JustPaste.it

Tapicerka skórzana - jak onią dbać?

Instrukcja informuje w jaki sposób zadbać o tapicerkę, aby się nie zniszczyła i nie postarzała zbyt szybko.

Instrukcja informuje w jaki sposób zadbać o tapicerkę, aby się nie zniszczyła i nie postarzała zbyt szybko.

 

RAZ NA TYDZIEŃ - ODKURZANIE. Jeżeli chcemy ograniczyć kumulację zabrudzeń tapicerki skórzanej należy ją systematycznie odkurzać używając np.ścierki przyciągającej kurz lub lekko zwilżonej gąbki preparatem soft kleaner. Należy zwrócić uwagę na miejsca trudno dostępne np. za oparciem, w których mogą zalegać resztki jedzenia, sierść od psa itp.

2-4 RAZY W ROKU. Należy wykonać pełne zabiegi czyszcząco-konserwujące wykorzystując zestawy pielęgnacyjne przeznaczone do tego celu. Można je nabyć w sklepach tapicerskich, niektórych sklepach meblowych i marketach. Zestawy pielęgnacyjne do skóry w samochodzie można nabyć również w salonach np.BMW lub innych. Częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i od indywidualnej oceny stopnia zabrudzenia. Nie należy jednak robić przerw dłuższych niż 6 miesięcy.Podczas czyszczenia należy pamiętać o płukaniu gąbki w czystej wodzie, aby pozbyć się nagromadzonego brudu, a nie tylko rozetrzeć go. Wykorzystanie gąbki i piany jest najbardziej efektywnymczyszczeniem, gdyż gąbka doskonale układa się do porów skóry, a piana penetruje, spulchnia i wiąże zabrudzenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca mocno naciągnięte i takie, które mają kontakt z ludzką skórą i włosami ( podłokietniki, oparcia zagłówki itp.) ponieważ sól zawarta w ludzkim ( i zwierzęcym ) pocie powoduje przesychanie skóry co z czasem prowadzi do jej twardnienia, a następnie powstania pęknięć, zwłaszcza w miejscach mocno naprężonych i narażonych na styczność z ludzką skórą i włosami.

KONSERWACJA. Po każdym czyszczeniu należy pokryć skórę kremem lub woskiem ochronnym, aby zapewnić właściwą ochronę przed plamami, wodą, olejami, alkocholem itp. Krem nakładamy miękką bawełnianą ścierką na całej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, o których była mowa wcześniej. Krem ochronny konserwuje powierzchnię tworząc bezbarwną powłokę. Dzięki temu w przypadku zabrudzenia skóry substancją płynną nie penetruje ona skóry, a jedynie pozostaje na jej powierzchni.

UWAGA. Używając kremu lub wosku konserwującego należy uważać aby nie przesadzić, gdyż stosowanie nadmiernej ilości preparatu w ekstremalnych przypadkach jest gorsze od braku jakiejkolwiek konserwacji ( możemy pozatykać perforację skóry oraz zbyt mocno ją natłuścić.

WAŻNE. Jest wskazane aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego odrazu po kupnie wyrobu ze skóry, zmniejsza to ryzyko trwałego zaplamienia i ułatwia kolejne czyszczenia.

Nie jest zalecane aby mieszać środki do pielęgnacji tapicerki skórzanej, aby nie spowodować nie przewidzianej reakcji chemicznej z substancjami używanymi do obróbki skóry. Należy stosować za każdym razem te same preparaty.

Tak więc 3 proste zabiegi ( odkurzanie, czyszczenie, konserwacja ) zajmują nie wiele czasu, a gwarantują dużą różnicę w wyglądzie skór w porównaniu z tymi, które nie są pielęgnowanie, a także znacznie przedłużają żywotność skóry.

kILKA PRAKTYCZNYCH PORAD W SKRÓCIE

Nie ustawiaj skórzanych mebli blisko grzejnika lub innego żródła ciepła. Upewnij się, że minimalna odległość wynosi 20-30 cm pomiędzy meblem, a żródłem ciepła.

Chroń meble skórzane przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Wszystkie materiały płowieją z czasem pod wpływem działania światła słonecznego. Nie kładż gorących przedmiotów na skórze.

Utrzymój skórę w czystości. Odkórzaj ją rególarnie. Najlepiej raz w tygodniu.Wszelkie zabrudzenia i plamy usówaj od razu. Im dłużej zwlekamy z usunięciem plamy z tapicerki skórzanej tym mniejsze szanse na jej usunięcie.

Stosój zabiegi pielęgnacyjne nie żadziej niż 2 razy do roku lub częściej w miarę potrzeby.

Wykorzystuj tylko gwarantowane preparaty do skór. Zwykłe domowe środki czyszczące mogą spowodować wiele szkód ( np. odbarwienia ) i drogich napraw.

www.tapicerkaskorzana.blogspot.com

 

Źródło: Eryk Grzeszkowiak

Licencja: Creative Commons