Login lub e-mail Hasło   

Ciekawe projekty pirotechniczne

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.vandroll.yoyo.pl/index.php?mm=inn
Projekty: zasłona dymna, koktajl mołotowa, wzmacnianie huku petardy, oraz petardy wodne.
Wyświetlenia: 15.207 Zamieszczono 02/09/2007

Dostępne projekty:

  • Zasłona Dymna
  • Koktajl Mołotowa
  • Wzmacnianie huku petardy

Petardy wodne:

  • Bezpieczna petarda
  • (Nie)bezpieczna petarda
  • Bezpieczna mieszanina

1. Zasłona dymna

Jest to całkowicie bezpieczny projekt. Polega na wytworzeniu dosyć dużej ilości karmelki, jednak z dużo większą zawartością cukru, im więcej cukru tym więcej dymu. Objętościowo może to być nawet 4/6 KNO3/Cukier. Pamiętajmy, że jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zapalenia mieszanki, podczas karmelizacji możemy nasączyć mieszankę denaturatem. Całość wlewamy do jakiejś puszki, otwartej z wierzchu... np. po konserwie ( polecam gulasz angielski ;P ) Gdy cała mieszanka zacznie już przysychać z wierzchu posypujemy ją prochem czarnym bądź niewielką ilością siarki z zapałek w celu jej łatwiejszego odpalenia. Możemy również użyć jakiegoś lontu, zanurzając jego małą część w mieszance. Taka puszka jest już właściwie gotowa do użycia. Po odpaleniu całe podwórko pokryje się białym, troszkę śmierdzącym dymem... ;P. Pamiętajmy jednak, aby takich zabawek używać z dala od terenów zamieszkałych !!! i najlepiej na podłożu które raczej nie jest łatwopalne !!! ( np. piasek, ubita glina )

2. Koktajl Mołotowa

( Bardzo niebezpieczny !!! )

Chyba wszyscy wiemy co to takiego, ale dla totalnie niewtajemniczonych... ;P. Jest to rodzaj butelki zapalającej, najczęściej wypełnionej w 2/3 łatwopalną cieczą ( najczęściej benzyną ). Budowa nie jest zbyt skomplikowana. Bierzemy zwykłą butelkę po czymkolwiek najlepiej po "Kubsiu" i wypełniamy w 2/3 benzyną, aby zagęścić benzynę możemy dosypać trochę cukru lub innego lepisza łatwo rozpuszczającego się w benzynie. Następnie w szyjkę butelki wkręcamy kawałek szmaty i czekamy aż cały nasiąknie. Gdy chcemy go użyć, podpalamy szmatę i wykonujemy zamach ręką ( tą, w której trzymamy ładunek ;P ) i wyrzucamy jak najdalej od siebie. Podczas wyrzucania ładunku zwracajmy uwagę, aby nie przechylić butelki, gdyż przez niezbyt szczelnie wciśniętą szmatkę może wylać się trochę benzyny na ręce... i tragedia gotowa !!!

Uwaga :

Koktajlu używamy tylko na terenach "trudno-palnych", niezamieszkałych i zawsze z dala od ludzi !!!

Uwaga jest to dość niebezpieczny projekt, radzę nie bawić się takimi rzeczami... projekt został zamieszczony tutaj wyłącznie w celach informacyjnych !!!

3. Wzmacnianie huku petardy

Jest to dosyć znany sposób, właściwie nie wiem dlaczego dopiero teraz sobie o nim przypomniałem, może dlatego, że teraz już nie używam produkowanych fabrycznie petard ? Hmm...

Jedyną potrzebną rzeczą jest taśma klejąca, taka brązowa o szerokości 5-6cm. Otóż jeśli kupimy sobie małe ( tj. o średnicy < 1 cm ) petardy na straganach, czy też na targu, a ich huk raczej nas nie zadowala ( jest zbyt cichy ), to możemy go wzmocnić w bardzo prosty sposób: jeśli petarda jest walcowata, to wystarczy dodatkowo owinąć ją 5-10 razy taśmą. Przy małych petardach różnica jest widoczna, lecz przy większych, tych o średnicy 3-4cm, trudno dostrzec różnicę. Można oczywiście zwiększyć ilość owinięć, lecz zbyt duża liczba np. 20 może doprowadzić do tego, iż petarda nie wybuchnie.

4. Bezpieczna petarda

 

Poniżej zamieszczony jest projekt na najbezpieczniejszą petardę wodną. Chyba każdy zaczynał od takich właśnie petard ;-p

Wychodzimy na podwórko, chyba, że chcemy czyścić dywany. Bierzemy pudełko po Kinder-niespodziance ( te plastikowe jajko - żeby nie było wątpliwości ). Otwieramy je... i do mniejszej części wsypujemy do pełna proszek do pieczenia, natomiast do drugiej części wlewamy prawie do pełna wodę. Odpalanie tej petardy jest bardzo proste... łączymy obie części, zaciskamy, kilka razy wstrząsamy i szybko wyrzucamy.. ;-p

Jest to całkowicie bezpieczny projekt. Tu już chyba nikt mi nic nie zarzuci... ;-p

5. (Nie)bezpieczna petarda

Kilka osób, skutecznie uświadomiło mi, że nie jest to do końca bezpieczna petarda, no i w sumie mają rację. Powstała mieszanka wody i kreta jest silnie żrąca i może dojść do groźnych poparzeń !!! Także uważać na tę petardę.

Wszystko wykonujemy na podwórku, chyba że chcemy wymieniać dywany i malować ściany na nowo. Co będzie potrzebne... na pewno plastikowa butelka, kret (nie chodzi tutaj o zwierzątko !! ale ten do udrażniania rur ), oraz trochę folii aluminiowej. A teraz do pracy :

Bierzemy sobie zwykłą plastikową butelkę po jakiejś oranżadzie, suszymy na słoneczku, gdy jest sucha wsypujemy na dno kreta, z dodatkami pociętych fragmentów folii aluminiowej. Następnie zginamy butelkę na pół, teraz do tej drugiej części wlewamy wodę, butelkę trzymamy ciągle mocno zgiętą, tak aby woda nie dostała się do kreta z folią !!! Teraz pozostało nam tylko zakręcić butelkę. Jeśli chcemy się poruszać z taką petardą to trzymamy butelkę zgiętą częścią do góry, tak aby w jednej części na dnie była woda, a w drugiej kret folią. Odpalanie nie jest czymś skomplikowanym, prostujemy butelkę tak, aby woda dostała się do kreta, gdy widzimy, że reakcja nabiera tempa a butelka pompuje się, wykonujemy duży zamach ręką i wyrzucamy butelkę jak najdalej. Po chwili usłyszymy huk. Po całej zabawie pozostaje nam tylko pozbierać ten syf... ;P

6. Bezpieczna mieszanina

Inna bezpieczna mieszanka, której możemy używać do dwóch wcześniejszych projektów to mieszanina Kwasku Cytrynowego z Sodą Oczyszczoną. Dajemy równe proporcje obu składników i dolewamy wody. Używamy tak samo w obu wcześniej wymienionych projektach.

Podobne artykuły


29
komentarze: 10 | wyświetlenia: 346892
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 13802
24
komentarze: 35 | wyświetlenia: 90659
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66448
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 141076
18
komentarze: 3 | wyświetlenia: 44717
17
komentarze: 8 | wyświetlenia: 161326
18
komentarze: 18 | wyświetlenia: 143813
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 52651
16
komentarze: 0 | wyświetlenia: 10198
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 89286
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 122334
14
komentarze: 0 | wyświetlenia: 51392
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 94697
 
Autor
ArtykułPamiętam, jak byliśmy mniejsi, robiliśmy z kolegami tą zasłonę dymną. Co to były za wrażenia!

  oldml,  09/02/2008

Petardy wodne są ok. Dzieciaki często nawet nie rzucają tylko trząchają, by wybuchła w ręce - mocniejsze wrażenia. Tyle że w tym przypadku należy odwrócić głowę bądź zakładać okulary :)

  Zarmus,  23/09/2008

Ta druga petarda z kretem jest także niebezpieczna ze względu na to że w reakcji wodorotlenku sody (stanowiącego główny składnik kreta) z aluminium wytwarza się bardzo dużo wodoru a temperatura reakcji jest bardzo wysoka (tak wysoka że w wypadku wylania się roztworu na rękę nastąpi nie tylko poparzenie chemiczne ale i termiczne). Tak więc wszystko to grozi wybuchem wodoru. Najlepiej nie używać przy otwartym ogniu.

Mi się nic z tego nie podoba ;/
zawsze bałam sie petard itp i chyba stąd tak...
nie wiem dlaczego facetów to tak kręci,nawet tych starszych.

Panowie pirotechnicy powiedzcie mi jak zrobic świecę dymną co by ją można było wsadzic w kretowisko.
Im więcej dymu, smrodu i trujących gazów tym byłoby leipej. W sprzedaży są takie świece ale mało skuteczne
i drogie. Ktoś mi radził, żeby wsadzic kawałek węża elast. połączonego z rurą wydechową od motocykla
i przygazowac ale kupowac motocykl na krety to jeszcze drożej.

na krety to jest stara niezawodna metoda... rura z dwoma klapkami odchylającymi się tylko do wewnątrz i dobre pachnące korzonki na zanętę... nie dość że skuteczne to kreta można wypuścić a ziemi sobie nie wyjałowisz/skazisz ...

PS: co ci człowieku da świeca dymna.. rura wydechowa itd... gaz/dym skazi ci ziemię a korytarzem i tak dotrze do pierwszego kolanka albo osypki/zawału i nic kreta n

...  wyświetl więcej

Dzięki. A jakie te dobre pachnące korzonki?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska