Login lub e-mail Hasło   

Boks cieni dla duchowej i fizycznej harmonii

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-126,11,58,Nauka_i_(...)ii.html
Skorzystaj z krótkiej lekcji nauczyciela Feng`a „...chcesz poznać i zrozumieć Tai Chi spróbuj myśleć jak myśleli moi przodkowie. To co widać na zewnątrz to nie jest Tai Ch...
Wyświetlenia: 1.059 Zamieszczono 30/10/2006
Skorzystaj z krótkiej lekcji nauczyciela Feng`a „...chcesz poznać i zrozumieć Tai Chi spróbuj myśleć jak myśleli moi przodkowie. To co widać na zewnątrz to nie jest Tai Chi – Tai Chi jest w środku. To co widzisz jest tylko manifestacją tego jak zmieniają się i uzupełniają elementy wszechświata. Dobre Tai Chi to takie, które można ćwiczyć bez przerwy, to takie, które łączy to co było, jest i będzie. Jeśli wykonujesz ruchy ćwiczeń i myślisz, że to Tai Chi jesteś wbłędzie. To nic nie znaczy jeśli nie przenikną do ciała i wzmocnią energią mentalną koncentrację i pogłębią świadomość. Kiedy nabierzesz właściwości pomagające regulować ciało, kiedy swoje cele będziesz realizował w praktyce i twoje właściwości zaczną funkcjonować w Twoim codziennym życiu, kiedy zyskasz lepszą świadomość siebie i innych utrzymując w harmonii ciało w trakcie stania, siedzenia i każdej codziennej czynności wtedy to będzie TAI CHI CHUAN...”

Wywodzące się z tradycji taoistycznych, oszczędzających energię ćwiczeń style wewnętrzne odznaczają się nieprzeciętnymi walorami. W tradycji Chińskiej od dawna panował pogląd, iż bez ruchu nie ma życia i człowiek który się nie rusza częściej choruje i w konsekwencji szybciej umiera. Jako ćwiczenia w różnym stopniu zastosowania służyły tzw. ChiKung (Qigong) łączące ruch, oddech i koncentrację umysłu. Gdy jak rekreację zaczęto uprawiać różnego rodzaju odmiany sztuki wojennej dostrzeżono, że powolne ruchy takich styli jak TaiChiChuan (Taijiquan) czy BaguaZhang przynoszą efekty w zakresie profilaktyki zdrowotnej przy okazji wzmacniając ciało w stopniu o wiele większym niż ChiKung.

W Chinach do dzisiaj czymś normalnym jest uprawianie TaiChiChuan jako systemu pomocnego w leczeniu dolegliwości związanych z układem wieńcowym, kostno - stawowym lub oddechowym. Ćwiczony przez ludzi starszych ma spełnić cel, którym jest wzmocnienie ciała fizycznego i krążenia krwi. Wolne ruchy technik podtrzymują sprawność organizmu nie narażając go jednocześnie na uszkodzenia lub kontuzje spowodowane gwałtownymi zmianami stanu ciała, zmęczenie lub wyczerpanie. Ćwiczący łatwiej dostosowuje się do zmian otoczenia i lepiej znosi stresy. Uczy się pozostawać w harmonii zarówno z własnym ciałem jaki i otaczającą go rzeczywistością, ludźmi, przyrodą.

W trakcie ćwiczeń ustępują wszelkie nietypowe dla funkcji organizmu spięcia, spowodowane nierównomiernym obciążeniem w trakcie pracy czy innych codziennych obowiązków. Ruchy tych styli pierwotnie służyły do walki, gdzie rozwój skuteczności technik musiał iść w parze z prawidłowym funkcjonowaniem ciała dlatego też pewne nasuwające się wnioski pozwoliły na szerokie upowszechnienie TaiChiChuan najpierw w Chinach, a następnie w innych krajach na świecie. Dzisiaj widok ludzi ćwiczących w skupieniu powolne ruchy stał się popularny także w Polsce.

Moim cichym marzeniem jest to aby równowaga i harmonia ciała i umysłu zapanowała nad naszym targanym sprzecznościami światem i to dzięki ludziom propagującym spokój wewnętrzny i pogodę ducha nawet w trakcie niezbędnej czasem walki z własnymi słabościami.

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1058
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1129
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 654
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 346
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1725
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 306
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 660
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1138
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 338
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142902
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245514
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
Artykuł

Powiązane tematy

piękny artykuł szkoda że taki krutki tai chi to lekarstwo na ten rozpędzony do granic morzliwości świat polecam wszystkim WARTO : ))))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska