Login lub e-mail Hasło   

Wordpress vs. Lifetype

W miarę swoich skromnych możliwości postaram się porównać te dwa systemy zarządzania blogami. Zanim jednak to zrobię chciałbym zaznaczyć, że skrypt Wordpress służy do zar...
Wyświetlenia: 5.421 Zamieszczono 06/10/2007
nbsp;   W miarę swoich skromnych możliwości postaram się porównać te dwa systemy zarządzania blogami. Zanim jednak to zrobię chciałbym zaznaczyć, że skrypt Wordpress służy do zarządzania blogiem (w ilośći 1), natomiast Lifetype jest nieco bardziej zaawansowaną platformą służącą do tworzenia i zarządzania blogami (w ilości którą wytrzyma serwer).

    Wordpress

Bez wątpienia najbardziej popularny darmowy CMS do zarządzania blogiem. Od jakiegoś czasu masowo wykorzystywany do stawiania blogów pozycjonujących inne strony www. Najczęściej blogi oparte na tym skrypcie są po prostu SPAMEM, ale całe szczęście Google sobie z nimi radzi (w miarę).

Istnieją jednak blogi w niemałej ilości zarządzane za pomocą Wordpress'a i muszę powiedzieć, że są całkiem niezłe.

Cechy 

  • Dopracowany i  stabilny. Nie przydażyły mi się jeszcze żadne "zgrzyty" podczas wykorzystywania Wordpress'a (a wykorzystuje go do bólu;). Nie zacina się nawet przy bezpośrednim wprowadzaniu dużej ilości kodu. Nie słyszałem również o jakiejkolwiek utracie informacji z bazy (wynikającej z błędów skryptu). Nie licze tutaj sytuacji w których ktoś grzebał w kodzie.
  • Prostota. Zarówno jeśli chodzi obsługę panelu administracyjnego jak i sam skrypt. Nawet osoby nie posiadające dogłebnej znajomości php są w stanie wprowadzić kosmetyczne poprawki, których ewentualnie potrzebują.
  • Bezpieczny. Nie istnieje CMS do którego nie można byłoby się "wgryźć" lub przynajmniej coś napsuć, ale a przypadku Wordpress'a to wcale nie jest takie łatwe.
  • Mnóstwo wtyczek, częste aktualizacje. Na prawdę częste! Istnieje możliwośc dodania ogromnej ilości opcji, trzeba tylko poszukać w sieci, a w dodatku instalowanie ich jest całkiem prościutkie.

    Lifetype

Mniej popularny (przynajmniej w Polsce) skrypt, który pozwala na tworzenie i zarzadzanie blogami (liczba mnoga) tworzonymi w obrębie jednej domeny.

Cechy 

  • Niestabilny. Niestety ten system nie jest już tak pewny.  Już kilka razy zdarzyło mi się, że odmówił posłuszeństwa.  Trzeba uważać zwłaszcza z kopiowaniem tekstów do edytorka, gdyż czasami zaczyna szaleć, albo po prostu pokazuje liste błędów. Zdarzyło mi się nawet spowodować, że przez jeden "niewłaściwy" wpis padły wszystkie blogi stworzone za jego pomocą:(
  • Mnóstwo opcji. Obsługa panelu administracyjnego tego CMS'a jest nieporównywalnie trudniejsza niż w przypadku Wordpress'a. To jest zarówno wada jak i zaleta. Między innymi mamy możliwośc zdecydowanie bardziej szczególowego przypisywania funkcji autorom, ciekawe możliwości wyświetlania wpisów i kombinowanych ustawień kategorii. Po prostu coś dla bardziej zaawansowanych.
  • Statystyki w panelu. To mi się podoba najbardziej. Nie słyszałem o takiej możliwości Wordpress'a więc jeśli również taką posiada toniech mnie ktoś poprawi. Mianowicie w panelu możemy sprawdzić sobie linki z których miały miejsce wejścia do konkretnego posta. To całkiem fajna funkcjonalność. Można zobaczyć np. po wpisaniu jakich słów w google internauci trafiają do naszych wpisów.

Podsumowanie

Myślę, że jednoznacznie nie można określić, który system CMS dwóch wyżej wymienionych jest lepszy. Zarówno jeden jak i drugi ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja jednak osobiście radziłbym, żeby po prostu zastanowić się co jest nam tak naprawdę potrzebne. Jeśli ktoś chce prowadzić jednego bloga to śmiało może robić to na Wordpress'ie. Wystarcza on w zupełności i daje całkiem duże możliwości. Lifetype polecałbym dla osób, które mają ochotę i czas na trochę zabawy z samym skryptem. Zarządzanie Lifetype'em zajmuje tyle czasu, że na pisanie bloga zostaje go już niewiele;) Jednakże poznanie go na pewno wzbogaci każdego o nowe ciekawe doświadczenia.

Podobne artykuły


19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4314
16
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2563
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 52649
24
komentarze: 5 | wyświetlenia: 20705
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2781
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2774
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64479
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 5998
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 11488
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 11026
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13732
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 9031
 
Autor
ArtykułMyślę że Wordpress jednak wygrywa. Jego zaplecze techniczne, programistyczne, jak i społeczność zgromadzona wokół projektu jest nieporównywalnie większa. Tego nie można nie wciąć pod uwagę.

  Paweł Korn  (www),  07/10/2007

Masz rację. Duża liczba użytkowników pociągneła za sobą techniczny rozwój projektu, albo na odwrót jego jakość zapewniła mu taką popularność, albo po prostu było to pierwsze dobrze wypromowane i trafione rozwiązanie dla blogerów:)

Ja sądzę że to sukces porównywalny np. z sukcesem Gadu-Gadu. Pewna szczególna opcja/kilka opcji przesądziło o popularności. To coś, co trudno naśladować - bo jak zgadnąć co to za szczegół?

Jak dla mnie Wordpress bije wszystkie systemy blogowe na głowę.

  Paweł Korn  (www),  21/10/2007

Pod wieloma względami owszem, ale jest jeden istotny argument przeciw. Google znacznie chętniej, pomimo gorszej optymalizacji indeksuje podstrony Lifetype'a. Być może jest to podobna sytuacja jak z qlwebami. Blog na wordpesie jest gorszy od innych dlatego, że jest na Wordpresie...być może;)

  oldml,  09/02/2008

Kiepsko dobrane skrypty do porównania. Równie dobrze można by porównać motor vs. autobus.
To nie ma sensu.

Ale tak ogólnie to na Wordpress 'ie się bardzo dobrze pracujeDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska