Login lub e-mail Hasło   

Krytyczne podejście do koncepcji Ericha von Dänikena

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.miczek.pl/teksty/Daeniken.html
Pełny tytuł: Krytyczne podejście do koncepcji Ericha von Dänikena (pochodzenie i rozwój cywilizacji ziemskiej a przybysze z kosmosu) referat na zebraniu studenckiego...
Wyświetlenia: 3.690 Zamieszczono 27/05/2007

Pełny tytuł: Krytyczne podejście do koncepcji Ericha von Dänikena (pochodzenie i rozwój cywilizacji ziemskiej a przybysze z kosmosu)

referat na zebraniu studenckiego Naukowego Koła Fizyków (17 maja 2000 roku)

Na początku może wyjaśnię, skąd wziął się temat tego referatu. Podczas pewnego lata przeczytałem fragmenty kilku książek Ericha von Dänikena. Tezy tego szwajcarskiego twórcy są chwytliwe (twierdzi on, że kosmici wielokrotnie nawiedzali Ziemię w starożytności, a nawet, że stworzyli lub mocno zmodyfikowali genetycznie gatunek ludzki), choć w jego argumentacji dostrzegłem kilka luk i śmiesznych błędów.

Książki Dänikena i innych pseudouczonych wychodzą w wielkich nakładach, głoszą chwytliwe i dość proste teorie sformułowane w języku naśladującym język naukowy. Ostatnio zauważyłem jednak, że pojawiło się kilka pozycji sceptycznie odnoszących się do pseudonaukowych rewelacji - w tym książki Martina Gardnera i znanego iluzjonisty Jamesa Randiego zajmującego się demaskowaniem osób twierdzących, że posiadają zdolności paranormalne (ufundował on nagrodę w wysokości 10 000 dolarów i gwarantuje, że wypłaci ją każdemu, kto w kontrolowanych warunkach pokaże mu coś naprawdę niezwykłego - a że iluzjonistę niełatwo nabrać, nagroda pozostaje nietknięta). Myślę, że warto promować tę literaturę. Oto kilka pozycji, które posiadam w swojej biblioteczce:

  1. Martin Gardner, „Nauka, pseudonauka, szarlataneria. O psychokinezie, biorytmach, energii orgonalnej, myślowych fotografiach, bezkrwawych operacjach chirurgów filipińskich, zginaniu łyżeczek siłą woli, postrzeganiu pozazmysłowym i podobnych fenomenach”, Wydawnictwo Pandora, 1997
  2. James Randi, „Przybysze z Syriusza i inne fenomeny. Od teorii biorytmów po blamaż różdżkarstwa”, Wydawnictwo Pandora
  3. Andre Kole, Al Janssen, „Cuda czy magia?”, Wydawnictwo Pojednanie, Lublin, 1992
  4. Janusz Gil, „Cytując Dänikena”, Wydawnictwo Fundacji Rozwoju Centrum Astronomii, Zielona Góra, 1999

W Internecie można znaleźć wiele stron popierających Dänikena, stron polskich sceptyków jest niewiele np. „Biuletyn Sceptyczny” Adama Pietrasiewicza: http://www.biuletynsceptyczny.z.pl/ czy strona domowa fizyka Przemysława Kiszkowskiego - badacza radiestezji: http://main.amu.edu.pl/~pkisz/

Większość mojego referatu jest oparta na książce prof. Janusza Gila pt. „Cytując Dänikena” - została ona wydana przez Wydawnictwo Fundacji Rozwoju Centrum Astronomii (cena razem z wysyłką wynosi 10 zł) - książkę można zamawiać pocztą elektroniczną: zca@astro.ca.wsp.zgora.pl. Warto też odwiedzić strony internetowe astro.ca.wsp.zgora.pl/humor oraz www.latarnik.pl, gdzie można poszukać i znaleźć recenzję książki (niestety linki się już zdezaktualizowały).

Prof. J. Gil analizuje poglądy Dänikena z punktu widzenia fizyki, astronomii, astrofizyki, matematyki. Wskazuje też na psychologiczne przyczyny popularności tego pisarza. Po wstępie autor omawia fenomen UFO oraz fenomen Dänikena (mamy tu takie tematy jak piramidy egipskie, zdolności Majów, tajemnica Dogonów, Stonehenge, rzekome opisy UFO w Biblii). W rozdziale III autor opisuje zasady obowiązujące w teoriach naukowych, w IV - opowiada krótko o historii wszechświata, w V - o poszukiwaniu sygnałów radiowych wysyłanych przez istoty inteligentne.

Końcowym wnioskiem autora jest stwierdzenie, że hipoteza Dänikena, jakoby w przeszłości Ziemia była odwiedzana przez kosmitów, jest z punktu widzenia praw fizyki nieprawdopodobna a przy braku dowodów na jej poparcie powinna zostać odrzucona.

Kilka fragmentów książki, które chciałbym omówić:

1. Możność podróży międzygwiezdnych

Aby szybko przebyć wielkie międzygwiezdne odległości, trzeba poruszać się z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła c, co wiąże się z problemem relatywistycznego wzrostu masy i powoduje, że na 1 kg masy statku trzeba zabrać 50 ton idealnego paliwa (mieszanki równych ilości materii i antymaterii). Błędne są zatem argumenty Dänikena, jakoby takie podróże nie stanowiły żadnego problemu, gdy stosuje się silniki fotonowe. Ponadto Däniken twierdzi, że czas staje w takich statkach w miejscu, co jest błędną interpretacją teorii względności. Prof. Gil dochodzi do wniosku, że podróże międzygwiezdne z powodów energetycznych i biologicznych są wręcz niemożliwe.

2. Numerologia

Däniken pisze, że stosunek obwodu postawy piramidy Cheopsa do podwojonej wysokości wyraża dość dokładnie liczbę pi. Niestety znajomość rozmiarów z dokładnością do 1 cm daje pi z dokładnością do 0.0002 (3 miejsca znaczące), zaś bardziej prawdopodobna dokładność 10 cm (zwróćmy uwagę na erozję piramidy) - dokładność owego stosunku do 0.01, co nie jest wynikiem imponującym (jak na zaawansowanych technologicznie kosmitów).

3. Istota podejścia Dänikena do nauki

Jego podejście najlepiej widać na przykładzie żądań w stosunku do archeologii. Oto cytat z samego Dänikena: ... Zgodziłbym się ze wszystkimi rezultatami jej badań, gdyby zaakceptowała fakt, że kiedyś w życiu naszych przodków musiało dojść do odwiedzin istot pozaziemskich! Nawet jeżeli nie dokopano się jeszcze do żadnego namacalnego świadectwa takiego zdarzenia! A kto będzie twierdził, że muszą być wykopane z ziemi?! Gdyby tylko archeolodzy znaleźli w swoim gmachu myślowym miejsce na taką możliwość, nie dochodziłoby między nami do najmniejszych konfrontacji. Nie umniejszyłoby to w niczym wartości ich pracy, gdyby zdobyli się na taką wspaniałomyślność! (cytat z 67 strony książki J. Gila i jednocześnie cytat z książki E. von Dänikena pt. „W krzyżowym ogniu pytań”). Cóż tu dużo pisać: nauka przyjmie tezę Dänikena o kosmitach w ostateczności, gdy zabraknie bardziej naturalnych i prawdopodobnych wyjaśnień, zaś dla Dänikena odwiedziny kosmitów są rzeczą oczywistą, na co wszędzie widzi dowody.

Książka prof. Janusza Gila jest z pewnością warta przeczytania. Jednakże dla w miarę pełnego jej omówienia wskażę też kilka jej słabości (oczywiście są to tylko moje subiektywne spostrzeżenia, część z tych „słabości” wynika z popularnego charakteru opracowania):

  1. W książce tezy Dänikena są badane trochę mało systematycznie, niekiedy spotyka się zbytnie uproszczenia w argumentacji.
  2. Wydaje się, że podbudowa metodologiczna argumentacji jest zbyt słaba - autor książki bagatelizuje możliwość poważnych pomyłek naukowych i wieloletniego trwania błędnych teorii, zaś stale podkreśla ewolucyjny charakter rozwoju fizyki, jakby zaprzeczając istnieniu rewolucji naukowych. W posłowiu Jan Kurowicki (filozof, profesor nauk humanistycznych) stwierdza, że w nauce oprócz dążenia do prawdy, duże (niekiedy zbyt duże) znaczenie ma dążenie do jednomyślności między uczonymi.
  3. Znacznym błędem jest używanie terminu „pozbawiony rozsądku” (=bezsensowny) zamiast „niemożliwy do zbadania na gruncie nauk przyrodniczych”. Odnosi się to w szczególności do zagadnienia celowości istnienia człowieka we wszechświecie (autor wydaje się tu zajmować stanowisko bardzo pesymistyczne) - fizyka nie bada zagadnienia sensu i wartości, tymi problemami zajmuje się filozofia i religia.

Podobne artykuły


28
komentarze: 37 | wyświetlenia: 62835
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 24030
22
komentarze: 58 | wyświetlenia: 3277
19
komentarze: 21 | wyświetlenia: 2762
19
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1936
21
komentarze: 15 | wyświetlenia: 53689
16
komentarze: 17 | wyświetlenia: 24928
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 20970
15
komentarze: 12 | wyświetlenia: 28339
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 26134
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 19749
11
komentarze: 7 | wyświetlenia: 9188
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10061
27
komentarze: 16 | wyświetlenia: 12569
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

  zibi,  07/09/2007

Podróżowanie międzygwiezdne wcale nie wymaga stosowania napędów pozwalających na uzyskanie lub przekroczenie prędkości światła. To tak jakbyśmy zaprzęgli do wozu konia i chcieli aby nas zawiózł na Księżyc.
Napędy takich statków działają na zupełnie odmiennej zasadzie. Zasada ich działania oparta jest na teleportacji. Co to takiego i jak to działa?
Każde ciało jest zbudowane z materii ...  wyświetl więcej

Daniken jest trochę jak Verne. Futurysta, nie zawsze ma skuteczne argumenty. Ale przyszłość może jak w wypadku Verne'go pokazać, że w większości jednak ma rację. Dobrze postudiować historię nauki. Rewolucje się zdarzają. Łodzie podwodne pływają, a Verne przewidywał, że zostaną wynalezione. To taki racjonalny futuryzm naukowo-techniczny. Bo 30 lat temu wszyscy naukowcy zgodnym tonem twierdzili, że ...  wyświetl więcej

"Do tej pory wszyscy byliśmy przekonani o tajemniczych zjawiskach ufo na niebie, o istnieniu inteligentnych, rozwinietych duchowo, wyprzedzajacych nas miliony lat obcych. Jednak były pracownik rządowy w USA odwazyl sie pod ryzykiem smierci ujawnic co tak naprawde rzad USA i NASA ukrywa przed ludzkoscia. To wszystko zmienia o 180 stopni dotychczasowe podejrzenia i poglady wielu badaczy zjawisk UFO ...  wyświetl więcej

Nie zgodzę się z tym co piszesz,czytałam wszystkie ksiązżki tego autora,a także jego konkurenta Roberta Charroux i uważam,że wcale bajek nie wypisuja!Jak w każdej plotce,tak w każdym micie jest ziarno prawdy,skoro to jest bajka to tak samo bają jest biblia i wszystkie przekazy ze wszystkich zakątków świata.Dziwne jest to,że w kazdej kulturze i przekazach jest tyle wspólnych cech!

"....skoro to jest bajka to tak samo bają jest biblia i wszystkie przekazy ze wszystkich zakątków świata" AMEN :)
Pod taką deklaracją podpisuje się rękami i nogami :)

  Firstborn  (www),  23/02/2010

Dorzucam również swoje cztery kończyny :DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska