Login lub e-mail Hasło   

Życie za 50 lat

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.paranormalium.pl/artykul.php?id=607
Jak zmieni się nasze życie pod wpływem wynalazków i odkryć przez kolejne 50 lat? Z takim pytaniem zwrócono się do badaczy i naukowców na co dzień zajmującymi się różnymi dziedzinami nauki.
Wyświetlenia: 15.057 Zamieszczono 10/09/2007
Choć wróżbiarstwo ma raczej niewiele wspólnego z prawdziwą nauką, to właśnie naukowcy wydają się najbardziej uprawnieni do snucia wizji na temat przyszłości. Z takiego założenia wyszli redaktorzy tygodnika „New Scientist", którzy z okazji jubileuszu 50-lecia pisma zapytali uznanych badaczy, jakie to niezwykle odkrycia czekają nas przez najbliższe pół wieku.

Gdyby osobę żyjącą w latach 50. ubiegłego wieku zapytać o to, jak będzie wyglądać życie w 2006 r., z pewnością nie byłaby w stanie przewidzieć wszytkich osiągnięć i wynalazków, z jakich dzisiaj na co dzień korzystamy. Być może wspomniałaby o podróżach w kosmos , ale pewnie też o atomowych odkurzaczach.

Wydaje się jednak, iż wiele z pomysłów z dawnych powieści science fiction stało się rzeczywistością. Techniki takie jak tomografia pozwalają na zaglądanie do ludzkich umysłów, czytanie myśli (a właściwie robienie zdjęć pracującemu mózgowi) i bezbolesne skanowanie ludzkiego ciała w poszukiwaniu ognisk choroby. Dzięki internetowi w mgnieniu oka możemy porozumieć się z osobą na drugim końcu świata, sprawdzić pogodę w Bangladeszu czy przewertować karty średniowiecznych foliałów. - Pigułka antykoncepcyjna, automatyczne pralki, telewizja, telefony komórkowe, jednorazowe pieluszki, mikrofalówki i SMS-y - to wszystko efekty odkryć naukowców, które w diametralny sposób odmieniły nasze życie - mówi Jerry Webb, redaktor naczelny pisma „New Scientist".

Jak zmieni się nasze życie pod wpływem wynalazków i odkryć przez kolejne 50 lat? Z takim pytaniem zwrócono się do badaczy i naukowców na co dzień zajmującymi się różnymi dziedzinami nauki.

Biologia

- Znajdziemy kosmitów na Ziemi - mówi Paul Davis, fizyk, kierownik centrum badania kosmosu na Arizona State University w Tempe w USA. - Jedną z najniezwyklejszych tajemnic nauki jest ta dotycząca powstania życia na Ziemi. Jak do tego doszło? Gdzie? Kiedy? Moim zdaniem już wkrótce uda nam się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Rostrzygające byłoby tu odnalezienie życia lub jego śladów na innej planecie, np. na Marsie, lub znalezienie dowodów na to, iż życie powstawało na Ziemi kilkakrotnie, a nie tylko raz w historii istnienia naszej planety. W końcu kosmici mogą być tutaj, tuż pod naszym nosem. Większość życia na Ziemi to mikroorganizmy, a nie sposób powiedzieć, czy jakaś bakteria jest „nasza" czy „pozaziemska", tylko patrząc na nią przez mikroskop. Do tego potrzeba skomplikowanych badań chemicznych i sprawdzenia, z czego owa bakteria jest zrobiona. Takie poszukiwania ziemskich kosmitów już się rozpoczęły. I jeśli faktycznie tu są, lada moment się o nich dowiemy. I jeśli okaże się, że całe życie na Ziemi nie ma wspólnych początków, będzie to stanowiło niepodważalny dowód na jego istnienie we wszechświecie.

Biotechnologia

- Części zamienne dla chorych - mówi Bruce Lahn, profesor genetyki człowieka z University of Chicago w USA. - Spodziewam się, że najbardziej fascynującym osiągnięciem na polu medycyny będzie odkrycie takiej metody pozyskiwania nowych narządów do przeszczepów, by starczyło ich dla każdego chorego i nie wymagało udziału dawcy. Można by to osiągnąć przez hodowanie ludzkich narządów w ciałach zwierząt, np. świń. Kiedy pacjent potrzebowałby nowego organu, np. nerki, chirurg dzwoniłby do komercyjnej firmy zajmującej się hodowlą organów i zamawiał nową, zgodną z profilem immunologicznym chorego. Zapewne producent miałby „na stanie" kilka świń z nerkami, które odpowiadałyby tkankom naszego pacjenta. To, jakie zwierzęta będą się tu najodpowiedniejsze, dopiero się okaże. Możliwe, że dla uzyskiwania najlepszych rezultatów będziemy używać innych gatunków do hodowania różnych organów. Hodowanie jednego narządu wydaje się niemożliwe - chodzi o ludzki mózg. Mało kto chciałby mieć zastąpionywłasny mózg jakimś obcym, a wątpliwe jest, byśmy zechcieli kiedykolwiek hodować ludzkie mózgi w ciałach zwierząt.

Mars

Kosmos

- Założymy stałą kolonię na Marsie - mówi J. Richard Gott profesor astrofizyki z Princeton University. - Założenie samowystarczalnej kolinii na Marsie zmieni historię świata - bo od tej pory nie będzie ona już historią tego jednego świata, czyli Ziemi. Kolonie na Marsie będą dla nas polisą na życie, na wypadek katastrof czy kataklizmów, jakie mogą dotknąć Ziemię. Nasza planeta jest cała zaśmiecona kośćmi wymarłych gatunków, stanowiących memento minionych katastrof i tych, które w każdej chwili mogą nadejść. Pozostaje tylko spytać, czy uda nam się zbudować przyczółek na Marsie, nim skończą się pieniądze w budżecie programów kosmicznych. Lepiej podjąć próby kolonizacji, nim będzie na to zbyt późno, bo takie kolonie to niezła inwestycja. Wystrzelenie jak największej ilości sprzętu, materiałów budowlanych i zapasów na orbitę Ziemi pozwoli nam na start i utrzymanie kolonii w okresie rozruchu, nim staną się zupełnie niezależne. To nie przewidywania, ale nadzieja.

KociakiZoologia

- Poznamy myśli zwierząt - mówi Daniel Pauly, dyrektor Centrum Rybołówstwa przy University of British Columbia w Vancouver (Kanada). - W mojej opinii najważniejszym osiągnięciem, jakie czeka nas w przeciągu najbliższych 50 lat, będzie stworzenie urządzenia, które pozwala na wykrywanie, wzmacnianie i przekazywanie emocji i „myśli" zwierząt w takiej fromie, by wywoływało podobne emocje i myśli w ludzkim umyśle. Zapewne w pierwszej kolejności uda nam się tego dokonać z myślami naczelnych, potem innych ssaków, a w końcu innych kręgowców, w tym także ryb. Z oczywistych powodów, taki wynalazek spowoduje, iż na całym świecie ludzie przestaną mieć ochotę najedzenie się jakiegokolwiek mięsa i wszyscy staniemy się wegetarianami.

Psychiatria

- Koniec chorób psychicznych - mówi Charles Nemeroff, dyrektor Wydziału Psychiatrii i Nauk o Zachowaniu szkoły Medycznej przy Emory University w Atlancie (USA). - Niezwykły postęp, jaki w ostatnich latach dokonał się w genetyce, neurologii oraz technikach pozwalających na podpatrywanie pracującego mózgu, z pewnością pomoże w znalezieniu odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań z dziedziny psychiatrii. Pierwsze to pytanie o przyczyny zaburzeń psychicznych - schizofrenii, depresji, zaburzenia dwubiegunowego czy zaburzeń lękowych. Im bliżej jesteśmy ich pozania, tym lepiej potrafimy leczyć pacjentów, którzy na nie cierpią. W ciągu najbliżyszch 50 lat spodziewam się niejednego, ale kilku przełomowych odkryć. Te z dziedziny genetyki pomogą nam w opracowaniu testów, pozwalających na ocenę ryzyka zachorowania lub wczesnego wykrycia choroby. Zrozumienie mechanizmów chorób umożliwi stworzenie zupełnie nowych i skuteczniejszych terapii, indywidulanie dopasowanych do każdego pacjenta. Ostatecznym skutkiem tych wszytskich osiągnięć będzie spadek liczby samobójstw, które obecnie stanowią jedną z czołowych przyczyn zgonów.

Energetyka

- Zielona energia-tania, bezpieczna i niewyczerpalna - mówi Bili Joy, współzalożyciel firmy informatycznej Sun Microsystems. - Na co dzień zajmuję się pracą nad ekologicznymi metodami i źródłami pozyskiwania energii. Wydaje mi się, że w ciągu najbliższych 50 lat z pewnością uda nam się znaleźć niewyczerpalne i bezpieczne źródło zielonej, przyjaznej środowisku energii, która w dodatku będzie znacznietańsza niż jakakolwiek istniejąca czy wytwarzana dzisiaj. Idealnie takie źródło byłoby bezpieczne, nie mogłoby posłużyć do budowy nowych broni i nie wytwarzało toskycznych odpadków czy dwutlenku węgla. W moim przekonaniu uda nam się to osiągnąć dzięki najnowszym odkryciom z dziedziny nanotechnologii która umożliwi opracowanie taniej i bezpiecznej metody fuzji lub też odkrycie zupełnie nowych technologii.

Medycyna

- Organizm sam się będzie leczył - mówi Ellen Heber-Katz, profesor onkologii z Wistar Institute w Filadelfii w USA. - Wierzę, że w nieodległej przyszłości będziemy mogli zapisywać pacjentom leki, dzięki którym serce samo będzie się regenerować po zawale, Darwinrdzeń kręgowy - leczyć z uszkodzeń doznanych w wypadku samochodowym, a utracone w nim kończyny - odrastać. Chore czy źle funkcjonujące organy będzie można naprawiać tak, jak dzisiaj robimy to z samochodami - przezwymianę wadliwych części na nowe, najlepiej wytworzone przez autoryzowanego producenta. Wielkie osiągnięcia z zakresu regeneracji serca czekają tuż za progiem, za 5 czy 10 lat nauczymy się stymulować organizm, by od nowa wytwarzał palce, a w kilka lat później - całe kończyny. Jeśli chodzi o układ nerwowy, to najpierw nauczymy się zmuszać do samonaprawy siatkówkę i nerw wzrokowy, dzięki czemu chorzy będą mogli odzyskać wzrok. Potem uda nam się to samo z rdzeniem kręgowym, co z kolei pomoże osobom cierpiącym na paraliż. Za 50 lat wymiana wszystkich części organizmu na nowe będzie na porządku dziennym.

Ewolucja

- Wreszcie poznamy siebie - o ile przetrwamy - mówi Sydney Brenner, ekspert Centrum im. Cricka i Jacobsa przy Salk Institute w La Jolla (USA), laureat Nagrody Nobla z dziedziny medycyny w 2002r. - Najważniejszym dokonaniem zbliżającego się 50-lecia będzie zrozumienie biologii najbardziej interesującego z gatunków - Homo sapiens. Mam nadzieję, że będziemy bardziej korzystać z naszych mózgów w kontakcie z przyrodą, nowymi technologiami i innymi ludźmi. Pod warunkiem że dożyjemy do tego momentu. Oczywiście, nawet jeśli doszłoby do jakiejś wielkiej katastrofy, niektórym z nas uda się przetrwać, a ewolucja zacznie się poniekąd od początku. W tajemnicy powiem, że moim zdaniem natura będzie preferować małych ludzi, których ciało będzie jedynie tak duże, na ile potrzebuje tego mózg. I tak pozbędziemy się problemu otyłości. Myślę, że nasi potomkowie będą zdziwieni, jeśli nie rozbawieni ilością naukowych -jak się później okaże - śmieci, jakimi teraz się zajmujemy. Oczywiście, o ile uda nam się jakoś ocalić internetowe archiwa pism naukowych.

Małgorzata Minta, "Dziennik" 20 listopad 2006

Creative Commons LicenseTen utwór utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.
Serwis Paranormalium.pl jest licencjonowany na warunkach Creative Commons. Możesz wykorzystywać wszelkie materiały pod warunkiem podania ich autora i źródła jako serwisu www.paranormalium.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 817
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 765
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 829
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1286
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 657
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 582
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1211
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1350
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 879
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 506
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 389
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 287
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 637
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 786
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 624
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

bzdury :)

  methollm,  16/07/2008

ale zawsze coś się zmieni .począwszy od epoki kamienia łupanego do teraz .
człowiek się rozwija . może nie wszystko i na pewno nie tak w krotkim czasie jak przedstawia autor ale zmiany nastapia . popatrzmy ile osiągnelismy od tamtych czasów . kiedyś lot w kosmos był też uważany za bzdurę ale jednak mozliwy to dlaczego nie mielibysmy mieć nadziei na czytanie mysli zwierzat lub na samoleczeni ...  wyświetl więcej

do 2060 roku będzie ponad miliardowe przyśpieszenie technologiczne, więc prosze nie opowiadać takich bzdur, że nic się nie zmieni. Wiecie dlaczego ąż tak się to wszystko przyśpieszy.
Są trzy dziedziny, które bedą się same naapędzały:
Fizyka kwantowa, Informatyka i Medycyna.
Medycyna - będziemy żyli coraz dłużej, być może za 50 lat całkowicie powstrzymamy proces starzenia, a mo ...  wyświetl więcej

Bzdura. Proszę sprawdzić co na temat przyszłości twierdzą władcy ziemi:

http://www.prisonplanet.pl/tre(...)1281382

http://www.prisonplanet.pl/tre(...)6992856

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska