Login lub e-mail Hasło   

Zarzuć sieć!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://biznes.artykularnia.pl/zarzadzani(...)97.html
Czy zastanawiałeś się kiedyś ilu znasz ludzi?
Wyświetlenia: 2.245 Zamieszczono 03/09/2007

Czy zastanawiałeś się kiedyś ilu znasz ludzi? Czy jakbyś teraz miał ich wszystkich wypisać na kartce papieru doszedłbyś do liczby 200? A może 500? Poświęcenie chwili czasu na spisanie swoich znajomych przydałby ci się, uwierz mi. I nieważne czy szukasz pracy czy jesteś początkującym przedsiębiorcą    Korzystam nie tylko z szarych komórek, które mam, ale i z tych, których użyczają mi inni. Woodrow Wilson

    Czy zastanawiałeś się kiedyś ilu znasz ludzi? Czy jakbyś teraz miał ich wszystkich wypisać na kartce papieru doszedłbyś do liczby 200? A może 500? Poświęcenie chwili czasu na spisanie swoich znajomych przydałby ci się, uwierz mi. I nieważne czy szukasz pracy czy jesteś początkującym przedsiębiorcą czy znakomicie obytym już w świecie biznesu menedżerem- sieć kontaktów jest bardzo potrzebna w każdej sytuacji, a twoja znajomość twej własnej sieci niewiarygodnie przyczyniłaby się do wzrostu twojej efektywności.

     Z badań wynika, że od 65 do 85% posad udaje się znaleźć poprzez znajomych. Inne dane mówią, że tylko jedna trzecia ofert pracy zostaje podawana do publicznej wiadomości. Dyrektorzy czy osoby odpowiadające za rekrutację wolą przyjmować do pracy ludzi poleconych przez kogoś.

     Sieć kontaktów (inaczej networking) należy budować na zasadzie piramidy. Zaczynaj więc od osób ci najbliższych, rodziny i przyjaciół, mów czego szukasz, słuchaj uważnie i wyławiaj istotne dla ciebie informacje, które pomogą ci dotrzeć do właściwych osób.

     Zacznij też spisywać i porządkować swoją sieć. Jeśli posiadasz już setki wizytówek taki ład jest niezbędny. Pogrupuj je na tych, do których możesz zwrócić się w każdej chwili, na tych, do których wyślesz raz na jakiś czas mejla, żeby o sobie przypomnieć i na tych z którymi kontakt masz teraz utrudniony. Pamiętaj, że każda osoba, którą znasz zna setki innych osób.

     Niesłychanie ważne jest utrzymywanie stałego kontaktu. Przypominaj o sobie tak często jak tylko się da oczywiście bez zbędnego narzucania się, nie tylko wtedy kiedy potrzebujesz pomocy.

     Aby skutecznie tworzyć sieci w każdej sytuacji pamiętaj o poniższych zasadach:

1.     networking wymaga cierpliwości. Jest czasochłonny. Musisz być cierpliwy.

2.     umiejętności zarzucania sieci i utrzymywania jej może nauczyć się każdy. Nie przejmuj się więc, jeśli jesteś introwertykiem. Wytrwałością i cierpliwością poradzisz sobie w kontaktach z innymi

3.     Uwierz w skuteczność networkingu i pozwól sobie pomóc. Spotykasz dawną koleżankę z pracy Elę, która mówi ci o Jarku, który zna Marysię, a która kieruje cię do Maćka.To naprawdę działa.

4.     Skuteczny networking wymaga strategii, panu i jasnej wizji celów. Temu służyć ma między innymi twoja pogrupowana według jakiegoś schematu lista. W razie potrzeby musisz umieć się nią mądrze posłużyć.

5.     Uczestnicz w tak wielu imprezach w ilu tylko możesz. Konferencje, spotkania biznesowe i towarzyskie, branżowe zjazdy czy targi- musisz tam bywać. Zapisz się do jakiegoś klubu, organizacji charytatywnej, nie zapominaj też o miejscach, gdzie uprawia się jakieś hobby, tam też możesz zarzucić sieć i to z wielkim powodzeniem.

6.     Uprzejmość, wrażliwość na innych, grzeczność okazywana podczas każdej próby tworzenia sieci nigdy nie zaszkodzą. Nawet w warzywniaku nie zapomnij o tej zasadzie. Decydenci z wielkich firm, którzy mogą stać się twoimi klientami też czasami kupują marchewkę.

7.     Dawanie, a nie tylko branie. Pytaj innych czy i jak możesz im pomóc. Pamiętaj, żeby umieć się odwdzięczyć albo chociaż okazać, ze jesteś do tego gotowym. Czasami nawet zwykłe okazanie szacunku wystarcza.

 

    20 krótkich wskazówek, jak odnieść sukces w networkingu (na podstawie ksiażki „Networking. Jak znaleźć pracę i odnieść sukces zawodowy dzięki tworzeniu sieci kontaktów”. L. Michelle Tullier

        1.     mów zawsze konkretnie czego potrzebujesz

2.     znaj swoje mocne strony i osiągnięcia

3.     buduj sieci kontaktów nawet wtedy, kiedy myślisz, ze nie musisz

4.     nie czekaj, aż inni przyjdą do ciebie. Bądź aktywny. Daj się zobaczyć

5.     bądź bardziej wytrwały, niż- według samego siebie- musisz

6.     nie bierz do siebie odmowy

7.     nie mów źle o nikim ani o żadnej firmie czy organizacji

8.     bądź przyjazny i zachowuj się naturalnie

9.     pomagaj innym, nawet jeśli nie przynosi ci to bezpośredniej korzyści

10. kontaktuj się z innymi regularnie

11. nie wychodź z domu bez wizytówek

12. od czasu do czasu dzwoń do innych, żeby powiedzieć; „Cześć, co słychać?”

13. daj się poznać jako cenne źródło informacji dla innych osób

14. na różnych imprezach siadaj koło nieznajomych, nie przebywaj sam albo z osobami, które już znasz

15. poznając nowe osoby skup się na zapamiętaniu ich imion i nazwisk

16. poznaj podstawowe zasady etyki biznesowej i towarzyskiej i przestrzegaj ich

17. nie bój się prosić innych o pomoc

18. nie trać z oczu swoich celów

19. od czasu do czasu rób sobie wolne- nie przemęczaj się i unikaj wypalenia

20. zachowuj pozytywne nastawienie

     Na świecie i w Polsce już też działają różnego rodzaju organizacje zajmujące się zawodowym kojarzeniem partnerów biznesowych czyli tworzeniem networkingu. Sprawdź jak to działa:

xing.com

imc.home.pl

linkedin.com

ryze.com

biznes.net

Ewelina Daniła

Ewelina Daniła jest właścicielką firmy szkoleniowej Art Of Business zajmującej się szkoleniami biznesowymi jak i z zakresu samorozwoju.

www.artofbusiness.pl

www.bizneszdusza.blog.onet.pl----------

Ewelina Daniła- właścicielka firmy szkoleniowej Art Of Business zajmującej się szkoleniami biznesowymi jak i z zakresu samorozwoju
http://www.artofbusiness.pl
http://www.bizneszdusza.blog.onet.pl


----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1215
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73691
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648295
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15180
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21628
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40560
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17486
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13167
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22725
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53359
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18194
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23322
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy

  adam  (www),  10/09/2007

We mnie osoby, które traktują mnie jako element sieci, budzą po prostu niechęć. Starajmy się dobierać znajomości wg własnych przekonań, nie tylko dbając o swój biznes.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska