Login lub e-mail Hasło   

Zasady homeopatii

Homeopatia jest metodą leczenia mającą swoich zagorzałych przeciwników i zwolenników. Niestety antagoniści z reguły nie zgłębiają istoty sprawy,nie mówiąc o jakimkolwiek doświadczeniu z metodą.
Wyświetlenia: 1.994 Zamieszczono 10/03/2008

Homeopatia jest metodą leczenia zaburzeń funkcjonowania całego organizmu prowadzących do rozwoju choroby . Ponieważ celem stosowanych leków jest pobudzenie przemian zmierzających do regulacji istniejących nieprawidłowości , środki stosowane w homeopatii mają swoją odrębną specyfikę.

Do leczenia używa się preparatów w bardzo dużych rozcieńczeniach , które w normalnym stężeniu wywołałyby objawy podobne do istniejących zaburzeń w ustroju ( homeo-podobieństwo). Zgodnie z teorią homeopatii wielokrotne rozcieńczanie i wstrząsanie roztworu , dostarcza energii ("potencjonalizowanie") i utrwala "odcisk" rozpuszczanej substacji w strukturze krystalicznej rozcieńczalnika( pierwotnie woda).
    Leki stosowane w homeopatii powstają z substacji które w normalnym stężeniu wywołałyby w organizmie reakcje jak najbardziej zbliżone do objawów choroby.Zastosowanie leku przetworzonego homeopatycznie samoregulację ustroju. Dlatego mówi się , że homeopatia jest leczeniem przyczynowym ponieważ zmierza do likwidacji przyczyny choroby, a nie zniesienia jej objawów.
Ujmując to obrazowo jeśli pomieszczenie jest zalewane przez cieknący kran- homeopata będzie zmierzał do naprawy kranu , alopata do usuwania wody z pomieszczenia.
    Metoda leczenia podobieństwami ma swoje korzenie w zamierzchłych czasach. Jej przejawy spotykamy w różnych kulturach .Współczesne podwaliny homeopatii stworzył Samuel Hahnemann nazywany ojcem homeopatii.
Od jego czasów pojawiło się wiele odmian metody mających swoje nazwy . Dla odróżnienia metodę leczenia wprowadzoną przez Hahnemanna nazywamy homeopatią klasyczną.

Obecnie wyróżnia się homeopatię kliniczną , homeoterapię , homotoksykologię , terapię Bacha,Schuesslera i in.

Homeoterapia ( kompleksy ) jest metodą gdzie stosuje się leki złożone z kilku leków homeopatycznych w celu objawowego leczenia powszechnych dolegliwości nie wymagających z reguły interwencji lekarza ( katar,przeziębienie,itp).

 

Ciekawą odmianą homeopatii jest homotoksykologia. Podstawy homotoksykologii ogłosił w 1952 roku niemiecki lekarz Hans Heinrich Reckeweg. Stworzył on nowe syntetyczne ujęcie medycyny , biologii molekularnej i cybernetyki . Podstawą teorii jest założenie, że każdy proces w organizmie, również chorobowy jest celowym działaniem ustroju. Tak więc choroba jest wyrazem walki obronnej „cybernetycznego układu przepływu” człowieka z zewnętrznymi i wewnętrznymi homotoksynami. Leki stosowane w terapii są kompleksami homeopatycznymi uaktywniającymi tory enzymatyczne, podnoszącymi odporność, immunomodulacyjnymi, pobudzającymi detoksykację i własną reaktywność organizmu. Terapia ma wspomóc organizm i uierunkować go na usuwanie toksyn wywołujących schorzenie.

    Osobiście stosuję homeopatię w różnych odmianach od kilkunastu lat , również w skojarzeniu z innymi metodami leczenia. Jest ona często zaskakująco skuteczna, ale również bywa bezsilna , tak jak inne sposoby leczenia ( w tym tzw.medycyna uniwersytecka).

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 920
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 714
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1189
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1322
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1553
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1536
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1312
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 719
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1289
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 541
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 524
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 904
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 444
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  oldml,  13/03/2008

Mirku, ocenię ten tekst nisko:
- fatalna interpunkcja
- na temat leków homeopatycznych (w tym na EIOBA) można poczytać więcej
- po przeczytaniu nie wiem o co Ci chodzi
Jeżeli chcesz zachęcić kogoś do odwiedzenia Twojego serwisu i skorzystania z Twoich usług, to daj coś więcej na początek.

  adamus,  14/03/2008

następny nic nie dający chłam

A ja daję 3 bo jak widzę, że ktoś się dopiero co zapisał, to należy go wspierać i mu pomagać, aby się nauczył rozbudowywać artykuły, a nie od razu odpalać i zniechęcać. Czy niektórym zależy na tym, aby ludzi z eioba wystraszać i odstraszać? Jak się nie poprawi, to go można wyrzucić albo na niego nie klikać, ale nie każdy jest wirtuozem pisarstwa he i to tez trzeba wziąć pod uwagę. Jak się coś nie podoba, to napisać co! Fakty podać, i już!

I masz rację, Andromedo. Nie naśladuję Cię jednak - daję "4", ponieważ jest to całkiem dobry - wg mnie - artykuł. Jedynie za krótki nieco. Przydałoby się rozszerzenie. I nieważne, że są już na "eiobie" materiały n.t. homeopatii - każdy następny tekst poszerza wiedzę.

Mirku - nie poddawaj się i nie zniechęcaj! Rób swoje. Masz wiedzę i wiarę. Wiedza wiarę podbudowuje. A Ty masz pomagać cierp

...  wyświetl więcej

Będziemy cie zatem wspierać, bo jak widzisz fajnych ludzi na eiobie jak janusz jest paru :-) Jak masz z czymś problem, albo nie wiesz jak obsługiwać edytorek, to napisz, bo wiem, że jest trudno czasem, a tym bardziej jak pracujesz jeszcze zawodowo i zawód wymaga poświęcenia! Ja tam zmienię punktację jak dodasz coś do artykułu. Jeno się nie zniechęcaj!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska