JustPaste.it

W czym Linux jest lepszy od Windowsa?

W jakich dziedzinach Linux nie pozostawia szans Windowsowi? Czemu Linux zyskuje coraz większą popularność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w moim artykule.

W jakich dziedzinach Linux nie pozostawia szans Windowsowi? Czemu Linux zyskuje coraz większą popularność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w moim artykule.

 

Wielu ludzi pyta mnie często co takiego świetnego jest w Linuksie, że jego użytkownicy nie przestają się nim chwalić. Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jednak postaram się dziś jej udzielić. Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć, że będę tu opisywał jedynie zalety względem Windowsa, nie odwrotnie. Nie jest tajemnicą, że ze względu na dominacje Microsoftu w świecie systemów operacyjnych nie wszystkie aplikacje są wydawane na inne platformy co na szczęście powoli ulega zmianie.


Wygląd

Jest to element który odgrywa ważną rolę w ocenie systemu operacyjnego. Znam ludzi, którzy uważają że Linux to "ten czarny wiersz poleceń", ma się to na szczęście nijak do rzeczywistości. Na tym polu użytkownicy Linuksa naprawdę nie mają się czego wstydzić. Zarówno GNOME jak i KDE pozostawiają w tyle menadżery okien z systemów Windows.

b04446161ea4d71cbad03eb183e48d67.pngStandardowy pulpit GNOME

Statyczne efekty to nie wszystko na co może pozwolić sobie współczesny Linux. Dzięki menadżerowi efektów graficznych Compiz-Fusion możliwe jest wygenerowanie bardzo zaawansowanych wizualnie okien. Falujące podczas przeciągania okna, pulpit 3D czy spalające się po zamknięciu aplikacje to tylko niektóre z możliwości Compiza. Poniżej filmik który prezentuje go w całej okazałości.

Video thumb


Prostota

Wśród ludzi wciąż panuje przekonanie, że Linux to system przeznaczony tylko dla bardzo doświadczonych użytkowników którzy poradzą sobie z instalowaniem urządzeń z poziomu konsoli i samodzielnym kompilowaniem programów, jest to kolejny mit.
Otóż po instalacji Linuksa Ubuntu (która trwała niewiele ponad 15 minut) nie musiałem instalować do dodatkowo żadnych, podkreślam żadnych dodatkowych sterowników co nawet dla mnie było sporym zaskoczeniem. System bez problemu wykrył modem Neostrady, drukarkę, skaner a nawet mój telefon. Urządzenia takie jak aparat czy odtwarzacz mp3 są wykrywane i instalowane automatycznie bez pytania o to użytkownika, jak to ma miejsce w systemie Windows (bo właściwie po co pytać :). Po kilkusekundowej instalacji są natychmiast dostępne w systemie.

Na koniec tego akapitu chciałbym zaznaczyć, że nie w każdym przypadku instalacja sprzętu przebiega tak pomyślnie jak u mnie, jednak błędy występują głównie w przypadku instalacji starszych urządzeń.

Łatwa instalacja programów

Po instalacji systemu Ubuntu otrzymujemy nie tylko w pełni skonfigurowany sprzęt ale również spory wachlarz zainstalowanych w systemie aplikacji. W ich skład wchodzą m.in. :

- Pakiet OpenOffice.org zawierający arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu i program do tworzenia prezentacji
- GIMP świetny program do obróbki grafiki rastrowej o bardzo rozbudowanych możliwościach
- Przeglądarka Mozilla Firefox
- Komunikator internetowy Pidgin obsługujący wiele protokołów, w tym oczywiście Gadu-Gadu
- Rhythmbox zaawansowany odtwarzacz muzyki
- Pakiet kilkunastu prostych (ale ciekawych) gier

Instalacja dodatkowych programów również nie powinna nastręczać zbyt wielu problemów. W Ubuntu jak i innych Linuksach funkcjonuje tak zwane repozytorium w którym przechowywane są sprawdzone i przetestowane aplikacje, których instalacja nie powinna zagrozić stabilności systemu. Instalacja symulatora gry w minigolfa - Kolf w Ubuntu sprowadza się do wpisania w konsoli:

 

sudo apt-get install kolf

instalacja edytora tekstu Gedit będzie wyglądała analogicznie:

sudo apt-get install gedit

Aplikacje te zostaną automatycznie pobrane i zainstalowane.

Dla przykładu w repozytoriach Ubuntu jest prawie 25000 pakietów, więc jest z czego wybierać. Jeśli jednak z jakichś przyczyn program nie znajduje się w repozytorium należy zastosować inne sposoby instalacji które wymagają jedynie krótkiego treningu.

Bezpieczeństwo

Na użytkowników komputerów czyha coraz więcej zagrożeń. Z każdej strony jesteśmy informowani o bardzo szybkim wzroście liczby złośliwego oprogramowania, które w ciągu chwili może zniszczyć nasze dokumenty czy uniemożliwić start naszego systemu.
Dla mnie to nie stanowi jednak żadnego problemu, gdyż nie ma wirusów dla Linuksa. Z tego powodu nie jest konieczne instalowanie programów antywirusowych co odciąża sprzęt i przyśpiesza działanie systemu. W Fedorze (dystrybucja Linuksa) jako pierwszej zastosowano antywirus co ma jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo.

Dzięki innej niż w Windows strukturze binarnej aplikacji właściwie nie możliwe jest bezpośrednie uruchamianie aplikacji co skutecznie blokuje samo uruchamiające się programy.

Bardzo ważnym czynnikiem podnoszącym bezpieczeństwo jest konto super administratora. Polega to na tym, że podczas korzystania z komputera pracujemy na naszym zwykłym profilu, aby jednak dokonać zmiany ustawień w systemie musimy przypisać sobie prawa super administratora. Tak więc podczas każdej czynności administracyjnej (np. instalacji programu czy chociażby zmiany godziny) zostajemy proszeni o podanie hasła.

Społeczność

Społeczność Linuksa to w rzeczywistości jedna z jego największych zalet. Na licznych stronach tematycznych, czy forach dyskusyjnych możemy z powodzeniem szukać pomocy u znawców systemu.

Cena


O tym że Linux jest darmowy wiedzą chyba wszyscy. Wbrew pozorom niektórzy traktują to jako wadę uważając, że coś co jest darmowe nie może być lepsze od płatnego odpowiednika. Większość dystrybucji stawia na darmowe oprogramowanie Open Source (z otwartym źródłem).


Wobec takich zalet nie trudno odgadnąć czemu systemy spod znaku pingwina zyskują coraz większą popularność nie tylko użytkowników domowych ale również dużych przedsiębiorstw.

Artykuł pochodzi z bloga o Linuksie UbuntuTweak - www.ubuntutweak.blogspot.com