Login lub e-mail Hasło   

Jak zostać legalnym użytkownikiem?

Do zastosowań domowych zazwyczaj nie musimy kupować drogich programów. Poznaj ich darmowe odpowiedniki. Gdzie szukać darmowych utworów muzycznych? Nie kradnij!
Wyświetlenia: 13.794 Zamieszczono 18/07/2007

Dlaczego piractwo komputerowe jest złe?

Piractwo komputerowe jest kradzieżą! Ceny programów i gier są wysokie, a domowych użytkowników nie stać na oryginały. Bycie legalnym jednak jest możliwe, a tym bardziej wyzbycie się piractwa. Jak tego dokonać?

Często korzystamy z pirackich programów pomimo tego, że istnieją ich darmowe zamienniki. Jeśli nielegalne kopie pochodzą z nieznanych źródeł, mogą być zmodyfikowane przez crackerów, a wtedy jesteśmy narażeni na obecność błędów, wirusów i programów szpiegujących. Czy nie lepiej spać spokojnie podczas nalotów Policji?

System operacyjny

Jest to chyba największy problem. System Microsoft Windows jest obecnie powszechnie używanym systemem, a jego ceny dla większości Polaków są wysokie. Producenci komputerów PC zazwyczaj dołączają legalną kopię w wersji OEM do oferowanych towarów. To jedna z najtańszych metod zdobycia legalnego systemu Windows.

Możesz także skorzystać z alternatywnych systemów, dostępnych całkowicie za darmo. Prawdopodobnie słyszałeś już o otwartym systemie Linux, rozwijanym przez Linusa Torvaldsa. Jest głównie stosowany na serwerach, lecz powstaje dużo dystrybucji dla zastosowań biurkowych, np. dla biur, dla graczy, do obróbki multimediów, do celów edukacyjnych, do Internetu oraz pod ogólne zastosowania. Istnieją też inne rodziny systemów operacyjnych, np. BSD. Zobacz więcej w Wikipedii: system operacyjny.

Jeśli nie wiesz, jak rozpocząć przygodę z Linuksem i którą dystrybucję wybrać, wejdź na stronę jakilinux.org.

Niestety, programiści olewają te systemy. Jest możliwość uruchomienia w systemie Linux programów napisanych pod Windows, lecz w niektórych przypadkach pojawiają się problemy. Jeżeli jesteś programistą i chcesz tworzyć wieloplatformowe programy, skorzystaj z bibliotek, które to ułatwią, np. wxWidgets, QT, GTK.

Pakiet biurowy - edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny...

Microsoft Office nie jest jedynym zaawansowanym pakietem biurowym. Najpopularniejszym darmowym odpowiednikiem jest OpenOffice.org. Jest dostępny całkowicie po polsku! Pakiet zawiera: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor wyrażeń matematycznych, edytor grafiki wektorowej oraz moduł do tworzenia prezentacji. Umożliwia zapis dokumentów do formatu PDF bez instalacji dodatków. Obsługuje rozszerzenia.

Pakiet OpenOffice.org jest rozpowszechniany na licencji open source. Powstaje wiele kompilacji, np. OpenOffice.ux.pl zawierający więcej grafiki i przykładowych dokumentów, OpenOffice Novell Edition, GoOO albo płatny OpenOfficePL oferujący dodatkowo pomoc techniczną. OpenOffice.ux.pl jest dostępny w wersji bezpłatnej oraz płatnej z pomocą techniczną i podręcznikiem.

Tworzenie i edycja grafiki

Innym przykładem jest program do obróbki grafiki rastrowej - Adobe Photoshop, który kosztuje jeszcze więcej niż Microsoft Office. Zbliżoną do niego funkcjonalność posiada darmowy program The GIMP. Jest dość intuicyjny w obsłudze. Na bazie Gimpa powstał GIMPshop zbliżony interfejsem do Photoshopa.

Dla grafików 3D również istnieje kilka dobrych produkcji. Najpopularniejszy jest Blender 3D. Program jest trudny w obsłudze, lecz trzymając jedną rękę na myszce, a drugą na klawiaturze, większość operacji można wykonać szybciej niż w płatnych aplikacjach. Interfejs przypomina korektor muzyczny, tablicę przycisków, a niektórym kojarzy się ze wstążkami zastosowanymi w Microsoft Office (który został wydany kilka lat później). W Blenderze 3D wykonamy też animacje i gry.

Programy na licencji SHAREWARE

Kolejną sprawą są programy na licencji shareware. Są udostępniane za darmo, lecz ich legalnie używać po okresie próbnym, należy je zarejestrować i uiścić opłatę. Zazwyczaj nie brakuje ich darmowych odpowiedników freeware. Wystarczy poszukać w portalu DobreProgramy.pl albo skorzystać z wyszukiwarki. Oto przykładowa lista zamienników. Trial - to demo komercyjnego programu, zaś GPL - licencja open source, czyli programu z dostępnym dla każdego kodem źródłowym.

przeznaczenieshareware / trialfreeware / GPL
Przeglądanie i podstawowa obróbka grafiki ACDSee IrfanView
Operacje na serwerze FTP Total Commander, FlashFXP FileZilla
Tworzenie muzyki FL Studio Jeskola Buzz, Psycle
Tworzenie stron WWW Pajączek, PHP Designer kED, HateML Pro, 1st Page
Archiwizery WinRAR, WinZip

7-Zip, TugZIP

Nie ma sensu podawać więcej przykładów, gdyż i tak nie wymienię wszystkich. Jeśli uważasz, że któregoś brakuje w tabeli, napisz o tym w komentarzu.

Magazyny komputerowe

Darmowe oprogramowanie nie zawsze zastąpi komercyjne programy, np. do tworzenia animacji Flash lub nauki języków obcych. Można je często zdobyć, kupując czasopisma komputerowe, które nie kosztują dużo. Autorzy dostają za to zapłatę. Są to naprawdę dobre okazje. Przydatne programy, muzyka i filmy znajdują się w innych gazetach, np. w Gazecie Wyborczej. Nie brakuje też czasopism dla fanów gier komputerowych.

Darmowa muzyka

Ci, którzy twierdza, że nie ma innej możliwości na posłuchanie dobrej muzyki za darmo bez ściągania pirackich plików .mp3 są w błędzie. Największym zbiorem darmowych utworów na licencji Creative Commons jest Jamendo. Są tam różne produkcje - i ciekawe, i kiepskie. Niektóre lepsze od płatnych. Różne gatunki muzyki. Musisz sam odnaleźć najlepszych wykonawców. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowe poszukiwania nie będą efektywne. Zachęcam jednak do dzielenia się ulubionymi zespołami, albumami bądź tytułami z tak potężnego zbioru muzyki dostępnej całkowicie za darmo!

W Internecie możesz znaleźć inne serwisy społecznościowe, w których zespoły lub niezależni twórcy udostępniają swoje dzieła bez opłat, np. Muzango stworzony przez GG Networks SA.

Wykorzystaj serwisy muzyczne

Darmowe kreacje są też dostępne w serwisie społecznościowym last.fm. To nie wszystko. Można też słuchać fragmentów większości popularnych kompozycji. Na stronach wykonawców znajdziesz odnośnik do radia, które umożliwia odtworzenie pełnych wersji wybranych utworów w określonej kolejności - zazwyczaj pogrupowanych jest kilku wykonawców. Produkcje, których słuchasz za pomocą radia, są automatycznie dodawane do Twojej biblioteki. Niestety, od kwietnia 2009 usługa jest dostępna tylko dla subskrybentów. Pobieranie darmowych .mp3, słuchanie utworów oznaczonych full track oraz podglądów jest wciąż bezpłatne dla wszystkich użytkowników.

Narodził się nowy projekt Libre.fm. Aby słuchać darmowej muzyki na stronie internetowej, przeglądarka musi obsługiwać język HTML 5, który zawiera w specyfikacji znacznik <audio>.

Wciąż można słuchać muzyki różnych gatunków za darmo w internetowych stacjach radiowych. Jednym z polskich serwisów jest OPEN.FM należący do GG Networks SA. Oferuje ponad 50 kanałów w formacie .m3u, w tym: polski rock, classic rock, kraina łagodności, ballady wszechczasów, 100% Dżem...

Wyrzeczenia

Nie można być legalnym bez wyrzeczeń, np. usunięcia wszystkich nielegalnych programów i plików oraz nieinstalowania ich. Jeśli nie posiadasz oryginalnej komercyjnej gry - po prostu znajdź inną. Może jest podobna, a darmowa? Autorzy często udostępniają dema swoich gier. W przypadku Need For Speed, jeśli chcesz się tylko pościgać i nie potrzebujesz nic więcej, wystarczy Ci wersja DEMO. Bezsensowne jest także zaśmiecanie dysku twardego zbiorami nielegalnych utworów muzycznych i filmów, które często lecą w radiu i telewizji.

Podobne artykuły


32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4321
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4157
16
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2490
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 20070
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4200
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 29631
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3894
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 20225
19
komentarze: 44 | wyświetlenia: 5153
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 125425
6
komentarze: 5 | wyświetlenia: 30960
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7597
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6913
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 17895
 
Autor
Artykuł  lowca,  25/08/2007

Bycie legalnym nie jest trudne. Autor wymienił kilka sposobów na to jak można zastąpić drogie komercyjne oprogramowanie darmowym legalnym o podobnych możliwościach.
Ja dodam jeszcze jeden sposób. Jestem maniakiem gier. Owszem nie każdy rodzaj gier lubię i nie każda w danym rodzaju jest od razu do wzięcia. Wybieram co lepsze kąski. Dodam że nie jestem specjalnie wielkim bogaczem. Za grę daję ...  wyświetl więcej

Ja sądzę, że dużo osób buntuje się przeciwko płaceniu za cokolwiek, co nie jest materialne, ale HALO, tam też pracowali ludzie, i oni bynajmiej muszą jeść itd.

  oldml,  06/02/2008

Zgadza się - wcale nie trzeba używać pirackich kopii.
Warto jeszcze pamiętać, by wesprzeć twórców otwartego czy darmowego oprogramowania w szczególności jeżeli czerpie się z tego korzyści materialne.
Inaczej mogą przestać pisać :(

Słaby artykuł, zaledwie polizał temat. "Bezsensowne jest także zaśmiecanie dysku twardego zbiorami nielegalnych utworów muzycznych i filmów, które często lecą w radiu i telewizji." - no pewnie, miliony ludzi robi bezsensu trzymajac muzyke w mp3 :) niech sobie poogladają hity na polsacie czy posluchają radia eska ... tak serio to pisane było ?

Nie wiem dla kogo ten artykuł, ale nie zawiera żądnych wartościowych informacji. Same ogólniki.

  Layo  (www),  16/12/2008

Z Windowsem nie jest już tak źle. Dwa lata temu kupiłam oryginalnego XP za 80 zł. Trzeba tylko poszukać i nie bać się tego, że np. jest on dedykowany tylko do sprzętu Dela.
No, a zbiory mp3 są niestety konieczne, szczególnie jak ktoś słucha muzyki, której ani w radiu nie posłuchasz, ani w Polsce nie kupisz. O telewizji już nie wspominam - nie mam i nie chce mieć.

"Piractwo komputerowe jest kradzieżą oprogramowania." W tym miejscu Autor rozmija się nieco z rzeczywistością. Kradzież oznacza że kradnący coś zyskuje a okradany coś traci. W tym wypadku "pirat" faktycznie coś zyskuje ale jedyne co "traci" "okradany" to potencjalny zysk ze sprzedaży kopi. Udowodnienie że "pirat" faktycznie kupiłby legalną kopię nie mogąc dostać "nielegalnej" jest imo niemożliwe. ...  wyświetl więcej

  Layo  (www),  16/12/2008

Udowodnienie że "pirat" faktycznie kupiłby legalną kopię nie mogąc dostać "nielegalnej" jest imo niemożliwe.

Jak się słuch Dody i Filka to faktycznie jest to niemożliwe, Trzymanie takich zbiorów bez ich zgody za darmo to faktycznie piractwo, bo przecież oni by się przekręcili gdyby ze swojej "twórczości" nie zarabiali niebotycznych pieniędzy,
Ale jest grono artystów, którzy żyją tyl

...  wyświetl więcej

http://www.auralplanet.com/downloads.php

Darmowe, legalne i imo bardzo dobre. Na dodatek polskie jeśli ktoś czuje się patriotą :)

  tjindy,  16/12/2008

Czubek góry lodowej.
Od siebie dorzucę że GIMP wbrew pozorom to nie namiastka ale kawał świetnego softu do image processingu - czasami nawet z lepszymi algorytmami niż PS. Grafika wektorowa - zamiast Corela proponuję przyjrzeć się InkScape - darmowy program do wektorków - dzięki niemu wiem że do Corela już nie wrócę :) Ubogi (na pozór) interfejs - ale możliwości naprawdę znakomite.
B ...  wyświetl więcej

  WebCM  (www),  17/12/2008

Blender 3D rośnie w siłę. Jest trudny w obsłudze, ale możliwościami przewyższa niektóre komercyjne programy. Można dowolnie obracać scenę i zmieniać widok za pomocą klawiatury, co ułatwia pracę. GIMP też jest dobry, ale wymaga od użytkownika większej wiedzy z zakresu grafiki rastrowej.

Jeśli znasz darmowe programy warte polecenia, podziel się z nami. W wolnym czasie rozszerzę artykuł, aby stał się dobrym poradnikiem dla początkujących piratów. ;)

  tjindy,  17/12/2008

Jak znajdę chwilkę chętnie skrobnę jakiegoś maila.
I faktem jest jak napisałeś że GIMP wymaga od użytkownika większej wiedzy - tak jest również w przypadku większości tego typu oprogramowania. I to jest niezaprzeczalny plus. Może w końcu będzie mniej śmieci na necie i więcej artwork`ów ;)

hehehe...Gimp , jak się go dobrze pozna, daje naprawdę fenomenalne możliwości! A ja mam małe zdanko do powiedzenia dotyczące Systemów Operacyjnych. Napisał Pan, że programiści olewają Linuxa. To że jest mało popularny, ma swoje ogromne plusy - na Linuxa nie trzeba mieć programu antywirusowego, bo wirusy są pisane na Windowsa! A o tym z tego co zauważyłam, mało ludzi wie. Zresztą, Linux daje (już t ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska