Login lub e-mail Hasło   

Średniowiecze - ciekawostki

Wielu osobom wieki średnie kojarzyły się z nudą (stąd też nazwa - Średniowiecze). Wcale jednak tak nie było. Dowiedz się, dlaczego ta epoka była jedną z ciekawszych w dziejach ludzkości.
Wyświetlenia: 142.098 Zamieszczono 21/09/2007

Wielu osobom wieki średnie kojarzyły się z nudą (stąd też nazwa - Średniowiecze). Wcale jednak tak nie było. 

Sposób leczenia średniowiecznych ludzi był ciekawy, a mianowicie: europejski lekarz, jeśli ktoś miał ranę nogi, ową nogę ucinał co prowadziło często do śmierci pacjenta. Na ból głowy wywiercano otwór w czaszce wyciągano mózg, solono i wkładano z powrotem. Skutek takiego zabiegu jest oczywisty.

Czy wiecie, dlaczego królewskie płaszcze miały kolor czerwony, a nie np. błękitny? Czerwony był jednym z najdroższych barwników. Wiadomo, że np. różowy powstanie przez lekkie zabarwienie białego sukna purpurowym barwnikiem. Na stworzenie bardziej intensywnych barw potrzebowano większych ilości tego barwnika.

Sprawa podobnie ma się z doborem kolorów w ubiorze. Na obrazach często widzimy stroje, których zestawienie kolorystyczne jest wręcz odpychające, np. czerwony+niebieski. Wiadomo, że strój odzwierciedlał pozycję społeczną, więc naturalnym dla ludzi bogatych było używanie barwników intensywnych i drogich, tak jak właśnie czerwień i niebieski.

Inną ciekawostką były suknie ślubne. Dzisiaj tradycją jest noszenie białych sukien, jednak kiedyś stosowano fioletowy materiał!

I najbardziej makabryczne: kobiety kiedyś do depilacji używały
smoły, a koszule były szyte na nich samych, więc nie można było ich zdjąć. W efekcie noszono przez dłuuugi okres tę samą odzież bez zdejmowania...

Przestępce przykuwano do ściany. Do naczynia wrzucano węże. Naczynie było zakończone lejkiem, lejek umieszczano w zaszczytnym miejscu skazanego. Naczynie podgrzewano. Węże w panice uciekały do lejka a potem do odbytu skazanego. Potem wygryzały sobie dziurę w skazanym i wychodziły.

Piwo wareckie było znane już w średniowieczu. Wielbicielem tego piwa był m.in. nuncjusz papieski Gaetano. Po powrocie do Rzymu zachorował poważnie na wrzód w gardle. Majacząc w gorączce wyszeptał: Biera di Warka (Piwo z Warki). Obecni przy tym duchowni sądząc, że chodzi o jakąś mało znaną świętą zaczęli się głośno modlić "Santa Biera di Warka ora pro nobis" (czyli: "święte piwo z Warki módl się za nami"). Gaetano wybuchnął śmiechem (pękł wówczas wrzód) i dzięki temu wyzdrowiał...

Do łaźni w Krakowie (były 4) ludzie biegli najczęściej nago w ręczniku z powodu kradzieży pozostawianych ubrań. Łaźnie odwiedzano dwa razy w tygodniu - tam pito, urządzano imprezy. Państwo młodzi przed ślubem odwiedzali łaźnię - panna młoda z 15 pannami a pan młody z 10 kawalerami.

Życzenie "na zdrowie" po kichnięciu wzięło się z Francji, z czasów, gdy w Europie szalała "czarna śmierć". Zarażonych dżumą męczyło kichanie, kichającemu więc życzono "na zdrowie" by kichanie nie było objawem choroby.

Katar w Średniowieczu leczono wkładając choremu do nosa cebule z musztarda.

Chrobry bardzo często zapraszał przestępców, którzy osobiście mu zawinili do łaźni i bił ich do utraty przytomności. Następnie kazał opatrzyć rany i ... obdarowywał delikwenta cennymi darami.

W Londynie radni postanowili zbudować w poprzek rzeki Fleet - latryny, których zawartość opadała od razu do rzeki, a czasem na płynącą barkę.

W Anglii istniał ponury zwyczaj testowania dzieci urodzonych w piątek - gdyż uważano, że osoba urodzona tego dnia będzie wiodła ponure życie.
Dlatego dziecko sadzano w niebezpiecznym miejscu - np. na wysokiej gałęzi i czekano. Jeżeli zaczynało płakać, było uznawane za nieprzydatne i zabijane, jeżeli się śmiało mogło dalej żyć.

W Anglii (w innych częściach Europy pewnie też) wiejskie dzieci były nagie do czasu gdy zaczynały chodzić (dopiero wtedy robiono im ciuchy). Jeżeli było zimno dziecko kładziono przy ogniu. Jednak dzieci często ulegały wypadkom, o czym świadczy fakt istnienia prawa, które mówiło: jeżeli kobieta położy dziecię przy ogniu, a mężczyzna będzie na tym ogniu grzał wodę i ta woda wykipi, parząc dziecię na śmierć, kobieta winna być ukarana.

A żebracy ? A żebracy często łamali dzieciom nogi i ręce, by przechodnie dawali hojniejsza jałmużnę.

Zebrane z forów http://www.historia.org.pl oraz http://www.historycy.org .

Jeżeli znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Średniowieczu, koniecznie dodaj je w komentarzu!

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 732
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 663
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 772
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 466
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 920
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1273
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241799
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111981
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122478
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

  Verona,  22/09/2007

Węże mogą sobie "wygryźć dziurkę" ?

Artykuł świetny :). Ja lubię średniowiecze, dużo przyjemniej się o nim uczyło niż o II WŚ.

  lowca,  22/09/2007

Kapitalny zestaw ciekawostek. No takiego średniowiecza nie znałem, choć co nieco o nim się słyszało. Ja do tego zestawu mogę dodać informację o sposobie na to by torturowani nie przeszkadzali zbytnio władcy. Jedną z kar było wpychanie w różne części ciała tzw. gruszki której zadaniem było zadawanie obrażeń wewnętrznych. Ale jednym z zastosowań tego przyrządu było właśnie uniemożliwienie wydania zb ...  wyświetl więcej

  Tatiana,  22/09/2007

Ale to tą gruszkę wpychali do gardła?

  lowca,  22/09/2007

nie tylko... W ten sposób zwyczajnie torturowano (tyły), karano za występki z szatanem (przód) i dodatkowo niejako używano tego narzędzia jako tłumika. Cóż... średniowiecze :)

Całkiem sprytny ten Chrobry...

Gratuluję, ten artykuł został wyróżniony i znajduje się na liście grupy "Najlepsze z najlepszych" ( http://www.eioba.pl/g9/najleps(...)epszych ).

  michalina  (www),  26/09/2007

Hmmm...Ból głowy po wyciągnięciu mózgu na pewno przechodził...
Bardzo ciekawy artykuł:)

Z ciekawostek to jeszcze wiem, że oprócz tego że długo nosili na sobie jakieś ubrania to też długo, szczególnie kobiety, nie zmieniały fryzury. Te wytworne koki były bardzo pracochłonne dlatego pozostawiano je na głowach nawet kilka miesięcy. Wiadomo, że róznego rodzaju brzydactwa się tliły w takich własach, ale jak sobie z tym radzili już nie pamiętam. Równie często sie myli jak i przebierali ocz ...  wyświetl więcej

  Max King,  27/02/2009

Dzisiaj na wielu wsiach też nie ma toalet w domach...

Z wytwornymi kokami radzono sobie w ten sposób, że eleganckie damy miały wytworne kowadełko, młoteczek i wytworne szczypczyki, nawet ze złota... i służba wytwornie im wyławiała wszy, po czym wytwornie je unicestwiała.. a zostawiane pachnących pamiątek w korytarzach Luwru to była normalka :)

Ludzie, czy wy naprawdę nie odróżniacie epok? Większość waszych "przykładów" to epoki późniejsze od średniowiecza.

  Paweł Korn  (www),  18/02/2008

"A żebracy często łamali dzieciom nogi i ręce, by przechodnie dawali hojniejsza jałmużnę." - żeby znaleźć takie przypadki nie trzba cofać się do średniowiecza, niestety :|
Jeśli zaś chodzi o te węże, to jeśli mogę spytać, skąd masz tę informację ? :>

Ze wszystkich tych rzeczy wiedziałem tylko o tym, że ludzie nie uchodzili za wzór higieny;) Dobry artykuł:)

  Mirosław T  (www),  26/05/2008

Lekki i miły artykuł. Polecam każdemu, nawet moim dzieciom. Tak powinny wyglądać rozmowy o historii w szkołach (oczywiście z wyłączeniem ćwiczeń na żywo podczas omawiania tortur). Moje dzieci uważają średniowiecze za najnudniejszy okres w historii. Może teraz zmienią swoje zdanie. Podziękowania dla autorki :) Dla takich artykułów warto grzebać w zasobach Eioba.

  smakosz,  24/07/2008

Chrobry nie tylko sprytny był, ale także poczuciem humoru tryskał, oto i przykład:
( w czasie wyprawy kijowskiej)

Zwycięski wódz, dobywszy z pochew miecza uderzył nim w Złotą Bramę, gdy zaś ludzie jego się dziwili, czemu to czyni, wyjaśnił im to ze śmiechem a wcale dowcipnie : " Tak jak w tej godzinie Złota BRama miasta ugodzoną została tym mieczem, tak następnej nocy ulegnie siostr

...  wyświetl więcej

Artykuł ciekawy i owszem. Mam tylko jedą uwagę krytyczną. Powiązanie nudy z nazwą epoki jest conajmniej zaskakujące. Jej geneza jest powszechnie znana. Chyba, że mediewistyka tak bardzo się zmieniła.

  logiczny,  17/11/2008

Pochodzenie słowa sukinsyn
Gdy rodziło się nieślubne dziecko karmiono je na głównym rynku przy ludziach psim mlekiem, od oczywiście suki, która miała młode :).

  ,  06/02/2009

Ciekawe, czy o naszych metodach za 1500 będzie się tak samo mówiło....

Bardzo ciekawe.Mam pewną ciekawostkę.
Thietmar o czasach Bolesława Chrobrego:"Jeśli ktoś spośród ludzi ośmielił się uwieść cudzą żonę lub uprawiać rozpustę, spotyka go natychmiastowa, następująca kara: prowadzi się go na most targowy i przymocowuje doń wbijając gwoździe poprzez mosznę z jądrami. Następnie umieszcza się obok nóż i pozostawia się mu trudny wybór: albo tam umrzeć, albo odciąć ową część ciała"
Źródło ciekawostki :"Przewrotna historia Polski".

Przelenstwo chinskie glosi: - 'Obys zyl w ciekawych czasach!' Zycie w Sredniowieczu mozna bylo z powodzeniem uznac za przeklenstwo,choc podobno kazde czasy maja to do siebie.Jednak pomimo wielu drastycznych odczuc,powodowanych zyciem w naszej konsumpcyjnej epoce modernizmu,nie zamienilabym jej na zadna z minionych.Wielka jej zaleta jest sposobnosc przezycia w miejscu i czasie bez wojny a umiejetne ...  wyświetl więcej

Ja słyszałem również o sposobie na pot ;]

Pod pachy i w inne potliwe miejsca wkładano suszone jabłka. One pochłaniały pot;] Często tą metodę stwosowano na balach bo w życiu codziennym nie było to tak potrzebne ;]

Ja słyszałem że gdy jakiś rycerz wracał z dalekiej podróży to kładł głowę na kolanach swojej pani, a ta wyjmowała mu z włosów różne pchły, wszy itp. i unicestwiała je na specjalnym często bogato zdobionym kowadełku specjalnym młoteczkiem.

Świetny artykuł

  ,  25/04/2009

Ciekawe ciekawostki. cyt " Katar w Średniowieczu leczono wkładając choremu do nosa cebule z musztarda.

Ciekawe czy z sarepską czy z pikantną?

cyt" W Londynie radni postanowili zbudować w poprzek rzeki Fleet - latryny, których zawartość opadała od razu do rzeki, a czasem na płynącą barkę.

Autor zapomniał pewnie dopisać, że czasami i ludzie mieli latrynowe maseczki.

Poszukuję informacji na temat muzeów w Polsce, Europie a także na całym świecie, w których można podziwiać dobrze wykonane rekonstrukcje strojów historycznych. Oczywiście oryginalne stroje średniowieczne też mogą być. Dodatkowo chcę stworzyć listę ekranizacji gdzie pojawiają się wierne rekonstrukcje strojów średniowiecznych.

  Adrian,  31/05/2009

artykuł świetny, a propos chciałbym żyćw takich czasach gdzie poziom technologiczny był dość niski nie wiem czemu ale lubię te czasu

"Wielu osobom wieki średnie kojarzyły się z nudą (stąd też nazwa - Średniowiecze)"... Co ma piernik do wiatraka? Uważano w tamtych czasach, że są one czymś pomiędzy pierwszym a drugim pojawieniem się Chrystusa, a więc okresem pośrodku skali czasu. Stąd nazwa - medius aevus, średni wiek. Ale za pracowitość jakieś punkty się oczywiście należą...

Średniowiecze ma powiązania z działalnością Temples, czyli Templariuszami, którzy pod nazwą: Zakon Rycerzy Ubogich ( ciekawa nazwa ! ) potrafili wybudować tylko w samej północnej Francji ponad 100 katedr gotyckich !
Czy wyobrażacie sobie jakim majątkiem w sensie finansowym dysponowali ?
A to największe perełki: Chartres,Paris,Rouen,Reims, Rennes,Caen...itd
Czesi na Hradczanach swoją katedrę gotycką budowali przez 600 lat !

Zakon Rycerzy Ubogich ? Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona jak już.

  ble1988  (www),  01/11/2009

O średniowieczu jest napisane także na moim blogu.
http://nieznanahistoria.blox.p(...)ie.html
http://nieznanahistoria.blox.p(...)zu.html

co do solenia mózgu to organ rzecz jasna stawał sie słony jak mniemam :)

ojjjj myślałem że tu na portalu są artykuły na poziomie.
Niestety ten powyżej, to stek bredni. Powtarzanych bzdur, dla ludzi totalnie nie znających historii.
Dlatego dziwi mnie poklask czytaczy.

Konkretnie, przebywający w Polsce za czasów piastowskich podróżnik Al-Bekri pomylił łaźnie z chałupami, tak było ich dużo.
Smaganie zaś wierzbowymi witkami w czasie kąpieli był

...  wyświetl więcej

  Bilbo Bagins  (www),  25/02/2010

Czym te węże wygryzały dziurę? Bujda na resorach, jak cała reszta.

  mattim,  25/02/2011

Dokładnie to samo pomyślałem czytając to zdanie... wąż wygryzie dziurę... dalej już nawet nie czytam!

  Jutta,  31/05/2010

W życiu nie czytałam większych głupot!!! Jestem pracownikiem muzeum, przez 5 lat studiów nie spotkałam się z czymś takim, ale nie skomentuję nic poza ubiorem, bo to jest moja specjalizacja. Owszem, czerwone tkaniny były drogie, ale nie z powodu barwnika, a z powodu środków chemicznych, które utrwalały kolor. Natomiast niebieski był barwą łatwo dostępną. We Francji były całe wsie specjalizujące się ...  wyświetl więcej

Głównie to brednie lub ciekawostki nie z tych czasów.
Nie węże, a szczury. A jeśli chodzi o tortury i kary śmierci średniowieczne, to polecam forum historycy.org .
Co do ciekawostek : kastracja Mieszka II nastąpiła przez silne ściśnięcie jego genitaliów przez powróz, o ile dobrze pamiętam z Galla Anonima.

Władysław Kopaliński w pozycji "Słownik mitów i tradycji kultury" podaje wiele ciekawych legend, anegdot dotyczących nie tylko okresu średniowiecza, w każdym razie polecam, tym którzy chcieliby wejść w klimat różnych okresów historycznych, znajdujące się w nim hasła, opisy mitów i wydarzeń, doskonale w tym pomagają. Ciekawie napisany artykuł, z przyjemnością go przeczytałem.

Ciekawe...

  Tomasz Het  (www),  14/09/2010

Bardzo fajny wpis, otrzymujesz punkty. I takich więcej

Dzięki za artykuł!
Kliknij raz tu:
http://pokazywarka.pl/pomaganie/

Zapewne jesteś po kursie szybkiego czytania,lecz mimo wszystko przez 3 min.obskoczyć 10 art...nie zły wynik.Pogratulować...oczywiście pięknej dziewczyny.

Nawet jak w tym artykule są jakieś drobne nieścisłości odbiegające od faktów to i tak miło się czyta :)

Genialny artykuł!

Naprawę fajny artykuł :)

  b_mysta  (www),  27/05/2011

Fajny artykuł, a informacje niezwykle ciekawe :)

  hirko  (www),  21/12/2011

Jakie to szczęście, że ten okres w dziejach świata mamy już za sobą :)

  kanels,  25/10/2012

Większego steku bzdur nigdy wcześniej nie przeczytałem...
Ludzie w średniowieczu myli się prawie że codziennie, oczywiście chłopi co drugi/trzeci. Ludzie przestali się myć dopiero w renesansie, twierdzili że jak przestaną się myć to dżuma nie przeniknie przez brud w ich ciała. Jeżeli ktoś by tak leczył ból głowy, to po pierwszym pacjencie takiego "europejskiego lekarza" pogonili by z wioski ...  wyświetl więcej

  aelithe,  27/01/2013

muszę zarzucić artykułowi błąd merytoryczny
średniowieczny lekarz nie wykonywał zabiegów; to była praca chirurga, fryzjera lub kowala.
chirurgów do stanu lekarskiego włączono dopiero na przełomie XIX i XX wieku; z resztą do dzisiaj np. w krajach anglosaskich dalej ten podział jest widoczny - chirurga nie tytułuje się jako lekarza. Podobnie w XIX wieku zabroniono wykonywania operacji ...  wyświetl więcej

Po co cofac sie w czasie?
Zapraszam do Watykanskiej prowincji nad Wisla:
MASZ PROBLEMY ZDROWOTNE. NIE MA PROBLEMU.
Oto oficjalna lista licencjonowanych Watykanskich Świętych Patronów/Specjalistów w chorobach i dolegliwościach:

ól brzucha - św. Erazm bp męczennik
Ból gardła - św. Błażej męczennik
Ból głowy - św. Anastazja, św. Dionizy, św. Teresa

...  wyświetl więcej

naprawde dobry i ciekawy art.
Jwsli dotad jakos nie przepadalam za historia to widze, ze warto poswiecic czas zamiast na ogladanie bzdetow :P

  lewi,  22/08/2014

Z początkiem XII stulecia życie naukowe, które do niedawna tak wspaniale się rozwijało w świecie islamu, zaczęło przygasać. Zostało jednak na nowo rozbudzone w Europie, gdzie kolejne grupy uczonych powoływały do istnienia instytucje będące poprzedniczkami współczesnych wyższych uczelni. W połowie XII wieku założono uniwersytety w Paryżu i Oksfordzie. Następnie na początku XIII wieku powstał uniwer ...  wyświetl więcej

TAAAK, co do węży to coś tu nie gra, słyszałem o wygłodniałych szczurach umieszczanych w rondlu mocowanym do brzucha, rondelek podgrzewano pochodnią a szczury wygryzały w miękkim brzuchu dziurę, kiedyś znajomy jak to usłyszał, chciał przetestować na byłej zonie, jednakże, że była przy tuszy miał szczury zamienić na bobry ...

Witajcie :)
Coś mi nie pasuje z tymi fioletowymi sukniami ślubnymi w średniowieczu - otóż barwniki fioletowe były jeszcze droższe od niebieskich i czerwonych a zatem nie każda panna młoda mogła sobie na to pozwolić, zaś przypuszczam, że raczej tylko jedna kasta mogła - byli to purpuraci w Watykanie :) Natomiast sztuczne barwniki fioletowe i podobnych barw opracowali wynalazcy w XVIII i XIX ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska