Login lub e-mail Hasło   

O przeziębieniu w 43 punktach. Dowiedz się więcej, choruj mniej.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://kokurewicz.wordpress.com/2008/04/(...)kaszel/
Przeziębienie dopada raz w roku niemalże każdego. Warto dowiedzieć się o nim trochę więcej. W artykule przeczytasz aby jak mu zapobiec i jak je leczyć skutecznie.
Wyświetlenia: 13.692 Zamieszczono 14/05/2008


Dzisiaj podzielę się z Tobą informacjami dotyczącymi choroby przeziębieniowej. Po przeczytaniu tego posta będziesz wiedzieć: co to jest przeziębienie, skąd się bierze, jakie są objawy i jak przebiega. Wyjaśnię Ci także jak zapobiegać, leczyć, oraz jakie są możliwe powikłania przeziębienia.

Czym, jak i kiedy się zarażamy?

1. Przeziębienie jest zakaźną chorobą wirusową. Atakuje górne drogi oddechowe - błonę śluzową gardła i nosa.
2. Dopada nas najczęściej między październikiem a kwietniem gdy zbytnio damy sobie w kość, albo się zapomnimy.
3. Niewyspanie, złe odżywianie, silny stres oraz wysiłek ponad miarę są częstymi czynnikami, które wpływają na osłabienie zdolności naszego organizmu do obrony przed wirusami i innymi paskudztwami.
4. Wirusy desantują do naszego organizmu głównie poprzez ręce zakażone wydzieliną nosową. Osoby przeziębione dotykają swojego nosa i spojówek, a następnie dotykają rąk innych ludzi. Wirusy przeżywają godzinami na rękach i twardych powierzchniach.
5. Drobnocząsteczkowe aeorozole przenoszone drogą kropelkową w czasie mówienia, kaszlu i kichania nie przenoszą się daleko i zawierają niewiele wirusów.
6. Większość osób przeziębia się 2 - 4 razy każdego roku. Jest to powszechne, normalne zjawisko w życiu człowieka.

Jakie są objawy, jak przebiega choroba?

7. Typowe objawy - pączkują jeden po drugim, ale nie zawsze wszystkie występują!
8. Pierwszy rzut choroby: ból gardła, ból przy przełykaniu, kichanie, złe samopoczucie, niewielka gorączka, osłabienie i bóle mięśniowe - objawy te ustępują w ciągu kilku dni.
9. Drugi rzut choroby: zatkanie i wyciek z nosa oraz kaszel. Mogą dołączyć się ból głowy, ucha, chrypa. Drugi rzut objawów skłania większość szukających ulgi Pacjentów do wizyty u lekarza.
10. Maksymalne nasilenie objawów występuje zwykle około 3 - 4 dnia i ustępuje do 7 dni. Zwykle po czwartym dniu choroby jest już z górki.
11. Wydzielina z nosa, pojawiająca się w okresie maksymalnego nasilenia choroby, może stać się gęsta i ropna, a choroba może być błędnie rozpoznana jako bakteryjne zakażenia zatok przynosowych.
12. Powikłania: na szczęście rozwijają się dość rzadko m.in. zapalenie spojówek, zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie migdałków, zapalenie płuc.

Jak się leczy przeziębienie?

13. Proste przeziębienie nie powoduje poważnych problemów medycznych, a jego objawy prawie zawsze ustępują samoistnie.
14. Nie ma żadnych skutecznych leków przeciwwirusowych, które pozwalałyby wyleczyć przeziębienie!
15. Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów.
16. Przeziębienie przyczynia się do częstego stosowania leków dostępnych bez recepty i na receptę!
17. Gdy się przeziębisz uważaj na swoją kieszeń!

Jak sobie radzić z dolegliwościami?

18. Wskazany jest odpoczynek przez kilka dni, ale nie ma koniecznej potrzeby leżenia w łóżku - aktywność powinna być w zgodzie z tolerancją na chorobę.
19. Stop! Alkohol! Stop! Papierosy!
20. Kaszel: u osób dorosłych korzystne może być zastosowanie dekstrometorfanu (lek przeciwkaszlowy), ale nie wykazano jego skuteczności u dzieci i nastolatków!
21. Jeśli bardzo dokucza Ci kaszel i jest on Twoją główną dolegliwością, to możesz poprosić lekarza o przepisanie recepty na preparat prosty dekstrometorfanu np. tabletki Acodin, albo syrop TussiDrill
22. Jeśli prócz kaszlu występują inne dokuczliwe objawy, to lepszym wyborem będzie dekstrometorfan w preparacie zlożonym np. Gripex Max (paracetamol, pseudoefedryna, dekstrometorfan) lub Gripex Noc (paracetamol, pseudefedryna, dekstrometorfan i chlorfenamina)
23. Kodeina nie jest skuteczna w leczeniu kaszlu wywołanego przeziębieniem - dlatego nie ma tutaj większego sensu popularny Thiocodin.
24. Mukolityki(leki rozpuszczające flegmę) są skuteczne zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Najpopularniejsze są syropy zawierające bromheksynę (Flegamina) albo ambroksol (tych jest cala masa np. Ambrosol, Ambroxol, Deflegmin, Flavamed, Mucosolvan etc.) - dostępne bez recepty i skuteczne.
25. Katar i zatkanie nosa: miejscowe (donosowe) i doustne środki zmniejszające przekrwienie błon śluzowych nosa łagodzą objawy ze strony nosa i mogą być stosowane u nastolatków i dorosłych do 3 dni! Wystarczy jedna dawka na dzień! Możesz poprosić lekarza o przepisanie kropli do nosa z oksymatazoliną.
26. Temperatura > 38`C. Gorączkę skutecznie możesz zbijać paracetamolem lub kwasem acetylosalisylowym, czyli aspiryną. Gdy gorączką utrzymuje się powyżej 7 dni, trzeba wybrać się do lekarza.

Zapomnij raz na zawsze o antybiotykach w przeziębieniu!

27. Nie wykazano skuteczności antybiotyków w łagodzeniu objawów lub skracaniu czasu choroby - nie odgrywają one żadnej roli w leczeniu przeziębienia!
28. Stosowanie antybiotyków niesie ze sobą ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego!
29. Antybiotyki w przeziębieniu to Twoje stracone pieniądze! $$$$$
30. Narasta oporność bakterii na antybiotyki i mogą nie zadziałać kiedy będą potrzebne!

No dobrze o antybiotykach to już wiem, a co witaminą C, jeżówką i cynkiem?

31. Jeżówka (Echinacea) - na podstawie przeglądu Cochrane`a wyciągnięto wnioski, że nie ma silnych potwierdzonych badań, że produkty zawierające jeżówkę skutecznie leczą przeziębienie lub zapobiegają jego wystąpieniu
32. Witamina C – po pierwsze: w przeglądzie Cochrane`a wykazano, że przyjmowanie 200 mg lub więcej witaminy C na dobę nie zmniejsza znacząco nasilenia objawów lub czasu ich trwania, gdy rozpoczęto podawanie witaminy po wystąpieniu objawów przeziębienia.
33. Po drugie: witamina C jest skuteczna w profilaktyce pierwotnej i zapobiega wystąpieniu przeziębienia! (do 50% mniejsza zapadalność)
34. Cynk – co prawda cynk może hamować rozwój wirusów, ale nie wykazano żadnych korzyści ze stosowania cynku w przeziębieniu!
35. Zapamiętaj! Witamina C, preparaty jeżówki, cynk nie są zalecane w leczeniu objawów przeziębienia – szkoda pieniędzy!

A inhalacje, ręczniki na kaloryferach i płyny?

36. Udowodniono, że powietrze o zwiększonej wilgotności oraz przyjmowanie większej ilości płynów może złagodzić objawy przeziębienia.
37. Inhalacje z olejkiem mentolowym zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa powodując uczucie chłodu w nosie, dodatkowo lekko znieczulają miejscowo śluzówki.

Co z domowymi sposobami?

38. Gorące herbatki ziołowe lub inne gorące napoje łagodzą ból gardła i kaszel.
39. Póki co, nie udało mi się dotrzeć do badań naukowych dotyczących zastosowania czosnku, syropu z cebuli, gorącego mleka na noc oraz miodu w leczeniu przeziębienia. Z praktyki jednak wiem, że wielu Pacjentom domowe sposoby przynoszą znaczną ulgę i z tego względu są warte polecenia.

Zapobieganie

40. Jeśli możesz, unikaj kontaktu z osobami przeziębionymi.
41. Nie dotykaj nosa lub oczu po kontakcie z osobą przeziębioną.
42. Myj dokładnie ręce, szczególnie po wydmuchaniu nosa.
43. Wietrz dobrze pomieszczenia.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci temat choroby przeziębieniowej. Jeśli czegoś nie rozumiesz, masz jakiekolwiek pytania lub zwyczajnie chcesz wyrazić swoją opinię – zapraszam do komentowania posta.

Pozdrawiam zdrowo!
Konrad Kokurewicz

Artykuł pochodzi z bloga http://kokurewicz.wordpress.com

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3022
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1131
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3410
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2728
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3798
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2175
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2222
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2180
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 906
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 642
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1704
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2113
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dużo informacji, wiele naprawdę przydatnych, do tego dobrze się czyta. Ocena może być tylko jedna: 5.

  pidipius,  15/05/2008

Brawo.
Większa świadomość ogłupianych reklamami pacjentów to bardzo dobry kierunek. Świadomy pacjent pamięta o profilaktyce i przy okazji oszczędza pieniądze.
Dziękuję za ten artykuł i proszę o więcej.

Jestem zaskoczony ... co do antybiotyków to media namawiają do ograniczenia stosowania jednak co do domowych metod ... Na katar najlepsze są kamienie. Dokładnie 7 kamieni. Stosowanie: do kieszeni wkładamy 7 kamieni, każdego dnia wyjmujemy tylko 1 kamień. Po wyjęciu ostatniego - katar przechodzi.

  robweks  (www),  14/09/2014

Wniosek z tego taki, że bardzo ważna jest profilaktyka i odpowiednie dawki m.in. witaminy C, które zmniejszają ryzyko przeziębienia. Pomóc mogą też domowe sposoby przeciwko przeziębieniu, które je złagodzą. Wszystkich zainteresowanych takimi metodami zapraszam na http://www.naprzeziebienie.pl.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska