Login lub e-mail Hasło   

7 sposobów na wykrycie kłamcy poprzez język ciała

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.eioba.com/a40812/7_ways_to_sp(...)anguage
Badania pokazują, że ludzie, którzy są postrzegani za atrakcyjnych są również postrzegani jako bardziej wiarygodni. Dlatego też prawdopodobnie John F Kennedy i Bill Clinton zaszli aż tak wysoko. Czy atrakcyjny = wiarygodny?
Wyświetlenia: 163.302 Zamieszczono 02/06/2007

Czy atrakcyjny = wiarygodny?

 Badania pokazują, że ludzie, którzy są postrzegani za atrakcyjnych są również postrzegani jako bardziej wiarygodni. Dlatego też prawdopodobnie John F Kennedy i Bill Clinton zaszli aż tak wysoko.

Czy widziałeś kiedyś film "Kłamca, Kłamca" z Jim'em Carey'em? Było tam kilka zabawnych scen. Jim Carey zagrał prawnika, który stracił możliwość kłamania. Dlatego też musiał mówić przez cały czas prawdę, co powodowało wesołe dialogi. 

Wyobraź sobie, że to samo się przytrafiło tobie, zawsze mówił byś prawdę. Wyobraź sobie, że mówisz wszystkie słowa przechodzące przez Twój umysł. Konsekwencje możesz sobie wyobrazić. 

"Dzięki za podanie mi filiżanki kawy. Wow, masz ładny i zgrabny tyłeczek." Pomyślałem i lekko się zaśmiałem, bo wiedziałem, że w tym tygodniu  zamierzam napisać ten artykuł.  

A co będzie, gdy inni powiedzą: 

"Dzień dobry panu, jest pan okropnym szefem, nikt z tego biura pana nie lubi."
"Dziękuję za kontakt Melissa, mogę tylko powiedzieć, że masz piękne piersi."

 To mogłoby być zabawne, ale mogłoby też spowodować trochę zakłopotania. Gdy kobieta zadaje klasyczne pytanie "Czy ta sukienka sprawia, że wyglądam grubiej?" Generalnie, jeżeli jesteś mężczyzną, wiesz co będzie lepsze. Możesz odpowiedzieć "wyglądasz w niej naprawdę pięknie". Jednakże, możesz pomyśleć "To nie sukienka, to ta pizza sprawia, że zawsze wyglądasz za grubo kochanie!".

Gdybyś mówił cały czas prawdę i tylko prawdę, mógłbyś prawdopodobnie skończyć samotnie i mógłbyś dostać kilka ciosów w twarz. Jednym z moich ulubionych filmów jest "Casablanca". Nasz bohater, Rick Blaine (grany przez Humphrey'a Bogart'a) kłamie na końcu filmu, by ochronić uczucia Victor Laszlo, męża jego byłej kochanki Ilsa (granej przez zmysłową Ingrid Bergman). Kłamstwo może być czasami szlachetne i często pozwala utrzymać harmonię w kontaktach z innymi.

 Gdy byłem młody, pamiętam kiedy moja mama mówiła mi, że są "białe kłamstwa". Rozumiesz, co mam na myśli? Badania dowodzą, że społeczni kłamcy przewyższają liczebnie tych, którzy nieustannie mówią prawdę, możemy przypuszczać, że społeczny kłamca, okłamuje również nas.

 Te trzy mądre małpy, które nie słyszą zła, nie widzą zła i nie mówią zła. Ich proste gesty mogą nam dużo powiedzieć, kiedy ktoś nas oszukuje. Na przykład, kiedy rozmawiamy, widzimy albo słyszymy kłamstwo jesteśmy skłonni zakrywać nasze usta, oczy lub uszy dłońmi.

 Kiedy pierwszy raz usłyszałem o bombach z 7 lipca, zeszłego roku w Londynie, moją natychmiastową reakcją było zakrycie twarzy, by symbolicznie powstrzymać się od widzenia lub słyszenia tych strasznych wiadomości. Te gesty są często wykonywane, gdy wydarza się jakaś tragedia. 

Dzieci często będą usiłowały przykryć usta, gdy spróbują skłamać lub spróbują zatrzymać niegrzeczne słowa, które zdarzy im się wypowiedzieć. Jeżeli nie chcą słuchać rodziców, którzy na nich krzyczą, przykryją uszy, by ich nie słyszeć i oczywiście jeżeli będzie coś, czego nie chcą widzieć, przykryją oczy.

 Gdy dzieci podrosną, ich gesty rąk i twarzy staną się szybsze i subtelniejsze, jednakże te gesty wciąż będą się to zdarzać, gdy będą kłamać, oszukiwać bądź ukrywać prawdę.

 W książce napisanej przez Desmond'a Morris'a "People Watching", którą przeczytałem, zacytował on badania, w których pielęgniarki zostały nauczone by kłamać swoich pacjentów. Pielęgniarki, które kłamały, wykazywały większe użycie gestykulacji rąk.

 Pozwól mi sprostować; kiedy ktoś gestykuluje rękoma, to nie koniecznie znaczy, że kłamie. To wskazuje, że być może osoba ukrywa jakieś informacje jednak być może za bardzo próbujesz się do szukać czegoś, czego nie ma, może to być po prostu zwykła gestykulacja. 

 Dziś, podam Ci 7 najpospolitszych gestów, dzięki którym wykryjesz kłamstwo: 

1. Zakrywanie ust 

Zakrywasz usta ręką, ponieważ twój mózg nieświadomie prosi by przemilczeć kłamliwą wiadomość, którą chcesz powiedzieć. W różnych sytuacjach, gest ten może być wykonany kilkoma palcami przy ustach albo zaciśnięciem pięści, jednak ich znaczenie jest podobne. 

Niektórzy ludzie próbują wprowadzić w błąd, zakrywają usta kaszląc lub fałszywym ziewnięciem. W jednym z moich ulubionych filmów, "Ojciec chrzestny", możesz zauważyć, że gdy aktorzy grają gangsterów, którzy dyskutują o swojej nielegalnej, zbrodniczej działalności, często używają tego gestu, by pokazać, że są konspirują. Często jest to również wykonywane w  świetnym serialu "Rodzina Soprano", kolejny film, który uwielbiam.

 Gdy ten gest jest używany, może pokazywać, że ktoś kłamie. Jeżeli jednak zakrywa usta, gdy Ty mówisz, może to wskazywać na to, iż czują, że coś przed nimi ukrywasz.

2. Dotykanie nosa

Dotykanie nosa może zawierać kilka potarć nosa, może być szybkim jednym potarciem albo ledwo zauważalnym dotknięciem. 

Ten gest powinien być odczytywany w generalnym schemacie. Jeżeli robisz tak jak ja i obcinasz swoje włosy nosowe i wtedy, jeśli rośną z powrotem możesz czuć swędzący noś! Ewentualnie można mieć katar. 

Jest wiele badań, które ukazują, że nos nas swędzi wtedy gdy kłamiemy. W Chicago, naukowcy z fundacji badań smaku i zapachu odkryli, że gdy kłamiemy są wydzielane substancje chemiczne, powodujące podrażnienie tkanki wewnątrz nosa. Przedstawili również, że wzrasta ciśnienie krwi i nos chwilowo się zwiększa. Tak, to jest prawda w opowieści o Pinokio! 

Zwiększone ciśnienie krwi "pompuje" nos i powoduje że nerwy w nosie zaczynają swędzieć, które trzeba zaspokoić szybkim przetarciem. Ot cała filozofia.

3. Pocieranie oka

Pocieranie oka jest często drogą mózgu do blokowania kłamstwa albo unikania patrzenia na osobę, która jest oszukiwana.

 Mężczyźni zwykle pocierają oczy lub odwracają wzrok gdy mówią kłamstwa. U kobiet jest mniej prawdopodobne pocieranie oczu, używają bardziej subtelnego dotknięcia pod okiem.

 Bez wątpienia słyszałeś powiedzenie "kłamać przez zęby". Kiedy ktoś kłamie, często zaciska zęby, nakłada fałszywy uśmiech i pociera oczy. Jest to częsty zbiór gestów używanych gdy ktoś kłamie.

4. Chwytanie się za ucho

Nie mam na myśli tego, jak mój nauczyciel ciągnął mnie za ucho gdy przyłapał mnie na rozrabianiu w szkole.

 Jeżeli sprzedawca mówi do klienta "kosztuje tylko 150zł za usługę" i jeżeli klient potem chwyta się za ucho, patrzy gdzieś dalej i mówi "wydaje się być dobrym interesem". To może być próbą słuchacza by "nie słyszeć zła".

 Próba blokowania słów, które się słyszy odbywa się poprzez ciągnięcie płatka ucha, bądź chwytanie za nie. To jest "ulepszona wersja" dziecka, które kryje uszy, o której wspomniałem wcześniej. 

Chwytanie ucha, może być często znakiem który ukazuje, że ta osoba usłyszała wystarczająco dużo. Często jest to oznaką, że jest ktoś zaniepokojony. 

5. Drapanie się po szyi

Używamy palca wskazującego głównie dominującej ręki do podrapania się po szyi. Zwykle drapiemy się mniej-więcej 5 razy. Ten gest pokazuję wątpliwość i jest często używany gdy ktoś myśli, że nie zgadza się z tym co usłyszał. 

 

 

 

 

6. Poprawianie kołnierza

Na pewno słyszałeś powiedzenie "robi się coraz goręcej pod kołnierzem". 

Desmond Morris wykazał, że kłamstwo często powoduje swędzenie w delikatnych tkankach szyi i osoba musi się podrapać. Powiększone ciśnienie krwi przez kłamstwo powoduje pocenie się, często występuje to na szyi, szczególnie, gdy osoba która kłamie domyśla się, że inni wiedzą o kłamstwie. 

 

7. Wkładanie placów do ust

Ten ruch często wykonujemy nieświadomie i jest postrzegany jako próba przywrócenia ochrony matki podczas ssania piersi, często wykonujemy go, gdy nam się podniesie ciśnienie. Dzieci często ssą palce lub noszą smoczek by zastąpić pierś matki, potem już jako dorośli często wkładają palce do ust, papierosy, długopisy lub żują gumę.

 Palce w ustach są używane, by pokazać potrzebę otuchy.   

 

 

Krótka notka o autorze

Adam Eason jest autorem, konsultantem i mówcą, odwiedź jego stronę by zdobyć ogromną ilość informacji o rozwoju człowieka, pobierz sesję hipnozy i niezwykłą książkę:

http://www.adam-eason.com

Tłumaczenie: Radek_1

Dedykacja: Ela Więcko

Reklama: http://emergency.gry-online.pl

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1106
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 634
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1146
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1414
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 819
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1319
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1237
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1391
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 661
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1108
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 653
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 405
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 709
 
Autor
Dodał do zasobów: radek_1
Artykuł
Dodatkowe informacjePrzydatne w kontaktach biznesowych. I nie potrzebne żadne urządzenia.

Czytałem ten artykuł akurat po angielsku. Z doświadczenia wiem, i chciałbym to tutaj dodać, że przedstawione gesty występują bardzo często gdy ktoś się po prostu stresuje w czasie rozmowy. Nie koniecznie musi wtedy kłamać: może po prostu peszy go że rozmawia z jakąś piękną dziewczyną, czy jest w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
Dla mnie najlepszą metodą jest spojrzenie komuś w oczy w trakci ...  wyświetl więcej

@Łukasz Żyrański: Metoda mało skuteczna :/ Ludzie, którzy mało używają móżdżku, bardzo często wszystko wizualizują i wtedy mogą patrzeć godzinami "prosto w oczy", a ludzie, którzy głównie posługują się móżdżkiem, bez ruchu gałek ocznych praktycznie nie wytrzymają "dłuższej chwili" ;)
Ta metoda jest dobra tylko, gdy rozmówca mózgu i móżdżka... czyli najpierw trzeba by było rozmówcę wysłać na badanie zaawansowanym aparatem EEG ;D

I właśnie o to chodzi, żeby nie zawsze zwracać tylko uwagę na to co do nas mówią, ale też w jaki sposób. W końcu aż 30% informacji (czy więcej) jest przekazywane w rozmowie w sposób nie-werbalny.

bardzo mądry artykuł.Dużo można się nauczyć i sprawdzić w życiu czy te sposoby odkrycia kłamstwa sprawdzą się.Ja mam swój sposób na kłamczuchów,ale go nie zdradzę,[sprawdza się w 90 procentach].

W mojej branży takie rzeczy szczególnie się przydają. Muszę zacząć zwracać na nie uwagę!

  exangel7,  13/09/2007

Sposób niewerbalny przekazuje około 60-70% naszych myśli i jest mocno związany z naszą podświadomością. Mową możemy "cudować" i jeśli rozmawiamy przez telefon na pewno nam się to uda. Natomiast w tworzeniu wizualizacji naszych rozważań stosujemy szereg gestów, które nie do końca muszą oznaczać kłamstwo. Należy pamiętać o najważniejszej zasadzie: interpretacji gestów w odniesieniu do wszystkich wcz ...  wyświetl więcej

Dla mnie to jest właśnie niesamowite, że coś takiego człowiek w sobie wykształcił. Przecież to nielogiczne, że robi coś, co tak naprawdę zdradza jego prawdziwe zamiary...

  paragate,  21/09/2007

Na tym polega cud stawania się istotą ludzką. Eliminacja poprzez narzędzie jakim jest ciało wszelkich zachowań,które zakłócają jego naturalny rytm. .Każda nieharmonijna myśl,słowo przejawia się w naszym ciele fizycznym
w postaci pewnych niedomagań,a w przypadku ciągłego powtarzania
negatywnego bodżca ,choroby danego narządu czy też układu.Dlatego
warto stosować złotą zasadę MY ...  wyświetl więcej

Dobrze wiedzić takie rzeczy.

Moim zdaniem artykuł jest za krutki, tylko zaostrza apetyt przydało by się więcej informacji. Np. podstawowe o gałkach ocznych i wymyślaniu a zaglądaniu w pamięć .("patrzymy odpowiednio w lewą stronę gdy coś wymyślamy w prawą gdy przekopujemy smietnik naszych wspomnień ;) )
NIestety politycy uczą się panować nad większością gestów rąk i ciała a oczy nigdy nie kłamią. (Sprubujcie przypomnieć sobie co robiliście w zeszłe wakacje patrząc pod nogi ;) )

Świetne.

fajny artykuł pozdrawiam :)

Bardzo ciekawe i dobrze o tym wiedzieć.

Uważam, że artykuł ten jest nie na temat i traktuje sposoby wykrywania kłamstw w wybiórczy sposób. Przedstawione przez autora sposoby to jedynie 7 odmian jednego gestu ręka-usta. Są niewymierne i uważam, że temat został potraktowany przez autora w bardzo wybiórczy sposób. Szerszy komentarz tutaj: http://miedzynamiblog.pl. Raczej odradzam opieranie się tylko na tych wskazówkach.

Uczyłem się o tym na prawie, fakt są metody.

  oli  (www),  02/12/2011

Nie wiedziałem, że wykrywanie kłamstw może być takie proste. Teraz trzeba to przećwiczyć w praktyce ;)

  alvesco  (www),  13/04/2012

Absurd. Wykrywanie kłamstw nie jest takie oczywiste. Życie nie jest grą komputerową- "dotknąłeś nosa=kłamiesz".

Bardzo przydatne informacje.

Zakrywanie ust - ziewanie ukradkiem, nieświeży oddech, zawstydzenie uśmiechem, bekanie.
Dotykanie nosa - zmęczenie, ból głowy, ból zatok, zastanawianie się, myślenie, katar.
Pocieranie oka - rzęsa lub inne ciało obce, przemęczenie wzroku, ogólne zmęczenie, światłowstręt, niewyspanie.
itd.
A z krawatem uważaj, by kłamca czasami na zawał nie zszedł.
Bzdurka bzdurkę pogania.

Niestety, to nie jest tak prosto. Wszystkie 7 ruchów to maniupulatory (autoadaptory) i nie są wiarygodną wskazówką kłamstwa. Występują w stanie poddenerwowania jak i relaksu. Wszystko zależy od sytuacji, ale czy poddenerwowanie od razu oznacza kłamstwo? Jeżeli ktoś by Cię oskarżał o coś to naturalne jest zdenerwowanie. Dużo wiarygodniejszymi wskazówkami są emblematy i techniki odczytywania emocji ...  wyświetl więcej

  Adelajda  (www),  13/03/2015

Nie zgodzę się z tymi sposobami. Są ludzie którzy potrafią kłamać i są tacy, którzy na pierwszy rzut oka zdradzają się z tym, że nie mówią prawdy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska