Login lub e-mail Hasło   

Wiedeń - miasto w mieście czyli dzielnica "Innere Stadt"

„Innere Stadt” to dosłownie „Miasto wewnętrzne” czyli – inaczej mówiąc – miasto w mieście. Dzielnica znajdująca się między Leopoldstad...
Wyświetlenia: 1.938 Zamieszczono 18/10/2007

„Innere Stadt” to dosłownie „Miasto wewnętrzne” czyli – inaczej mówiąc – miasto w mieście. Dzielnica znajdująca się między Leopoldstadt (północny-wschód), Landstrasse (wschód), Wieden i Mariahilf (południe), Neubau i Josefstadt (zachód) oraz Alsergrund (północ) jest najstarszą dzielnicą Wiednia, obejmuje jego zabytkowe obszary i centrum. Podzielona została na kwartały - Stubenviertel (północny-wschód), Kärntner Viertel (południowy-wschód), Widmerviertel (południowy-zachód) i Schottenviertel (północny-zachód).

Do 1850 roku była ekwiwalentem Wiednia, dopiero po tych latach wyodrębniła się jako osobna dzielnica w rozbudowującym się mieście. To właśnie na Innere Stadt znajdziemy jedne z istotniejszych atrakcji turystycznych stolicy Austrii. Od najstarszych kościołów jak Ruprechtskirche i Maria am Gestade (najstarszy kościół gotycki w Wiedniu), przez barokowy Peterskirche, siedzibę arcybiskupa Stephansdom po jedyną czynną przedwojenną synagogę – Stadttempel z 1825 roku - której nie zniszczono w czasie tzw. kryształowej nocy. Poza zabytkami sakralnymi są tu też obiekty sztuki – jak prestiżowy Teatr Zamkowy czyli Burgtheater stworzony w 1741 roku za czasów panowania Marii Teresy, częściowo odbudowany po wojennym bombardowaniu czy galeria Albertina z 1768 roku z jedną z największych na świecie kolekcji grafik. Wciąż to nie wszystko. Na Innere Stadt znajdziemy także największe wiedeńskie muzeum Naturhistorisches Museum czy pałac cesarski Hofburg. Na Placu Graben, podłużnym prostokącie, stanowiącym dość istotną część miasta, stoi barokowa Kolumna Morowa – Pestsäule. Postawił ją Leopold I jako swoiste podziękowanie za ocalenie go od epidemii dżumy w 1679 roku, w miejscu chowania zwłok. Kolumna postawiona przez Leopolda I wykonana była z drewna, dopiero później Matthias Rauchmiller zaprojektował kolumnę z marmuru. Mamy tu też Wiedeńską Operę Państwową (Staatsoper), która swoją działalność rozpoczęła od wystawienia w 1869 roku „Don Giovanniego” – opery Mozarta. Jednym słowem – jeśli zobaczymy Innere Stadt to tak, jakbyśmy zwiedzili prawie cały stary Wiedeń.

Rozrost miasta i wojna sprawił, że w ostatnich latach ilość mieszkańców najstarszej dzielnicy Wiednia bardzo szybko zmalała. Jeszcze w 1869 roku w Innere Stadt mieszkało ponad 68 tys osób, a jedenaście lat później dzielnica wzbogaciła się o 10 tys. mieszkańców więcej. Za to już w 2005 roku odnotowano zaledwie 17 tys. zamieszkałych osób. Ponad połowa z nich to wyznawcy religii rzymskokatolickiej, dużo mniej jest wyznawców prawosławia, protestantyzmu i judaizmu. Około 20 proc. mieszkańców Innere Stadt nie należy do żadnej grupy wyznaniowej. Poza Austriakami, dzielnicę zamieszkują Serbowie, Niemcy, Węgrzy i Chorwaci.

Zwiedzając zabytki Wiednia warto zatrzymać się na nocleg. Hotele w Wiedniu oferują dla swoich klientów atrakcyjne ceny noclegów i niepowtarzalny klimat oraz miejscową kuchnie. Pierwszym po wojnie prezydentem dzielnicy, choć tylko przez kilka miesięcy, był Theodor Köpl. Aktualnie, od 2005 roku, nad Innere Stadt władzę sprawuje Ursula Stenzel. W reprezentacji Innere Stadt w chwili obecnej znajduje się 18 radnych z Austriackiej Partii Ludowej (Österreichische Volkspartei), 13 z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (Sozialdemokratische Partei Österreichs), 7 austriackich Zielonych (Die Grünen - Die Grüne Alternative) i dwóch radnych z Austriackiej Partii Wolnościowej (Freiheitliche Partei Österreichs). Spacer po Innere Stadt to spacer przez historię, sztukę i kulturę. Jeśli będąc w Wiedniu nie odwiedzimy Innere Stadt, to tak, jakbyśmy w Wiedniu nigdy nie byli, a spędzenie kilku nocy w jednym z licznych hoteli i apartamentów rozsianych po okolicy będzie niezapomnianym przeżyciem.

Zapraszamy do Wiednia ! 

Podobne artykuły


19
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5540
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1421
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 808
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1106
9
komentarze: 37 | wyświetlenia: 5662
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5665
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 35478
27
komentarze: 38 | wyświetlenia: 156161
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2565
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9808
18
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10445
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12507
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 54975
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska