Login lub e-mail Hasło   

Kilka porad dla dziewczyn :)

Krótki poradnik dla dziewczyn, który pochodzi z książki wydanej w 1966 pod znamiennym tytułem "Dbaj o siebie - praktyczne rady dla kobiet żyjących na wsi". Uwaga: niektóre fragmenty są drastyczne!
Wyświetlenia: 144.923 Zamieszczono 10/10/2007
Krótki poradnik dla dziewczyn... pochodzi z książki wydanej w 1966 pod znamiennym tytułem "Dbaj o siebie - praktyczne rady dla kobiet żyjących na wsi". Polecam wszystkim, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat higieny zdrowego odżywiania i zdrowego seksu. Z góry zaznaczam, że niektóre fragmenty są drastyczne. Więc zaczynamy:

"Rozpowszechniło się obecnie noszenie butów gumowych - gumiaków. Są one niedrogie, łatwe do utrzymania w czystości i praktyczne na błoto".

"Regularne oddawanie stolca, częste opróżnianie pęcherza też dodatnio wpływają na samopoczucie kobiety".
"Trzeba koniecznie i obowiązkowo mieć w domu oddzielną dużą miednicę do mycia się i mniejszą miedniczkę do podmywania[...] Karmienie w miednicy prosiąt, cieląt lub kur jest niedopuszczalne".
"Do wycierania nóg powinno się mieć ręcznik lub czystą ściereczkę. Nie można używać do tego celu ścierek do garnków [...]"

"W zasadzie powinno się chodzić jak najwięcej z gołą głową[...] Jednak do przyrządzania posiłków i dojenia krów należy zakładać na głowę cienką chusteczkę".

"Pończochy i skarpety powinny być czyste, aby nie cuchnęły potem. Gdy się drą, trzeba je wycerować albo wprawić całe pięty, a nawet stopy z cholewki starej pończochy".

"Częstość zbliżeń małżeńskich jest zależna od wieku, temperamentu,
stanu zdrowia, wykonywanej pracy itp. Nie ma co do tego jakichś szczególnych zaleceń poza tym, że najodpowiedniejsze są godziny wieczorne przed snem, aby małżonkowie mogli wypocząć do rana. Stroną kierującą w intymnym życiu małżeńskim jest mężczyzna, bo tak jest zbudowany i takie już jest prawo przyrody".

"Do obowiązków małżeńskich kobiety należy współuczestniczenie w zbliżeniu płciowym, a nawet troska o nadanie mu atrakcyjniejszej, bardziej estetycznej i higienicznej oprawy".

"Srodki zapobiegające ciąży (srodki antykoncepcyjne) można nabyć w każdej aptece bez recepty, inne dla mężczyzn, a inne dla kobiet. Dla mężczyzn są osłonki gumowe czy nylonowe, tak zwane "prezerwatywy" [...] Lecz i ten środek nie jest całkowicie pewny, bo osłonka może pęknąć".

"Jak może mąż dbać o żonę? Po pierwsze: nie ciągać żony bez nadzwyczajnej potrzeby do ciężkich prac w polu i w obejściu. Weźmy przykładowo nakładanie na wóz gnoju lub rozrzucanie go po polu".

"Majtki powinna nosić w zimie i w lecie każda kobieta, młoda czy stara. Chronią one organy rodne kobiety przed przeziębieniem i przed dostaniem się do nich kurzu z różnymi zarazkami [...] Można sobie u kupnych majtek podłużyć nogawki doszywając kawałki ze starych tegoż koloru lub dorobić szydełkiem czy na drutach [...] Majtki powinny być zawsze czyste. Aby się w kroku szybko nie zabrudziły i nie cuchnęły moczem, nie trzeba po oddaniu moczu podrywać się za prędko, ale osuszyć krocze specjalnym papierem higienicznym, ligniną czy kawałkiem starej, czystej szmatki".

"Podajemy jeszcze jeden prosty i wygodny sposób urządzenia sobie kąpieli, mianowicie w mocnym plastykowym worku przeciwmolowym. W kąciku do mycia albo wprost w izbie, a w lecie nawet w jakiejś zamkniętej sieni, drewutni czy
stodole rozebrać się i wejść do tego plastykowego worka ustawionego dnem na podłodze lub na ziemi i zawiniętego jak do wsypania do worka pierwszego koszyka ziemniaków".

"Bardzo zalecane jest np. stosowanie zamiast kremu świeżo wytopionego smalcu (nie solonego!). Podobno w wielu krajach kobiety używają go z powodzeniem".

"Praktyczne mężatki przygotowują sobie czyściutką szmatkę lub specjalny miękki ręcznik do wytarcia się od dołu zaraz po stosunku z mężem (ruchem w tył ciała), by nie wycierać się koszulą i nie brudzić pościeli".

"Po umyciu twarzy należy oczy tylko wysuszyć ręcznikiem, przykładając go lekko do oczu. Nie wolno ich trzeć ręcznikiem czy wgniatać". "[...]

"Podpaski można nabyć gotowe, ale każda kobieta może sobie także je bez żadnego kosztu sama uszyć [...] Podpaski trzeba często zmieniać - bardzo niezdrowo i nieprzyjemnie jest nosić zbyt mokre czy zaschnięte. Zdjęte podpaski moczy się w zimnej wodzie przez kilka godzin, potem płucze, pierze mydłem w gorącej wodzie i wygotowuje. Idąc w gości lub w drogę, trzeba
wziąć z sobą podpaskę na zmianę. Aby brudnej nie nosić ze sobą, zrobić na drogę taką, którą można by zakopać lub wyrzucić do ustępu".

"Głowę należy myć przynajmniej co 2-3 tygodnie specjalnym szamponem do włosów lub delikatnym mydłem [...] Gnidy - bardzo szpecą kobietę, bo są jakby szyldzikiem z napisem, że we włosach jest albo było robactwo".

"Nie powinno się trzymać w jamie ustnej zepsutych zębów ani korzeni - trzeba je usunąć [...] Gdy nie ma własnych zębów, powinno się wstawić zęby sztuczne".

"W lecie dobrze jest zwilżyć piasek czy trociny wrzątkiem odchody drobiu wnosi się potem do sieni i do izby. W dodatku w lecie ściągają do tych resztek chmary much z całej okolicy, cisnąc się drzwiami i oknami do kuchni, gdzie z nogami umazanymi w kurzym pomiocie łażą po naszym jedzeniu i wpadają w garnki [...] Nie można pozwolić na to, by tuż przed progiem dzieci załatwiały swoje potrzeby naturalne".

"Ustęp w obejściu potrzebny jest bardzo domownikom, a przede wszystkim kobietom, które bardziej narażone są na zaziębienie przy załatwianiu swojej potrzeby na dworze. Brak ustępu źle działa także na samopoczucie kobiety, bo zamiast wygodnie usiąść w ustępie, musi się rozglądać, aby jej kucającej ktoś nie naszedł. A i muchy przylatujące wprost z ludzkich, nie zakrytych, odchodów - najpierw kobiecie przy garnkach dokuczają. Kobieta, czując się odpowiedzialna za zdrowie rodziny i swoje, powinna być stanowcza w domaganiu się, żeby przy jej obejściu stał odpowiedni, szczelnie zbudowany ustęp zamykany, zakryty od dołu, aby wiatr nie podwiewał i muchy nie miały dostępu".

"Dorosłej, zdrowej osobie można zrobić lewatywę nawet w pozycji zgiętej jak do kopania ziemniaków. Po mniej więcej 5 minutach chory oddaje stolec".

"Wesz lonowa zwana "mendewesz", oblepia skórę owłosioną w dolnej części ciała; łatwo ją skądś przywlec do domu, ale i łatwo wytępić, posypując miejsca przez nią zaatakowan azotoksem lub nacierając octem sabadylowym".

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1427
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 587
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 993
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 864
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 711
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 653
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 581
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 633
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 930
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 407
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 579
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 332
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 492
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 421
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje
Grupy  flora,  10/10/2007

Ale się uśmiałam, jak to czytałam :D

a ja zastanawiam się co jest śmiesznego w tym tekście? dodając : "uwaga! niektóre fragmenty są drastyczne'", powinnaś najpierw upewnić się czy twoja rodzina nie wywodzi się ze wsi, ponad to cieszyć się, że nie przyszło ci żyć w tamtych czasach bez cywilizacji..to tylko moja opinia, ale wydaj mi się, że ten tekst nie jest zabawny ani przyjemny..

Jak tak czytam drogie dzieci wasze żarty z tego artykułu to trwoga i załamanie bierze.
Kahiri Ubuntu, 13/05/2009
pokaż komentarz ukryj komentarz -1
odpowiedz

miedniczkę do podmywania? no nie mogę, hicior:)! <--- tak dziewczynko miedniczke bo nie każdemu mamusia i tatuś nawet w dzisiejszych czasach bidet zamontowali, nie wspominając o tym że w roku 1966 kana

...  wyświetl więcej

Poprzednie pokolenia nie miały tak łatwo, lekko i przyjemnie jak my - nie da się zaprzeczyć. Niemniej kilka tekstów w tym artykule jest zabawnie napisanych. Np. "Po umyciu twarzy należy oczy tylko wysuszyć ręcznikiem, przykładając go lekko do oczu. Nie wolno ich trzeć ręcznikiem czy wgniatać" - to jak poradnik dla niepełnosprawnych intelektualnie.
Albo to: "Do obowiązków małżeńskich kobiety ...  wyświetl więcej

  zxz,  18/10/2009

A mi się wydaje, że powinnaś nabrać dystansu do świata. :3

Mi także :)

  Tatiana,  10/10/2007

Kobiety zawsze miały ciężko... Świetny artykuł!

Całkiem śmieszne.

  mirahina,  14/10/2007

jeszcze wieksza ciemnota to czytala:)

Czemu tak piszesz?

  adam  (www),  14/10/2007

Prawie spadłem z krzesła jak to czytałem.

Zauważyłem że ktoś wrzucił na Wykop: http://www.wykop.pl/link/30082(...)iewczyn

  mrf,  07/12/2007

... mam zawał ze śmiechu:):)

Ten pomysł z azotoksem jak na dzisiejsze czasy wydaje się bardzo osobliwy. Do tego mycie głowy raz na 2-3 tygodnie. Zaczyna mi się wydawać w kontekscie artykułu że niepotreebnie marnuję wodę (żart)

  h2o_86,  05/03/2008

Dobre ☺
Już zapomniałam jak sama takie poradniki czytałam z tymże o kobietach miejskich haha to były czasy.
Samemu trzeba było zdobywać wiedze. Teras młodzi mają łatwiej wpisują w google i mają odpowiedź prawie na wszystko.
pozdrawiam

  Edyta  (www),  02/05/2008

W dzisiejszych czasach to może to i wydawać się śmieszne, ale wtedy na pewno nie było. Dzisiaj takie postępowanie wydaje się być absurdem, ale jeszcze nie tak dawno temu bylo traktowane bardzo serio i były to rzeczy normalne.

Super ubaw :)
W końcu się dowiedziałem konkretnie jak często należy myć głowę :)
Szkoda że takiej dokładnej rady nie było w przypadku prania skarpet :)

  Kajzerka,  18/09/2008

A za 50 lat będą się z nas śmiać :P

Wcześniej, i nie tylko śmiać, również potępią.

  swistak  (www),  09/11/2008

" Stroną kierującą w intymnym życiu małżeńskim jest mężczyzna, bo tak jest zbudowany i takie już jest prawo przyrody". Toż to Szariat ! .Pozostałe rady bardzo cenne i aktualne .Więcej mydła a mniej dezodorantów .

Ależ się ubawiłam. Przerażające jest to, że ktoś się do tego stosował. A jeszcze gorsze to, że mógł się nie stosować :)

Interesujące ;)

Częste mycie skraca życie-to pasuje do tego artykułu.Ale skoro teraz liczy się zapach ,taki świat.....jednak wolę ten współczesny...trudno mi sobie wyobrazić sex z kobietą ...z artykułu

"Pończochy i skarpety powinny być czyste, aby nie cuchnęły potem" Hahaha xD Trzymajcie mnie xD "Głowę należy myć przynajmniej co 2-3 tygodnie specjalnym szamponem do włosów lub delikatnym mydłem" To chyba dwa najlepsze xD Artykuł świetny, czekam na kolejne takie, mam niedobór śmiechu :P

miedniczkę do podmywania? no nie mogę, hicior:)!

  angua,  20/11/2009

Nie rozumiem co w tym takiego śmiesznego... Jakbyś nie miała innego wyjścia, to też byś z takowej miedniczki korzystała. Ciesz się, że teraz są prysznice i tysiące kosmetyków. Kiedyś tego nie było i kobiety też musiały sobie jakoś radzić z higieną.

z czego sie smiejecie??? Teraz brudasow nie brakuje??? Do tej pory niektorzy ludzie na wsiach nie maja lazienki i chodza do drewnianego wychodka. Byloby wspaniale gdyby sie przykladnie myli nawet w misce,
Co ciekawe to jeszcze w Warszawie niektorzy ludzie maja szamba, bo 'kanaliza nie doszla':)))

tak kiedyś było, np. sławojki rozpowszechniono dopiero w okresie międzywojennym, na dodatek nie wszędzie, zwłaszcza były zabór rosyjski był do tyłu... a ludność musiała się uczyć wielu rzeczy, to nawet nie jest śmieszne... ale też się uśmiałam :-)

Totalna żenada.

Czynności, które dla nas są dziś codziennością, mogą okazać się szczytem prostoty i prymitywizmu dla przyszłych pokoleń, taka jest już kolej rzeczy;)

dawniej kobiety jednak nie miały łatwo. Jestem ciekawa czy takie poradniki były obecne w każdym domu :-)

lol ?

"Stroną kierującą w intymnym życiu małżeńskim jest mężczyzna, bo tak jest zbudowany i takie już jest prawo przyrody, do obowiązków małżeńskich kobiety należy współuczestniczenie w zbliżeniu płciowym" - JESTEM OBURZONA

  lazy_woj  (www),  15/10/2014

Dobre i praktyczne porady. Mam nadzieję, że dziś każda już się stosuje ;) Ciekawe jak to będzie wyglądało za 50 lat...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska