Login lub e-mail Hasło   

Światy równoległe okiem naukowców

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.sm.fki.pl/SMN.php?nr=swiaty_rownolegle
Czy wszechświat – albo jak kto woli „nasz wszechświat” jest tylko garścią kosmicznego pyłu wśród nieskończonej ilości światów równoległych...
Wyświetlenia: 52.800 Zamieszczono 04/01/2008
nbsp;
Czy wszechświat – albo jak kto woli „nasz wszechświat” jest tylko garścią kosmicznego pyłu wśród nieskończonej ilości światów równoległych? Naukowcy coraz częściej przyznają, iż równoległe rzeczywistości mogą nie być jedynie sferą fantastyki.

Rzecz rodem ze sfery science-fiction, możliwość istnienia wielu wszechświatów, od dawna intryguje fizyków, matematyków a także kosmologów.

Możemy nie być w stanie, przynajmniej na razie, udowodnić ich obecności – twierdzi wielu poważnych naukowców, ale istnieją poważne przesłanki, aby przypuszczać, że równoległe wymiary nie są jedynie ludzkim wymysłem.

Ukryte światy przejawiają się w filmie „Złoty Kompas”, opartym na pierwszym tomie trylogii Philipa Pulmana pt. „His Dark Materials” („Mroczne Materie”). Film opowiada historię sieroty żyjącej w równoległym świecie oraz towarzyszącej jej zwierzęcej manifestacji jej własnej duszy. Bohaterka odkrywa m.in. sekret skażonego pyłu, który wycieka z równoległej rzeczywistości. Poza wszelkimi fantastycznymi aspektami w książce Pullmana przejawia się idea, która nie przeczy nauce.

- Pomysł istnienia wielu wszechświatów nie jest jedynie sferą fantastyki – pojawia się w kilku naukowych teoriach i zasługuje na poważniejsze traktowanie – powiedział Aurelien Barrau, francuski fizyk z CERN (Europejskiej Organizacji Badań Nuklearnych). Multiverse (Multiwszechświat) nie jest dłużej modelem, jest konsekwencją naszych modeli – wyjaśnił Barrau.

Istnieje kilka sprzecznych i nakładających się teorii odnośnie równoległych wszechświatów, ale większość bazuje na prostej zasadzie nieskończoności wszechświata zakładającej, iż wszystko co może się wydarzyć miało już albo dopiero będzie miało miejsce.

Rozpatrzyć można to na podobnym przykładzie: istoty będące naszymi kopiami mogą żyć w podobnym do naszego systemie słonecznym a nawet czytać w tej chwili podobne słowa, w tym samym języku.

Istnienie podobnych sobowtórów nie przejawia się tylko we współczesnej fizyce, ale zawiera się w fakcie, iż wszechświat jest nieskończony i raczej podobnie wypełniony materią, jak wskazują to ostatnie obserwacje astronomiczne – stwierdził kosmolog Max Tegmark z Bostonu.

Kolejny ślad istnienia wielu wszechświatów pojawia się w teorii chaotycznej inflacji (ang. chaotic inflation), która stwierdza, iż wszystkie równoległe światy rozprzestrzeniają się tak szybko, iż pozostają poza zasięgiem, nawet dla obiektu, który mógłby się poruszać wiecznie z prędkością światła.

W dokumencie opublikowanych w 1957 r., matematyk Hugh Everett z Princeton University wykazywał w jaki sposób teoria kwantowa przewiduje fakt dzielenia się jednej klasycznej rzeczywistości na kilka oddzielnych i jednocześnie się toczących.

- Światy nie są przestrzennie podzielone, ale istnieją jakby na zasadzie „równoległych wszechświatów” – mówi Barrau.

Istnieje wiele zjawisk, jak np. czarne dziury, zagięcia przestrzeni czy nawet kształt i ruch Ziemi, które niegdyś odrzucane były jako naukowe herezje, zanim zostały udowodnione w wyniku eksperymentów, choć nie zawsze mogły być obserwowane – zauważył Tegmark.

Według niego staje się coraz bardziej jasne, iż modele „multiwszechświata” mogą zostać wkrótce empirycznie przebadane.

Źródło: AP Npn

Podobne artykuły


23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2573
32
komentarze: 24 | wyświetlenia: 9188
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10484
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18715
14
komentarze: 20 | wyświetlenia: 4077
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 33357
53
komentarze: 50 | wyświetlenia: 32720
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 10107
20
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28232
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12263
14
komentarze: 38 | wyświetlenia: 4012
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4665
13
komentarze: 22 | wyświetlenia: 6003
 
Autor
ArtykułUkryte światy przejawiają się w filmie „Złoty Kompas”,

A w innych filmach są inne ciekawsze światy? A może Matrix jeśli już mowa o filmach!

  robertcb  (www),  31/01/2011

Równoległe wszechświaty wyjaśniają pochodzenie treści naszych marzeń sennych.

Oto moja teoria, w oparciu o fizykę kwantową.

http://radioamator.elektroda.e(...)sc.html

Po pierwsze nie zgadzam sie z teza nieskonczonosci wszechswiata. Wszechswiat moze nam sie wydawac, ze nie ma konca, ale w przyrodzie nie ma nieskonczonosci. Poza tym, jezeli istnieja skupiska materii podobne do naszej obserwowalnej czesc wszechswiata, to w dalszym ciagu bedzie to jeden wszechswiat, tylko budowa jego bedzie inna niz sadzimy. Ponadto, nikt jeszcze nie udowodnil mozliwosci odksztalcz ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  23/11/2008

Uważam ,ze wiekszy sens ma mnożenie swiatów wirtualnych w przestrzeni bioemergetycznej niż materialnych .

  texior,  11/04/2009

bardzo fajnie jest pokazane w filmie "Faceci w Czerni"-Man in black jak na końcu filmu pokazują jaki może być wszechświat : )

Hipoteza Wielkiego Wybuchu budziła kontrowersje od momentu swojego powstania. W niekończącym się procesie prób jej empirycznej weryfikacji pojawiło się więcej nowych problemów niż tych, które udało się do tej pory rozwiązać. Hipoteza Wielkiego Wybuchu przeżywa obecnie swój największy kryzys, gdyż nie potrafi w satysfakcjonujący sposób wyjaśnić najnowszych obserwacji astronomicznych. Właśnie z tego ...  wyświetl więcej

Jak dotychczas tylko teoria Big Bang w sensowny sposób tłumaczy pochodzenie i właściwości promieniowania tła.

Nie wiem dlaczego ale wszechświat kojarzy mi się z grą MMO gdzie Big-bang to ładowanie gry w którym galaktyki to servery a gracze mają swoje planety. Bo przecież niewiara w obce cywilizacje to tylko egocentryczność zrodzona z kościoła oraz strach przed tym co niewiadome. A jeżeli wliczyć w to pare bilionów planet na jedną galaktyke gdzie mieszczą się tysiące galaktyk w jednej supergalaktyce itd... to możliwość że jesteśmy sami jest znikoma.

  robertcb  (www),  20/01/2011

Potwierdzam możliwość prawdziwości kwantowej teorii wielu światów Hugh Everetta.
David Deutsch ją nieco zmodyfikował do stałej liczby wszechświatów.
Ta interpretacja tłumaczy kilka znanych paradoksów w fizyce.
Polecam mój artykuł opisujący świadomość, jej połączenie z mózgiem i krótki przegląd zagadnien naukowych.

Czarne dziury, teoria superstrun, czas urojony - kiedyś nie można było sobie nawet wyobrazić świata, który funkcjonujeKwa poza modelem fizyki Newtonowskiej. Kwantowa teoria wielu światów Everetta jest jeszcze jedną konsekwencją paradoksów fizyki cząstek.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska