Login lub e-mail Hasło   

Przeszłość polityki imigracyjnej USA: dezynfekcje “obcych” przy pomocy Cyklonu B

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://cia.bzzz.net/przeszlosc_polityki_(...)klonu_b
Cyklon B pojawił się w El Paso w Teksasie dzięki uprzejmości rządu federalnego. W 1929 r. urzędnik służby zdrowia, J.R. Hurley zamówił partię środka za 25 dolarów...
Wyświetlenia: 16.506 Zamieszczono 26/08/2007

Cyklon B pojawił się w El Paso w Teksasie dzięki uprzejmości rządu federalnego. W 1929 r. urzędnik służby zdrowia, J.R. Hurley zamówił partię środka za 25 dolarów w postaci proszku wodorocyjanku. Środek miał zostać użyty jako odkażacz w stacji sanitarnej w El Paso, gdzie przekraczali granicę Meksykanie od strony Juarez. Cyklon B został stworzony przez firmę Degesch (skrót od zwalczania robactwa) i był dostarczany w kilku wariantach o różnej sile: Cyklon C, D i E miały różną siłę i odpowiadającą jej cenę. Raul Hilber opisuje w książce „Zniszczenie europejskich Żydów”: „wariant E był wykorzystywany do eliminacji wyjątkowo odpornego robactwa, jak karaluchy, lub do gazowania drewnianych szop. ‘Zwykła’ dawka, w wersji D, była używana do eksterminacji wszy, myszy i szczurów w dużych domach zawierających meble. Organizmy ludzkie zabijano w komorach gazowych za pomocą Cyklonu B”. W 1929 r. Degesch dzieliło pozycję na rynku z amerykańskim konkurentem, Cynamid. Hurley prawdopodobnie otrzymał dostawę od firmy Cynamid.

David Dorado Romo opisuje we wspaniałej książce “Obserwując rewolucję z bliska: podziemna historia El Paso i Juarez: 1893-1923” jak Cyklon B stał się dostępny w Stanach Zjednoczonych w latach 20 tych, kiedy strach przed infekcją sprowadzoną przez obcych był podsycany przez eugeników, uważanych za „postępowych” społecznie. W 1917 r. Kongres przegłosował ustawę Immigration Act, którą podpisał prezydent Wilson – zdecydowany zwolennik eugeniki i sterylizacji. Służba zdrowia jednocześnie opublikowała „Podręcznik lekarskich oględzin obcych”.

W podręczniku wymieniono typy ludzi niepożądanych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Na liście znalazły się typowe dla eugeników obsesje: „imbecyle, idioci, słabi umysłowo, osoby o wrodzonej psychopatycznej niższości [homoseksualiści], włóczędzy, upośledzeni fizycznie, anarchiści, osoby dotknięte ohydnymi lub zakaźnymi chorobami, wszyscy obcy powyżej 16 roku życia, którzy nie umieją czytać”. Tego samego roku, pracownicy Publicznej Służby Zdrowia „wykąpali i odwszyli” 127 123 Meksykanów na moście pomiędzy Juarez i El Paso.

Ówczesny mer El Paso, Tom Lea Sr. był – według określenia Romo – „nowym rodzajem polityka nowej Ery Postępu”. Dla Toma Lea pojęcie „postępu” oznaczało oczyszczenie miasta w stylu Giulianiego. Panicznie bał się chorób zaraźliwych i jak ujawnił jego syn, używał jedwabnej bielizny, gdyż usłyszał od swojego przyjaciela dr. Kluttza, że wszy tyfusowe nie utrzymują się w jedwabiu. Dzięki tak skutecznej ochronie krocza, Lea mógł przystąpić do energicznych działań. Zasypywał rząd federalny żądaniami stworzenia obozu z kwarantanną na granicy, gdzie pracownicy federalni mogliby chronić El Paso od tyfusu. Urzędnik służby zdrowia B.J. Lloyd uznał to za dziwaczne i poinformował Lekarza Generalnego, że gorączka tyfusowa „nie jest obecnie i prawdopodobnie nigdy nie będzie poważnym zagrożeniem dla ludności cywilnej”.

Lea posłał swoich policjantów zdrowia do dzielnicy Meksykańskiej, zmuszając mieszkańców podejrzewanych o przenoszenie wszy do kąpieli w nafcie i occie, goląc ich głowy i paląc ich ubrania. Po przeszukaniu 5 tys. pokoi, inspektorzy doszukali się tylko dwóch przypadków tyfusu, jednego przypadku reumatyzmu, gruźlicy i ospy wietrznej.

Choć Lloyd sprzeciwiał się kwarantannie, wspierał odwszanie “brudnych, zawszonych ludzi przybywających do kraju z Meksyku”. Jego placówka była gotowa, gdy weszła w życie ustawa Immigration Act. Niedługo potem Meksykanie przekraczający granicę byli rozbierani i polewani naftą, a ich ubrania opylano naftą, związkami cyjanku, kwasem siarkowym i Cyklonem B. El Paso Herald napisał z uznaniem w 1920 r.: „Gaz cyjanowodorowy, najbardziej trujący gaz znany ludzkości, nawet bardziej trujący niż ten, którego używano na polach bitwy w Europie, jest wykorzystywany podczas odkażania”.

Operacje odwszania spowodowały reakcję wściekłości i oporu wśród Meksykanów, którzy wciąż gotowali się z oburzenia po śmiertelnym zapłonie nafty, który miał miejsce podczas odkażania w areszcie kilka miesięcy wcześniej. Częścią kampanii dezynfekcyjnej burmistrza Lea było wrzucanie odzieży więźniów do kadzi wypełnionych mieszanką benzyny, lizolu i formaldehydu. Później więźniów zmuszano do wejścia nago do drugiej kadzi wypełnioną benzyną, smołą i octem. Dnia 5 marca 1916 r. ktoś zapalił zapałkę. Więzienie spłonęło jak pochodnia. Herald donosił, że 50 nagich więźniów, z których unosiły się opary benzyny zapaliło się. 27 zmarło. Pod koniec stycznia 1917 r. 200 kobiet meksykańskich wszczęło bunt na granicy i zmusiło do odwrotu policję i wojsko po obu stronach granicy.

Cyklon B jest śmiertelny, jeżeli dojdzie do bezpośredniego kontaktu ze skórą środka o koncentracji przewyższającej 50 części na milion. Ilu Meksykanów, z których wielu codziennie przechodziło granicę, cierpiało lub umierało po włożeniu zatrutych ubrań? Zbierając historie opowiadane ustnie, Romo udokumentował przypadku raka, uszkodzenia płodów i śmierci, których liczba mogła wynosić dziesiątki tysięcy. Jednak ten epizod jest białą plamą w historii.

Użycie Cyklonu B na granicy USA i Meksyku wzbudziło zainteresowanie firmy Degesch. W 1938 r. dr. Gerhard Peters napisał artykuł do niemieckiego pisma o zwalczaniu robactwa, Anzeiger für Schädlingskunde, w którym zaproponował użycie podobnych metod w niemieckich Desinfektionskammern załączając zdjęcia komór dezynfekcyjnych w El Paso. Peters stał się prezesem firmy Degesch, która dostarczała Cyklon B do nazistowskich obozów koncentracyjnych. Był sądzony i skazany w Norymberdze. (W 1955 r. sądzono go ponownie i uznano za niewinnego.)

W Stanach Zjednoczonych eugenicy osiągnęli swój wielki sukces wraz z Ustawą o Ograniczeniu Imigracji z 1924 r., bardzo podziwianą przez Hitlera, która skazała miliony Europejczyków na spotkanie z Cyklonem B 20 lat później. W końcu lat 40 tych, eugenicy zostali w większości skompromitowani, ale ustawa – pomnik rasizmu i pseudo-nauki – pozostała w mocy przez kolejne 40 lat.

W 1918 r. choroba rzeczywiście opanowała pogranicze El Paso. Romo cytuje list od dr. Johna Tappana, który dezynfekował tysiące Meksykanów: „Dziesięć tysięcy przypadków w El Paso. Meksykanie umierają jak muchy. Całe rodziny umierają.” To był przypadek grypy hiszpanki, która rozpoczęła się w hrabstwie Haskell w Kansas.

Alexander Cockburn

Podobne artykuły


157
komentarze: 73 | wyświetlenia: 256690
15
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2651
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 108864
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3267
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91803
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7431
55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 40102
52
komentarze: 78 | wyświetlenia: 70382
48
komentarze: 21 | wyświetlenia: 43627
47
komentarze: 23 | wyświetlenia: 157633
42
komentarze: 59 | wyświetlenia: 14825
35
komentarze: 22 | wyświetlenia: 9626
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5771
24
komentarze: 41 | wyświetlenia: 103467
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14071
 
Autor
ArtykułBellamy i jego nazistowska ideologia narodowego socjalizmu została doskonale przejęta i rozwinięta przez Niemcy, ale złośliwi mówią, że w USA wciąż trwa. Holocaust Wietnamu, Iraku, Afganistanu i mnóstwo innych przypadków o tym zaświadcza. Jednostki wojskowe w kształcie złamanego krzyża NSDAP potocznie swastyki itp... Największa liczba więźniów na 100 tysięcy mieszkańców czyli więzienie za byle co. Ludobójczo stosowane kary śmierci. To jest zły reżim. To jest całe USA...

  xagog,  11/05/2008

Nie sposób się nie zgodzić.Ręce opadają,kiedy stykam się z ludźmi,którzy mimo wszystko jednak wierzą,że USA to obrońca wolnego świata,demokracji i praw człowieka.Moje przerażenie sięga zenitu,kiedy okazuje się,że nie są to ludzie wcale głupi a nierzadko wykształceni.SmutneDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska