Login lub e-mail Hasło   

W czym Linux jest lepszy od Windowsa?

W jakich dziedzinach Linux nie pozostawia szans Windowsowi? Czemu Linux zyskuje coraz większą popularność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w moim artykule.
Wyświetlenia: 15.858 Zamieszczono 28/06/2008

Wielu ludzi pyta mnie często co takiego świetnego jest w Linuksie, że jego użytkownicy nie przestają się nim chwalić. Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jednak postaram się dziś jej udzielić. Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć, że będę tu opisywał jedynie zalety względem Windowsa, nie odwrotnie. Nie jest tajemnicą, że ze względu na dominacje Microsoftu w świecie systemów operacyjnych nie wszystkie aplikacje są wydawane na inne platformy co na szczęście powoli ulega zmianie.


Wygląd

Jest to element który odgrywa ważną rolę w ocenie systemu operacyjnego. Znam ludzi, którzy uważają że Linux to "ten czarny wiersz poleceń", ma się to na szczęście nijak do rzeczywistości. Na tym polu użytkownicy Linuksa naprawdę nie mają się czego wstydzić. Zarówno GNOME jak i KDE pozostawiają w tyle menadżery okien z systemów Windows.

Standardowy pulpit GNOME

Statyczne efekty to nie wszystko na co może pozwolić sobie współczesny Linux. Dzięki menadżerowi efektów graficznych Compiz-Fusion możliwe jest wygenerowanie bardzo zaawansowanych wizualnie okien. Falujące podczas przeciągania okna, pulpit 3D czy spalające się po zamknięciu aplikacje to tylko niektóre z możliwości Compiza. Poniżej filmik który prezentuje go w całej okazałości.

http://youtube.com/watch?v=VFUzp5qiWX4

Prostota

Wśród ludzi wciąż panuje przekonanie, że Linux to system przeznaczony tylko dla bardzo doświadczonych użytkowników którzy poradzą sobie z instalowaniem urządzeń z poziomu konsoli i samodzielnym kompilowaniem programów, jest to kolejny mit.
Otóż po instalacji Linuksa Ubuntu (która trwała niewiele ponad 15 minut) nie musiałem instalować do dodatkowo żadnych, podkreślam żadnych dodatkowych sterowników co nawet dla mnie było sporym zaskoczeniem. System bez problemu wykrył modem Neostrady, drukarkę, skaner a nawet mój telefon. Urządzenia takie jak aparat czy odtwarzacz mp3 są wykrywane i instalowane automatycznie bez pytania o to użytkownika, jak to ma miejsce w systemie Windows (bo właściwie po co pytać :). Po kilkusekundowej instalacji są natychmiast dostępne w systemie.

Na koniec tego akapitu chciałbym zaznaczyć, że nie w każdym przypadku instalacja sprzętu przebiega tak pomyślnie jak u mnie, jednak błędy występują głównie w przypadku instalacji starszych urządzeń.

Łatwa instalacja programów

Po instalacji systemu Ubuntu otrzymujemy nie tylko w pełni skonfigurowany sprzęt ale również spory wachlarz zainstalowanych w systemie aplikacji. W ich skład wchodzą m.in. :

- Pakiet OpenOffice.org zawierający arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu i program do tworzenia prezentacji
- GIMP świetny program do obróbki grafiki rastrowej o bardzo rozbudowanych możliwościach
- Przeglądarka Mozilla Firefox
- Komunikator internetowy Pidgin obsługujący wiele protokołów, w tym oczywiście Gadu-Gadu
- Rhythmbox zaawansowany odtwarzacz muzyki
- Pakiet kilkunastu prostych (ale ciekawych) gier

Instalacja dodatkowych programów również nie powinna nastręczać zbyt wielu problemów. W Ubuntu jak i innych Linuksach funkcjonuje tak zwane repozytorium w którym przechowywane są sprawdzone i przetestowane aplikacje, których instalacja nie powinna zagrozić stabilności systemu. Instalacja symulatora gry w minigolfa - Kolf w Ubuntu sprowadza się do wpisania w konsoli:

 

sudo apt-get install kolf

instalacja edytora tekstu Gedit będzie wyglądała analogicznie:

sudo apt-get install gedit

Aplikacje te zostaną automatycznie pobrane i zainstalowane.

Dla przykładu w repozytoriach Ubuntu jest prawie 25000 pakietów, więc jest z czego wybierać. Jeśli jednak z jakichś przyczyn program nie znajduje się w repozytorium należy zastosować inne sposoby instalacji które wymagają jedynie krótkiego treningu.

Bezpieczeństwo

Na użytkowników komputerów czyha coraz więcej zagrożeń. Z każdej strony jesteśmy informowani o bardzo szybkim wzroście liczby złośliwego oprogramowania, które w ciągu chwili może zniszczyć nasze dokumenty czy uniemożliwić start naszego systemu.
Dla mnie to nie stanowi jednak żadnego problemu, gdyż nie ma wirusów dla Linuksa. Z tego powodu nie jest konieczne instalowanie programów antywirusowych co odciąża sprzęt i przyśpiesza działanie systemu. W Fedorze (dystrybucja Linuksa) jako pierwszej zastosowano antywirus co ma jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo.

Dzięki innej niż w Windows strukturze binarnej aplikacji właściwie nie możliwe jest bezpośrednie uruchamianie aplikacji co skutecznie blokuje samo uruchamiające się programy.

Bardzo ważnym czynnikiem podnoszącym bezpieczeństwo jest konto super administratora. Polega to na tym, że podczas korzystania z komputera pracujemy na naszym zwykłym profilu, aby jednak dokonać zmiany ustawień w systemie musimy przypisać sobie prawa super administratora. Tak więc podczas każdej czynności administracyjnej (np. instalacji programu czy chociażby zmiany godziny) zostajemy proszeni o podanie hasła.

Społeczność

Społeczność Linuksa to w rzeczywistości jedna z jego największych zalet. Na licznych stronach tematycznych, czy forach dyskusyjnych możemy z powodzeniem szukać pomocy u znawców systemu.

Cena


O tym że Linux jest darmowy wiedzą chyba wszyscy. Wbrew pozorom niektórzy traktują to jako wadę uważając, że coś co jest darmowe nie może być lepsze od płatnego odpowiednika. Większość dystrybucji stawia na darmowe oprogramowanie Open Source (z otwartym źródłem).


Wobec takich zalet nie trudno odgadnąć czemu systemy spod znaku pingwina zyskują coraz większą popularność nie tylko użytkowników domowych ale również dużych przedsiębiorstw.

Artykuł pochodzi z bloga o Linuksie UbuntuTweak - www.ubuntutweak.blogspot.com

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62264
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31858
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33351
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64542
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65862
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29892
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 24028
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29367
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24617
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26886
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13161
 
Autor
ArtykułWarto poczytać jak się od wirusów i innych windowso-problemów uwolnić.

Sądzę że ostatnio Linuksowi pomogła też kiepska jakość Visty.

  Max King,  30/06/2008

A ja mimo wszystko się nie przestawię. Wiem, że Linux jest lepszy od mojego WinXP, ale mimo wszystko nie potrafiłbym przestawić się na coś zupełnie nowego. To dla mnie kompletna zmiana nawyków, które mam od wielu lat. Zapewne kiedyś się przestawię. Kiedyś...

W zasadzie, z tym coś całkiem innego to przesada trochę, bo czasem dla dowcipu tuninguje linuksa tak, że nowi znajomi myślą że na Windzie pracują, a ja im mierzę czas aż się kapną:) Bywa, że jest to kilka dni:) Albo hasła typu: jakaś dziwna ta winda, coś ty z nią zrobił? Przerobiłeś sobie? Lepiej to teraz chodzi, tak? Ale to kilkanaście kliknięć, żeby face linuksa był windozmyłką:)

3 godziny i nie chcesz wracać na babcię windę...

w domu siedze na windowsie, w pracy na linuxie i musze stwierdzic ze niczym linux mnie nie przekonuje do tego zebym w domu uzywal linuxa zamiast windowsa. dlatego wszystkie takie artykuly "ukazujace wyzszosc" jednego systemu nad drugim to se mozna ... no :P

  todevor,  10/08/2008

Otóż istnieją wirusy na Linuksa, tyle ze podział na konta z odpowiednimi uprawnieniami pozwala na to, że te wirusy nie rozprzestrzeniają się aż tak, i nie wyrządzają aż takich szkód. Do tego potrzebujemy sterowników do danego typu sprzętu. Chyba ze kogoś zadowala podstawowy sterownik, który nie ma pełnego wsparcia dla naszego sprzętu.

"Otóż istnieją wirusy na Linuksa..." - kilkanaście, które trzeba ręcznie ściągnąć, nadać im prawo do wykonywania, a następnie uruchomić z prawami root.

"Chyba ze kogoś zadowala podstawowy sterownik, który nie ma pełnego wsparcia dla naszego sprzętu. " Możesz podać jakieś przykłady ? Może mam po prostu dużo szczęścia ale mój sprzęt jest wspierany w 100% (debian sid amd64), działają "klawisz

...  wyświetl więcej

  hexon,  23/02/2009

wystarczy że ktoś z Linuksem posiada pliki zainfekowane wirusem np. jakimś typowym pod windows i każdy kto pobiera od niego pliki a ma Windowsa może się infekować. Dlatego są antywirusy pod Linuksa aby nie tylko bronić ale i leczyć pliki

A po co komuś, pod linuxem, pliki exe czy dll z windows ? Przytłaczająca większość wirusów przenosi się za pomocą tych typów plików.

Artykuł bardzo pobieżny i oparty w większości o Ubuntu. Nie każda dystrybucja jest darmowa. Do tego używanie nazwy "Linux" do całego systemu to lekka przesada - Linux to w zasadzie tylko jądro systemu - spora część bibliotek, kompilator gcc itd to programy Projektu GNU, serwer XWindow to również zupełnie inna bajka. Ale zagłosuję na zachętę dla Autora i poczekam na obszerniejszy tekst.

...  wyświetl więcej

Po zainstalowaniu Ubuntu na moim laptopie działało prawie wszystko. Prawie jest tu słowem kluczowym. Niestety system nie poradził sobie z modułem wi-fi. Brak sieci, a w szczególności googla, nie pozwolił na rozwiązanie problemu. Może to i dobry system, ale jak w każdym Linuxie, z którym miałem do czynienia w swoim życiu, coś kluczowego po odpalaniu nie działało. Spędzanie kilku dni na konfiguracji ...  wyświetl więcej

Mnie natomiast bardzo podobał się Linux Ubunt i Suse , problem miałem tylko z kodekami do filmów, kombinowałem i nic. ;) Być może jeśli ktoś by mnie podszkolił z Linuxa, to zapewne tylko z niego bym korzystał. Zresztą zawsze można mieć dwa systemy operacyjne na kompie :)

  ,  27/12/2008

Linux jest lepszy od Windows”a przede wszystkim w IDEI. Reszta, tak naprawdę jest milczeniem...

Jakieś własne doświadczenia ? Bo takie kategoryczne stwierdzenie chyba na czymś się opiera ?

Moim zdaniem, Linux nie jest lepszy od Windows, a Windows nie jest lepszy od Windows.
Są zastosowania w których określona dystrybucja Linuxa sprawdzi się doskonale, ale są zastosowania
dla których Windows będzie lepszym wyborem.

Linux to swoisty żart, miałem z tym parę razy przygody. Po pierwszej próbie instalacji (dystrybucja Knoppix), system się odpalił i całkiem sprawnie funkcjonował. Następnego dnia, gdy próbowałem uruchomić pc, podczas ładowania systemu dostałem konsolowy komunikat o niemożności wykrycia dysku twardego (rzecz jasna samego dysku nie dotykałem). No i zostałem na lodzie, z czarnym ekranem i migającym ku ...  wyświetl więcej

Linux jest dobry do biura i do zabawy. Do specjalistycznych aplikacji CAD, CAE (jakich ja uzywam) się nie nadaje, z prostego powodu: producent takich aplikacji nie suportuje tego systemu i już, tyle w temacie.

  ,  18/02/2009

I to jest jedyny minus. Brak supportu producentów różnych aplikacji. Choć środowisko linuxiarskie pomału ten problem rozwiązuje przez projekty typu crossover. Być może i z CAD-ami się w końcu uporają :-) A co do reszty to się Windows chowa do mysiej dziury przy nowym KDE

To jest jedyny, ale zasadniczy minus. Zgadzam się Linux jest ładniejszy, bardziej odporny na wirusy itd. ale zawsze jakieś ale, które kładzie Linuxa na łopatki.

Brak niektórych bardzo komercyjnych programów w wersji linuksowej nie jest wadą linuksa, tylko firm, które nie chcą wydać wersji na linuksa. A z tego co wiem CAD w różnych wersjach uruchamia się na platformie linuksowej i całkiem dobrze chodzi w Wine.

  ,  18/02/2009

Programiści Microsoftu projektując Vistę (a w zasadzie zrzynając wszystkie ważniejsze pomysły z MacOSX-a) sami położyli się na łopatki. Przy środkach finansowych jakie mają dostępne zrobili taki szajs, że na pewno na Vistę ani 7 (klon Visty) nigdy nie przeskoczę. Osobiście uważam Vistę za najgorszy system operacyjny dostępny obecnie na rynku. Wolałbym już linuxa bez gui, tak się zraziłem do tego s ...  wyświetl więcej

Prema. Czy to jest wada Linuxa, czy producentów oprogramowania - to bez znaczenia. Fakt jest faktem, że linux tutaj nie ma zastosowania. Co do CADa to są jakies wersje (niestety ubogie i dla wymagających nieprzydatne). A wine to można brać w kategoriach ciekawostki. To ma działac prosto i łatwo. Nie uzywam systemu operacyjnego po to, aby się nim cieszyć, tylko po to, by móc łatwo i szybko instalow ...  wyświetl więcej

Takie coś jest w dystrybucjach linuksa:)

qcad - A professional CAD system​ 
QCad is a professional CAD System. With QCad you can easily construct and change drawings with ISO-text and many other features and save them as DXF-files. These DXF-files are the interface to many CAD-systems such as AutoCAD(TM) and many others.

VariCAD też.

Znam. Wierz mi, że przerobiłem kilka programów Typu CAD i ten, którego uzywam obecnie (i który najbardziej mi odpowiada) nie jest suportowany na linuxa. A QCAD to zabawka, dobra owszem, lecz dla poczatkujących. (wersja windows tez jest) Poza tym to tylko jeden z programów, których uzywam, a który nie "chodzi" pod linuxem. dlatego pozostają mi tylko okna.

Ja lubię grać na komputerze, a na Linuxa raczej dużo gier nie wychodzi więc ...

Gdzie odpowiedź na pytanie? W czym jest niby Linux lepszy? Raczej tylko w tym, że jest darmowy i żadna ściema, że ludzie się do niego przekonują nie zadziała, nie ma na to dowodów. Chyba argumentem nie jest dodawanie go do nowych komputerów. Winda zawiera wszystko co Linux, piszesz o dodatkowych programach jakie do pingwina dostajemy tylko że te prgramy można mieć legalnie za friko w poniżej minut ...  wyświetl więcej

No, po premierze Win 7 sytuacja może zmieni się na korzyść Microsoftu - słyszałem, że system bije na łeb Vistę, podobno jest nawet lepszy od XP.

A ja słyszałem, że M$ jest za darmo - uwierzysz...

  ,  24/10/2012

Artykuł posiada jeden podstawowy błąd - na GNU/Linuksa są również wirusy np. Bliss, aczkolwiek w znacznie mniejszej ilości niż na systemy MS Windows bo po prostu nikomu nie opłaca się na GNU/Linuksa pisać wirusów. Polecam ten http://www.viruslist.pl/analys(...)sid=538 i ten htt ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska