Login lub e-mail Hasło   

Humanizacja miejsca pracy

W mediach nieustannie słyszy się o problemach ze znalezieniem pracy, o bezrobociu - malejącym lub rosnącym. Rozmawia się o tym gdzie i jak najłatwiej będzie można zarobić. Nie m...
Wyświetlenia: 3.093 Zamieszczono 13/12/2007

W mediach nieustannie słyszy się o problemach ze znalezieniem pracy, o bezrobociu - malejącym lub rosnącym. Rozmawia się o tym gdzie i jak najłatwiej będzie można zarobić. Nie mówi się jednak zbyt często, o tym w jakich warunkach się pracuje, czy są one zdrowe, bezpieczne i higieniczne. A przecież ergonomia i ekonomika pracy, to podstawa!

Dyscyplina wiedzy jaką jest ergonomia powstała z myślą o humanizacji miejsca pracy. Cel jaki sobie postawiono to odpowiednie dopasowanie czynnika ludzkiego, otoczenia i maszyn, tak by praca była wykonywana jak najefektywniej, jednak niskim kosztem zdrowia człowieka. Chcąc osiągnąć taki stan rzeczy zaczęto badać poszczególne zawody oraz typy pracy (statyczna, dynamiczna), by poznać i wyeliminować czynniki obciążające organizm. Wszelkie wyniki są spisywane, a metody radzenia sobie z chorobami zawodowymi, korektami pozycji, kontrolowaniem wydatkowanej energii cały czas udoskonalane.


Polski naukowiec B. Jastrzębowski, który wymyślił nazwę „ergonomia", określił samą dyscyplinę jako „naukę o pracy", a w swoim programowym artykule (1857r.) skupił się na wykorzystaniu „nauki przyrody" do przeniesienia jej do miejsca pracy. Ergonomia jako dziedzina wiedzy istnieje od 150 lat. Z Polski szybko rozprzestrzeniła się na cały świat, a także inne niż praca dziedziny życia. Powstawały instytuty, towarzystwa zajmujące się polepszaniem warunków pracy. Pod koniec lat 60 ubiegłego wieku zaczęto wykładać ergonomię na uczelniach, powoływać zespoły ergonomiczne w biurach projektujących maszyny. Dziś także tworzy się zgodnie z zasadami ergonomii przedmioty użytkowe, myśli się również o ergonomicznych warunkach życia. Dlaczego więc tak często zapominamy o ergonomii, zwłaszcza my Polacy?


Najważniejszą przyczyną może być nie samo „zapominalstwo", lecz raczej niewiedza. Mimo że pomysłodawcą samej dyscypliny był Polak, o ergonomię pracy w Polsce nie dba się wystarczająco dobrze. Także swawola pracodawców jeśli chodzi o przestrzeganie zasad BHP, ignorowanie przez pracodawców przepisów zobowiązujących do zapewnienia właściwego stanowiska pracy nie jest tutaj bez znaczenia. Ergonomia jako nauka interdyscyplinarna jest bowiem ściśle powiązana z medycyną pracy, fizjologią, BHP.


Zatem ważną kwestią, jeśli chodzi o dobre warunki pracy jest przestrzeganie przepisów BHP, a co za tym idzie przeprowadzanie właściwych szkoleń. W miejscach wymagających specjalnej higieny używane powinny być odpowiednio dostosowane ubrania robocze, w niektórych przypadkach niezbędna jest specjalistyczna odzież BHP. O te aspekty pracy, jak i wszelkie inne, musi oczywiście zadbać pracodawca. Przepisy BHP zobowiązują każdą zatrudniającą osobę do przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa, poinstruowania w razie zagrożenia, zadbanie o to by stroje robocze były wygodne i wystarczająco często zmieniane, a samo stanowisko pracy, dobrze oświetlone i bezpieczne.


Z higieną pracy związane są także urlopy oraz higiena wypoczywania. Są one równie ważne, jak dobre warunki w miejscu pracy. Jeśli wolnego czasu po pracy jest zbyt mało, nie poświęca się godziny dziennie swoim prywatnym sprawom, a rocznie nie wypoczywa się choćby przez dwa tygodnie, słowem - nie pamięta się o ergonomii w domu, ergonomiczne miejsce pracy może nie pomóc w utrzymaniu organizmu w dobrej formie. Zatem, pracuj zdrowo, bezpiecznie, po ludzku, wypoczywaj często i wymagaj takiej możliwości od pracodawcy.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1268
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1106
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 562
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 681
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 724
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 769
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 375
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 754
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 614
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska