Login lub e-mail Hasło   

"Efekt Mozarta" nie istnieje

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.paranormalium.pl/artykul.php?id=657
Niemiecki rząd postanowił zbadać i ostatecznie potwierdzić lub odrzucić istnienie tak zwanego "efektu Mozarta". Bierne słuchanie muzyki Mozarta - lub jakiejkolwiek inn...
Wyświetlenia: 8.645 Zamieszczono 10/09/2007

MozartNiemiecki rząd postanowił zbadać i ostatecznie potwierdzić lub odrzucić istnienie tak zwanego "efektu Mozarta".

Bierne słuchanie muzyki Mozarta - lub jakiejkolwiek innej muzyki, którą lubisz - nie czyni Cię inteligentniejszym. Powinno zostać jednak zrobione więcej badań, aby dowiedzieć się, czy lekcje muzyki mogą na dłuższą metę podnieść IQ Twojego dziecka - takie są konkluzje sprawozdania naukowego, w którym przedstawiona została analiza literatury naukowej poświęconej muzyce i inteligencji, która opublikowana została w pierwszej połowie kwietnia przez niemieckie ministerstwo do spraw badań.

Ministerstwo zleciło sprawozdanie - pierwsze mające na celu przejrzenie literatury muzycznej pod kątem wpływu muzyki na inteligencję - zespołowi dziewięciu niemieckich neurologów, psychologów, edukacjonalistów i filozofów, ekspertów do spraw muzyki. Pracownicy ministerstwa czuli, że muszą się uporać z tym tematem, ponieważ ministerstwo zostało ostatnio zasypane prośbami o dofinansowanie badań nad muzyką i inteligencją, przy czym nie było wiadomo, jak te badania ocenić.

Zainteresowanie tym obszarem nauki gwałtownie wzrosło po opublikowaniu w 1993 przez magazyn "Nature" kontrowersyjnego raportu, w którym psycholog Frances Rauscher i jej koledzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA stwierdzili, że ludzie lepiej radzą sobie z wykonywaniem zadań przestrzennych - typu rozpoznawanie wzorów lub skłądanie papieru - po wsłuchiwaniu się przez 10 minut w muzykę Mozarta.

"Efekt Mozarta" stał się narzędziem marketingowym dla przemysłu muzycznego i prywatnych szkół, nawet długo po tym, jak dodatkowe badania zaczęły rzucać cień na odkrycie. Na fali handlowego szkwału, który często niósł ze sobą nadinterpretację informacji, kwestie słuchania muzyki i aktywnego ćwiczenia na instrumentach muzycznych często powodowały zamęt w głowach ludzi.

"Przejrzeliśmy całą literaturę, aby sprawdzić, które pytania nadal pozostawały otwarte", mówi autor sprawozdania, Ralph Schumacher, filozof gry fortepianowej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W sprawozdaniu rauscherowski "efekt Mozarta" określono jako martwy.

Większość badań nad wpływem słuchania muzyki na inteligencję - była to praca nazywana przez muzykologów "Mozartowskim Requiem" - było albo niezdolnych do powtórzenia odkrycia, albo też wykrywało przejściowy efekt trwający nie dłużej niż 20 minut po wysłuchaniu muzyki. Nawet przejściowy efekt nie był specyficzny dla muzyki Mozarta, lecz dla określonego rodzaju muzyki, lub nawet powieści literackich, które lubiła badana osoba.

Sprawozdanie było bardziej litościwe dla doniesień i wpływie lekcji muzyki na poziom IQ, szczególnie u małych dzieci. W większości opublikowane badania są małe i trudne do zinterpretowania, niektóre zaś nie sugerują jakiegokolwiek trwałego wpływu na poziom IQ. "Były jednak dwa duże i dokłądne badania, które pokazały niewielki, ale znaczący wpływ nauki muzyki na poziom IQ - wpływ ten może być odczuwalny latami", mówi Schumacher.

Nawet jednak gdy efekty ćwiczenia muzyki zostaną potwierdzone w kolejnych badaniach, jak przyznaje Schumacher, jest rzeczą wysoce nieprawdopodobną, aby uczynić Twoje dziecko geniuszem. "Gdyby było inaczej, to byłoby to bardziej uwidocznione w aktualnej literaturze", mówi Schumacher. "Najbardziej interesującym punktem będzie próba odkrycia, w jaki sposób w mózgu powstaje efekt wpływu nauki muzyki, oczywiście jeśli taki efekt istnieje".

"Nature", 13 kwietnia 2007
Tłumaczenie: Ivellios

 

Creative Commons LicenseTen utwór utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.
Serwis Paranormalium.pl jest licencjonowany na warunkach Creative Commons. Możesz wykorzystywać wszelkie materiały pod warunkiem podania ich autora i źródła jako serwisu www.paranormalium.pl

Podobne artykuły


149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81636
107
komentarze: 23 | wyświetlenia: 114446
79
komentarze: 36 | wyświetlenia: 33009
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 145491
46
komentarze: 24 | wyświetlenia: 15428
38
komentarze: 31 | wyświetlenia: 29021
31
komentarze: 21 | wyświetlenia: 42027
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5862
23
komentarze: 3 | wyświetlenia: 14474
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 8516
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 14008
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 56254
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 23025
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 9222
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

jak wiadomo muzyka leczy obyczaje ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska