysko kurhanowe, składające się z około 40 grobów. Kurchany zachowały się w formie niewysokich nasypów ziemnych, kamienno-ziemnych lub kamiennych o średnicy od 3 do 9 metrów i wysokości około jednego metra.

Jedenasta tablica Dębowy Las znajduje się pośrodku pięknego lasu w którym przewrócone drzewo, spróchniały pień czy kamień pokryty mchem mają swój niepowtarzalny urok. Dziewięćdziesiąt procent drzew stanowią dęby około 60 letnie, ale zdarzają się tez okazy 140 letnie. Po wyjściu z lasu ścieżka prowadzi na polanę z ostatnią tablicą Widok. Z tego miejsca rozpościera się panorama na Dolinę Jawornika i Górę Rataj. Odpoczywamy chwilkę na drewnianych ławkach i podziwiamy piękne widoki. Schodzimy ze wzniesienia kierując się w stronę parkingu. Tutaj kończy się nasza wycieczka po Wąwozie Myśliborskim. Skróconą trasę ścieżki dydaktycznej pokonaliśmy w godzinę i piętnaście minut. Polecam wszystkim to malownicze miejsce na rodzinne spacery.

Podobne artykuły


12
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3487
19
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5558
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1442
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 818
9
komentarze: 37 | wyświetlenia: 5687
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5674
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9828
13
komentarze: 13 | wyświetlenia: 19175
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 805
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 35500
27
komentarze: 38 | wyświetlenia: 156207
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2576
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 4103
18
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10459
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12523
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje
Grupy

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska